За майчинските?

  • 390
  • 5
Искам да би питам, дали получавата чисто 130 лв. или ви удържат някаква сума работодателите. Вече втори месец ми спират по 7 лв. някакви осигуровки. Бях чела в по-стари теми, че не е редно и че работодателя поема изцяло осигуровките по време на майчинство. Ако някой знае на каква точка от закона мога да се позова, защото ако е така, смятам да вляза в спор със Счетоводството?
Виж целия пост
# 1
Не трябва да ти удържат нищо на теб. Тези около 7 лв са разхода на работодателя за твоите здравни осигуровки, но те не се удържат от теб. Не мога обаче сега да ти кажа закон и точка от него. Може би Закона за здравното осигуряване
Виж целия пост
# 2
Аз взимам 150 лв. чисти newsm78 и отделно детските 18 лв мисля, че бяха.
Виж целия пост
# 3
Хм Rolling Eyes да, за тези 7 лева и аз знам. Ако обаче работодателя ти е приятел  и до сега ти си си внасяла парите  ( всичките) той има право да си ги вземе тези 7лв. ( т.е. да си само фиктивно на работа) Впротивен случай не би трябвало да ти ги удържа.
А защо някои вземат 15олв. майчински, а други 130? newsm78
Виж целия пост
# 4
Майчинството е 130лв. за осигурените и 100 за неосигурените. Работодателят няма право да ти удържа нищо от тази сума.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
чл.9,ал.2 КСО
 За осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, се зачита времето:

1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
чл.40, ал.1, т.5 ЗЗО

5. за лицата, получаващи обезщетения за временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и за отглеждане на дете - размерът на обезщетението; вноските са за сметка на работодателя или ведомството и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят при изплащане на обезщетенията; в същия размер е осигурителната вноска за лицата, които се осигуряват само за своя сметка, като вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят;

Виж целия пост
# 5
Всички майки получават 130 лв. майчински до навършване на двегодишна възраст на детето, ако са били на трудов договор преди да родят. Тези майчински се получават след изтичане на 135 дни, които се дават за бременност и раждане - 45 дни преди термина и останалите след раждането. Затова и майката по-горе е писала, че получава 150 лв. Това са от тези пари, които се дават за бременност и раждане, те зависят от осигурителният доход, на който са осигурявани 6 месеца преди това.
Здравната осигуровка е 4,2% върху 130 лв. или 5,46 лв. По принцип тя се дължи от работодателя, но има недобросъвестни работодатели, които за да не се набутат си вземат парите от милите млади майчета. И за превода на парите към РУСО се удържа 1 лв. и затова на вас ви вземат към 7 лв.
Това е.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия