Предаването на 19.09 - за недоносените бебета и техните мами

  • 6 513
  • 65
Това е темата на следващото предаване, моля помогнете с предложения. И още коя мама ще дойде с нас в студиото на 19.09?
Виж целия пост
# 1
Мисля, че за това предаване ще е добре да се покани някой от неонатолозите в Майчин дом или педиатрията. А от майките, знам ли, може би tigonew (ако, разбира се, тя иска)?
А ето какво аз лично бих попитала - кога ще започнат да правят на недоносените бебета профилактичен преглед на слуха? От опит зная, че докато са в болницата, се прави преглед на очите, поради риска от ретинопатия. Обаче за слуха на мен лично никой не ми е споменавал, че има риск. Разбира се, в последствие стана ясно, че недоносените са рискова група и за това, ама като няма профилактика, естествено е да има и такива случаи като нашия. Sad 
Виж целия пост
# 2
Честно казано освен за предаването - то е радио предаване и е по радио Нет- може да се слуша и във интернет. На остналото- ти търсиш решения от нас, а не отговори на въпроси и предполагам ти е ясно че не сме компетентни да променим системата- защото просто не сме институцията която решава това. Всъщност изобщо не сме институция. Правим каквото можем с това предаване- да променим поне нагласите в обществото,например, но за другото- описала си доста идилична картина Mr. Green Има Неонатолог който прави консултации във темата Консултация с неонатолог. Другото е борба:)Успех и да са ти живи и здрави децата. Възползвай се от съществуващата система, а каквото не ти харесва се опитай да промениш- за което ти желая успех.

Цитат
Бих искала двата потока пациенти да бъдат разграничени и по възможност да не се засичат.
- а това просто не го разбрах. Какво като се засекат двата потока? Не се заяждам- просто не разбирам проблема.
Виж целия пост
# 3
За мен е важно предаването да даде на майките информация как, кога и къде се прави рехабилитация на недоносените, какви са задържителните профилактични прегледи. Недоносените са 4 степени и аз съм по-подробно запозната с ІV степен на недоносеност (под 1 кг.). Най-добрата неонатология  за случая е Майчин дом.  Може би е добре да се покани д-р Слънчева (завеждащ неонатологията в МД) и под формата на разговор тя да обясни, колко спасени с малко тегло имат и други подробности от опита им, защото не може да се каже директно, че това е най-доброто място, ама дано слушателите да се сетят. Голяма част от работата се свършва в отделенията по неонатология, и майката не знае подробности, но труда на тези жени е огромен.
След изписването първите 6 месеца са най-важни, рехабилитацията започва още веднага след изписването. Важно е майката да не чака да укрепне бебето...
Проблема с мястото за двигателна рехабилитация (болница Света София) сме го обсъждали много пъти - малко безплатни процедури (около 70 % са били за наша сметка), проблема, които описва vilma_bg - аз също си мисля, че рехабилитаторките трябва да са профилирани за малки бебета и за по-големи деца.
Личния педиатър - чувах, че много педиатри отказват да записват недоносени бебета, защото били "проблемни" пациенти и е доста трудно да откриеш добър педиатър.
Консултацията с неонатолог също е задържителна, но май в момента е само под формата на частно посещение. Дори си мисля, че тези бебета трябва да имат личен неонатолог.
Провинцията е тотално ощетена - нито очни прегледи, нито рехабилитация
Може би е добре да попитаме и майките от чужбина при тях каква рехабилитация има.
За участие съм съгласна, но да знаете, че някакви жълти сензации тип списание "Житейски съдби.." няма да разказвам. Харесва ми да получа информация за възможните проблеми и тяхното решение, добри специалисти в съответната област, какво е най-доброто което може да се направи за детето, каква част поема държавата от лечението и каква трябва родителя (и най-вече ме е яд, че тази последната е, ако той има възможност).  Преди 1-2 години участвах в едно радиопредаване, но тогава ми се обадиха по тел. и ме записаха. Ако може така, защото нямам възможност да оставя детето и трябва да е до четвъртък, че се каним да заминаване, дано да няма потоп този път Simple Smile
А миналите предавания на сайта на радио Нет ли да го прослушам?
Виж целия пост
# 4
Миналите ще се качат на сайт някъде за да се слушат- радиото не поддържа архив на нашите предавания.
Виж целия пост
# 5
Предаванията ще бъдат качени на сайта следобяд...
След малко ще пусна само снимките....


Мисля да поканя др. Райчева - гинеколог. С нея да поговорим за проблемите по време на бременоста..на кое трябва да се обърне внимание...кое е притеснително - кое не...какви са задължителните прегледи и какво означават резултатите....
Също така на какво би трябвало майката да обърне внимание по време на раждането и след това.

Ако намерим неонатолог за втората част ще е чудесно:)
Ще се видя с нея в четвъртък и ще видим....ще се съгласи ли да дойде и дали може да препоръча неонатолог.


ето...има нови снимки, а по-късничко днес ще има записите на предаванията и нещо като "кратки очерци" за тях:)

http://www.tamnev.com/radioN/parSchool/1.htm
Виж целия пост
# 6
Реза, извинявай, ама за коя Райчева става въпрос, от МД ли, Ивет Райчева? Защото, ако е тя, едва ли е най-подходящият и квалифициран гитеколог на света...

Колкото до радиопредаванията, ще се радвам да ги качите и аз не съм ги слушала, защото по това време не сме си в къщи  Sad, само чета обсъждания и гледам снимки...
Виж целия пост
# 7
нееееее:)
Мариана Райчева...много е готина.
Аз бях при нея с Диана...а и много мами от форума...ня съм чула лоша дума за нея....
Виж целия пост
# 8
Бих искала двата потока пациенти да бъдат разграничени и по възможност да не се засичат.

Притеснява те това, че родителите на недоносените деца ще виждат децата с увреждания ли?
Разбирам те...но замисли се дали това трябва да е така. Децата не са заразни...те са деца като твоите...но с по-сериозни проблеми.  Как би се чуствала на мястото на техните родители ако усетиш, че другите майки и бащи избягват детето ти заради проблема му?
Първото предаване беше за предрасъдъците към тези деца...чуй записа...почети форума и помисли....

Колкото до въпросите...единственото което можем да направим е да ги зададем на подходящия човек...и ще го направим.
Виж целия пост
# 9
нееееее:)
Мариана Райчева...много е готина.
Аз бях при нея с Диана...а и много мами от форума...ня съм чула лоша дума за нея....
Уф, успокоих се   Simple Smile
За Мариана Райчева и аз хубави неща съм чела...
Виж целия пост
# 10
готово:)
вече можете да слушате миналите предавания, като си ги свалите от сайта..
малко са големшки...към 30 МБ едното...

за тези, които немогат....ще направим по един сбит преразказ....надявам се да успея до довечера....
Виж целия пост
# 11
Абсолютно подкрепям мнението на мнозинството, че децата, които ходят на рехабилитация за профилактика, трябва да се срещат  с тези дечица и мами, които имат по-сериозни проблеми.
Лично аз съм била в "Св. София" 7 месеца ежедневно-в началото със сериозен проблем, впоследствие-повече за профилактика, но никога не мога да деля децата на много болни и такива, които са там за малко помощ. Та това са деца, нашите деца...Сега моят син ходи, но тогава не можеше, незнаех дали ще може. Ако от малки ги учим да отбягват  връстниците си с проблем, за каква интрегация изобщо говорим??!! Голяма част от вината е в майките на здравите деца, които гледат отстрани и цъкат или просто си дърпат отрочето и отминават. Трябва да учим по-силните да помагат на по-слабите. Това е.
Виж целия пост
# 12
подкрепям идеята да се покани М. Райчева...дано се съгласи...аз също ходя при нея и съжалявам 100 пъти, че поради финансови причини не останах тя да ми следи бременността...то пък колко спестих! Embarassed
за неонатолог - аз много харесвам д-р Яръкова от МД...и д-р Слънчева е наистина чудесна  bouquet
ние утре или вдругиден заминаваме за Силистра, а и не сме типичен случай на недоносеност...иначе бих дошла да ме запишете
ако мога с нещо друго да помогна - свиркайте!
Виж целия пост
# 13
Но там е място за работа с наистина болни деца. Бих искала двата потока пациенти да бъдат разграничени и по възможност да не се засичат.
Мисля, че изказването ти е меко казано грубо. Всяко недоносено дете както и тези с проблеми при раждането са рискови и никой не е застрахован!
Аз съм майка на недоносено бебе. Въпреки, че засега върви добре в развитието си, не мога да се отърся от спомена, когато прочетох за първи път епикризата му. Иска ми се болните деца  да не бъдат отбягвани, та те са дечица като всички други. Явно предрасъдъците винаги ще същуствуват Sad

По повод предаването - мисля, че трябва да се спомене къде има отделения за недоносени деца. Аз мога да кажа за Пловдив. Считам, че това е нужно, защото ако се случи внезапно да започне преждевременно раждане да се знае къде да се отиде. Аз лично направих грешка и отидох в болница, където няма такова отделение и трябваше да преведат бебчето ми в друга болница. Това забавяне можеше да бъде много опасно.

Подкрепям Ieppe, че трябва да се прави преглед на слуха.
Виж целия пост
# 14
Да, чудесна тема. Ех, като не можем да дойдем с Лори, поне да кажа какво според мен е добре да се знае и какви въпросчета аз бих задала. Подкрепям и идеята да се покани гинеколог, важно е да се знае какви са рисковете за преждевременно раждане и как да ограничим поне някои от тях. Лора например се роди поради инфекцията листериоза /вече съм писала за това/, това е много рядка инфекция, най-вече се получава при допир или гледане на добитък. Аз обаче не съм и виждала този тип животни по време на бременността си. Заразата както се оказа може да бъде причинена и от заразени с бактерията храни от животински произход.Наскоро говорих с една мама живееща във Великобритания, много се учудих, че тя знаешее какво е листерия, с изненада разбрах, че там на бременната се разрешава да яде само определено сирене, мляко и т.н., поради опасността от зараза. А тук? Според мен списъкът на задължителните поемани от ЗК  изследвания за бременни трябва да бъде актуализиран и да се включат листериоза, токсоплазмоза и др.Към кого трябва да се отнесе въпросът? А бременната да има право /безплатно/ да бъде гледана на ехограф всеки път така пък ще се хванат навреме други евентуални аномалии.
Относно МД, според мен ще е прекрасно някоя от неонатоложките да гостува. За мен и семейството ми тези жени са вълшебници, които се грижат за децата ни със знания и любов. Винаги ще съм им благодарна.По-близките ми впечатления са от д-р Шишкова, д-р Методиева, разбира се д-р Слънчева, чудесни жени, отдадени на професията си.Обичам ги. Мнението ми базирано на преки наблюдения /Лора беше малко над 2месеца там/ са, че всички жени-неонатолози от МД са професионалисти и всяка една от тях ще бъде интересен и полезен гост в предаването.
Неминуемо в темата за недоносените , рискови бебета ще стане дума и за клиниката на Чавдаров. Въпросът ми е защо само това е мястото, защо само 10 безплатни процедури и защо само на пациенти от София newsm78 .Според мен, всяко недоносено детенце трябва да има право /безплатно/ да посещава неонатолог, рехабилитатор, логопед, офтамолог, преглед на слуха, ортопед и то системни прегледи.Към всяка поликлиника да има екип от специалисти, които да отговарят на нуждите на тези рискови бебета. Съзнавам, че го ударих на мечти, но мисля, че е хубаво въпросите за по-специалните нужди на недоносениете бебета да бъдат зададени в ефир, но пък тогава може би трябва да дойде човек от здравеопазването Thinking .
Относно нас, майките на недоносени деца, искам да попитам неонатологът за литература, която препоръчва. Интересуват ме книжки за рехабилитация, развитие и игри за стимулиране развитието на недоносените бебета. ... Ами това е...Лора се сърди, че пиша и не й обръщам внемание , така че ще приключвам, но не е всичко Naughty С голям интерес чакам предаването.
П.С. Вилма, не мога да ти опиша колко се зарадвах като те видях във форума. Светът е малък, а форума голям. Нагушкай и нацелувай юнаците от нас с Лора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия