Руски език за начинаещи

  • 255 501
  • 948
# 15
за да разведря атмосферата и да започнем уроците  с усмивка нека ви запозная с един виц - някой може и даго знае . Та вица е за падежите в руския език.
Един българин - строител отишал на гоурбет в Русия / навремето в СССР/
Там се запознал с една красива девойка  ,влюбили се от пръв поглед .
Да обаче девойката забременяла и съди  бедния строител за бащинство.
Нашенеца обаче знае само имената на падежите и някоя друга елементарна дума / като мен/
Застава той пред съдията и започва да се защитава:
Тавариш садия - Я-Имтелы
Ана - Педложны
Я - Тварителны
Ана - Радителны
В чэом я Внителны
Та това е вица - Толкова и аз знам руски но разбирам когато ми говорят , а за падежите Crossing Arms
Виж целия пост
# 16
творителен...родителен Joy
Виж целия пост
# 17
ortabudala,съгласна съм да не започваме с падежите ,те са ми кошмара  ooooh!
Започни ти както прецениш,щом като добре го знае .Можеш да си спомниш как сте започнали  за го изучавате в училище или започни от някой учебник.
Виж целия пост
# 18
за да разведря атмосферата и да започнем уроците  с усмивка нека ви запозная с един виц - някой може и даго знае . Та вица е за падежите в руския език.
Един българин - строител отишал на гоурбет в Русия / навремето в СССР/
Там се запознал с една красива девойка  ,влюбили се от пръв поглед .
Да обаче девойката забременяла и съди  бедния строител за бащинство.
Нашенеца обаче знае само имената на падежите и някоя друга елементарна дума / като мен/
Застава той пред съдията и започва да се защитава:
Тавариш садия - Я-Имтелы
Ана - Педложны
Я - Тварителны
Ана - Радителны
В чэом я Внителны
Та това е вица - Толкова и аз знам руски но разбирам когато ми говорят , а за падежите Crossing Arms
:lol
Виж целия пост
# 19
Падежите са следните:
именительный
родительный
винительный
Дательный
творительный
предложный

чэом се пише чëм
не се обиждай за малката поправка
Виж целия пост
# 20
Поздравления за страхотната идея и тема!   bouquet
С радост се записвам и аз в групата  Simple Smile
Виж целия пост
# 21
Аз предлагам набързо да си припомним съвсем основните неща(азбука, поздрави, месеци, сезони, дни на седмицата, числата.....) и тогава да продължим нататък. Вие какво ще кажете за това
Виж целия пост
# 22
въобще не се обиждам - даже е приятно когато ти посочат грешките - нали човек се учи от тях
Виж целия пост
# 23
голям зор беше с тези падежи в училище. но като се има в предвит че го учехме в 4 клас,затова е било сложно,пък и доста падежи са.
 бяхме си направили таблица,в която всеки падеж на кой въпрос отговаря,и окончанията в родовете.
 може да пуснете примерна таблица.
Виж целия пост
# 24
Аз предлагам набързо да си припомним съвсем основните неща(азбука, поздрави, месеци, сезони, дни на седмицата, числата.....) и тогава да продължим нататък. Вие какво ще кажете за това

Да, и аз мисля, че от това трябва да започнем Simple Smile
Ето азбуката:
Аа   а
Бб   б
Вв   в
Гг   г
Дд   д
Ее   йе/ ье
Ёё   йо/ ьо
Жж   ж
Зз   з
Ии   и
Йй   й
Кк   к
Лл   л
Mм   м
Нн   н
Оо   Когато е под ударение- о; Когато не е под ударение- а
Пп   п
Рр   р
Сс   с
Тт   т
Уу   у
Фф   ф
Хх   х
Цц   ц
Чч   ч
Шш   ш
Щщ   шь
Ъъ   в съчетание ъе- е
Ыы   ъй
ь   ь
Ээ   е
Юю   ю
Яя   я
Виж целия пост
# 25
голям зор беше с тези падежи в училище. но като се има в предвит че го учехме в 4 клас,затова е било сложно,пък и доста падежи са.
 бяхме си направили таблица,в която всеки падеж на кой въпрос отговаря,и окончанията в родовете.
 може да пуснете примерна таблица.
Таблица ще пусна, но ми се струва, че е още рано за нея. Те ще са 2 таблици - за съществителните и за прилагателните. Но след това трябва да се обясни кой падеж и кога се използва и колко изкльчения има от тези правила. А и кой глагол кой падеж изисква
Виж целия пост
# 26
Аз предлагам набързо да си припомним съвсем основните неща(азбука, поздрави, месеци, сезони, дни на седмицата, числата.....) и тогава да продължим нататък. Вие какво ще кажете за това

Январь • Февраль • Март • Апрель • Май • Июнь • Июль • Август • Сентябрь • Октябрь • Ноябрь • Декабрь

Весна • Лето • Осень • Зима

Понедельник • Вторник • Среда • Четверг • Пятница • Суббота • Воскресенье
Виж целия пост
# 27
Супер за альфавит-а. Ъ - твердый знак - по скоро се произнася подобно да кажеш йъ по меко излиза. За   Э в разговорната реч се познава, защото звучи твърдо като нащо е и при писане ако това се следо не се бърка.    
Виж целия пост
# 28
Искам да попитам 2 неща (като почти малоумно начинаеща). Първо, това "ь" в края на думата как се произнася? Например, в "Январь". Ако не се произнася, кога се слага? И второто, ако може една молба към преподавателите:) Дали е възможно по някакъв начин да маркирате ударенията в думите? Да речем, с различен цвят, подчертано и т.н... Предварително благодаря:)
Виж целия пост
# 29
Добро утро - Доброе утро
Добър ден - Добрый день
Добър вечер - Добрый вечер
Здравей/те - Здравствуй/Здравствуйте - в разговорната реч се използва и Привет
Лека нощ - Спокойной ночи
Добре дошли - Добро пожаловать
Как се казвате? - Как вас зовут?
Казвам се... - Меня зовут...
Много ми е приятно да се запознаем - Я очень рад с вами познакомится
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия