Какво е необходимо за да си отсека ореховото дърво в двора ми?

  • 45 236
  • 97
Искам да попитам ако някой знае,какъв е реда и въобще цялата процедура за да си отсека ореховото дърво в двора?Става въпрос имам 2 дървета от орех,които са 100 годишни ,/искам да си направя обзавеждане за вкъщи/но ми казаха,че ми е забранено да ги отрежа без разрешение.Затова питам тези,които знаят или имат представа как става да ми отговори.Например от кого трябва да искам това разрешение и всичките други изисквания?Благодаря на всички,които се включат.
Виж целия пост
# 1
Молба в общината се подава. Мисля, че ще те насочат към отдел "Екология".  Не разбрах обаче от двете дървета искаш да си направиш мебели ли  ooooh!
Виж целия пост
# 2
Малко (много малко) акъл всъщност е нужен.
Имаш всичко необходимо.
Виж целия пост
# 3
Може би в мен е грешката, но никога не би ми хрумнало да подавам молби дъдето и да е за да си отсека дървото в собствения ми двор...
Виж целия пост
# 4
Flocke, ако дървото не е садено от теб и е било там по време на построяване на къщата, да, трябва ти разрешение.
Виж целия пост
# 5
Flocke, с ореха е малко по-различно. Защитени са.
Виж целия пост
# 6
Особено когато става въпрос за стогодишни дървета.
Аз пък се чудя как ти е хрумнало да отсечеш толкова старо и полезно дърво, за да си направиш мебели от него. Та това е кощунство, бе хора.
Виж целия пост
# 7
Верно, не обърнах внимание, че е 100 годишно дървото..
Виж целия пост
# 8
Да, подава се заявление в Общината, след това идва някакъв служител, който прави протокол и издават решение дали може или не, и с този документ вече можеш да ги отсечеш. Ние имахме два ореха на вилата, които имаха огромни изгнили клони и се наложи да ги отрежем.
Виж целия пост
# 9
Орехите са защитени и няма значение кой ги е сял.

Молба в общината.
Виж целия пост
# 10
Мебели от орех?  Shocked Ти изчисли ли колко материал ще добиеш и като как точно ще станат тези мебели? Да не остане масата с два крака...
Виж целия пост
# 11
Липите също.  Peace
Подаваш молба в общината, в едномесечен срок мисля ти отговарят, идва горския да ти ги маркира (чука ги с едно чукче с печат), режете дърветата, после пак идва втори път да маркира.  ooooh! После изчислява по някаква формула колко кубика са отсечени, плащаш такса за тях, издава ти документ и с него вече можеш да ги местиш и возиш където искаш.
Успех !  Laughing
Виж целия пост
# 12
А стига бе!И аз смятам да отсека един орех в двора,а не знаех ,че били защитени..Този съм го сяла аз преди ...хм...като бях в 6-ти клас...Няма да подавам молба...Едва ли някой знае,че имам в двора орех пък да седне да го търси...Ама се чудя с корените как ще се оправя...
Изненадахте ме с тази тема Shocked(че и полезна)
Виж целия пост
# 13
Недейте бе, момичета Shocked
Не сечете дървета, каквито и да са.
Разбирам да пречи за нещо, да е изгнило, опасно?
Ама за мебели.  Stop
Темата ме жегна лошо, що ли я отворих...
и сега ще и искачат всички отговори, като пусна поста
Ама не ми се връзвайте, аз така си приказвам-различна ми е гледната точка, различен е светът ми
Виж целия пост
# 14
Няма ли да те заболи сърцето да отсечеш вековни дървета? Sad
Само като си помисля на какво са били свидетели...
Виж целия пост
# 15
Е, ако му пречат на къщата, до някъде го разбирам човека  Rolling Eyes Имате ли представа колко големи стават тези дървета? Ние отсякохме орех  - около 30 годишен, сят доста недалновидно на около два метра от къщата. Клоните станаха огромни и след всяка дори по- лека буря имаше голяма опасност някой от тях да събори покрива. Отделно, корените бяха "подкопали" основите на къщата и стената откъм него се напука ужасно. Да не говорим за шумата всяка есен, която запушваше улуците и водата течеше отвсякъде  -  някои от стените буквално бяха зеленясали.
Иначе мебели едва ли ще успееш да изкараш от тях.  Rolling Eyes
Но пък виж, сеченето си е направо като военна офанзива  Rolling Eyes, особено когато е толкова близо до сграда.
Виж целия пост
# 16
Явно не му пречат на къщата. Човекът не крие, че иска да използва дърветата за да си направи мебели
,/искам да си направя обзавеждане за вкъщи/но ми казаха,че ми е забранено да ги отрежа без разрешение.

Наистина, грехота е да се отсекат две вековни дървета с подобна цел. А и не съм съвсем убедена, че 100 годишното дърво е подходящ материал за всякакви мебели.
Виж целия пост
# 17
Как масово ги "сеете" орехите? У наше село ги садим.
Виж целия пост
# 18
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Виж целия пост
# 19
Е, то рано или късно всички на там сме се запътили, ама предпочитам да не стане под изгнил орехов клон, докато спя Tired
Виж целия пост
# 20
Не коментираме нечия сигурност, а желанието да превърне нещо красиво в поредната грозна маса. ooooh!
Виж целия пост
# 21
Е, то рано или късно всички на там сме се запътили, ама предпочитам да не стане под изгнил орехов клон, докато спя Tired
Аз съм длъжна да предупредя  Laughing Кой както иска да го приема... Wink
Виж целия пост
# 22
нужна е простотия, но в по-голямо количество.
и един циганин с резачка.
Виж целия пост
# 23
Нужна е решителност(от поне 10 години се каня и все ми е жал  Cry)...И годинките си текат,а този орех, гледан с любов расте с космическа бързина!
Виж целия пост
# 24
Съжалявам,че пуснах темата.Първо има причина за ореха да се отсече.Затова и пуснах темата,защото знам ,че става само с разрешително такова.Исках да ми пишат хора,които са се сблъсквали с всички условия за този вид дърво.Това ме интересуваше или поне къде мога да попитам или погледна/относно разрешителното/,защото в Интернет не намерих нищо.
Виж целия пост
# 25
Липите също.  Peace
Подаваш молба в общината, в едномесечен срок мисля ти отговарят, идва горския да ти ги маркира (чука ги с едно чукче с печат), режете дърветата, после пак идва втори път да маркира.  ooooh! После изчислява по някаква формула колко кубика са отсечени, плащаш такса за тях, издава ти документ и с него вече можеш да ги местиш и возиш където искаш.
Успех !  Laughing
Благодаря много за точния отговор.Това исках да знам. Hug
Виж целия пост
# 26
Мен ще ми е жал за тези дървета...
На по 100 години. За мен ще е гордост да ги показвам на гостите и да си бера орехи на есен...
Ама за мебели... ужас...
Виж целия пост
# 27
Не може да направи мебели,тъй като отсе4еното дърво се прибира от общината.
Ще разрешат да се отсе4е,ако пре4и на основите на къщата.
Аз съм се убедила,4е орехите нямат място в близост до сграда.Ако са много отдале4ени-дa,ина4е правят бели.
Виж целия пост
# 28
Мен ще ми е жал за тези дървета...
На по 100 години. За мен ще е гордост да ги показвам на гостите и да си бера орехи на есен...
Ама за мебели... ужас...
Да,така е.Но орехи няма на тези дървета от години.
Виж целия пост
# 29
Браво. После си одери котката за килимче - така и така си почнал(а)..
Виж целия пост
# 30
Браво. После си одери котката за килимче - така и така си почнал(а)..
И ако слушаш повечето жалостиви тук  -  завъди си хлебарки,бълхи,стоножки и плъхове  у дома от жал и за да защитиш горките масово изтребвани видове .Ей тъй на!От добро сърце!!! Wink
Виж целия пост
# 31
Цитат
И ако слушаш повечето жалостиви тук  -  завъди си хлебарки,бълхи,стоножки и плъхове  у дома от жал и за да защитиш горките масово изтребвани видове
Да те попитам...защо ядеш,като пак ще го и*****ш
Виж целия пост
# 32
За да имам енергия да отговарям на странни биологични въпроси от предходния вид  Laughing..И... за да пълня форума с плоски отговори като този  Naughty
Виж целия пост
# 33
Щях да се обаждам, ама нали се предполага да съм ''Тиха стъпка''..

 Hug
Виж целия пост
# 34
И каква е причината да искате да отсечете ореха? Не е ли, за да си направите мебели?
Скоро не съм чувала по- голяма идиотщина!
Спрете се бе хора! Ако ви пречи по някакъв начин, може да се отрежат някои клони, но цялото дърво, при това стогодишно... ooooh!
Иди на борсите за дървен материал и си купи орехова дървесина, като толкова си примряла. Не разрушавай нещо, което не си създала!
Виж целия пост
# 35
Моето не е за мебели..Просто пречи(и на съседите също)..А инак мисля,че автора просто е намерил приложение(а не ,че това е причината)...Дано съм права..
Виж целия пост
# 36
След няколко седмици половината пропищели тук ще си забучат в кръстачката елхичка, да им краси и ухае.Не ме убеждавайте, че всички купувате в саксия и после засаждате навън.Не ви вярвам. Laughing
Чудя се у вас мебели нямате ли?Нищо дървено ли нямате?Децата ми имат чудесни дървени играчки. Thinking
Орех, който си е "изпял песента" , ако ще и на 1000 години да е-да се маха.Два има в градинката ни между блоковете-аз лично молба ще подам да дйдат да ги отсекат вече.Не са на 100 години, или ги гонят, но-почват да съхнат, да падат клони и не раждат, няма какво да се обрули.И в двора си имаме-два млади все още-от нас посадени.Но когато и  "дойде времето" и те ще бъдат премахнати.На тяхно място ще има или нов, или нищо, или друго дръвче някакво.Къде е драмата, аз не виждам...Още повече в собствен двор.Човека може да предвижда да си сложи беседка там, пък след 5 години 3 липи да посади.
Виж целия пост
# 37
Не става дума за орех, който не става за нищо. А за това, че някой иска да си направи мебели от него.
Няма лошо- да го отсече. Общината ще му го отнеме, а той ще си купи поредните боклуци от МДФ.
Кръстачката на елхичката ми е от пластмаса, елхичката също. Crossing Arms
Виж целия пост
# 38
То какво излиза- ако "просто пречи"- 10 години милост.
Ако има приложение- моментална присъда, без обжалване и замяна.
Ето това наричам аз предприемчивост.

Онзи, който сече стогодишни орехи, със сигурност ще отсече елха.
Jizzlobber, не гледай нас.
Виж целия пост
# 39
Не вярвам, че човека е сериозен за мебелите.От едно дърво само Нищо не може да направи, освен няколко играчки за децата.Мебели...кви мебели, кви 5 лв... Crazy
Разбира се, че ако Просто пречи, ще се махне.Особено, ако искаш домати да си посадиш отдолу.
Виж целия пост
# 40
Да, ама орехите са два, математиката- слаба, а желанието за орехов масив- огромно.
Може и да натамъни нещо с кората.

Разбира се, да го маха, ама неще- жал и било. Да и се чуди човек- домати ли не и се ядат?
Виж целия пост
# 41
Последното изречение не го вдянах, ама само ако ти се обяснява, ако не-здраве да е. Peace
Виж целия пост
# 42
Нужна е решителност(от поне 10 години се каня и все ми е жал  Cry)...И годинките си текат,а този орех, гледан с любов расте с космическа бързина!

Към това изказване е отнесено.
Виж целия пост
# 43
Да, ама орехите са два, математиката- слаба, а желанието за орехов масив- огромно.
Може и да натъмани нещо с кората.

Разбира се, да го маха, ама неще- жал и било. Да и се чуди човек- домати ли не и се ядат?
Ядът ми се - няма кой да ги сее,а на пазара винаги са по-евтини...Съседите пищят,че им хвърлял сянка на половината градина(те поне сеят)
Виж целия пост
# 44
След няколко седмици половината пропищели тук ще си забучат в кръстачката елхичка, да им краси и ухае.Не ме убеждавайте, че всички купувате в саксия и после засаждате навън.Не ви вярвам. Laughing
В грешка си. Ние, а и доста хора около нас вече имаме изкуствени елхи, които внасят не по-малко настроение.
Виж целия пост
# 45
Бадемов цвят, а и всички с пласмасовите елхи- не ви вярват и няма смисъл от убеждения.
Освен това ще се окаже, че в крайна сметка пласмасата е по- вредна за природата от отсичането на едно дърво, било то стогодишен орех.
Няма да спасим ореха, той си е на човека в двора, ще си прави каквото иска. Няма и мисленето да му променим, нито мебелите.
И поука не можем да си вземем, щото какво да вземеш- такива екземпляри с лопата да ги ринеш.
Изобщо- тотално празна тема.
Само дето нещо след нея нагарча и смъди в очите- и за хората, и за орехите.
И за елхите даже.
Виж целия пост
# 46
...изтрещяхте покрай грипа... Grinning
Виж целия пост
# 47
Надеждата ми е в болшинството изтрещяли  Grinning
А щом са болшинство, надежда има  Peace
Виж целия пост
# 48
Да бе-трима-четирима писали у форум...Инак ежегодно си се купуват елхите, спира ги само цената вече, че станаха скъпички, та затова "инвестират" в изкуствените, че поне е еднократно "вадене" CrazyАко беше Истина това, което казваш-ни една нова кооперация в СФ не трябваше да има, а то градинка с дърво не остана. Wink
Виж целия пост
# 49
Да нямаше нови кооперации, ако нямаше такъв напън цяла България да живее в София.
Там е тънката зелена граница.
А дали правим нещо по въпроса с дърветата и зеленината- всеки отговаря за себе си.
Виж целия пост
# 50
...изтрещяхте покрай грипа... Grinning
Изтрещеха, я  Laughing.
Жената не пита ДАЛИ да маха ореха, а какъв е редът да го направи  Laughing.
Виж целия пост
# 51
и получи конкретен отговор, но това не пречи да Разширим и да Коментираме дали е Редно,,,както е прието тук... Wink
Виж целия пост
# 52
Само дето нещо след нея нагарча и смъди в очите- и за хората, и за орехите.
И за елхите даже.

Много, много тъжно Weary
Виж целия пост
# 53
...изтрещяхте покрай грипа... Grinning
В това отношение изтрещях преди повече от три месеца, когато започнаха да правят ремонт на улицата, на която живеят родителите ми. До последно не казваха, че ще изсекат всички, абсолютно всички дървета, за да си направят джобове за паркиране и по-тесни тротоари, за да имало повече място за колите. С глас съм ревала, като гледах какво правят и не можех да спася нищичко. Това бяха прекрасни дървета, повечето липи, на над 50 години. Разположени на два метра едно от друго по продължение на тротоара. Всичко изсякоха без грам милост. Точно пред прозореца на моята стая имаше прекрасна липа - с нея съм израснала, така хубаво ми миришеше, когато цъфтеше. И бяха толкова красиви. Изревах си очите за тия прекрасни дървета, на други хора също им беше много мъчно. Сигнализирахме в отдела по екология, оттам докато се натуткат, дърветата вече бяха отрязани по средата. И после почна изкореняването. В момента улицата е толкова грозна и пуста, направо като лунен пейзаж е. Исках си я старата, с дупките и всичките й недостатъци, но да бяха оставили дърветата ... Оттогава изтрещях яко на тая тема. И всеки ден се моля някой ден това престъпление да се върне на онзи или онези, които решиха да го извършат.
Виж целия пост
# 54
Това какво общо има с един орех в двора на някой?
Този орех може да е на вилата им, сред гори, може да живее човек не на улица, където да орежат всичко, а в зеленина, където ореха пречи със сянката си на други растения.
И аз искам много неща, ама не става,аз пък искам ни една нова кооперация да няма, па ако ще да орежат всички орехи в града...това, което е отрязано, когато има пространство-винаги може да се замени с друго.А дали е редно човек в собствения си двор да прецени каква флора и фауна да вирее е съвсем друг въпрос.Той не е на улицата и не прави джобове за коли.
Виж целия пост
# 55
Има много общо, ако възприемаш дърветата като нещо различно от просто пречка, която трябва да се отстрани, щото някой искал да си направи мебели от нея. Като гледах как падат дърветата, изпитвах физическа болка.
И в двора на нашите има 60-годишен бор - хвърля сянка, заема място, но никой не го пипа.
И сега ми е интересно, като отсякоха дървета, които са се развивали 50-60 години, какво друго може да ги замени? И колко време трябва да мине, докато новите израснат? Но те са поставили тук-там на улицата дупки, в които щели да сложат кипариси. Сякаш едното може да замени другото.
Виж целия пост
# 56
Това, че вие няма да пипате бор, не значи, че така е Редно, апропо.И в нашия двор има не един, а три.Съвсем скоро ще бъде премахнат поне един.Достатъчно нови посаждения има, които компенсират.
Съвсем различно е личният двор от общата улица.
Виж целия пост
# 57
И съвсем еднакво и на двете места кощунството от премахването на живо растение, което дори не си поставил ти там, та да го махнеш, когато ти скимне. И когато в личния двор се намира защитено дърво, нямат право да го махат без изрично разрешение. Кво като им е в личния двор?!
Виж целия пост
# 58
Достатъчно нови посаждения има, които компенсират.

Джизи, къде ги видя? Аз не мисля, че Общината полага особени грижи в това направление.
Аз контролирам собственият си двор, вярно е.
Виж целия пост
# 59
..... И когато в личния двор се намира защитено дърво, нямат право да го махат без изрично разрешение. Кво като им е в личния двор?!
А когато изричното разрешение стане факт, тогава какво?
Виж целия пост
# 60
Тогава всичко опира до собствената съвест. Явно за някои е по-добре да махнат пречката и да си направят мебели от вековни и полезни дървета.
Виж целия пост
# 61
Аз Общината и Улиците не коментирам.Коментирам Собствения си двор.Както вече писах-ние и улица нямаме, а само блок до блок до блок до блок, кви липи, кви 5 лв...Та след  като знам каква бе СФ и каква е днес-нямам и намерение да коментирам община.Виж, нашия двор, там, където го имаме, ще си режем и садим, разбира се.Защитено или не-има си ред и се случва.Орех сме премахвали, както и един огромен бор, иде ред на още един.Да-изяжда мястото на други растителни приумици, също е и столетен и изсъхнал.Е, трикрилен гардероб не сме правили, не помня къде отиде, честно, но нашите са на принципа-всичко в двора се оползотворява, съчките, листата...
стига бе хора.....като се махне дървото нали не си представяте трикрилен гардероб, а и дори човек да си направи нещо-то продължава да живее именно в тази вещ...Пинокио не сте ли чели? Crazy
щом е двор, има нужната зеленина, това не е кооперация..
Виж целия пост
# 62
Ако еколозите преценят, че не е за отсичане, могат да изкоренят ореха и да ви дадат съответстваща дървесина, запазвайки дървото.
В случай, че са ви важни мебелите, а не процеса по отсичане.

Дупката, която копаят, обаче, е доста дъблока и широка.
Виж целия пост
# 63
След няколко седмици половината пропищели тук ще си забучат в кръстачката елхичка, да им краси и ухае.Не ме убеждавайте, че всички купувате в саксия и после засаждате навън.Не ви вярвам. Laughing
Чудя се у вас мебели нямате ли?Нищо дървено ли нямате?Децата ми имат чудесни дървени играчки. Thinking
Още повече в собствен двор...
Аз само да кажа - от около '89-та година насам, не си спомням да съм имала естествена елхичка...
Имам мебели, не е като да нямам, но тези от масив, не са купувани, а са по-скоро реновирани наследствени такива...
А и не бих купила чисто нови от масив - има достатъчно аукциони и продажби на автентични мебели от масив - и изработката им е по-добра, и материалът...
А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят, други мислят пътя за собствен и карат като ненормални, трети мислят парка за двора си и с*рат на воля в него, четвърти - блока бил построен на мястото на къщата им едно време и сега ще се разпореждат как си знаят (друг е въпросът, че същите тези хора са размахвали гордо червено знаменце, когато са им взели къщата, построили са блока и са им замазали очите с два апартамента уж даром...) и т.н.

Виж целия пост
# 64
 Rolling Eyes Кажете ми, моля, че темата е пързалка.
Не е истината просто. Отказвам да коментирам темата сериозно, защото тя самата просто не е сериозна. Глупава и тъжна е.

Виж целия пост
# 65
...изтрещяхте покрай грипа... Grinning
Изтрещеха, я  Laughing.
Жената не пита ДАЛИ да маха ореха, а какъв е редът да го направи  Laughing.
Ти ме разбра най-добре.Точно за това пуснах тази тема.Какъв е редът?
Виж целия пост
# 66
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .
Виж целия пост
# 67
Орехите са защитени и няма значение кой ги е сял.

Молба в общината.
Благодаря ти за отговора.
Виж целия пост
# 68
Рядко нещо ме провокира да пиша, но...
Гаража ни е построен около орех. Вярно ,че е стеснен малко в началото, но това не е болка за умиране.За толкова години вече нито е паднал, нито са подкопани основите му.Стъблото му е започнало да опира в стената, но вярвам, че ще намерим разрешение и за това без да се налага да отсичаме дървото. И не само защото е на повече от 50 годишен, а защото ако ореха го няма това няма да е нашата къща просто.Повярвай ми, че празнотата в двора която остава след отсечено дърво е огромна.Налагало ми се е да отсичам ябълка защото беше изгнила, но веднага на нейно место беше посадена нова.
Ако не ти застрашава живота, твоя или на децата ти, не го прави.
Виж целия пост
# 69
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .

И при нас потвърдено!  Cry
Виж целия пост
# 70
...А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят...
                            А други мислят, че тяхното мнение е от жизненоважно значение за това какво да се случва в чуждите дворове  Tired. Не мога да повярвам какви отговори прочетох в темата. Решил е човека - ще го маха. Толкоз. Всички останали, дето толкова ви боли - колко дървета сте посадили през живота си, и колко сте отгледали? За колко се грижите в момента? Ако пуснем една тема с анкета кой е посадил дърво в последните 5 години още на първа страница ще мине 300 теми назад. Вълчо да каже, ако още е подходящо времето грабвайте лопатките и мат'риала и направете нещо за децата си. Сега се скъсвате да плачете за чуждите дървета, но след 30 години няма да има дори за какво да се плаче. Ако искате да оставите нещо друго на децата си, освен страдалчески вопли (Sick) по форумите - не е сложно. А, и пластмасови елхички, как можах да забравя, ама разбира се.
Виж целия пост
# 71
...А това понятие "собственост" в България, много се размива в последно време - едни мислят, че като е в двора им и гробище могат да си направят...
                           Всички останали, дето толкова ви боли - колко дървета сте посадили през живота си, и колко сте отгледали? За колко се грижите в момента?
.

Не са никак малко и продължавам да садя. На мястото, на което прекарваме ваканции на морето е традиция всяка година и по- големите деца да засадят по едно дръвче. Градинарите се грижат за тях, но таксите плащаме ние.

И, да, нека човекът да махне дърветата щом му пречат, но при положение, че има вариант да се преместят не виждам защо да се убиват. И да попитам пак- някой от вас убеден ли е, че 100 годишни дървета стават за производство на мебели? Наистина ме интересува, защото не ми се струва логично, а за мебелостроенето не се използват прясно отсечени дървета- дървото трябва да изсъхне, защото в противен случай се деформира и измята.
Виж целия пост
# 72
Сакън, недей да ги сечеш, не е на добре да премахнеш точно орех. На смърт е.
Вярно, че е народно поверие, но в рода на мъжа ми поверието се е потвърдило...  Peace
Замислих се .
И при нас потвърдено!  Cry

Сега разбрах защо моя дядо преди 20 г. почина на 98 г. възраст. Навремето като млад е отсякъл орехово дърво. Ако не беше го отсякъл сигурно още щеше да е жив...
Виж целия пост
# 73
За последните 2 години аз съм посадила 4 дървета С ГОРДОСТ го заявявам!И съм отсякла едно!(не лично аз с отсичането де)...
Между другото номинирах темата за "Форумска трагедия"
Виж целия пост
# 74
Разбира се, тук всички садят ежегодно и не секат, аз друго не очаквам да прочета. GrinningИ лайната след кучетата си събират, и дупчат билет, и не паркират на тротоара, все пак...да не забравяме. LaughingНо е изключително поучително да си кажеш какво съседа е Редно да върши.
Виж целия пост
# 75
Разбира се, тук всички садят ежегодно и не секат...
                               Няма да посмеят да излъжат, но пък вероятно имат приготвени към милион и две оправдания.
Виж целия пост
# 76
Сега разбрах защо моя дядо преди 20 г. почина на 98 г. възраст. Навремето като млад е отсякъл орехово дърво. Ако не беше го отсякъл сигурно още щеше да е жив...
Голяма глупост изтърси.

Виж целия пост
# 77
Разбира се, тук всички садят ежегодно и не секат, аз друго не очаквам да прочета. GrinningИ лайната след кучетата си събират, и дупчат билет, и не паркират на тротоара, все пак...да не забравяме. LaughingНо е изключително поучително да си кажеш какво съседа е Редно да върши.
Защо се ядосвате толкова? Имаше добри предложения като това дърветата да се преместят от еколозите. А и това е форум и мненията не могат да се отразят по никакъв начин на питащия- той остава свободен да направи каквото реши. Нали така?

Колкото до отсичането- естествено, че косвено всички сечем дървета, защото ползваме предмети произведени от дърво. Идеята е да компенсираме, а не да се правим на светци.
Виж целия пост
# 78
Аз?Да се ядосвам?На мен ми е смешно... Peace
Виж целия пост
# 79
Аз не страдам от скрупули(ако е насочено към мен)-дали садя или сека е все едно..Кой какво ще каже по-повод това - също..А дръвчетата са плодни(кайсия,праскова,дрян и дюля)!
Относно починалия msi се шегуваше ако не разбра..
Виж целия пост
# 80
Аз не страдам от скрупули(ако е насочено към мен)-дали садя или сека е все едно..Кой какво ще каже по-повод това - също..А дръвчетата са плодни(кайсия,праскова,дрян и дюля)!
Относно починалия msi се шегуваше ако не разбра..
Това и на нескопосана шега не мяза.
Виж целия пост
# 81
Драмата ви е в повече. Peace
Виж целия пост
# 82
...msi се шегуваше ако не разбра...
                            Дори беше чудесна шега. Този грип сигурно удря и в чувството за хумор  Mr. Green.
Виж целия пост
# 83
Аз моята драма си я изживях достатъчно преди три месеца. И продължавам да я изживявам всеки път, като отида до нашите. Не ме интересува дали авторката ще сече или не - тя вече е решила. Аз не бих, защото, колкото и чудно да им е на някои, ми е жал за дърветата.

Виж целия пост
# 84
...msi се шегуваше ако не разбра...
                            Дори беше чудесна шега. Този грип сигурно удря и в чувството за хумор  Mr. Green.
Но отдаааавна изтъркана.  smile3507 Още не съм карала грип, ама се чудя къде трябваше да се смея.
Виж целия пост
# 85
 Нямам думи, ти ме разби! Кажи, че не го мислиш това сериозно!  Praynig
Виж целия пост
# 86
Въпросът на авторката е съвсем резонен. Орехът се намира под специална защита, дърветата са описани, картотекилани, и т.н. и не може да го сечете, когато ви кефне, ако и да е на средата на двора ви. И други неща не може - да правите амфетамини, за заровите умрял близък, коза, или друго животно, и т.н.
Ако й разрешат да го отсече, може да направи с дървесината каквото пожелае - може да продаде трупа на фирма, може да си направи гардероб, тоалетка, ракла, нейна си работа.
Лесно сечем, но като посадим после дърво, чаканката е дълга, докато направи сянка, и даде плод. И тогава обикновенно съжаляваме.
Виж целия пост
# 87
Вълчо, чудесно, кажи как да проверя кой номер е нашият орех.Никой никога не е идвал да го "описва" и картотекира. Thinking
Не ни мисли, дали Ние съжаляваме.Всеки си прави сметка лична.Единят ни орех е млад, разбира се, чудесна сянка си прави вече, и ражда, но когато сянката дойде в повече, ще го махнем, акктос тана и с предишния.Саден е от нас лично/сиреч родата ми и в частност дядо ми, лека му пръст, ама човека последната си година страдаше, че не може да върти брадвата вече от старост/ и никой май не знае за съществуването му, как се картотекира точно? Thinking
Виж целия пост
# 88
А други мислят, че тяхното мнение е от жизненоважно значение за това какво да се случва в чуждите дворове  Tired Всички останали, дето толкова ви боли - колко дървета сте посадили през живота си, и колко сте отгледали? За колко се грижите в момента? Ако пуснем една тема с анкета кой е посадил дърво в последните 5 години още на първа страница ще мине 300 теми назад.
За един е чужд двор, за друг - чужда улица, за трети - чужд град... И да, има неща, които са жизненоважни за всички...
Миналата година - един люляк засадих...
Виж целия пост
# 89
Ами аз живея в Разград и се съобразямам с наредба №19 - http://www.razgrad-bg.org/Naredba_19.pdf  на община Разград. Авторът на темата не знам в коя община живее.
Нямам намерение да чета цялата тема, да не би някъде да е споменал. Не ми е достатъчно интересна темата и фирата е много.
Ако авторът е от община Разград, трябва да подаде молба в свободен текст до кмета.

Ако някой е спастрил пари и си е купил парче замя, това не означава, че може да прави на нея каквото си пожелае. Това парче зема е част от планетата, а тя е наша.
Виж целия пост
# 90
Аз не разбирам как можеш да отсечеш 100-годишен орех заради някакво тъпо обзавеждане?!
Шегуваш се!
 ooooh!
Виж целия пост
# 91
                              a.velcheva, аз пък не разбирам не е ли ясно от заглавието, че темата не е 'Вие разбирате ли?'.

Ами аз живея в Разград и се съобразямам с наредба №19 - http://www.razgrad-bg.org/Naredba_19.pdf  на община Разград...
                             И с коя точка най-вече се съобразяваш, ако смея да попитам? Може би с трета точка на Чл.6  Joy? Наредбата е за общинска собственост, и дори тогава не включва орехите  Stop.
Виж целия пост
# 92
Ами прочети я внимателно, аз от къв зор да я чета, нямам намерение да сека дърво.
Искай от услуги отдел екология в твоята си община, обади им се и питай. Ква е ползата да се дърлиме тука. Извадих ти наредбата, сега и член искаш. Докога и от какъв зор да работя за тебе?
Виж целия пост
# 93
Ами прочети я внимателно, аз от къв зор да я чета, нямам намерение да сека дърво.
Искай от услуги отдел екология в твоята си община, обади им се и питай. Ква е ползата да се дърлиме тука. Извадих ти наредбата, сега и член искаш. Докога и от какъв зор да работя за тебе?
                              Аз също нямам намерение да сека дърво. Просто отговарям на постинга ти: първо наредбата не е свързана с питането в темата, и второ наредбата няма общо взето никаква връзка с темата. Закачката с точката в члена беше, че дори няма такава - просто празно място след номерчето. Ей, верно ви е изчезнало чувството за хумор. Побутнах ви една тема за смъртта, дано ви пасне поне тя на настроението.
Виж целия пост
# 94
http://www.bgstuff.net/content/view/4468/536/
Като искаш член  - ЭТО 34
Виж целия пост
# 95
                              a.velcheva, аз пък не разбирам не е ли ясно от заглавието, че темата не е 'Вие разбирате ли?'.



А, то затова тая "държава" е на тоя хал!
Всичко се изчерпва с нарицателното - българска работа!
Виж целия пост
# 96

Работохолик.
Тя пък ще измъкне от деветия кладенец...член.
Виж целия пост
# 97
...Тя пък ще измъкне от деветия кладенец...член...
                              Наложила съм си ограничения в членовете на вечер  Twisted Evil. Горното ще коментирам утре, но линка изглежда по в темата. Поздравления, Вълчо    bouquet! Сега ако и ми отговориш на косвения въпрос преди 1-2 страници...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия