Да възпиташ извънземно?

  • 436
  • 1
 Мами, въпросът ми  май не е точно въпрос или е по-скоро реторичен. Всъщност икам да споделя малко терзания с вас. Бащата на сина ми е чужденец, така че живеем ту тук, ту "там". Аз имам няква моя философия за възпитанието и гледам да се придържам към нея - без агресия, без насилие нито към хората вкъщи, нито към когото и да било; показваме обичта си по всякакъв начин; уважаваме мнението и желанието на другите; опитваме се да сме нежни и внимателни; проблемите си гледаме да разрешаваме в разговор и т.н. и т.н. Трябва да ви кажа, че се получава доста добре и синът ми за сега е енергично, но спокойно дете. Никога не ми се е налагало да повишавам тон, а и аз самата се уевщам доста спокойна и ми се струва, че успявам да контролирам нещата. До тук добре, но много често попадаме в ситуации, които се решават агресивно, грубои, и въобще, в пълен контраст с нашия стил на взаимоотношения. Тогава се замислям дали не расте детето ми прекалено уязвимо или неподготвено. После пък, когато не сме във Бг се убеждавам, че не греша, че децата наистина трябва да са възпитани в някаква космополитност, за да им е по-лесно после сами да изберат собствената си посока, собствения си стил. Във България обаче се говори само за пари (най-елементарен пример са медиите, които все пак формират някакви вкусове и прочие (повръща ми се от всички тези игри за пари!)) и въобще чалга на всички нива. Много ми се иска синът ми да бъде добър и чувстителен, но не искам да се чувства като извънземен...
Sorry за философското есе, обаче мен наистина ме вълнува какво става по детските площадки, в яслата или при приятелчето от долния етаж.
И така... Май много съм се замислила за тези работи, но откакто съм мама съм станала една "странна" !!!  Grinning Laughing Peace
Виж целия пост
# 1
Не се чувствай като извънземно, няма да успееш и за отгледаш такова, поради причините, които сама изброяваш  Grinning
Мисля, че подхода ти е най-добрия възможен, просто, за да не се чуди детенце защо е разликата и конфликта между света вкъщи и навън, винаги, когато можеш и мислиш, че ще те разбере обяснявай причините за това.
Един вид - ситуативно обучение - ето, мамо, виж, има различни хора, с различно поведение и приоритети, ние сме избрали да бъдем такива и да постъпваме по определен начин при проблем или ситуация, другите по друг  Grinning
Аз поне се опитвам лекинко да му обръщам внимание на тези неща, дали успявам, предвид възрастта му   Thinking е друг въпрос. Все нещо остава.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия