Възпитавате ли в децата си дух на расизъм?

  • 2 343
  • 38
  Пускам тази тема, като връзката дойде от друга тема, където прочетох как една майка каза, че детето играе в детската с другите деца и дори се целува с негърчетата newsm78. Може майката да не е искала да каже точно това което се разбира - незнам.
  В групата на дъщеря ми има чернокожо момиченце, приятелки са с дъщеря ми от миналата година. Най-интересното е, че дъщеря ми снощи за пръв път ми зададе въпроса защо тя е черна, явно досега този факт не й е правил впечатление. Проведохме си един разговор, като й обясних, че всички хора са еднакви, само че някои се раждат с различен цвят на кожата - "ето дори ти и брат ти сте с различна кожа "/дъщеря ми е много бяла, а синът ми е мургав/. "Важното е , че сте приятелки с нея и момиченцето е най-веселото и темпераментно дете което познавам".
  Вкъщи, признавам си баща ми е невероятен расист/дори не иска да гледа филми ако има повече чернокожи в тях- "Нямало да гледа само чернилки"/. Колко сме се карали и не мога да го убедя в противното. Майка ми е по-скоро пасивна в това отношение. Така и не знам как в мен се е изградил този "антирасизъм". Честно много се дразня като чуя хора да говорят разни обиди като "жълтурковци", "чернилки", и т.н. Лично аз няма да оставя децата ми да поддържат такова поведение.
  Вие какво правите, говорите на децата си или ги оставяте сами да изградят мнение?
   
Виж целия пост
# 1
В обстановката, в която съм, това изобщо и не съществува в главата ми като повод за притеснение. Естествено, че не. Знам и как се говори по въпроса. Притеснявам се обаче от противоположното - не знам необходимите думички за възпитаване в дух на политическа коректност. Ами ако детето ми един ден се окаже в положението да кандидатства за едно и също работно място с чернокож, и има същите данни, ако не и по-добри, но няма как да бъде предпочетено, защото фирмата трябва да спази закона за работодател даващ еднакви права на всички раси? Ами ако аз или съпругът ми се окажем безработни и в подобно положение с две малки деца? Ето за това, и за други подобни ситуации, се чудя как да подготвям децата си.
Виж целия пост
# 2
Ами същото-обяснявам  като теб.С тази разлика,че аз в скоро време ще поставя детето си в среда,където има доста чернокожи Party-не би ми било приятно и комфортно да живея някъде и да гледат на мен като на извънземно.Иначе се наслушах на дюдюкания .И то все млади хора-ама такива расистки реплики,че чак да те стреснат.
Иначе,Незнакомка,това са дълбоки води и политика.Гледала съм много филми на подобна тема,ама...незнам,сложно е.
Виж целия пост
# 3
В обстановката, в която съм, това изобщо и не съществува в главата ми като повод за притеснение. Естествено, че не. Знам и как се говори по въпроса. Притеснявам се обаче от противоположното - не знам необходимите думички за възпитаване в дух на политическа коректност. Ами ако детето ми един ден се окаже в положението да кандидатства за едно и също работно място с чернокож, и има същите данни, ако не и по-добри, но няма как да бъде предпочетено, защото фирмата трябва да спази закона за работодател даващ еднакви права на всички раси? Ами ако аз или съпругът ми се окажем безработни и в подобно положение с две малки деца? Ето за това, и за други подобни ситуации, се чудя как да подготвям децата си.
  Много добре разбирам, че обстановката в различни държави предполага и различно отношение към "проблема", но мисля, че примера с интервюто не е много удачен защото детето ти може д а кандидатсва за едно и също работно място с "бял", да има същите данни и пак да бъде предпочетен другият.
Виж целия пост
# 4
В обстановката, в която съм, това изобщо и не съществува в главата ми като повод за притеснение. Естествено, че не. Знам и как се говори по въпроса. Притеснявам се обаче от противоположното - не знам необходимите думички за възпитаване в дух на политическа коректност. Ами ако детето ми един ден се окаже в положението да кандидатства за едно и също работно място с чернокож, и има същите данни, ако не и по-добри, но няма как да бъде предпочетено, защото фирмата трябва да спази закона за работодател даващ еднакви права на всички раси? Ами ако аз или съпругът ми се окажем безработни и в подобно положение с две малки деца? Ето за това, и за други подобни ситуации, се чудя как да подготвям децата си.
  Много добре разбирам, че обстановката в различни държави предполага и различно отношение към "проблема", но мисля, че примера с интервюто не е много удачен защото детето ти може д а кандидатсва за едно и също работно място с "бял", да има същите данни и пак да бъде предпочетен другият.
Абсолютно! Но аз в случая говоря за ситуации, когато фирмата определено има предпочитание към белия кандидат, но не може да го вземе, защото не е ... цветен. При това при липса на конкурент, просто защото пропорцията за бели към цветнокожи, която изисква законът, ще бъде нарушена. Ставаше въпрос за наш безработен приятел американец, който за радост намери един свой черен приятел с фирма, и успя да приеме работата, която искаше, като консултант от фирмата на черния.
В България нещата са по-различни, предполагам, и горе-долу си спомням. Чела съм расистки вицове, отвратително е.
Виж целия пост
# 5
Когато дойдох в Германия бях останала с впечатлението че немците са много студени, затворени, крайно негостоприемни и шовинистични хора.
Слава Богу, че това са легенди и митове от комунистическата пропаганда.
Казвам слава Богу, защото аз съм твърде широкоскроен човек и не бих се чувствала уютно в атмосфера на непоносимост към хората различни от тях.
Сега предавам това си усещане на децата си и се радвам че едната приятелка на дъщеря ми едно осиновено детенце от Кения - черно като катран и с най къдравата коса която съм виждала. Другото и приятелче е едно китайче с очи, които се чудя дали имат друго изражение освен да се смеят.
Много е щастлива от контактите си с тях. Веднъж само ме попита защо Шийла е с цвят на шоколадов сладолед.
Аз извадих една книжка с картинки на деца от различни народности и обсъдихме че всички са толкова слънчеви и щастливи защото са заедно и това че са различни не им пречи.

От нас родителите зависи за в бъдеще да изчезнат понятията расизъм , ционизъм, тероризъм, които са породени едно от друго.
Дано децата ни променят света
Виж целия пост
# 6
Честно да ви кажа, просто се чудя понякога.
Аз също съм от широко скроения тип, пък и няма друг начин - Водолей - и нямам нищо, ама нищо против цветнокожите...ОБАЧЕ! ...по какъв начин да възпитавам детето си спрямо циганите???
Дилемата ми е голяма, защото помагам с каквото мога на деца в домовете (а там знаете какво е съотношението) и много пъти съм обяснявала на дъщеря си какви са тези деца и защо правим това или онова за тях, но когато сме на светофар и ни се лепнат просяците или гледам как се ровят в кофите, или по трамваите си държиш чантата по-здраво от детето...тогава какво да обяснявам, кажете ми? Аз лично съм се усещала, че изпадам в противоречия и понякога не знам как да реагирам..
Виж целия пост
# 7
Аз да ви кажа чесно никога не съм била расистка. Даже съм се шегувала че един ден ще се омъжа за негър та майка ми и се изправяха косите Mr. Green

Има обаче едно голямо НО което много хора не разбират докато не попаднат в тази среда.
Тъйкато говорите за негрите в България мога да кажа, че те изобщо не са представители на цялата нация  Naughty
В зависимост от държавата и културата негрите могат да бъдат от най-ужасното нещо което ти се е случвало някога до мили и верни познати, даже приятели.

Точно както ние в България се отнасяме към циганите така и по света се отнасят с негрите. Всичко зависи от самия човек и средата.

Аз лично сега много трудно бих разрешила на децата ми да са приятели с негри. Нищо против нацията и цвета им, просто тук негрите са нашите цигани...... Не ми се иска децата ми да започнат половото си възпитание на 5 години, полов живот на 10 и да родят на 14 като до тогава може да са прикачили я СПИН я нещо друго Naughty
Виж целия пост
# 8
За сега не правя нищо. Но не разбирам расистите.
Виж целия пост
# 9
Има обаче едно голямо НО което много хора не разбират докато не попаднат в тази среда.
Тъйкато говорите за негрите в България мога да кажа, че те изобщо не са представители на цялата нация  Naughty
В зависимост от държавата и културата негрите могат да бъдат от най-ужасното нещо което ти се е случвало някога до мили и верни познати, даже приятели.

Точно както ние в България се отнасяме към циганите така и по света се отнасят с негрите. Всичко зависи от самия човек и средата.

Аз лично сега много трудно бих разрешила на децата ми да са приятели с негри. Нищо против нацията и цвета им, просто тук негрите са нашите цигани...... Не ми се иска децата ми да започнат половото си възпитание на 5 години, полов живот на 10 и да родят на 14 като до тогава може да са прикачили я СПИН я нещо друго Naughty

а как обясняваш на децата, че не ти харесва да дружат с черни? защото са черни или защото не ти харесва възпитанието и държанието им? има разлика...
Виж целия пост
# 10
Аз да ви кажа чесно никога не съм била расистка. Даже съм се шегувала че един ден ще се омъжа за негър та майка ми и се изправяха косите Mr. Green

Има обаче едно голямо НО което много хора не разбират докато не попаднат в тази среда.
Тъйкато говорите за негрите в България мога да кажа, че те изобщо не са представители на цялата нация  Naughty
В зависимост от държавата и културата негрите могат да бъдат от най-ужасното нещо което ти се е случвало някога до мили и верни познати, даже приятели.

Точно както ние в България се отнасяме към циганите така и по света се отнасят с негрите. Всичко зависи от самия човек и средата.

Аз лично сега много трудно бих разрешила на децата ми да са приятели с негри. Нищо против нацията и цвета им, просто тук негрите са нашите цигани...... Не ми се иска децата ми да започнат половото си възпитание на 5 години, полов живот на 10 и да родят на 14 като до тогава може да са прикачили я СПИН я нещо друго Naughty

Негрите не са нация. Те са раса. Тук, където живеем няма много не-бели, за разлика от Канада като цяло и обикновено представителите на другите раси или религии в нашето градче са с високо образование - иначе не биха си намерили работа тук. По странно стечение на обстоятелствата, две от най-добрите приятелчета на дъщеря ми са от смесен брак, т.е. те са черни. В групата им от 25 деца има едно негърче и едно китайче. Тя досега не е задавала въпроси относно различията във външния им вид. За нея той не е важен. За мен също. За мен хората се делят на добри и лоши, възпитани и невъзпитани, интелигентни и простаци; аз искам детето ми да дружи с добри, възпитани и интелигентни хора, а какви са по националност и цвят на кожата не е важно! По света има немалко бели простаци; аз дискриминирам срещу тях.
Междувпрочем, вчера назначиха новия Генерал-Губернатор на Канада - жена франкофонка с черен цвят на кожата - дали и тя е "циганка? Ето как изглежда:



Вие как мислите? Аз я намирам за много приятна и чаровна ЖЕНА. Освен всичко останало, което Е за да заслужи този пост. А вие как я възприемате? Като жена или като негърка?
Виж целия пост
# 11
 Според мен, за възпиташ детето си в дух на расизъм, означава ти самият да си расист, т.е. принадлежостта към определена раса, да бъде оценка за качествата, способностите и умствените възможностти на един човек. Това отношение към хората, дори и да не бъде съзнавано, ще бъде част от възпитанието на детето, ето в България се натрапва чистия негативизъм към циганите, като отделна група от населението, което не минуемо се пренася и върху децата. Това отношение, разбира се не е поредено от нищото и действително има сериозен етнически конфликт, за това е доста трудно, да успееш да възпиташ детето си в един нерасиски дух. Според мен, поне аз така правя, при възпитанието на децата, човек трябва да избягва, натрапването качествени оценки, свързани с принадлежността към дадена етническа грула. Мойте деца не са достатъчно големи, за тях все още, всичко е добро или лошо, за това за момента аз се ограничавам, само до боравенето с тези основни понятия. Някой хора крадат, убиват, бият се, следователно те не са добри хора, други хора са мили,възпитани, помагат и тн., те са добри хора, а различният цвят на кожата си е просто нормален факт, той няма нищо общо с добрите и лошите, те могат да бъдат всякакви на цвят Laughing
Виж целия пост
# 12

а аз във вторник ще се оставя в ръцете на друга негърка да ми реже тумора от гърдата... до сега не съм се замисляла кога ли е започнала половия си живот  newsm78,  но определено съм мислила по въпроса дали е професионалист и не съм го свързвала с цвета на кожата и.
Виж целия пост
# 13
По отношение на моите деца въпросът за расизма е само на база  циганчета (просто децата ми не са имали контакт с други раси - не за друго, а защото такива около нас няма - нито в градината, нито в училище, нито в кварталните градинки).  На дъщеря ми много пъти съм казвала, че и сред циганите, и сред българите има както добри хора, така и лоши, затова не е важно дали си циганин или българин, важното е дали си добър. Налагало ми се е да повтарям доста пъти, защото свекърва ми, която живее в Самоков си продаде къщата само защото циганската махала стигна до тях и постоянно нещо изчезваше, вкл. дрехи от простора. Та тя постоянно се жалеше от циганите и за детето това стана синоним на лош човек. В същото време и пред нас и пред блока на майка ми има по едно циганче на възрастта на дъщеря ми и тя си играе с тях. 
Само ще допълня, че каката на циганчето от нашия блок, която е 6-7 клас, само като ме видеше с количката с малкия пред входа и идваше специално да ме попита да ми помогне ли да я кача по стълбите, докато здрави български мъже от съседния вход просто ме подминаваха. В същото време всички знаем какво представляват болшинството цигани в България....   
Виж целия пост
# 14

 защото помагам с каквото мога на деца в домовете (а там знаете какво е съотношението) и много пъти съм обяснявала на дъщеря си какви са тези деца и защо правим това или онова за тях
И при мен го има този момент - дъщеря ми ( 7 г) познава деца от дома в Доганово ( все циганчета), но специално тях тя ги възприема единствено и само като деца-сирачета. Може би защото и аз ги възприемам така - гушкам ги, целувам ги, ей такива съвсем естествени реакции към дечица.   
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия