Захранване на 4 - 5 месеца?

  • 1 010
  • 16
Момичета, изчетох всичко по въпроса от библиотеката, много ми се иска да навършим 6 и тогава да се захранваме, но от другия месец трябва да се върна на работа, смятам да се изцеждам и да продължим да се кърмим( засега го правим успешно, бебка расте с по 1 - 1200  на месец и се чувства прекрасно, не ползва биберон и вода рядко пие) . На последната консултация педито едва не ме наби, трябвало вече и сокове и плодови пюрета да съм давала, опитах се да си отворя устата, ама не... Rolling Eyes
Та искам да ви питам, ако започна да предлагам твърда храна на 4 месеца, без да замествам хранене( страхувам се , че като започна работа кърмата ще намалее и няма да стига, а освен това може да ме запратят командировка за 2-3 дни) с какво да започна ? И дали да не изчакам до 5 месеца ? Не смятам,че има наследствена обремененост от алергии
Виж целия пост
# 1
Поред: Педито не си го слагай на сърце. Ако пак се опита да те бие, я ухапи. Mr. Green
Ако решиш да захранваш, бих те посъветвала да захочнеш с оризова каша. Досега за нея всички казват, че е била приета охотно и без никакви проблеми.
Преди да захраниш, обаче, направи опит да я караш само на кърма докъм шестия - каквато ти е първоначалната идея, защото практиката показа още, кърмата в тия случаи не намалява. Вече доста кърмещи и работещи мами има в тоя форум, като няколко от тях - мира и валентина, се върнаха на работа със съвсем мънички бебета. При мен това стана на 6 м., СЗА се върна на 5 м. Кърмата не само че не намаля, ами моята даже се увеличи от редовното цедене. Аз бих те посъветвала да си направиш малко запаси, за да няма сътресения, като почнеш работата. Има доста писано по въпроса, ако имаш време, потърси старите теми.
Виж целия пост
# 2
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=44785.msg832583#msg832583
Виж целия пост
# 3
Руми, дано не се сърдиш, че ще ти използвам темата за питанка, ама и аз тъкмо си мислех да пусна такава...
От една седмица яде на 1 1/2- 2 часа през нощта и правим около 10-13 яденета на денонощие. Освен това не сме качили много, ама това го отдавам по-скоро на махането на добавката. Много исках и бях твърдо решена да почна да захранвам в 6-я месец, ама вече все повече си мисля, че бебо май има нужда- това често ядене и ненаддаване newsm78 Кажете- вие сте спецове!
ПС. Мога ли да почна с оризовата каша на Нестле?
Виж целия пост
# 4
Аз работя вече няколко дни и кърмата ми изобщо не е намаляла Laughing. Като стане време за ядене на беба-цедя по 150 мл/толкова си яде засега/. Цедя 1 или 2 пъти на ден/аз и на лекции ходя, та се събират по 10 часа за сега, а от другата седмица ще имам дни с 12 часа извън къщи/. Но твърдо съм решила да си кърмя беба и да захранвам след 6 месец. Тя си е добре-утрои килограмите, а адаптирано изобщо не ще/да не е луда Laughing/. Купих си хладилна чанта,че офиса с хладилника затваря в 18 часа и си го нося млякото. Няма проблеми ако имаш желание Laughing
 П.С.За първите 2 дни след като започнах бях замразила/имаше дни, в които се будеше сутрин по-късно, та успях да поизцедя/. Купих си от малките евтини шишета на Камера и направо замразих дозите в тях. Така беше лесно и на гледачката.../Не можах да си намеря пликчета за кърма Sad/
 
Виж целия пост
# 5
МХЪМ...дам и аз исках дани да го захраня след 6. м. но не стана, 4 месеца само на кърма и на 5-тия почнах захранването. Детето стана мнооого кисело,  явно не му стигаше кърмата и аз реших, че  е по-добре вече плодове и зеленчуци, от колкото да се мъчи като се буди през 1 час или да му давам адаптирано мляко... Laughing

Тъй, не знам дали ще ти помогне и ако не ти е писнало да четеш, ето как аз го захтраних, ползвала съм изцяло българската схема (традиция).
след 4 месец.
1 - първите 2, 3 седмици започнах със сок от ябълки и моркови (и по отделно и в комбинация) настъргвах ги ( 1 ябълка и 1, 2 моркова, зависи от големината) и ги изстисквах с марличка. Започнах  с няколко лъжици, до 4-я ден вече му давах почти 100 мл.
(Сега пие колкото иска на корем. За това почнах да използвам сокоизтисквачка или купувам соковете на ганчев, има и съвсем малки бебета).
2 - след 3-та седмица от захранването вкарах зеленчуково пюре на обяд (пак започнах с няколко лъжички, но доста бързо (мисля че след 6, 7 яденета) почна да си изяжда цялото буркаче (190 гр.)
3 -  на 2-та седмица от захранването със зеленчукови пюрета, започнах слетобяд  да му давам плодови пюрета.
4 - след навършени 5 м. започнах да редувам зеленчуковите пюрета с местни. (пилешко, пуешко, телешко, заешко)
5 - края на 5 м. (почнах късно заради жегите) 1/4 твърдо сварен жълтък (ползвам селски яйца) вари се 15 мин. разбивам го с малко пюре.
6. - след 6 м. сутрин  попара със сирене; вечер млечна каша (Обича Фризокрем, но и слънчото го яде)
за друго нр се сещам...
Дефакто след 5 месеца и половина започнах да го кърмя по 2 пъти на ден сутрин и вечер, (като напоследък сутрин стана 6 часа, а после в 10 часа яде попара, а вечер е веднага след къпамето) другите хранения му ги замествам с пюрета и каши.
успех Laughing
Виж целия пост
# 6
МХЪМ...дам и аз исках дани да го захраня след 6. м. но не стана, 4 месеца само на кърма и на 5-тия почнах захранването. Детето стана мнооого кисело,  явно не му стигаше кърмата и аз реших, че  е по-добре вече плодове и зеленчуци, от колкото да се мъчи като се буди през 1 час или да му давам адаптирано мляко... Laughing

Тъй, не знам дали ще ти помогне и ако не ти е писнало да четеш, ето как аз го захтраних, ползвала съм изцяло българската схема (традиция).
след 4 месец.
1 - първите 2, 3 седмици започнах със сок от ябълки и моркови (и по отделно и в комбинация) настъргвах ги ( 1 ябълка и 1, 2 моркова, зависи от големината) и ги изстисквах с марличка. Започнах  с няколко лъжици, до 4-я ден вече му давах почти 100 мл.
(Сега пие колкото иска на корем. За това почнах да използвам сокоизтисквачка или купувам соковете на ганчев, има и съвсем малки бебета).
2 - след 3-та седмица от захранването вкарах зеленчуково пюре на обяд (пак започнах с няколко лъжички, но доста бързо (мисля че след 6, 7 яденета) почна да си изяжда цялото буркаче (190 гр.)
3 -  на 2-та седмица от захранването със зеленчукови пюрета, започнах слетобяд  да му давам плодови пюрета.
4 - след навършени 5 м. започнах да редувам зеленчуковите пюрета с местни. (пилешко, пуешко, телешко, заешко)
5 - края на 5 м. (почнах късно заради жегите) 1/4 твърдо сварен жълтък (ползвам селски яйца) вари се 15 мин. разбивам го с малко пюре.
6. - след 6 м. сутрин  попара със сирене; вечер млечна каша (Обича Фризокрем, но и слънчото го яде)
за друго нр се сещам...
Дефакто след 5 месеца и половина започнах да го кърмя по 2 пъти на ден сутрин и вечер, (като напоследък сутрин стана 6 часа, а после в 10 часа яде попара, а вечер е веднага след къпамето) другите хранения му ги замествам с пюрета и каши.
успех Laughing
Виж целия пост
# 7
Sorry, нещо обърках с цитата, но за всеки случай имаме абсолютно същия проблем и аз се замислях сериозно да пусна тема. Много е неспокоен, постоянно търси да суче и проявява огро-о-о-мен интерес към това, което ядем ние. Искаше ми се да караме на 6 месеца само на кърма ама с всеки изминал ден се убеждавам, че май няма да издаяним. Така че, мили мами, благодаря ви, и специално на теб, Бети, защото схемата ми изглежда проста и логична. Бях се объркала тотално от четене и даже се замислях дали да не притисна хапката или Джейд на лични. Така че сега и теще са ти благодарни WinkЩе започна с нея и аз и ще ви държа в течение. Хиляди благодарности!!!  bouquet
Виж целия пост
# 8
Бях се объркала тотално от четене и даже се замислях дали да не притисна хапката или Джейд на лични. Така че сега и теще са ти благодарни WinkЩе започна с нея и аз и ще ви държа в течение.

Миии, май не съм много благодарна Grinning
Мен ако ме "притесниш" на лични ще ти дам съвсем други съвети Mr. Green
Така че, ако искаш - опитай Wink
Виж целия пост
# 9
Ааааа, недейте така!  Crossing Arms
 "Другите" съвети искам и аз да ги чуя! Горе-долу знам какви ще са но все пак! Аз не бързам да захранвам, просто се чудя дали при това будене през 2 часа през нощта всичко е наред. Иначе бях решена да започна на 6, с каша и т.н. ,ама за това питам при тия признаци дето ги имаме какво да се прави. Интересното е, че иначе през деня си прави добри паузи-3-4 часа / не винаги, понякога само 2/, та си мисля дали това често будене през нощта не е от зъбите дето са му тръгнали / педито така каза, пък и аз го напипах/. Моля, Джейд и другите опитни да кажете!
ПС. Някой да има възможност да ми заеме една везна за известно време, че да видим как вървят нещата. Или да пусна тема newsm78
ППС. В Св. Троица съм!
Виж целия пост
# 10
Мона, извинявай, не че те прескачам, но реших, че моето мнение (а и на повечето пишещи тук) относно захранването е ясно и няма нужда да го обяснявам, защото понякога ми се струва че звуча като ментор или поне доста хора така го разбират. Wink

Та в общи линии според мен със захранването няма да решиш проблема с буденто. Много пъти е коментирано тук, че някои бебета просто предпочитат да приемат по-голямата си доза кърма вечер и захранването в случая едва ли ще подобри нещата.
Колкото до тръгването на работа, нямам личен опит, но не бих започнала с твърдите храни по този повод. Хапката е обяснила по-горе, да не я повтарям, тя е старо куче Mr. Green

Най-важното - следи признаците за готовност. Не е изключено накои бебета да ги проявят на 4 месеца, но това се случва много рядко или по-често майката има такова голямо желание да захрани, че при първата проява дори на един признак започва. Най-често това се случва, когато забележи че детето посяга към твърдата храна, а не забелязва, че то посяга към всичко ново и неизвестно, просто от любопитство. Интереса към храната се различава от обикноеното любопитство. Мисля, че едно бебе на 4 месеца или по-малко все още не може да осъзнае какво прави мама, като си отваря устата и си пъха вътре нещо шарено Wink
Друг много важен признак за неготовност е наличието на „рефлекса на избутване”, при който бебето интуитивно връща попадналата твърда храна в устата му. И вместо да я поглъща става едно мазалище наоколко и едно молене да хапне. Нагледала съм се на такива панаири. Имам комшийка, която накара мъже си да си вземе една седмца отпуск, когато започваше да захранва дъщеря си (на 3 месеца), защото било "невъзможно един човек да я нахрани" Wink
От личен опит мога да кажа, че късно захранената ми щерка прие първата лъжица твърда храна с голямо удоволствие и дори драпаше за още (и за да не бъда голословна, ето снимка на тържествения момент Wink), а ранното захранване при баткото беше кошмар - въртеше главата, плюеше навсякъде, в чудо се виждах, но продължавах да упорствам, защото иначе "ще го лиша от тъй важните за него витамини и минерали" #2gunfire
За вредите от ранното захранване пък смятам, че изобщо няма нужда да споменавам. Примери колкото щеш Sad
Виж целия пост
# 11
Благодаря, Джейд!
Да, права си, че мнението ти е горе-долу ясно / за който чете тук редовно /, но не си права, че звучиш, като ментор- питаме те, значи искаме да го чуем! Grinning
Аз  вчера доста размишлявах по въпроса и стигнах до същия извод- че мога да си почна да захранвам, а той да се буди пак така през нощта да си цока. Та затова се разколебах...А другото е, че въобще не го виждам готов за захранване. Когато ние седнем да вечеряме, той е с нас на масата, но обикновено гледа телевизия Laughing /майтап- лежи в шезлонга, а ще си изкриви врата, като почнат рекламите/.
Та най- вероятно ще изчакам. Само ме притеснява, че ако пак не е наддал добре на следващото теглене ще имам разправия с педиатърката, ама аз сега и приготвям един хубав материал от karmene.greatnow, та да се пообразова Wink
ПС. Дали да пусна тема за везна, ако има някой да ми заеме за известно време?
Виж целия пост
# 12
Пусни нова тема за везна,Мона - и не само тук,а и в Майките,за да има по-добри шансове да се намери някой,който може да ти услужи.Има и друг вариант,който май Асинка беше споменала - няма ли около вас някое магазинче,в което се познавате с продавачите,и имат от тези модерните електронни везни?Тогава би могла да го премериш на нея в някой час,когато няма много хора,и след седмица още веднъж,за да знаеш какво е реалното тегло и реалното наддаване Grinning
Иначе съм на същото мнение като Джейд,да не я повтарям Grinning Само ще ти кажа,че 10-месечната ми щерка суче между 8 и 12 пъти на денонощие(и задължително минимум 3 от тях са нощем),независимо че 3х дневно предлагам твърда храна,от която яде символични количества Grinning
Виж целия пост
# 13

ПС. Дали да пусна тема за везна, ако има някой да ми заеме за известно време?
Пускай, пускай, а ние щестискаме палци за стабилно покачване на килограмите Praynig
Виж целия пост
# 14
Има и друг вариант,който май Асинка беше споменала - няма ли около вас някое магазинче,в което се познавате с продавачите,и имат от тези модерните електронни везни?Тогава би могла да го премериш на нея в някой час,когато няма много хора,и след седмица още веднъж,за да знаеш какво е реалното тегло и реалното наддаване Grinning
Аха - този номер го спретнах, когато свекърва ми се опитваше да ми каже, че детето плаче, защото може би е гладно Mr. Green И си я тегля в магазина долу. Везната е до 10 кг, така че имаме още мегдан.
Иначе по темата - Мона, то да ти кажа като започнеш с една лъжичка каша, надали ще откаже нощното хранене Wink А ако се случи - непременно да кажеш каква е кашата, че мнооого хранителна ще дойде Grinning Laughing Честно казано и аз мисля, че този рефлекс за избутване трябва да изчезне. И че детето трябва да може да седи, въпреки, че на първата степен на шезлонга спокойно мога да храня Сияна. За мен е важно тя да проявява някаква самостоятелност, когато започнем захранването. Поне да посяга съзнателно към чинията и засега мисля, че ще започна с оризова каша, а може да пробвам и някакво педагогическо newsm78 като внимавам какво ще има на ншата маса Grinning
А за многото ви хранения - ти нали имаше съмнения за зъбче?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия