Почистване на пералня - варовик... може би

  • 38 358
  • 36
# 30
."Лимонтозу" в днешно време няма от къде и как да се намери... Лимонтозу беше търговската марка (незнайно от кой химкорифей измислена) по времето на социализма точно на винената киселина... И тя се продаваше за сладкарски цели... Единственото, което помня от детството си е, че с нея правихме великденските яйца на кристали... Сега по търговската мрежа вече има само Лимонена киселина...

Привет,

Лимонтозу не може да бъде, никога не е било и едва ли някога ще бъде търговска марка. Все едно да има марка "Домати" или "Цимент". Лимонтозу или лимонтУзу, както би било по-правилно е турцизъм и в буквален превод означава "лимонена сол". Така на турски се обозначават лимонената киселина и нейните соли. Виненият камък си е винен камък, на турски şarap tortusu, tartarat, но турцизмът никога не се е употребявал на български. По соц- време винената киселина и калиевата и сол (винен камък, тригия, тартар) се продаваха на едро във винарните и избите. Има една изба недалеч от Стара Загора на път за Сливен, където с дядо ходехме за винен камък с който чистехме котления камък, по този край му викат "бибор" и за консерви и сладко. В последно време на пазара в БГ има и лимонтозу и винена киселина. Познавачът ги различава лесно по мириса когато се разтворят във вода. Продаваното по соц време като лимонтозу, в пакетчета, бели със зелен надпис си беше лимонтозу. Не го пиша за спора и не отричам, че е възможно да е имало и винена киселина с име лимонтозу. Това все пак е страната на чудесата Laughing

Не слагам калгонит в пералнята, за старите уреди съм съгласна
Виж целия пост
# 31
Не са рядкост Перли на по двадесет и няколко години... newsm10

как 20-сет, бре...
Перла 03 и Перла 73 знаете ли коя г. са направени? И все още има хора, които успешно си ги ползват. Със сръбски казани са някои Перли, преди технологията да бъде овладяна и у нас. Тези пък са направо "вечни". Отваряйки го, имаш чувството, че вчера е произведен.

Невена, моля хич да не се занимаваш с моите постове. 10Х. Отваряй си и си чисти какво си искаш. И не забрявай ти къде, ние къде сме.
Виж целия пост
# 32
Лимонтозу не може да бъде, никога не е било и едва ли някога ще бъде търговска марка. Все едно да има марка "Домати" или "Цимент". Лимонтозу или лимонтУзу, както би било по-правилно е турцизъм и в буквален превод означава "лимонена сол".

Е, аз търговска марка трябваше да го сложа в кавички...
По-скоро трябваше да кажа, че така беше придобило гражданственост по онова време, а в последствие - така е продавано по магазините... Нация уникалистическа... Как иначе можеш да кръстиш с гръмкото ХоРеМаг уникалното явление по селата...
А и по социалистическо време нямаше нужда от регистрация на търговски марки... Нали тогава нямаше кой друг да произведе нещо... Wink
Виж целия пост
# 33
Надявам се авторката да няма нищо против за използвам темичка за един мой въпрос. Свързан е пак със почистването на пералнята,но но е от варовик.
Не знам точно как се казва широкия гумен кръг около отвора на пералнята Embarassed, но под него се е натрупало мръсотия, тъй като често дрехите на съпруга ми са изцапани с кал.
Ще се радвам да ми помогнете с идеи, как да я почистя. Praynig
Виж целия пост
# 34
Надявам се авторката да няма нищо против за използвам темичка за един мой въпрос. Свързан е пак със почистването на пералнята,но но е от варовик.
Не знам точно как се казва широкия гумен кръг около отвора на пералнята Embarassed, но под него се е натрупало мръсотия, тъй като често дрехите на съпруга ми са изцапани с кал.
Ще се радвам да ми помогнете с идеи, как да я почистя. Praynig

С белина ACE на 95оC Wink
Виж целия пост
# 35
Надявам се авторката да няма нищо против за използвам темичка за един мой въпрос. Свързан е пак със почистването на пералнята,но но е от варовик.
Не знам точно как се казва широкия гумен кръг около отвора на пералнята Embarassed, но под него се е натрупало мръсотия, тъй като често дрехите на съпруга ми са изцапани с кал.
Ще се радвам да ми помогнете с идеи, как да я почистя. Praynig

С белина ACE на 95оC Wink
Благодаря, за отговора! и още един въпрос, какво количество , и направо в барабана ли да го изсипя?
Виж целия пост
# 36
Гес,
не вярвам да го цитираш-препоръчаш, без да си го тествала в лабораторията.
Викай да помагам, ще науча и аз новост  bouquet
Аз го коментирам, защото съм го видял и бях шокиран. Затова и редактирам Heart Eyes

Не мога да тествам абсолютно всичко в лабораторията, с която разполагам. Например този Кларо мога да го тествам дали съдържа всяко от изброените вещества, плюс лимонена киселина.
Не препоръчвам, а просто отбелязвам, че е един от малкото на пазара. Вярвам на това, което пише на опаковката и в информационните листи, които трябва да придружават всеки продукт.
Нищо не можах да разбера, честно. Какво си видял и от какво си бил шокиран? Искаш да кажеш, че Глобол пълнят китайска лимонена киселина в кутийки с надпис Кларо и фалшифицират информационните листи, като едновременно изписват друг състав върху опаковката? Ако това е вярно, то е за солена глоба и съд!
Прахчетата на Claro си се произвеждат в Австрия. Доколкото познавам нещата на фирма Глобол, не се занимават с ментета и винаги предлагат оригинални препарати от производителя.. Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия