Ревизионен акт за неправомерно изплатено майчинство

  • 17 334
  • 70
На 17.09.2008 год. детето ми започна да посещава детска ясла,преди да навърши 2 год възраст.За този период аз получавах майчинство,без да съм известена че е трябвало да информирам счетоводителката си за тази промяна.През този пероид не съм стояла в къщи без да полагам грижи за детето си,понеже в период на 3 месеца той не можа да се адаптира към дет.ясла и всеки ден преди обяд се налагаше да го вземам.Нито веднъж не е спал там на обяд.а случайте в които е обядвал са единици за 3 мес период.Консултирах се с психоаналитик ,който може да потвърди това.Наложи се да го преместя в друга ясла и на 2 седмица откакто започна да остава там ЦЕЛОДНЕВНО аз започнах работа (той все още нямаше 2 год.)Само ще спомена за психичното съсътояние на детето ми вследствие на тази адаптация-повръщане,петна по цялото тяло,непрестанен страх че ще го оставя,неспокоен сън и т.н.КАК Е ВЪЗМОЖНО ДА РАБОТЯ КОГАТО ТОЙ Е САМО 2-4 ЧАСА В ДЕТСКАТА ЯСЛА???Разбирам че закона не се интересува от реалните ситуации и събития,това е просто закон-мастило върху лист хартия а живота е реалност!!!На 11.02 ми връчиха ревизионния акт според които неправомерно съм получавала майчинство(за тези 4,5 месеца)Смятам да го обжалвам в 7 дневен срок,имам и въпроси относно настъпилата ситуация,разбира се на първо място въпроса ми е:КОЙ ТРЯБВА ДА УВЕДОМИ МАЙКИТЕ С НЕЮРИДИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ ЧЕ ТАКЪВ Е РЕДЪТ?Означава ли това че това трябва да сме специалисти по всичко и да знаем всичко???Аз съм учила 10 год медицина и аз съм човека който предписва и дава лекарства на пациентите си,никой пациент НЕ Е ДОШЪЛ ЗАПОЗНАТ с това кое лекарство е най-подходящо за него.Във въпросната декларация на която се разписваме при подаването на информация във НОИ -цитирам:(6.   Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.)Законодателят казва "пълна държавна издръжка",а детската ясла не е такова. В моя случай детето не е “настанено” тъй като престят му там беше едва 1-2 часа в единица случаи 4 часа.(за съжаление законодателят не конкретизира какво означава “настаняване”-ТОВА Е РАЗЛИЧНО ОТ ЗАПИСВАНЕ В ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ(от която дата съответно е моя ревизионен акт)В случая съм потърпевша и от това че акта идва с голямо закъснение и лихвите са огромни-КОЙ Е ОТГОВОРЕН ЗА ТОВА?ДАЛИ УМИШЛЕНО НЕ ЗАБАВЯТ ИНФОРМАЦИЯТА ЗА ДА СЪБЕРАТ ПО ВЕЧЕ ЛИХВИ?Моля,ако има майки обжалвали ревизионния акт да ми отговорят!e mail:didoki@abv.bg

Виж целия пост
# 1
Не си чела какво си подписвала,мила .Няма пълна държавна издръжка,а детско заведение каквито са яслите и градините.Не е нужно да си със специално образование.Това,че детето не се адпатира добре в детското заведение няма отношение към закона и това,че си го нарушила.
Не е умишлено това,че става бавно.Обжалването е обречено на неуспех.

ето това е част от декларацията,която си подписала за отглеждане на дете до две години

4.   Детето не е дадено за осиновяване.
5.   Детето не е настанено в детско заведение.
6.   Детето не се отглежда от лице, наето по програмата “В подкрепа на майчинството”.
7.   Детето не е настанено за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето – не се отнася за лицата, при които е настанено дете по този ред.
8.   Не съм лишен/а съм от родителски права и родителските ми права не са ограничени
Виж целия пост
# 2
В подобна ситуация съм - подписвала без да чета падбарно. Записах малката на ясли август 2009 , но разбрах че неправомерно ползавам майчинтсно пред 12.2009 и го прекратих-тоест върнах се на работа .... ужас 1 г. ще чакам ревизионен акт??!!!
Интересно ми е обаче че почти всички майки които разпитах след това и са дали децата си преди 2 г. на ясли ,не са започнали работа веднага и не знаеха изобщо че е трябвало да се обаждат  Thinking Тъпото в случая е че става въпрос за малки деца / моето го записах на 1,4 на ясли / И Е АБСОЛЮТНО БЕЗУМНО ДЕ СИ МИСЛИ ЧЕ ще тръгне по 8 ч. от раз ?!!
Виж целия пост
# 3
/ И Е АБСОЛЮТНО БЕЗУМНО ДЕ СИ МИСЛИ ЧЕ ще тръгне по 8 ч. от раз ?!!

да,така е и затова първо майката си пуска платената отпуска натрупаната по време на майчинството

Виж целия пост
# 4
Благодарение на няколко разговори във форумуте и консултация със юрист установих че такава декларация (видях и шаблона в сайта на НОИ)АЗ НЕ СЪМ ВИЖДАЛА И ПОДПИСВАЛА,сега вече нещата стоят по друг начин,разбрах защо всички казват че някъде го пише и не съм чела какво подписвам,затова и не го цитирах правилно.Аз в предното съобщение цитирах закона!Счетоводителката го  е направила от мое има за да не ме ангажира и разхожда до НОИ.Вие как бихте постъпили?Последствията за нея са големи,не съм искала да навредя на никого!!!Двоумя се как да постъпя???

Виж целия пост
# 5
didoki ,ти не ходиш лично да я подаваш в НОИ.Трябвало е само да я попълниш и тя е трябвало да я представи.Тя ти е фалшифицирала подписа и това лесно може да се докаже.
Най-добрия вариант за всички е тя да ти даде сумата,която дължиш.Отделен е въпроса дали ще се съгласи доброволно.
За каква сума говорим?
Виж целия пост
# 6
elfita здр,да точно така стоят нещата,в понеделник ще отида да предложа точно този вариант-сумата е 1000 лв,в противен случай ако има дело последствията за нея са големи!!
Виж целия пост
# 7
Аз мисля ,че счетоводителката си е свършила работата.А това кой прав,кой крив е отделен въпрос.Ти като си започнала да получаваш майчинство , си гледала детенцето,след това си го дала на ясла.Ако тази декларация не я е била пуснала счет. нямало е да вземаш никакви пари за времето през което си била вкъщи да си гледаш детето
Виж целия пост
# 8
storm ,счетоводителката е фалшифицирала подписа на didoki .Така я е лишала от възможността да се информила,че когато детето е настанено в детско заведение не можа да е в майчинство.Не става въпрос защо я е пуснала декларацията,а затова че не е попълнена лично от didoki и така счетоводителката първа нарушава закона,от което произтича нарушението на didoki.

didoki,пиши какво е станало и дали счети ще си признае грешката или ще стигнете до дело.
Виж целия пост
# 9
А нали на въпросната декларация се разписва и управителя,дали и неговият подпис е фалшифициран.

didoki ти акт за раждане представила ли си?Изобщо разписвала ли си се за нещо,свързано с получаване на майчинство?
Виж целия пост
# 10
еее едва ли на управителя е фалшифициран

акта за раждане се представя още с третия болничен от педиатъра и от там нататък счетоводителя работи с неговото копие
предполагам,че се е разписала на декларацията от 135 до 410 я ден,но и това не е сигурно,ако счети е с такъв маниер-да се подписва вместо служителите
Виж целия пост
# 11
здравейте отново,в понеделник ще отида в НОИ за да ми извадят от архива въпросната декларация,за това дали има подпис на работодателя не мога да кажа,в понеделник ще бъдем заедно и двете ще видим подписите,юриста с когото се консултирах каза че работодателят не носи отговорност за делата на счетоводителката и ВСЕКИ САМ ПЕРСОНАЛНО ОТГОВАРЯ ЗА ДЕЙСТВИЯТА И ЗЛООПОТРЕБИТЕ СИ,не мисля че и работодателя носи отговорност че не е познавал счетоводните закони,но знам ли вече........та нали затова и се плаща на счетоводителката-тя да занесе декларацията,много точно го описваш elfita-БЛАГОДАРЯ!!!!и пак казвам искам да няма последствия за никого!!!
Виж целия пост
# 12
didoki ,работодателят няма как да знае,че счети е фалшифицирала подписа ти.Тя носи персонална отговорност за действията си,да.
Смятам,че счети ще ти даде парите,защото първо е виновна и второ 1000 лв не са огромна сума и трябва да се бръкне по-лесно Wink .
Виж целия пост
# 13
в сайта на НОИ има няколко образци на заявление декларация,които предполагам се подават периодично в НОИ.единствено в приложение 3 (по член 53) в т.5 пише детско заведение,без да се конкретизира на каква издръжка е,във всички други приложения пише :"на пълна държавна издръжка"Бихте ли ми казали хронологично в какъв ред се подават тези заявления-декларации,искам да разбера точно върху  коя декларация се позовават за да ми съставят акт.Видях шаблоните наистина има и подпис на работодателя.Вече почвам да си мисля че няма смисъл да си търся правата,става много сложно и мъчително!!!
Виж целия пост
# 14
с третия болничен се подава ДЕКЛАРАЦИЯ за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при
бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 от КСО

преди да изтече третия болничен се подава ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 от КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни
преди да изтекат 410 те дни се подава ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за
отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО

може от тук да ги видиш http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/links_page/links.php?cat.6

В първите две декларации е посочено заведение на пълна държавна издръжка,защото в БГ яслите взимат деца от 12 м май.В смисъл,че пеленачета не приемат и майката може да го даде само в дом Майка и дете.Но вече в трета декларация се посочват детски заведения,защото тогава майката има възможност да го даде на ясли.
Защо се отказваш да си търсиш правата.Това,че има подпис на работодателят не е проблем-той няма да бъде санкциониран.
Виж целия пост
# 15
/ И Е АБСОЛЮТНО БЕЗУМНО ДЕ СИ МИСЛИ ЧЕ ще тръгне по 8 ч. от раз ?!!

да,така е и затова първо майката си пуска платената отпуска натрупаната по време на майчинството


самоосигурявам се, свободна професия и нямама такава! Това означава - 240 лв. от майчинството и -осигуровки за времето когато ще се водя на работа без да мога да работя,отделно куп данъчни и др. неприятности покрай фиктивнотго ми връщане на работа ! Към момента осигуровките са в/у 420 лв  Sick
Виж целия пост
# 16
didoki, сега ще натопиш счетоводителката за това, че ти е спестила разкарването при оформянето на документите  Shocked  Shocked
и още нещо: тя носи наказателна отговорност за действията си, но това не оправдава теб и ти продължаваш да носиш твойта отговорност за неправомерно взети суми от НОИ
Виж целия пост
# 17
reni_vm ,счетоводителката е фалшифицирала подписа и е лишила didoki от възможността да се информира затова,че не може да е в майчинство,ако детето е на ясла.Това на теб ти се струва нормално?didoki е взела неправомерно суми,но по чия вина е това?
Виж целия пост
# 18
Elfita по принцип си права, НО аз лично не мога да си обесня как така  didoki 2 години не се е поинтересувала какви са и правата и задълженията преди и след майчинството.
Извинявам се предварително ако обиждам някой, но това или е невежество, или някой се е надявал да "мине между капките".

Само да напомня, че заявлението-декларация по чл.53 НЕ се подписва от работодател, а само от майката.

veni-b самоосигуряващите се са ощетени в това отношение, защото когато аз пусна детето си на ясла ще ползвам платената си отпуска, а такива като тебе го нямат този вариант.

 
Виж целия пост
# 19
Nefertity ,добре е майките да се информират,но затова много от тях разчитат на лицата,движещи тези неща във фирмата.Или поне да им дадат възможност да се запознаят с документите и да не ги подписват вместо тях.Гадно е както и да се погледне.

Извадка от последната част на декларацията по член 53-счетито поне трябва да се разпише щом не е управителя Wink

Данни от осигурителя:
1. Към деня, от който е разрешен отпуска за отглеждане на дете, лицето е осигурено за общо заболяване и майчинство - да/не; (ненужното се зачертава)
2. Към деня, от който е разрешен отпуска, лицето има 6/12 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство – да/не; (ненужното се зачертава)
3. Към ден ........ месец ......... година ...... лицето придобива изискуемия се осигурителен стаж.
(данните се попълват, когато лицето придобива осигурителния стаж през периода на разрешения отпуск)

Дата .......................................            ..............................................................................
гр. (с.) ....................................      (име, фамилия, подпис и печат)
Виж целия пост
# 20
Явно в счетоводстводо на  didoki са подписали и двете части.
Въпроса беше, че не е необходим подпис на работодател, както по-горе се спомена, че е фалшифициран и неговия подпис.
Между другото незнам как се процедира в другите градове, но тази година две мои познати дадоха децата си на ясла, преди да навършат 2 години, в две различни ясли. И двете бяха предупредени, че трябва чрез работодателя си, да уведомят НОИ, че децата посещават ясла. Предупредили са ги , че от НОИ искат списък с имената на децата и ЕГН-та.
Виж целия пост
# 21
Nefertity ,някъде има такава практика.Дори знам за София,че искат служ бележка,че майката работи.Но не навсякъде е така.Иначе е редно да напомнят,че майката трябва да се върне на работа,но ...
Виж целия пост
# 22
Отговорността си е на майката,че  не е уведомила работодателя че детето ще посещава ясла,
Тя трябва да подаде молба че прекъсва майчинството и ще започва работа, От къде може да знае счетоводителя, че детето и ще посещава ясла след като тя не се е върнала на работа, а не се ли заинтересува как получава майчинство без да е подала молба за отпуск по майчинство,
Ако не беше счетоводителя пуснал декларация по чл 53 кой щеше да бъде виновен че ти спират майчинството пак той ли.
Виж целия пост
# 23
jori68 ,счетоводителката трябва да каже на майката коя декларация да попълни.И от този документ майката се информира какви са й задълженията.Майката няма от къде да знае.Много беше страшно счетито да вдигне телефона и да каже на майката.Как може да толерирате фалшифицирането?
Виж целия пост
# 24
Elfita, didoki,

ако didoki не е подписала никакъв документ, то тя въобще НЯМА ПРАВО НА НИКАКВО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ от НОИ!!!! (и ще има мнооого повече да връща лично тя, не счетоводителката)
Дори повече, 2 дни след изтичането на болничните или на друг документ, който е подписан от didoki и оправдава отсъствието и от работя, тя би трабвало да бъде дисциплинарно уволнена.
И пак ви показват другата гледна точка - с фалшификацията на подписа счетоводителката е спестила разкарване и попълване на документи на майката. (не че оправдавам фалшификацията)

И пак се включвам, за да обясня процедурата.
Задължение на майката е да е подаде документ (декларация или молба) за ползане на отпуск по майчинство до работодателя. Пак нейно задължение е да попълни декларацията за НОИ. Задължението на счетоводителката е да попълни само последната част на декларацията (относно осигуряването) и да внесе декларацията в НОИ (придружена от документа за отпуск и акта за раждане на детето).
Виж целия пост
# 25
Счетоводителя не е длъжен да звъни по телефони и да търси майките това си е  задължение на майките.
Ако фирмата се обслужва от счетоводна къща мислите ли че ще започнат да ви търсят,
Законите влизат в сила  3 дни след обнародването им в ДВ и счетоводителя не е виновен че майката не ги познава, затова има юристи, но юристите за всяка информация вземат пари.
Затова че не за всичко са виновни счетоводителите.
Виж целия пост
# 26
Да се вклуча и аз-аз върнах 45лв надвзети пари на нои още през 2008г.,когато детето беше на 1г2м. заради грешка на счетито още при попълването на последния болничен от педито-там където се попълва на последната страница от декларацията,иначе за всичко ми е казвал кога да отида при него ,за да си попълвам следващия документ за пред нои.Реално аз си попълвам нещата както трябва и той когато добавя неговата информация -я греши и от там се оказа, че имам надвзети около 45лж,който наистина майката ги връща,а не счетито,въпреки че грешката е негова!Аз разбрах за тази негова грешка чак когато получих акта си от нои след близо 6-7 месеца след подадения ми болничен!И ТАКА-ТЕ НЕ ГЛЕДАТ КОЙ  КОГА ГРЕШИ ,А НАПРАВО "КАНЯТ " МАЙКАТА ДА ВЪСТАНОВИ ТЕЗИ НАДВЗЕТИ "ТЯХНИ"ПАРИ!     А ще може ли някой да ми каже кога да чакам следващия си акт за това че детето тръгна на ясла на 1г.9м.,а започнах работа след 1 месец-това става май-уни 2009г. ?Защото от нашата държава и това очаквам-да взема да им върна направо всичкото си майчинство-то не беше разкарване,не беше милион закони и подзакони,който трябва да ги знаем!Благодаря на всички ,който могат да ми отговорят!
Виж целия пост
# 27
Прочетох темата и според мен отговорност носят и майката и счетоводителката.
Майката - за това че е получила парични средства, които съгласно действащата нормативна уредба не й се полагат. И разбира се дължи възстановяване. Все пак това са средства от фонд "Обезщетения и майчинство" /може това да не е точното наименование/, за който удържат от всички работещи.
Счетката - за това, че с този фалшив подпис е създала неистински документ, като при това е удостоверила чужда воля. Мисля, че би могло да се търси и наказателна отговорност, въпреки че за конкретния случай ми се вижда крайно.
Виж целия пост
# 28
На много места се практикува точно така...касиер или счетоводител оформят подобни документи, за да спестят разкарване и т.н. на съответното лице. Не ми се вярва, обаче, че въпросната дама, в случая, не е уведомена какви са процедурите, документите и всичко свързано с плащане. Когато самата тя е започнала да получава пари не се ли е поинтересувала като как така получава пари при положение, че нищо не е попълвала...Или е добре, когато се получава, няма значение от къде и как, а когато възникне казус с възстановяване на неправомерно получени пари тогава се сещаме, че някой вместо нас е направил еди какво си или пък не е направил еди какво си. Така, че всеки "си носи кръстта" и в случая няма толкова вина счетоводителката, колкото въпросната дама. Незнанието не е оправдание!!! Освен права имаме и задължения, които, видиш ли, много често ни убягват...
Виж целия пост
# 29
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=367971.msg9996300#msg9996300

Може би никой нищо не е фалшифицирал. Още преди една година авторката е задала въпроса и са и отговорили, че ако детето ходи на ясла, а тя не ходи на работа няма право на майчинство.
Вече ще е много трудно да се минава между капките.
Виж целия пост
# 30
Nefertity ,добре,че си изровила темата

а ние жалим авторката,че горката не е знаела и са я набутали с хиляда лева  Crossing Arms
Виж целия пост
# 31
Хм, значи правилно казах в другата тема, че е нагла тази женица Shocked Че се опита и да натопи счетоводителката Whistling Боже, нямам думи, може ли пък да има толкова безскрупулни хора ooooh!
Виж целия пост
# 32
На 17.09.2008 год. детето ми започна да посещава детска ясла,преди да навърши 2 год възраст.


Момичета не четете добре- детето е тръгнало на ясла септември 2008 г. - жената ТОГАВА не е знаела че е в нарушение.Всъщност е задавала въпроса- 01.2009 най вероятно тогава е разбрала за това . Именно за тези месеци назад тя говори , а не че сега не знае и сега разбира. Сега и идва ревизионния ект.

Може и да ви е смешно  но и аз изпаднах в подобна ситуация тази есен, макар че сама си подписох и четох декларацията за майчинсто- просто определението "държавна издръжка" ми е убягнало в този си смисъл. Сега се чудя дали да уведомя НОИ сама или да чакам и аз с надежда да ми се размине.
Виж целия пост
# 33
Аз пък не разбирам защо счетоводителката да връща надвзетите пари? Да не си ги е сложила в джоба, че да ги връща? Дори и авторката наистина да не беше запозната със задълженията си, парите ги е взела тя - неправомерно. Значи тя трябва да ги върне. Ако се беше съобразила със закона изобщо нямаше да ги вземе. А сега - теглила е кредит от държавата, ми да си го връща с лихвите. Егати, все счетитата виновни.
Виж целия пост
# 34
Вени, жената от една година знае, че е взела неправомерно пари. Досега да беше вдигнала НОИ с краката нагоре да разбере какво трябва да направи, за да ги върне преди лихвите да станат невъзможно големи. Миналата година не споменава, че не е подписвала документи, за да взима майчинство. Едва сега, получавайки ревизионния акт, се сеща, че не е подписвала декларация за изплащане на обезщетението и търси начин да изкара друг виновен. Според мен просто си е мислила, че ще мине метър. Трябваше да предприеме нещо още преди една година.
Според мен и ти не трябва да чакаш. Колкото по-рано разбереш какви са възможностите да възстановиш сумите, толкова по-добре, защото се натрупват и по-трудно се връщат. Аз по принцип имам страх от сблъсък с държавните институции и не бих разчитала на добрата им воля. Откакто ме накараха да платя двойно една големичка сума, защото бяха ми забутали документите, а аз нямах навик да пазя вносни бележки, очите ми все са на четири, какво кога и как подписвам и какви са ми задълженията
 Tired
Виж целия пост
# 35
Отивате до съответното ТП на НОИ   и се консултирате как най-бързо може да възстановите неправомерно получената сума. Настоявате за миниманелен срок за съставяне на акта. Това може да направите и в писмен вид, за да имате черно на бялоя както се казва.
Виж целия пост
# 36
Момичета аз съм в същата ситуация,имам акт за 480 лв с лихвите 500лв.Обжалвах го 2 пъти вече,но не ми го одобриха обжалването и сега искам да разбера знае ли някой колко са лихвите на месец за тези пари,че се рових но нищо не намерих по въпроса.
Виж целия пост
# 37
Изчетох цялата тема с много голям интерес. Още отначалото знаех, че докторката си измисля и се чуди кого да натопи. Изобщо не й вярвам, че не е знаела, че като даде детето на ясла, трябва да уведоми НОИ. Подписа може наистина да е фалшифициран, но определено е с нейното знание и съгласие. И както писа една съфорумка "Незнанието не е оправдание". Направо се чудя, защо интелигентни хора стават за смях, заради 1000лв! Интересно ми е какво се случва по-нататък, но тя сигурно няма да се включи с разяснения.
Гери 58, мисля, че няма смисъл да обжалваш, ти просто си нарушила закона.
Виж целия пост
# 38
Всъщност след всичко прочетено и аз се отказах да пускам малката на ясли засега. Може ли някой да ми отговори на въпроса какво точно означава детето да се води? Аз съм дала заявление и акта за прием още през февруари. И беше последна в новата група. Ако трябваше да я пусна през Юни, както се уговорихме с директорката , другия месец трябва да правя изследвания. Ако реша през Септември-месец по-рано. Всъщност от кога ще се води на ясли? От когато наистина постъпи ли? Ми то иначе никъде не става да се приеме от днес за утре.
Виж целия пост
# 39
galinela ,това,че детето и записано за прием не е проблем.Важно е кога ще започне реално да посещава яслата
Виж целия пост
# 40
"Записано на ясла" означава, че е заело място в яслата, нищо че не я посещава. Една бройка е заета от детето и на нейно място не може да се вземе друго дете, защото тя се пази за първото. Това означава, че хем се пази място за детето, хем не му е нужно, защото майка му си го гледа вкъщи и взема майчинство за това. В същото време някоя майка се чуди къде да си остави детенцето и кой да го гледа, защото тя работи, а места в яслите няма. Не е честно. Защо си давате децата на ясла щом няма да работите???
Виж целия пост
# 41
"Записано на ясла" означава, че е заело място в яслата, нищо че не я посещава. Една бройка е заета от детето и на нейно място не може да се вземе друго дете, защото тя се пази за първото. Това означава, че хем се пази място за детето, хем не му е нужно, защото майка му си го гледа вкъщи и взема майчинство за това. В същото време някоя майка се чуди къде да си остави детенцето и кой да го гледа, защото тя работи, а места в яслите няма. Не е честно. Защо си давате децата на ясла щом няма да работите???
Не може да е точно така, защото в нашия квартал има недостиг на ясли и хората си записват децата едва ли не малко след като се родят.
Виж целия пост
# 42
442,разбира се,че записано,не означава,че посещава яслата и взима място
моето дете е записано за юни 2011 г,когато се сформира новата група и то не взима мястото на друго дете.ако не ги запишем предварително,знаеш че няма шанс за ясла

с градината е същото-ще я запиша на 3 януари,но новата група се сформира септември
Виж целия пост
# 43
442,разбира се,че записано,не означава,че посещава яслата и взима място
моето дете е записано за юни 2011 г,когато се сформира новата група и то не взима мястото на друго дете.ако не ги запишем предварително,знаеш че няма шанс за ясла

с градината е същото-ще я запиша на 3 януари,но новата група се сформира септември
Живея в малък град, макар и областен и при нас никога не имало проблем когато решим да си запишем децата на ясла или градина. Затова досега не можех да разбера, защо има значение дали ти е записано детето или посещава реално, тъй като за мен това е едно и също. Правилно ли съм разбрала,Вие сте си записали детето, което сигурно е на около година, за след една година на ясла и за след две години на градина? Май в скоро време ше започнете и преди да се е родило да ги записвате? Това, последното беше за всички, които имат чувство за хумор! Аз само се радвам, че не живея в София, Пловдив или Варна. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Виж целия пост
# 44
P_73 ,правилно си разбрала.Само,че за градина се записва в годината,в която детето навършва 3 годинки.В големите градове има проблем с местата в детските заведения и затова се получава това ранно записване.Щяхме да ги записваме още докато са в утробата,ама пусто нямаме акт за раждане  Joy
Виж целия пост
# 45
Подаването на молба за прием в детско заведение не означава, че детето е записано. Когато мине приемът и ви се обадят да ви кажат, че детето ви е прието-също не означава, че е записано. Чак когато вие отидете и кажете, че ще го запишете в това детско заведение и ви кажат от кога да започне да ходи на ясла/градина тогава детето ви вече е записано. От този ден детето се води, че посещава детска градина или ясла независимо дали вие го водите или си го държите в къщи. Това означава, че мястото в съответното детско заведение е запазено и заето от вашето дете и на негово място не може да бъде записано друго детенце, докато не съобщите, че ще отпишете детето си от там или до навършване на съответната възраст на детенцето.
А това за големите градове за пръв път го чувам, че си записват децата от предната година в детското заведение. В нашият град /Варна/ се записват година за година заради големият брой желаещи и недостатъчните места.
Виж целия пост
# 46
Изчетох цялата тема с много голям интерес. Още отначалото знаех, че докторката си измисля и се чуди кого да натопи. Изобщо не й вярвам, че не е знаела, че като даде детето на ясла, трябва да уведоми НОИ. Подписа може наистина да е фалшифициран, но определено е с нейното знание и съгласие. И както писа една съфорумка "Незнанието не е оправдание". Направо се чудя, защо интелигентни хора стават за смях, заради 1000лв! Интересно ми е какво се случва по-нататък, но тя сигурно няма да се включи с разяснения.
Гери 58, мисля, че няма смисъл да обжалваш, ти просто си нарушила закона.
Да знам,че съм нарушила закона,но аз наистина незнаех,че има такова нещо/не че ги интересува това/,закона си е закон,но аз обжалвах,ако може да платя поне за реално посещаваните дни през тези два месеца,защото те са общо 20 дни за тези месеци,понеже бяхме постоянно болни,дори влезнахме в болница,абе тези ясли ми излезнаха доста скъпо,но не ми го одобриха.Не че съм се надявала,но пробвах,можеше и да мине.
Виж целия пост
# 47
Тази тема засяга и мен. Аз наистина не знаех, че при постъпването на дедето в ясла майчинството се спира, докато не получих честитката си от НОИ.
Може да се поспори по въпроса, "Какво означава детско заведение?" във въпросната декларация, която подаваме. Защо никъде не е упоменато за къкъв точно тип детско заведение става въпрос?
Незнам дали си заслужава, но и аз че чудя дали да не подам жалба.
Виж целия пост
# 48
Няма смисъл. Законът е пределно ясен.
Виж целия пост
# 49
Тази тема засяга и мен. Аз наистина не знаех, че при постъпването на дедето в ясла майчинството се спира, докато не получих честитката си от НОИ.
Може да се поспори по въпроса, "Какво означава детско заведение?" във въпросната декларация, която подаваме. Защо никъде не е упоменато за къкъв точно тип детско заведение става въпрос?
Незнам дали си заслужава, но и аз че чудя дали да не подам жалба.
Хайде да поспорим по въпроса "Какво означава детско заведение" Grinning Честно казано аз не виждам място за спор, но ако смяташ, че яслата не е детско заведение - спори!
Аз също съм в кюпа, де . Да не си помислите, че само ви се присмивам. С тази разлика, че дадох детето си един месец преди да навърши 2 години, точно за да свикне с яслата. И това беше, защото шефката ме помоли като върна от майчинство да отложа малко във времето отпуските си. И сега какво да кажа на шефката, дай парите за глобата ли? Ще си платя, нядявам се да не са много лихвите от 2007 насам. И не мисля, че в яслата са длъжни да ви уведомят, вие сте подписали декларация много преди това и трябва да сте я прочели.
Виж целия пост
# 50
Здравейте, момичета и аз като потърпевшите да пиша какво направих аз до тук с моя акт. Значи обжалвах и от близо 800лв. смъкнаха на 300 и нещо мисля че беше Значи много несъответствия има в документите. В писмото с отговор от жалбата ми също намиран несъответствие като например че детето ми е постъпило на 15.12.09 а то дефакто и по документи от детската и общината е постъпило на 6.01.10 сега пак ще обжалвам и ако приемат за вярно всичко това значи няма да давам пари. Така че момичета борете се не се оставяйте, стигнете до край ако трябва и адвокат си наемете както аз мисля да направя на следващ етап. Както и да си поискам обезщетение че ме държаха в стрес 1 месец заради тези пари да се чудя аз какво да правя и от къде да ги взема. Борете се. Това е за сега като имам развитие повече ще ви пиша.
Виж целия пост
# 51
Да, можем да поспорим. Защото на мен от НОИ при предишно запитване ми отговориха, че под "детско заведение" се има в предвид детско заведение на пълна държавна издръжка, каквито са домовете за деца, а доколкото знам яслите не са такива детски заведения? Така че смятам да обжалвам и ди си търся правата. И чесно казано не ми харесва вашето примирие. Така пишело в закона. Има какво още да се иска от този закон. Ако прочетет по- внимателно ще видите че има доста недоуточнени неща.
Виж целия пост
# 52
В "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни", точка 6 гласи: Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
В "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО", точка 5 гласи: Детето не е настанено в детско заведение.
Първата декларация сте попълнили и подписали собственоръчно след като сте взели 3бр. болнични листове по 45 дни - общо 135 дни.За да получавате майчински за периодът от остатъка от 410-те дни не трябва детето ви да посещава детско заведение на пълна държавна издръжка. Това са домовете, полуинтернатите и т.н.
Втората декларация, която сте попълнили и подписали собственоръчно се отнася за периодът след 410-я ден от раждането. Това е периодът, в който детето ви вече е навършило 1 год. За да получавате майчински до навършването на детето на 2 год. не трябва да го давате в детско заведение. Това са детските ясли и детските градини.
Не може да искате държавата да издържа детските градини и ясли и едновременно с това да ви плаща да си гледате детето в къщи. То нали не е било в къщи, а на ясла.
Помислете колко малко места има в детските ясли, а в същото време има родители, които наистина трябва да се върнат след майчинство на работа и не могат да си оставят детето в ясла поради липса на места.
Виж целия пост
# 53
В "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни", точка 6 гласи: Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.
В "ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО", точка 5 гласи: Детето не е настанено в детско заведение.

nane , ето това е разликата между двете декларации, които би трябвало да си подписала собственоръчно, а преди това да си прочела внимателно.

Има много несъвършенни закони, това обаче не ни освобождава от задължението да ги спазваме.
Ето какво пише в края на декларацията:
ИЗВЕСТНО МИ Е, ЧЕ:

      В срок 3 работни дни от промяна в декларираните обстоятелства се задължавам да подам декларация за промяната. Ако не изпълня това задължение, извършвам административно нарушение, за което нося административнонаказателна отговорност по реда на чл. 349 КСО.

      Следва да възстановя неправомерно полученото обезщетение по моя вина заедно с дължимата лихва съгласно чл. 114, ал. 1 КСО.

      За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.


Колкото и да обжалваш, няма да постигнеш нищо, само ще натрупаш още лихви, които после да плащаш.

ani-r не си спомням точно вашия случай, но явно има некоректно подадени данни от яслата. В този случай си права да обжалваш.
Виж целия пост
# 54
Интересно ми е как хем подавате молби за прием в ОДЗ /обединено детско заведение/, хем после спорите, че всъщност това не е детско заведение Thinking
Виж целия пост
# 55
Да, можем да поспорим. Защото на мен от НОИ при предишно запитване ми отговориха, че под "детско заведение" се има в предвид детско заведение на пълна държавна издръжка, каквито са домовете за деца, а доколкото знам яслите не са такива детски заведения? Така че смятам да обжалвам и ди си търся правата. И чесно казано не ми харесва вашето примирие. Така пишело в закона. Има какво още да се иска от този закон. Ако прочетет по- внимателно ще видите че има доста недоуточнени неща.
Надявам се, че след като прочете всички отговори, вече не си на мнение, че трябва да се спори, какво е детско заведение! Просто е трябвало да четеш внимателно при подписването на декларацията. Аз не съм от хората, които лесно се примиряват, но в случая е безсмислено нещо да се прави, нарушили сме закона и не сме от онези бандити, дето даже и убиват и пак се измъкват. Просто ще трябва да върнем парите.
Виж целия пост
# 56
ОК, парите ще се връщат, но е абсолютно нечестно да се искат всичките 240 лв.
Виж целия пост
# 57
442,разбира се,че записано,не означава,че посещава яслата и взима място
моето дете е записано за юни 2011 г,когато се сформира новата група и то не взима мястото на друго дете.ако не ги запишем предварително,знаеш че няма шанс за ясла

с градината е същото-ще я запиша на 3 януари,но новата група се сформира септември
Живея в малък град, макар и областен и при нас никога не имало проблем когато решим да си запишем децата на ясла или градина. Затова досега не можех да разбера, защо има значение дали ти е записано детето или посещава реално, тъй като за мен това е едно и също. Правилно ли съм разбрала,Вие сте си записали детето, което сигурно е на около година, за след една година на ясла и за след две години на градина? Май в скоро време ше започнете и преди да се е родило да ги записвате? Това, последното беше за всички, които имат чувство за хумор! Аз само се радвам, че не живея в София, Пловдив или Варна. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Явно и за НАП е едно и също защото нахакаха актове на доста майки за ЗАПИСАНИ ДЕЦА които РЕАЛНО НЕ СА ПОСЕЩАВАЛИ детска ясла !!!
НАП Бургас разпрати покани за връщане на неправомерно получени пари на майки на деца от Несебър, записани преди изтичане на 2 год. срок на майчинството.
Пример - записано дете на 1 юни, платен депозит 20 лв. за пазене на мястото, срок на изчитане на майчинството 1 септември.
При представени като доказателства копия от присъствената книга (или там каквото се води), бележки за изследвания от началото на август, или 2 месеца след ЗАПИСВАНЕТО, копия на платежни за 1( ЕДИН) присъствен ден - 31 август и следващи септември, и т.н.
НАП изисква възстановяване на сумата от деня на записване т.е. 1 юни до 31 август включително - 820 лв.
Въпросът е как да се втулпи в тъпите глави на НАП разликата между ЗАПИСАНО И НАСТАНЕНО в детско заведение дете??!!

Виж целия пост
# 58
и е факт, че някои вече са върнали парите!
може би се пробват с някой по-малък град дали ще им мине номера, та очаквайте включване в скоро време и по други села и паланки Sad
Виж целия пост
# 59
Защо тогава са записани в детската ясла, щом не им трябва???Те заемат места, за които се надяват други майки, които наистина са на работа. Записано в яслата дете заема място, независимо, че не ходи постоянно. На неговото място докато отсъства не може да се вземе друго дете, освен ако не се отпише/откаже от мястото си.
Защо не можете да разберете?Затова няма места в детските ясли. Защото те се посещават и от деца на неработещи родители. Не може да плащаш за запазване на мястото.
Два варианта няма.Или държавата дава издръжка на детските ясли, за да ни гледат децата в тях, или ни дава на нас парите, за да си ги гледаме в къщи.
Не мога да повярвам, че някой си мисли, че е редно хем да взема пари за отглеждане на дете до 2 годинки, хем да води детето си на ясла срещу 30-40 лв. на месец и да не го гледа в къщи.
Виж целия пост
# 60
Защо тогава са записани в детската ясла, щом не им трябва???Те заемат места, за които се надяват други майки, които наистина са на работа. Записано в яслата дете заема място, независимо, че не ходи постоянно. На неговото място докато отсъства не може да се вземе друго дете, освен ако не се отпише/откаже от мястото си.
Защо не можете да разберете?Затова няма места в детските ясли. Защото те се посещават и от деца на неработещи родители. Не може да плащаш за запазване на мястото.
Два варианта няма.Или държавата дава издръжка на детските ясли, за да ни гледат децата в тях, или ни дава на нас парите, за да си ги гледаме в къщи.
Не мога да повярвам, че някой си мисли, че е редно хем да взема пари за отглеждане на дете до 2 годинки, хем да води детето си на ясла срещу 30-40 лв. на месец и да не го гледа в къщи.
Това горното към кого бе адресирано ?
щото май сте чели през редовете.
записано е за да се пази място за 1-ви септември  когато се прави група. А че е започнало на 31 август ( понеделник ), един ден преди края на майчинството, еми ще им върнем парите за единият ден.
Виж целия пост
# 61
Значи: Когато си подадем молбата не значи, че сме приети. Когато ни приемат, не означава, че сме започнали да ходим. Когато ни кажат, че ще ни вземат от септември, също не означава, че сме започнали в детската ясла-те само са ни обещали. Когато ни кажат обаче:"от ... дата детето да идва вече на ясла и да си носи пантофи, кърпички, да плати депозит и т.н." и от тогава започваме да плащаме месечна такса за присъствие на детето в детското заведение, тогава вече детенцето е прието на детска ясла и вече ходи. От тази дата вече не трябва да получаваме майчинство. Защо не искаме да осъзнаем това и се правим, че нищо не разбираме - не знам. Сигурно, защото така ни е изгодно.
Тук пишат майки, които изобщо не са ходили на работа, но са водили децата си на детска ясла без да се чувстват гузни за това.
Виж целия пост
# 62
Чакайте малко, аз не мисля, че niki_amc оспорва това. Въпросът е, че ако детето е записано на 1 юни, а групата се сформира на 1 септември, би трябвало и от 1 септември да започнат да се плащат таксите и то да се води като "настанено в детско заведение". А депозитът е точно да се гарантира, че детето действително ще посещава яслата, точно с цел да не се заемат неправомерно места. Те и първолаците не се записват на 15 септември, а по-рано, това значи ли, че вече ходят на училище?
Виж целия пост
# 63
Защо плюете само по НОИ че събира неправомерно получено майчиство. Не се ли замисляте че вина имат и от детските заведения, които подават данните за децата, посещаващи ги. Нали въз основа на това, което е подадено към НОИ от съответното детско заведение се правят актовете. Ако от яслите е подадена информация, че детето я посещава, то е нормално НОИ да иска да си събере неправомерно полученото майчинство. Ако обаче в яслите са получавали пари от държавата и за записаните, но непосещаващи деца? Тогава не следва ли да търсим вината и в директорите на тези детски заведения?
Виж целия пост
# 64
Какви ги говорите?Детската ясла не може да подаде данни, че детенцето ви е записано на ясла, докато не го запишете.Нали ако подаде такива данни трябва някой да внася такса за посещаване на детето. Директорката на яслата едва ли ще започне да внася от своя джоб пари за присъствие на дете в яслата.
Виж целия пост
# 65
Много майки тук споделят, че записват децата си за в бъдеще поради липсата на места. Мисля, че не е редно да се подават данни за записани деца без те реално да са посещавали яслата. За него държавата не дава пари на детското заведение. То си е в къщи и е редно майката да си получава майчинството.
Виж целия пост
# 66
Така. След като мноооого четох по тази тема....

Значи до промените в КСО през 2006г. изглежда е нямало проблем да си дадеш детето на ясла и майката да продължава да си взима обезщетението. Просто от изречението "настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка" клъцваме  ПЪЛНАТА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА и нещата заспиват. Да ама не. Защото си остава неизпипаната терминология.

Проблемът е, че остава другата част от изречението "НАСТАНЕНО В ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ".  Което е много подвеждащо.

В детската ясла деца не се НАСТАНЯВАТ. Децата ПОСЕЩАВАТ детска ясла.  Можеш да настаниш детето в дом за деца с увреждания,да го настаниш в специализирано болнично заведение, но не можеш да го настаниш в детска ясла или градина.

И по смисъла на закона моето дете никога не е било НАСТАНЯВАНО никъде. То си е настанено вкъщи.   

Защото детските градини и детските ясли са образователни заведения по смисъла на закона за народната просвета. А в образователни заведения хора не се настаняват/освен в специализирани такива/

Виж целия пост
# 67
И аз да се включа с въпрос. Детето ми е родено 22.10.2009, в отпуск до 410 дни съм до 25.10.2010гМеждувременно сме записани за ясла и трябва да почнем да я посещаваме в края на м.септември2010.От кога трябва да се върна на работа като тръгнем на ясла или след навършване на 1 г.
Виж целия пост
# 68
И аз да се включа с въпрос. Детето ми е родено 22.10.2009, в отпуск до 410 дни съм до 25.10.2010гМеждувременно сме записани за ясла и трябва да почнем да я посещаваме в края на м.септември2010.От кога трябва да се върна на работа като тръгнем на ясла или след навършване на 1 г.

като тръгнете на ясла и няма да получаваш нищо като пари от НОИ до 25 октомври.след това ще ти превеждат 120 лв на месец
Виж целия пост
# 69
Според мен болничният за бременност и раждане не се прекратява с даването на детето в ясла (чл. 45 ал.2 от НРВПО). След навършване на 1 г. майката трябва да се върне на работа и да получава половината от обезщетението за отглеждане на дете (120 лв)
Виж целия пост
# 70
Упппс,да,Месечинка виторога е права-изключих че за обезщетението за бременност и раждане няма изискване детето да не е настанено в детско заведения
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия