Проекто-закон за училищното образование

  • 17 232
  • 137
Вече имаме вариант на проекто-закон за училищното образование в България, разработен от екипа на МОМН. Четете: http://www.paideiafoundation.org/ssp.php?page=108
Мнения? Предложения?
Виж целия пост
# 1
Проектозакон
Виж целия пост
# 2
Изчетох го набързо. Нямам забележки.
Виж целия пост
# 3
Ще чета по-обстойно тези дни, но ако е това, което коментират медиите- вестници и телевизия....
ще има доста мнения и предложения....

Дано се включат повече учители и директори....!!!
Виж целия пост
# 4
Къде на друго място ще се обсъжда този проектозакон? Искам да прочета мнението на учителите и директорите за него.
Виж целия пост
# 5
На първо четене  Simple Smile ми хареса това, че родителите са включени като участници в образователно-възпитателния процес със конкретни права и задължения (в сега действащия закон и правилник за приложението му не са включени).

Добра идея е регламентирането на кариерното развитие на учителите; добавянето на психолога и педагогическия съветник, като участници в образователно-възпитателния процес.

Нищо не видях в закона по отношение на разисквания въпрос за училищните лекари (прегледах го набързо и може да съм пропуснала).
Виж целия пост
# 6
На първо четене и мен нищо не ме смути, но нямам спомен да мернах нещо за лекарите. Сега ще се върна да прочета по-обстойно.
Виж целия пост
# 7
От първи до четвърти клас не повтарят, дори и да не са покрили образователния минимум. Работи се лятото с тези деца. - Това е старо и никак ефикасно. Завършват четвърти клас без да могат да четат, пишат и смятат като хората. И се предполага какво? Че в пети клас ще могат да работят наравно с другите?
След като учениците със специални образователни потребности не получават съответните оценки, в края на учебната година, получават ли свидетелство за завършен клас и какво е то? Това не го видях /може и да съм пропуснала де/.
Процедурата за удостоверяване на тези деца също е тежка и почти неизпълнима понякога, защото се разчита на съвестност от страна на родителите, а такава в някои случаи липсва.Не е зле примерно по предложение на класни или директор да се сформира комисия, да се вземе едно писменно съгласие за изследване на детето от родителя и всичко останало да се получи в училище. Не както до сега да се тътрят децата насам-натам, родителите да търчат да събират преписки, документи, да водят децата, да ги връщат. Класните често се молят на родителя да заведе в определения ден детето, той се пазари, че нямал пари за транспорт и т.н.
Виж целия пост
# 8
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
Виж целия пост
# 9
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!

 Не пропускаш. Така е.
Виж целия пост
# 10
В новините по БТВ гледах, че до края на май чакат предложения. Дано да се вслушат в тях, защото съм сигурна, че такива ще има.
Виж целия пост
# 11
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!

Пише, че не могат да повтарят подготвителна група, освен по желание на родителя, стига да не навършва 8 години в годината на "презаписване"

Виж целия пост
# 12
Много благодаря за линка. Ще се запозная скоро и ще се включа. Много е важно да участваме в подобни решения, които касаят образованието на децата ни през следващите години.
Виж целия пост
# 13

В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
И до сега е било така. Това не е ново.
Виж целия пост
# 14
Виждам, че е записано в чл. 58, ал.1 "Подготовката на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването и, е задължителна и се извършва по избор от родителите /настойниците/ в подготвителна група в детска градина или училище.", но не видях никъде да е записано, че ще е 2 години?!
В чл. 87,т.3,ал.1 е записано, че в 1 клас могат да тръгнат деца, както на 7, така и на 6 години?!
Аз ли пропускам нещо?!
И на мен това ми направи впечатление. Децата които ходят на ДГ тръгват в 1ви клас на 7, а тези които не ходят на ДГ, а направо на ПГ в у-щата - на 6г.. Така ли трябва да се разбира  newsm78?


Това че няма да има повтаряне до 4ти клас никак не ми харесва.
Виж целия пост
# 15
Знам, че и досега беше така. Просто, когато в началото говореха по новините за новостите в образованието /още Йорданка Фандъкова беше министър/, споменаваха, че децата ще постъпват в подготвителна група на 5 години и обучението ще бъде 2 години. Сега, четейки проекта на закона излиза, че родителят ще решава дали детето ще бъде 1 или 2 години в ПГ.  Щом отново децата ще могат да тръгват в 1 клас, както на 6, така и на 7 години?!
Значи ако този закон влезе в сила, няма причина да отказват да записват 5 годишни деца под предлог, че не носят бюджет.
Виж целия пост
# 16

Значи ако този закон влезе в сила, няма причина да отказват да записват 5 годишни деца под предлог, че не носят бюджет.
Децата на 5 ще се записват в ПУ- съответно в детска градина или в училище. Където и да са носят бюджет според мен.
Виж целия пост
# 17
На мен ми отказаха да запишат сина ми в ПУГ в у-ще под предлог, че държавата не плаща за 5годишните деца  Peace. Това беше в началото на месеца.
Виж целия пост
# 18
Може би законът трябва да влезе в сила.
Виж целия пост
# 19
Може би законът трябва да влезе в сила.

  Да, това е само проект. Към сегашния момент 5-годишните не носят пари.
Това че няма да има повтаряне до 4ти клас никак не ми харесва.

 На мен също не ми харесва, че няма да се повтаря до 4 клас. Не ми харесва и че няма да има оценки, макар че тук може да се спори много.
Виж целия пост
# 20

Тук го обсъждат учителите Peace
http://teacher.bg/story.aspx?id=1427
Виж целия пост
# 21
Не можах да разбера кой ще оценява директорите на детски градини,които са общински.За училищните директори това са инспекторатите по образование,които и сключват договори с директори на у-ща.Но директори наДГ се назначават от кмета на общината.Тогава!?
Виж целия пост
# 22
Директорите и учителите в детските градини също се проверяват и оценяват от РИО.  Peace
Виж целия пост
# 23
Не съм съгласна с абсурда- да има един учебник, по който да учат децата!!Съвсем точно е заглавието на антрефилето в днешния брой на вестник "ТРУД"-"Един учебник!Една партия!"Какво значи това? Тези от образователното министерство не си ли дават сметка колко са различни децата в скъпите квартали на София и в един отдалечен град на страната?! Европейската политика е да се приемат и разбират различията, а ние отново вървим и то със закон към уравниловка между всички деца. Абсурдно е да се учи по един единствен учебник!!! newsm78
Виж целия пост
# 24
Не съм съгласна с абсурда- да има един учебник, по който да учат децата!!Съвсем точно е заглавието на антрефилето в днешния брой на вестник "ТРУД"-"Един учебник!Една партия!"Какво значи това? Тези от образователното министерство не си ли дават сметка колко са различни децата в скъпите квартали на София и в един отдалечен град на страната?! Европейската политика е да се приемат и разбират различията, а ние отново вървим и то със закон към уравниловка между всички деца. Абсурдно е да се учи по един единствен учебник!!! newsm78

Аз пък съм "за" това да се учи по един учебник. И веднага се агрументирам. Когато има да речем 6 учебника по математика или БЕЛ, а тестовете за кандидатстване след 7 клас се правят еднакви за цялата страна?! Какво правят родителите?! Плащат луди пари за уроци не само заради по-добрата според тях подготовка, а и заради липсата на част от материала в съответния учебник.  И още нещо. По мое време имаше само по един учебник, пък станахме хора. Каква е разликата между децата от скъпите квартали и тези от провинцията? Това не го разбирам???
Виж целия пост
# 25
Тези от образователното министерство не си ли дават сметка колко са различни децата в скъпите квартали на София и в един отдалечен град на страната?!
   И аз не знаех,че са толкова различни. По разстояния ли се гледат.  newsm78  Русе далечко идва от София, а за Варна да не говорим  Joy
Виж целия пост
# 26
 Тези от образователното министерство не си ли дават сметка колко са различни децата в скъпите квартали на София и в един отдалечен град на страната?!

  О, разбира се че са различни! Тези от дълбоката провинция със сигурност са по-ученолюбиви и възпитани. Само не разбрах защо квартала  освен да е столичен, трябва  и да е скъп.
Виж целия пост
# 27
Идеята за "един учебник" е може би единственото смислено нещо, което се предлага.
Иначе се обезмисля оценяването като цяло - в скъпия квартал на София умните, богати и красиви деца ще знаят повече и техните шестици ще са по-шестици от тези на глупавите и бедни деца от дълбоката провинция. От  друга страна обаче, ще се изкарват по-трудно /защото и учебниците им ще са по-сложни и ще съдържат повече информация/ и доста ученици ще имат по-нисък успех в дипломите си. А тъпанарчетата от прованса ще са напълнили бележниците с шестици и ще бият богопомазаните по бал при кандидатстване в гимназии или ВУЗ.
Идеята също така е добра, защото няма да има няколко творчески колектива, които да пълнят гуши, независимо какви дивотии са натворили в учебниците. Единният учебник ще бъде по-щателно контролиран и редактиран. Този аспект е доста романтичен, но се надявам да стане факт.
Виж целия пост
# 28
Цитат
Чл. 61. (1) В края на подготвителната група се извършва диагностика и оценка на
личностното развитие и потенциала на всяко дете и на неговата училищна готовност.
(2) Наличието на училищна готовност се удостоверява с документ, издаден от
директора на детската градина или училището.
(3) Независимо от липсата на училищна готовност не се допуска повтаряне на
подготвителна група освен по желание на родителите (настойниците) и при условие че
детето не е навършило 7-годишна възраст, както и в случаите по чл. 87, ал. 5.

Каква точно е тази диагностика за готовност и  директора на детската градина или училището в качеството си на какъв ще дава оценка на дете,което може би няма и да види!?!Това е поредната малоумщина идваща най-вероятно от натиск от ЕУ-то.
След като децата могат да тръгнат най-късно на 7 не виждам смисъл да се подлагат на въпросните им тестове,които са доста стресиращи и за деца и родители.Да не говорим колко са безсмислени и се правят само заради глупави наредби и закони.И вместо да улесняват нещата,гледат как да ги направят по-мъчни от самото начало.
А какво и беше на образователната система от 70-те? Проблема е,че беше доста добра,но на Европата ,която се нуждае от работническа класа по- и изнася да съсипе образованието.





Виж целия пост
# 29
Надявам се при новите учебни планове да намери място и системата на проф. Лозанов.
http://dr-lozanov.com/bg/bg1.htm
Виж целия пост
# 30
Иначе се обезмисля оценяването като цяло - в скъпия квартал на София умните, богати и красиви деца ще знаят повече и техните шестици ще са по-шестици от тези на глупавите и бедни деца от дълбоката провинция.

  Първо уточнявам, че живея в мнооогооо голям град и често работя с деца от много, много скъпи квартали. Скъпите квартали обаче не са гаранция и не осигуряват автоматично ум, за красота да не говорим. И откога бедността и глупостта вървят ръка за ръка?!

  Omega
, тест за училищна готовност се прави и сега. Не че променя нещо, просто е информативен. За съжаление отнема време и няма особена полза. Директорът ще издава документа за такава готовност, но някой друг ще извършва самата диагностика, така мисля. Този някой ще е педагог и психолог, няма друг начин.

Виж целия пост
# 31

  Първо уточнявам, че живея в мнооогооо голям град и често работя с деца от много, много скъпи квартали. Скъпите квартали обаче не са гаранция и не осигуряват автоматично ум, за красота да не говорим. И откога бедността и глупостта вървят ръка за ръка?!

 


Да не помислиш, че такова е моето мнение? Просто иронизирах поста на ellie1 . И точно заради такова отношение смятам, че е наложително да има единни учебници.
Виж целия пост
# 32
baibibi , ясно е. Аз също съм ЗА единните учебници. В момента има различия в одобрените учебници на различните издателства и колективи. Да не говорим за глупостите, които пише вътре.
Виж целия пост
# 33
Чл. 53, ал.3    В  яслените групи на обединените детски заведения може да постъпват деца от 3-
месечна до 3-годишна възраст.

Това означава ли, че ще има отделни яслени групи за 3 месечните и въобще падането на долната граница за влизане в ясла как ще се отрази като цяло на местата в яслите. То и сега не достигат, квоти ли ще има за прием на бебета и 2 годишни деца?

      Чл. 58. (1) Подготовката за училище на децата, навършващи 5 години в календарната година на постъпването, е задължителна и се извършва по избор на родителите (настойниците) в подготвителните групи в детските градини или в училищата.

Това от една страна и от друга  Чл. 87.е посочено, че в първи клас могат да постъпват деца навършили и 6 и 7 години, като (2) Когато броят на заявленията за постъпване в I клас на съответното училище е по-голям от броя на местата, записването на учениците се осъществява по критерии, определени от педагогическия съвет. Критериите не може да са свързани с времето на подаване на заявлението, както и с проверка на способностите освен в случаите, предвидени в този закон. Е кажете ми, как педагогическият съвет ще реши кои от подалите заявления деца ще приеме ако има равен брой 6 и 7 години. Ако детето кара 2 години п редучилищна в градината да речем това означавали, че програмата на втората година ще е различна или не?
     
      Чл. 82. (1) Държавата създава условия за поетапно въвеждане на задължителна целодневна организация на учебния ден. - това как ще стане не знам, защото при ходенето на смени се ползват едни и същи учебни зали, а когато всички са целодневно ще стигнат ли залите. иначе приветствам идеят, така отпада търсенето на частни занимални от страна на родителите. но до колко часа се предвижда целодневното обучение?


Виж целия пост
# 34
estelliana, ето това и мен ме смути - противоречието между чл.58, ал.1 и чл.87?!

По повод диагностиката при нас в училището се прави и в началото и в края на подготвителната група от педагог-психолога. В ДГ при всички случаи няма да я прави директора, най-вероятно учителите.
Виж целия пост
# 35
  (2) Когато броят на заявленията за постъпване в I клас на съответното училище е по-голям от броя на местата, записването на учениците се осъществява по критерии, определени от педагогическия съвет. Критериите не може да са свързани с времето на подаване на заявлението, както и с проверка на способностите освен в случаите, предвидени в този закон. Е кажете ми, как педагогическият съвет ще реши кои от подалите заявления деца ще приеме ако има равен брой 6 и 7 години. Ако детето кара 2 години п редучилищна в градината да речем това означавали, че програмата на втората година ще е различна или не?
        

  Не, програмата не може да е различна. просто се смята, че детето има нужда от още подготовка. Колкото до критериите, те могат да са различни. Ето как изглеждат критериите в сайта на едно у-ще:


      КРИТЕРИИ

ЗА  ПРИЕМ В ПЪРВИ КЛАС

  
1.Ред на посочените от родителите желания в заявлението .
   2.Наличие на деца от семейството, обучаващи се в училището.
   3.Деца, завършили подготвителен клас в училището.
   4.Деца на учители и служители в училището.
   5.По адресна регистрация.  
   6.Деца със специални образователни потребности[/i]

  Пед. съвет може да реши и да приема 6-годишните, само при наличие на свободни места, защото 7-год. не подлежат на отлагане.
  
Виж целия пост
# 36
 Харесва ми предвиждането на носене на униформа или на елементи от униформа,последното спокойно може да бъде задължително. Харесва ми       Чл. 108. Училището създава условия за развитие на различни форми на ученическо самоуправление и за включване на учениците при решаването на важни въпроси за развитие на училището.

         Извънучилищните дейности се организират от центровете за работа с деца и ученици по чл. 48, т. 1 при условията и по реда на държавния образователен стандарт за възпитателно въздействие и подкрепа. - добре е, че центровете за работа с деца продължават да съществуват, в малките градове там се върши страхотна работа с децата - оттам имам наблюдение просто и затова го казвам.

По отношение на наказанията, които се налагат на учениците "натоварване на ученика с полезни дейности в полза на класа или училището " е добре, като целта е включване, а не до изключване на детето в системата.



Виж целия пост
# 37
Кабо алма, благодаря ти за поканата да се включим с предложения и мнения по законопроекта.   bouquet
Отделих малко време да се запозная с текста, затова не претендирам, че коментарът ми е изчерпателен.
Като цяло ми харесва.
Имам забележки към чл. 90 и 91, които дават възможност за преминаване в следващ клас, без да е усвоен материала от предходния. Считам, че това води до натрупване на още по-големи пропуски в обучението и демотивация за ученика, в стремежа да положи поправителни изпити. Като отчитам факта, че голяма част от децата от малцинствата, в началните класове не владеят бълг. език, не виждам как биха се обучавали по който и да е от другите предмети?

Следващото ми предложение е върху този текст:
Чл. 53, ал.3    В  яслените групи на обединените детски заведения може да постъпват деца от 3-месечна до 3-годишна възраст.
 

Да остане, както беше досега "от 10-месечна до 3-годишна възраст". Мотивите ми са свързани, не само с недостига на места в ДЗ, а и с потребностите на бебетата в кърмаческата възраст.  Чудя се защо ли е променена тази възраст? Дали не е подготовка, към следваща стъпка на правителството към намаляване на платения отпуск по майчинство?
Виж целия пост
# 38
Пед. съвет може да реши и да приема 6-годишните, само при наличие на свободни места, защото 7-год. не подлежат на отлагане. - ето тук е уловката. От една страна като е едногодишна програмата за обучение в предучилищна възраст, всички родители ще искат децата им да тръгнат от 6 години на училище, каква е идеята да тъпчат на едно място две години. От друга страна, 6 годишните ще бъдат приемани в първи клас, само ако останат места от 7 годишните. Е, не е ли по-добре да се направи двугодишна програма за предучилищна подготовка? Въбоще правени ли са изчисления, колко са 6 годишните и колко 5 годишните деца, които от догодина ще тръгнат на училище?
Виж целия пост
# 39
Аз не мисля, че ще има наплив от желаещи 5-год. да са в у-ще. Възрастта им изисква повече игри и следобеден сън. Това в у-ще......
Виж целия пост
# 40
 ако програмата за обучение в предучилищна е различна в градината и в училище съм ок детето ми да ходи една година в градината и една година в училище, той без следобеден сън не може та не съм си и помисляла да го пращам 5 годишен в училище.
Виж целия пост
# 41
Някой може ли да ми каже как протича този тест за готовност и дали се прави във всяко у4илище или само в някои?Кoй го извършва,колко време продължава и как човека,който вижда детето веднъж,дори да се води специалиcт,може да прецени дали детето е готово?
Аkо навсякъде това прави педагог-психолога,той  работи ли в градината или училището, или го викат от друго мяст?Взема ли се под внимание оценката от наблюдението на детската учителка,която прекарва една доста голяма част от времето се с децата и по принцип би трябвало да има повече наблюденя върху отделното дете.
Да събират  6 и 7 годишни не е най-добрата идея,но като мине време ще го разберат.
Виж целия пост
# 42
Ще ти кажа как минава теста при нас. След предварително изготвен график, всяко дете има не по-малко от 30 минути. Тестува го педагог-психолога, който работи в училище. Започват с разговор- Как се казваш? Къде живееш?...Харесва ли ти тук? Какво? След това тестовите задачи са нагледни. Използват диагностиката на система "Моливко" и то части от нея. Задачите са основно за обединяване и отделяне на обект/ и в/ от група - например "Виж картинките и ми кажи кой според теб е излишен?", геометрични фигури, разлики между две картинки, ляво-дясно, цветовете....Това е началния тест. Има скала за оценяване и според нея психолога прави анализ. Този анализ е само леко насочващ за учителя, защото детето е ново и за двамата. В края на годината теста е аналогичен, но тогава педагога и психолога заедно коментират резултатите. Обикновено няма разлики в мненията. Според скалата има - без готовност, ниска училищна готовност, добра, много добра и отлична. Мисля, че така бяха.
Спокойно! Този тест няма за цел да заклеймява и категоризира децата. По-скоро в началото има насочващ характер, а в края е все пак някакво мерило за постигнати резултати.
Виж целия пост
# 43
Благодаря ти.Питам,защото не живея в БГ и тук има подобен тест,но системата е много тромава и по-различна.И нещо,което ме дразни е,че мнението на родителя го нямат за нищо.Вместо това една непозната дама ми казва "Аз трябва да реша дали да ходи първи клас от 6" и то при положение,че ние като родители,решихме да го дадем след 7.
Виж целия пост
# 44
Вече има училище, в което тестът за училищна готовност се използва като входящ тест. Така тези деца, които са с по-малка готовност нямат шанс да попаднат в училището, което е в близост до дома или пък има желаният езиков (или друг) профил. Тази практика в момента е нерегламентирана и подборът се прави тихомълком. В проектозаконът се предвижда това да е разрешено и предполагам, че всички столични училища, в които има наплив ще го въведат, за да се улеснят.
Възникват обаче няколко въпроса: какво става с децата със СОП, които не могат да достигнат максимума на здравите деца, но все пак имат минимума? Те по какъв начин ще постъпят в желаното училище? Какво става и с другите деца, които покриват минимума, но са далеч от по-високата готовност на други деца? Те трябва ли да търсят училище извън квартала си, защото по стечение на обстоятелствата живеят в района на училище, което ще поставя високи критерии за прием в първи клас? И много други въпроси има по тази тема.
Виж целия пост
# 45
И аз съм за 1 учебник по даден предмет. Ние сме първият випуск държащ миниматурите и наблюдавам, разминаване в материала в различните учебници и от там макар и много малко има отражение върху оценката.
Ще изчета проекта и ще се включа.
А относно тръгването на 6 или 7 год на училище - преди време прочетох, че е необходимо детето да има съответната психическа зрялост. Мисля ,че е добре 6-то класниците да минат на такава проверка при психолог, а не да бъдат излишно измъчвани.
Виж целия пост
# 46
Явно представата "за един учебник" улеснява доста родителския труд. От изказаните мнения и особено от възклицанието, че децата са еднакви, дори и тези в провинцията са по ученолюбиви и по добри съм доста объркана. Защото дори и в класа на моя син децата са различни и в материално и в интелектуално отношение! Според мен се върви към лесното отрицание и повърхностно реагиране към разнообразието от учебници!! Излиза, че ако са повече от два или три означава и родителят едва ли не ще се натовари малко повече, за да бъде в крак с учебния материал. Напротив! Повече от един учебник, означава и по голяма конкурентност между тях. Питам образователното министерство, ако има само един учебник, тогава има ли смисъл от учебна програма?
Виж целия пост
# 47
 
Защото дори и в класа на моя син децата са различни и в материално и в интелектуално отношение! Според мен се върви към лесното отрицание и повърхностно реагиране към разнообразието от учебници!!
  То явно съм повърхностна, нали съм си от Русе, близо 300 км от скъпите столични квартали, така и  не разбрах връзката между материалното и интелектуалното ниво. Та по колко учебника, трябва да се готви любознателния родител, за да не мине за родител лентяй  hahaha
Виж целия пост
# 48
Ако родителя трябва да се готви,защо аджеба ще се плаща заплата на учителите и въобще трябва да се ходи на у-ше?

Нещото,което не ми харесва в проектозакона е налагането на глоби на родителите,в случай,че децата им не ходят на у-ще.Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.
Виж целия пост
# 49
Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.

    При ромското население, освен да се събелече учителката гола, насред стаята, не виждам как ще го привлече в часа си. Имам приятелка,учителка по български в училище в ромски район. Изключителен човек. Как ли не разнообразява материала, че и артисти им води. Хич не им пука. Ходи с полиция да си ги събира по бордеите. Частни уроци не дава, щото се прибира изтискана като лимон.
Виж целия пост
# 50
Ако родителя трябва да се готви,защо аджеба ще се плаща заплата на учителите и въобще трябва да се ходи на у-ше?

Нещото,което не ми харесва в проектозакона е налагането на глоби на родителите,в случай,че децата им не ходят на у-ще.Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.

Сигурно има и незаинтересовани колеги, незнам, но аз не съм от тях. Не си позволявам да не привличам вниманието и интереса на децата в клас. Повярвай ми, има родители, които само след като са санкционирани /в момента им спират детските надбавка/, намират начин да съдействат за връщането на учениците в клас. А тези, които не взимат детски? Как да се борим с тях?
Училището не е цирк, за да правим интересни представления. Разбирам уроците да не са интересни масово на децата, да, но след като тези, на които не им е интересно са единици, ние ли сме виновни?!?! И още нещо. Училището не е интернат, за да сме изцяло отговорни за възпитанието на всяко дете. Наша основна функция е да обучаваме, а не да възпитаваме. В един успешен учебен процес обучаващата и възпитаващата функция вървят по-скоро ръка за ръка. И също участниците в него, а именно ученик-родител-учител трябва да бъдат екип!
Но масова практика за всичко, особено за възпитанието на децата, е да се търси вина само или предимно в учителя. Когато дете-ученик има непристойно поведение в градския транспорт да речем, винаги го питат "Тебе така ли те учат в училище??", а не "Тебе така ли те възпитават у дома?" И затова ли сме виновни? Не възразявам да бъда глобена, ако мойто дете не ходи на училище, но не мен трябва да глобяват за всички останали, които не ходят.
 Peace
Виж целия пост
# 51
Елито,определено и ти си права.
Когато ромката роди на 12,13 години ще бъде ли глобявана,че не ходи на у-ще?

Детските надбавки за какво ги спират?Щото децата не ходят на у-ще ли?
То май доста им свидят на държавата тези 35 лв.,след като се чудят как да не ги дават.Но ще се намери някой скоро,който да и потърси тази отговорност. Peace
Виж целия пост
# 52
При допуснати определен брой неизвинени отсъствия пишем куп бумаги и спират детските на родителя за 1 месец. При една част от ромските майки глобата проработи и сега всички са в училище.  Peace
Но като виждам колко малко от тях за ваксинирани....пак ще им спрат детските, които за 5-6 деца са си добра сума според тях.
Виж целия пост
# 53
Ако родителя трябва да се готви,защо аджеба ще се плаща заплата на учителите и въобще трябва да се ходи на у-ше?
Нещото,което не ми харесва в проектозакона е налагането на глоби на родителите,в случай,че децата им не ходят на у-ще.Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.

  Не съм съгласна. Първо - не всички учители са специалисти по математика и чужди езици, където "вървят' частните уроци. Има ученици, на които и маймуна да им докараш в касната стая, няма да я забележат. Пълно безхаберие. Защо да са в час, щом могат да са на по-приятно място , да пушат или нещо по-пикантно. Жалкото е, че обикновено и родителите им са такива. Това, че има такива деца, не означава, че учителя не си върши работата. Когато 22 слушат, а 3 - не? Пак ли той е виновен? Родителите са длъжни да осигурят присъствието на децата си в училище. Ако не са го направили когато трябва с възпитание, да му мислят когато пораснат.
Виж целия пост
# 54
Нормално да се измислят мерки, за да ходят и децата от малцинствата на у-ще. Това им дава по-големи шансове за работа в бъдеще. Аз съм налагане на финансови санкции.
А относно 1 учебник - ако е написан от по-голям колектив и е на разбираем език - не разбирам защо да не е 1? newsm78
Ние учехме по1 учебник и нямаше проблем и не се е налагало родителите да ни помагат.
Не мисля, че трябва да следим материала. Когато има неясноти - обяснявам, но не следя изкъсо.
Виж целия пост
# 55
Има ученици, на които и маймуна да им докараш в касната стая, няма да я забележат. Пълно безхаберие. Защо да са в час, щом могат да са на по-приятно място , да пушат или нещо по-пикантно. Жалкото е, че обикновено и родителите им са такива. Това, че има такива деца, не означава, че учителя не си върши работата. Когато 22 слушат, а 3 - не? Пак ли той е виновен? Родителите са длъжни да осигурят присъствието на децата си в училище. Ако не са го направили когато трябва с възпитание, да му мислят когато пораснат.

Най-добре ще е с полиция да ги водите за да е сигурно... ooooh!
Предполагам ще имате пълната подкрепа на правителството.

Виж целия пост
# 56
Всъщност, никъде в проектозакона не пише, че ще се учи по един учебник. Това не е възможно.
Не си представям как езиковите, математическите, професионалните гимназии, училищата за изкуства и други профилирани училища ще учат по еднакви учебници. Нали затова са профилирани.
Виж целия пост
# 57
Поне до 7-ми клас да са едни.
Виж целия пост
# 58
Аз съм ЗА един учебник. Многото учебници по един предмет не се пишат заради различните ученици. Те не са разделени на такива за деца с малки или големи възможности, с интерес или липса на интерес. Всички учебници по един предмет се пишат така, че да отговарят на една учебна програма. Ако уч. не отговаря на нея не се одобрява. Следователно учебното съдържание като се усвои трябва да покрие едни и същи цели. А дали ученикът ще се справи зависи преди всичко от учителя, а не от учебника. Уч. съдържание може да бъде поднесено интересно- но колко такива учебници познаваме.Учителят може да интерпретира- не е длъжен да преподаде определено съдържание както е в учебника- важно е да научат учениците необходимото. Затова смятам, че прекалено се злоупотребяваше с многото видове учебници- с цел печалба. Какви ли не подходи се използваха за да предлагат свои учебници определените издателства.После  започнаха с купищата помагала.
Учебниците не се избират според възможностите на учениците- към всички ученици има единни стандарти които тр да покрият. Ако има един учебник за децата от цяла БГ тогава ще може да се намери отговор и на вашия въпрос- за кои деца какво може и не може Peace. Ще може да се види и учителят как си е свършил работата.
Виж целия пост
# 59
Момичета, дъщеря ми е в 5 клас и, да ви кажа, съм отчаяна. Преди 20 години изпуснаха духа от бутилката, а сега искат да го вкарат обратно. И сега ученици за лоша дисциплина могат да се местят в друг клас или училище, но никой не го прави - изпускат пари. Такива ученици правят атмосферата нетърпима. #Crazy Като питам детето, 30-40% от времето отива да ги озаптяват, но ги търпят. А защо не се обсъжда качеството на преподаването ? В у-щето на дъщеря ми действат като преди 50 години: номер едикой си - разкажи първа точка, друг номер по дневника - 2-ра точка. После госпожата започва да фъфли урока и на 5-тата минута никой не я слуша, говори се за футбол, зодии и какви ли не глупости, домашни по математика изобщо не се дават #Crazy Или се дават, но не се проверяват! Мисля, че проблемът не е в учебниците - детето ги разбира, може да разкаже, има доста интересни и хубави упражнения в помагалата. По-скоро програмите са натоварени, по мат. напр. вземат всеки час нов урок, после - хоп, веднага контролно, връщаа се контролното, но не се обсъжда и поправя. С риск да обидя някой бивш колега ще кажа, че според мен качеството на обучението много е спаднало и повечето учители са напълно незаинтересовани от децата. Догодина ще опитам да сменя училището.
Виж целия пост
# 60
Добре, де - за учебниците - не ви ли притеснява, че няма заложено изискване да са пригодни за самостоятелна подготовка, т.е. да не се налага да ги превежда родител?

Но още повече ме хвърля в шок нещо, на което никой не обръща внимание - оценка за поведение в края на годината. Какво ни дава това? Какво научава дете за себе си - че има "поведение, което се нуждае от подобрение"? Подобрение в коя област? Може да е бъбриво в час, но да е добър приятел. Може да е нагло в държанието си с учителите, но да е добър организатор. Може да е неразпознат дислексик, който изнемогва в часовете и поради това се разсейва и пречи... Какво значи "нуждае се от подобрение"?
Ами характеристиката в края на етап или степен? Че и с влияние при преминаване в следваща степен. Какво правиш с такава характеристика в края на 7 клас? Три години - ни вопъл, ни стон - и на края - отрицателна характеристика, която спира детето по-нататък. Не е ли по-логично всяка година или дори всеки срок да има подробна обратна връзка какви умения има детето, какво му куца - че да имаш възможност да вземеш мерки?

А 8-годишни деца в СПИ и ВУИ (това са едновремешните ТВУ-та)? Може ли някой да ми каже за какви деяния едно 8-годишно дете трабва да бъде вкарано в затвора (защото точно това е ВУИ), а възрастните, които отговарят за него, да се веят на свобода? И какъв човек ще излезе от съответното ВУИ? Само не ми казвайте, че вярвате, че там ще го направят законопослушен гражданин.

И това са само най-драстичните неща...
Виж целия пост
# 61
Аз съм ЗА един учебник. Многото учебници по един предмет не се пишат заради различните ученици. Те не са разделени на такива за деца с малки или големи възможности, с интерес или липса на интерес. Всички учебници по един предмет се пишат така, че да отговарят на една учебна програма. Ако уч. не отговаря на нея не се одобрява. Следователно учебното съдържание като се усвои трябва да покрие едни и същи цели. А дали ученикът ще се справи зависи преди всичко от учителя, а не от учебника. Уч. съдържание може да бъде поднесено интересно- но колко такива учебници познаваме.Учителят може да интерпретира- не е длъжен да преподаде определено съдържание както е в учебника- важно е да научат учениците необходимото. Затова смятам, че прекалено се злоупотребяваше с многото видове учебници- с цел печалба. Какви ли не подходи се използваха за да предлагат свои учебници определените издателства.После  започнаха с купищата помагала.
Учебниците не се избират според възможностите на учениците- към всички ученици има единни стандарти които тр да покрият. Ако има един учебник за децата от цяла БГ тогава ще може да се намери отговор и на вашия въпрос- за кои деца какво може и не може Peace. Ще може да се види и учителят как си е свършил работата.

Подкрепям  Peace

Освен това си позволявам отново да напомня за проф. Лозанов и неговата сугестопедия-метод,който най-добре би свършил работа в тази сложна ситуация.
Макар и и да са унищожили голяма част от трудовете му,все още може да се черпи информация от източника.
Виж целия пост
# 62

Но още повече ме хвърля в шок нещо, на което никой не обръща внимание - оценка за поведение в края на годината. Какво ни дава това? Какво научава дете за себе си - че има "поведение, което се нуждае от подобрение"? Подобрение в коя област?

Това изцяло трябва да отпадне,защото е твърде субективно и в много случaи изразява личната симпатия или антипатия на учителя към детето или родителите му.Подобна измекярщина има и в немската система,където образованието е под всякаква критика.Не ми се иска и в БГ да започнат един ден да се гърмят заради оценки в поведението,принудително ходене в час и пр. чудатости,идещи от ЕУ-то...Ама като гледам някои точки,нататък отива работата.
Виж целия пост
# 63
Кабо Алма, за това искам да има 1 учебник, който да е изработен от голям колектив, съставен от учители и университетски преподаватели. Да бъде разбираемо написан. Да бъде обстойно прегледан, за да липсват грешки, неточности и неясноти.
Относно характеристиките - още преди 2-3 години предложих като представител на родителското настоятелство да бъдат въведени бележки- записки накрая на годината. Всеки учител да даде мнението си за детето - как е по неговия предмет, какви препоръки има, какви са възможностите му. Всички сме наясно, че не винаги  оценката е достатъчна. Дали по-слабата оценка се дължи на мълзел или на липсата на възможности. На втората година ни дадоха такива бележки - общо за ученика - кои предмети му се отдават, как се вписва в училищната среда, какви проблеми възникват с него.
В изготвянето е участвала и психоложката на у-щето. Не бяха перфектни, но е начало и дава насоки. Надявам се с времето нещата да се подобрят и да стане практика.
Имаше подобни на това:
"Може да е бъбриво в час, но да е добър приятел. Може да е нагло в държанието си с учителите, но да е добър организатор. се разсейва и пречи...
Виж целия пост
# 64
Не съм съгласна да няма оценка за поведение. Вярно, че е субективна. Но не може някой да се разхожда в час и да няма начин да му се попречи.
Естествено не трябва да е от 1 учително, но ако всички имат оплаквания от дисциплината на ученика значи нещо куца в поведението му. Нали и за това при прояви от страна на ученика се викат родителите му и чак после се налагат наказания, ако не се подобри поведението му.
Виж целия пост
# 65
Но още повече ме хвърля в шок нещо, на което никой не обръща внимание - оценка за поведение в края на годината. Какво ни дава това? Какво научава дете за себе си - че има "поведение, което се нуждае от подобрение"? Подобрение в коя област? Може да е бъбриво в час, но да е добър приятел. Може да е нагло в държанието си с учителите, но да е добър организатор. Може да е неразпознат дислексик, който изнемогва в часовете и поради това се разсейва и пречи... Какво значи "нуждае се от подобрение"?

Това е мярка, свързана с дисциплината на ученика, не е нещо ново. Нали имахме такива оценки за поведение - намаляваха го при висок брой неизвинени отсъствия, простъпки и други, но не и затова, че бъбрим в час.
Виж целия пост
# 66
Не виждам как ще се оправи дисциплината,след като се напише една оценка в бележника.Смешно е!
Виж целия пост
# 67
Не с бележката, но да могат да се вземат мерки.
При някои родители това би подействало, иначе няма да отидат в училище. Само ще погледнат влюбено детето си и ще кажат "О, на мама сладкото! какво да го правиш, дете е"
А повечето от нас са се сблъсквали с анархията в часовете. Дори и в по-малките класове - между 5-7-ми.
Не искам някой да танцува в час, това да се приема за нормално и да не се вземат мерки.
Виж целия пост
# 68
Съвсем не го намирам за нормално.Против мерките съм обаче.
Колко часа физическо възпитание има в седмицата?Дали пък не танцуват поради тази причина?
Децата имат нужда от движение и това трябва да залегне в програмата.Също така им осигурете и йога в учебния план и отчете после резулатите.
Това са само една съвсем малка стъпка в правилната посока.

Закона за образованието трябва да се изпипа до най-малкия детайл и да не се прибързва.Необходимо е да се разгледа най-доброто от успешните програми до сега,макар че те бяха от соца,когато в образованието се наливаха много пари.Сендовската система я провалиха родители и необучени учители,но децата като цяло много я харесваха.Потърсете силните страни от всичко добро досега.
Виж целия пост
# 69
Аз самата съм сендовче в началните класове Wink
И си има много положителни страни.
И аз съм за увеличаване на часовете по физ. възп. Да имат повече игри и да не покриват нормативи. А йогата според мен е за по-големите ученици.  там има и философия.
Но не съм съгласна, че ученик от 6-ти клас не може да контралира поведението си. И това не е единичен случай, а система.
До колкото разбирам сте останали с впечатление, че съм преподавател. Не, родител съм и не ми е приятно някой да разсейва целия клас.
Виж целия пост
# 70
Цитат
А йогата според мен е за по-големите ученици.  там има и философия.
Може и за по-малките,поднесена по-подходящ начин.Относно философията-не е нужно да се задълбават нещата,ако няма желание.Дори асаните биха подействали дисциплиниращо,без да се изпада в крайности.

До колкото разбирам сте останали с впечатление, че съм преподавател.

О,извинявай.Понеже тук пишат и учители,а аз наминавам покрай този форум(но се засeдях) ,та не познавам кой кой е Simple Smile.
Извън темата... търся учебници от Сендовската система.Ако някой има или знае откъде да намеря да ми пише на лични.
Виж целия пост
# 71
Искам да следя тази тема, но първо искам да коментирам това:

....
Нещото,което не ми харесва в проектозакона е налагането на глоби на родителите,в случай,че децата им не ходят на у-ще.Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.
Пак ли ще се прехвърля отговорността от родителя на учителите?
Учителите ли са отговорни за това, че манго не си пуска децата на училище или пък някоя друга отнесена кифла, която от молове не й остава време да разбере, къде се подвизава отрочето й през учебно време.
Коя точно е характеристиката на учителя, която го прави длъжен да привлича ученици?
Изобщо забелязвам силното ви присъствие в тази тема, но абсолютно недостатъчно познаване на системата и проблемите сега.
Ще чета още проекта и ще се включвам пак.
Виж целия пост
# 72
 Глобите за неизвинени отсъствия и сега ги има. Те са единствения начин да накараш някои родители да се вдигнат сутрин от леглото и да изпратят детето на училище. В нашата община все още не е наложена такава мярка, но въпреки всичко самото им присъствие в закона го прави възможно. За това аз съм ЗА.
Едно дете бива изпратено в бивше ТВУ заради доста сериозни простъпки като- системни кражби /не само от децата в училище, а и за семеен бизнес/, системни прояви на физическа агресия с нанесени травми на друг ученик. Никой не прибира дете в такова училище за неизвинени отсъствия или неприлично държание в клас. Колкото и да звучи невероятно- има и7 и 8 годишни такива деца.
Виж целия пост
# 73
Искам да следя тази тема, но първо искам да коментирам това:

....
Нещото,което не ми харесва в проектозакона е налагането на глоби на родителите,в случай,че децата им не ходят на у-ще.Глобите трябва да се прилагат на учителите,понеже не са успели да привлекат учениците в часовете си.Но работата е там,че учителите нямат интерес да го правят,понеже ще им секне кранчето с частните уроци.
Пак ли ще се прехвърля отговорността от родителя на учителите?
Учителите ли са отговорни за това, че манго не си пуска децата на училище или пък някоя друга отнесена кифла, която от молове не й остава време да разбере, къде се подвизава отрочето й през учебно време.
Коя точно е характеристиката на учителя, която го прави длъжен да привлича ученици?
Изобщо забелязвам силното ви присъствие в тази тема, но абсолютно недостатъчно познаване на системата и проблемите сега.
Ще чета още проекта и ще се включвам пак.

Благодаря,че си забелязала силното ми присъствие.Не твърдя,че познавам системата толкова добре,колкото ти.Все пак имам право да изкажа мнение,дори то да не се харесва на широката публика,или?
Интересно ми е само какво ще стане,когато манго или детето на заплеснатата кифла влязат насила в час,понеже са глобили родителите им.Ей,тогава става наистина интересно.
Виж целия пост
# 74
 Omega Наистина е интересно. Писах вече за приятелката си. Ако наистина те интересува, има много за споделяне  Laughing  Между другото тя все пак успява нещо да им натика в главите, но с цената на много усилия, които остават незабележими за доста хора.
  Познавам доста родители, които разчитат училището да се справи с децата, с които те не успяват.  newsm78 ,но същевременно се възмущават, защо се прави забележка на детето им, за нещо според тях незначително.
Виж целия пост
# 75
Не искам да ме разбирате накриво.Съвсем не смятам,че учителя е виновен за всичко.Родителите носят по-голямата отговорност,но след като на много от тях им се налага да работят и да изкарват пари,за да живеят,то е нормално и учителите да си вършат тяхната работата по най-добрия начин.И именно от личността на учителя зависи дали някой ще ходи с желание в часовете или насила.И учителите трябва да се стараят да подготвят децата за действителния живот,а не да преподават само сухата материя от учебниците. Както по-нагоре някой беше писал,трябва да има комуникация между учител и родител,но тя да не остане записана само в папирките,а да действа реално.
Просто на мен не ми харесват методите,с които се цели да стане това.
Иначе Aмбер,похвално е това,което прави приятелката ти.


Виж целия пост
# 76
...
Интересно ми е само какво ще стане,когато манго или детето на заплеснатата кифла влязат насила в час,понеже са глобили родителите им.Ей,тогава става наистина интересно.
Знаеш ли, Омега, законите не се правят за да се задоволи нечие любопитство какво щяло да стане, ако еди-си-какво се направи. Поне аз смятам, че закони се променят след множество наблюдения и практика, така, че да са ефективни за онези, които пряко ще са под ударите им.
Няма такова понятие насила. Сигурно ти насила плащаш данъци и изобщо спазваш законите. Същото ще стане и с манго и кифлата - ще се научат да спазват този закон, а той е, че образованието е задължително, както е задължително да си плащаш данъците и тока/образно казано/ и който не ги спазва, трябва да има санкция.
Практиката и наблюденията показват, че глобата е ефективна мярка да се задължат родителите да следят за редовното посещение на училище от техните деца.
Практиката също така е показала, че учителят не е пазвантин или клоун за да спечели ученици.
Аз така мисля и имам аргументи и опит за да мисля така.
Виж целия пост
# 77
Тука уцели десятката.Наистина много ми тежи с тези данъци!Нямам против да плащам,имам против да плащам много и неправомерно...
Законите могат да не се нарушават,но могат да се заобикалят-затова  са измислили адвокатите.
Да, учителят не трябва да e клоун,но трябва да е личност!
Определено говорим на различни езици и не можем да се разберем.Жалко!

Виж целия пост
# 78
що се карате бе хора ,нали обсъждаме ,и Омега и Лиляна -кажете нямате ли познати и от двете страни на спора и на двата полюса,аз лично познавам  и отрудената  самотна майка ,която в резултат на това че денонощно работи за да се изхранват с детето й ,не му обръща достатъчно внимание ,не го е възпитала добре и сега  "бере плодовете "на нехайството си ,но познавам и кифлата ,която от МОЛ-а не излиза и смята че е задължение на учителя да" озапти " зверчетата й,имам и други познати ,моя милост също ,които смятаме че процеса на обучение е двустранен и сложен,в него водеща роля трябва да има учителя ,но ние родителите сме тези ,които го  контролираме  по всички показатели : оценки ,поведение,отсъствия  и по този начин улесняваме или ако щете подпомагаме учителя.Трудно ще стане ,ако въобще стане  - да се "прибере духа обратно в бутилката ".Същото е и с учителите -едни са съпричастни и съвсем съвестно си гледат работата,други отсичат "аз не съм длъжна да възпитавам децата ,имам задължение само да ги уча" и си взимат шапката и заминават ...
Виж целия пост
# 79
Впечатли ме казаното от майката на петокласничката. Напълно съм съгласна с нея. Да, трябва да говорим за "качество на обучението". Реагирах остро срещу възможността да се учи по един единствен учебник. Защото ми напомня за отминалото време на моите родители! Намирисва ми на уравниловка, на остаряла схема. Гледам моя син как скучае над учебника, разсеян и оттегчен. Вместо да мисли образователното министерство колко да са учебниците, не е ли по добре да наблегне въру съдържанието, метода на учене. Как да научим децата ни да са креативни? Това няма да стане с изучаване на огромен обем от понятия, факти, които утре ще се променят! Казах, че условията на децата от скъпия столичен квартал и тези в отдалеченото населено място са различни, не за да обидя госпожата от Русе (Самата аз съм от провинцията и не страдам от това), а заради това, че повечето от децата в скъпите квартали имат по всеки предмет и учител. Мисля, че за тях въобще не е проблем един или по два учебника да учат.
Виж целия пост
# 80
  ellie1 , не съм се обидила изобщо. Но наистина не разбирам аргументите ти. Първо защото е факт, че интелигентността не е привилегия на материално обезпечения. Примери много, всеки може да посочи. А за учебниците, ако се опиташ да защитиш тезата си, без да цитираш въпросните софийски квартали, а с по конкретен пример от учебна програма, може и да се разбере нещо.
Виж целия пост
# 81
В чл.112 се определят наказанията за учениците. Започва се от забележка. Но малко по-надолу пише, че на учениците от НЕ не се налагат наказания. Категорично не съм съгласна с това. Щом има нарушение - да има и наказание. Какво като са по-малки? Ами те не стават "непослушни" автоматично от 5 клас! Нима вкъщи не ги наказваме, защото са малки?
Виж целия пост
# 82
Относно спора за ходене на у-ще - тук се обсъждат мерките срещу не ходене на у-ще.  И като има провинение има и наказание. А при учителите е подобно (вярно не е честа практика) - ако не си изпълняват задълженията се наказват, а при добро представяне (СИП, изявени ученици по олимпиади) доколкото знам се стимулират материално(повишение на заплати заради ценз). Но относно възнаграждението на учителите съм малко боса. Така че системета е моркова и тоягата.
Относно учебниците - системата е за средностатистическите деца, а не само за елита. А който иска и има възможности да си праща децата на частно у-ще. Там доколкото знам имат възможност да варират в учебните помагала, дори и частично в учебния план.
И за по-малките би трябвало да има наказания, но не драстични. Все още е трудно да се адаптират към системата.
Виж целия пост
# 83
И за по-малките би трябвало да има наказания, но не драстични. Все още е трудно да се адаптират към системата.

 Разбира се, че става въпрос за по-леки наказания, но да ги има. Една "забележка" доста често върши работа.
Виж целия пост
# 84
Аз съм любопитна по какъв начи смятат да подсигурят?

Чл. 6. Системата на училищното образование има за цел да осигури равен достъп до качествено образование с оглед развиване в максимална степен на потенциала на всяко дете и ученик и постигане на ключовите компетентности за пълноценна личностна и социална реализация.Глава втора ПРИНЦИПИ НА ДЪРЖАВНАТА ПОЛИТИКА В ОБЛАСТТА НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ
Чл. 7. (1) Основна ценност в системата на училищното образование са децата и учениците. Системата на училищното образование е ориентирана в най-голяма степен към интересите на децата и учениците при зачитане и на интересите на останалите участници в образователно-възпитателния процес.

За мен на този етап обучението на децата е доста уеднаквено и няма индивидуален подход и съобразяване с личностните им качества и интереси.
А според мен е добре, когато децата имат някакви заложби,  да бъдат развивани в учил. среда. А не да бъдат мъкнати непрекъснато от амбициозните си родители (и аз влизам в това число) по разни курсове. не винаги могат да имат талант за нещо, но родителят заслепен не може да прецени. А пък школите си прибират парите и не казват, че е бездарно. Това важи най-вече за изкуствата.
По-лесно би било и за самите деца да има подобни занимания в у-ще.
Изниква проблемът с финансирането. По-удобно би било да плащаме някаква такса в у-ще за страничните занимания и да има подходящ преподавател, а не да се прави обиколка на целия град.
Виж целия пост
# 85
По-удобно би било да плащаме някаква такса в у-ще за страничните занимания и да има подходящ преподавател, а не да се прави обиколка на целия град.

С това съм абсолютно съгласна, но за жалост е неизпълнимо.
Първо - как всяко едно училище би могло да подсигури допълнителна подготовка /това включва и допълнително ангажирани преподаватели/ в абсолютно всички области на науката, изкуството и спорта, към които може да имат афинитет учениците от конкретното училище? Второ - проблемът с недостига на класни стаи. Извънкласните занимания, ако се провеждат в училище, ще трябва да са в часовете или преди 8 ч. сутрин, или след 19 ч. вечер, защото тогава класните стаи не са заети.
Виж целия пост
# 86
Трябва и да се помисли за организацията в у-щата. Да не се пръскат по шевовете от класове, а да останат няколко стаи 2-3 за извънкласни занимания. Нали имаме демографски срив и децата във випуск вече не са толкова много.
А относно часовете - ако има повече от 5 желаещи деца и да се организира съответното обучение. По изкуствата не е необходимо да са на една и съща възраст. Сетих се, че преди в училището ми  имаше кръжок по Худож. слово и бяха ученици от 8-ми до 11-ти клас.
Ако се помисли по въпроса винаги биха могли да се намерят решения. Достатъчно е да бъде заложено в реформата и у-щата ще почнат да търсят начини.
Виж целия пост
# 87
Може би учителите по изкуства също могат да се включат в това  поне да насочат дете,в което видят потенциал.А защо и да не водят те част от курсовете.За това обаче трябва наистина да са по съответната спец.А не случайно дошли.
Виж целия пост
# 88
Виждам, че дискусията се е завъртяла около няколко доста интересни теми. Ще ми се обаче, да коментирам още един аспект от проектозакона, а именно частта с държавните зрелостни изпити. За мен е положително допълването на учебните предметите, от които може да се избира втори задължителен зрелолостен изпит с информатика и информационни технологии. Особено информационните технологии са област, която е абсолютно необходима във всеки аспект от нашето съвремие и за мен беше абсолютно нелогична липсата им до момента.
Притеснява ме обаче нещо друго - чл.99 т. 5 лишава младежите от професионалните гимназии от правото им на избор, тъй като при тях задължително се вписва средноаритметичната оценка от оценките по теория и по практика на държавния изпит за придобиване на професионална квалификация. Не оспорвам необходимостта от полагане на държавни изпити по  професионална подготовка, но те все пак са част от усвояване на професия. Смятам, че тази опция трябва да бъде достъпна при желание на зрелостника, но той да има право да избира и от останалите възможни учебни предмети.
Виж целия пост
# 89
За съжаление темата не е от най-актуалните. Sad
Аз съм против оценка за поведение. Това е поредният начин да кажем на децата "лоши сте" и "трябва да се поправите". Кабо Алма го е казала много хубаво. За характеристиките също. Няма да повтарям казаното от нея, но съм на абсолютно на същото мнение.
Във връзка с оценяването мисля, че трябва да отпаднат оценките по физкултура, музика, рисуване и трудово (или както се казва, че в различните класове е с различно наименование). Това са предмети, които изискват умения, а не знания. Те създават неудобства в част от децата, които не се справят. Както казваше една близка, трябва да има наказание за учител по музика, който накара младеж в пубертета (когато гласът му мутира) да пее?  Grinning Това е унижение.  Naughty Както и по физкултура - по-пълните и тромавички деца стават обект на подигравки от страна на съучениците си. В училищата със съответните профили, нека да ги има. Но там отиват деца с точно такива умения, за да ги доразвият. 
Виж целия пост
# 90


http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=5721& … =2&id=0000501
Виж целия пост
# 91
Душко Добродушков, и аз съм за да отпаднат оценките по предметите изискващи определени умения от учениците.
А относно дисциплината - смятам, че трябва да се въведат някакви норми.(писала съм и в предишните си постове).
Далеч съм от мисълта да се описват децата като лоши и тази оценка да обслужва учителите. Въпросът е при трайно нарушаване на дисциплината и тормоз над съучениците да бъдат въведени санкции.
А относно характеристиките - описах как е в нашето училище и тази характеристика, при коректно попълване, е от полза за родителя. тя не се представя никъде.
Виж целия пост
# 92
Честно да ви кажа, след като в "нашия" клас има проблеми с дисциплината и виждам колко е трудно да се оправи положението, все ми е едно какви наказания, санкции, поощрения, оценки или каквото ще да е там, ще се измислят в закона! Аз искам резултат - децата като отидат на училище, в клас да се работи по материала, да има тишина и спокойствие, а не учителят постоянно да надвиква трима хубавци. Ще кажете, че не е честно, ама вече хич и не ща да е честно и за мен ще е най-добре просто тези, които не искат да учат да ги гонят от час, че и да ги изключват от училище. А сега какво излиза, няма гонене от час, защото нямат какво да ги правят! Знам, много гадно звучат думите ми, ама за мен лично настъпи моментът, в който да избирам между моите деца, които искат да учат и калпазаните, дето развалят всичко! разбира се, избирам моите. На трабълмейкърите родителите или не могат, или не искат да си влязат в ролята и да си стегнат децата! Тогава, да духат супата те, за да не я духам аз!
И каква е таки глупост с неповтарянето на класа! Те едва кретат през учебната година, пък какво остава в следващия клас!

Какво толкова странно има за професионалните гимназии? И навремето беше така - завършващите техникум имаха оценки от държавните изпити! нали точно затова са отишли там - за професия и би трябвало да са с подобаващи знания и умения!
Виж целия пост
# 93
Забравих и аз да пиша за професионалните гимназии. Смятам, че трябва да държат изпит по специалността. Нали трябва да се удостовери, че са усвоили специалността, която са си избрали. А не знам дали могат да се явят на повече от 1 зрел. изпит, освен БЕЛ. Нека да могат да се явят и на друг  общообразователен предмет.
Виж целия пост
# 94
Днес гледах предаването по Канал 1 във връзка с проектозакона.
Относно дисциплината и оценката - при оформянето на оценката за дисциплина би могло и да се включи родителското настоятелство и да се елиминира личното отношение на някой учител. Повечето родители сме чували от децата си кой как се държи в клас и какви издънки има. За да може да няма груби нарушения на дисциплината и същевременно в училище да не се отглежда стадо с овце.
От друга страна бих предложила  в по-горните класове(може и от 6-ти нагоре) да се въведе и някаква форма на атестиране на учителите от учениците, както е в англ. с-ма в университетите.
Сигурно ще има и деца, които ще пишат глупости. Повечето ще напишат обективното си мнение и при сумиране на резултатите ще се получи и представа за даден учител - стил на преподаване, отношение към учениците, доколко провокира интереса им към предмета.
Виж целия пост
# 95
Подкрепям предложението за годишно оценяване на учителите от учениците, както и за участие на родителското настоятелство при решаване на оценките за дисциплина. Мисля, че това ще са все положителни промени. 

Категорично съм против да няма повтарящи класа. Предлагам да има лятно училище за тези, които не са се справили през годината и изпити в началото на септември, за да се види този ученик ще продължава или ще повтаря класа. Мисля, че така ще е най-справедливо.

Другото, което чух вчера някъде в информационния поток и което ми се струва справедливо е да има парична глоба за родителите, чиито деца не посещават училище. Бих допълнила... и глоба за родителите, чиито деца ще повтарят клас. Трябва да се направи нещо, с което безотговорните родителите да се заставят да бъдат по-отговорни за децата си.
Виж целия пост
# 96
Ми зависи кой ще се хване с настоятелството. Според мен, за тези неща, хората трябва да са си обучени, за да дават оценка. А настоятелството например, хора дето си нямат и хабер от тези неща, как ще стане  newsm78 .


Повтарящи се ученици ще има, но целта е да се търсят причините за това. Дори да завърши с двойка, той няма да има покрито диплома за етапно обучение.



  за родителите, чиито деца ще повтарят клас.  

И пак зависи от причините - ако си е тъпо детето да речем и не може да усвоява материала. Слава богу вече си има комисии по училищата ( в някои) , които търсят причина за това. Решават индивидуално за всяко как да му помогнат, някои минават на индивидуално обучение по тази причина, друг е въпроса, че без съгласие на родители това не може да стане, а има доста лудички родители, които късат нервите на специалистите.




Аз няма как да предложа - отделни класове за момичета и момчета Момичетата се развиват различно от момчетата и имат различно възприятие през годините.


- един клас особено по език да не се състои от повече от 15 деца. Да проверяват ниво, а не заради някои да се започва от азбуката в тези паралелки с усилено изучаване на език и по този начин , за някои 8 клас да е губене на време.  

Виж целия пост
# 97
Аз съм против някои предложения на Добродушков и зури и ще се обоснова защо със собствено мнение:

- защо да отпадат оценките по физ. култура, изобразително и музика? Аргументът, че изисквали талант е неправилен и говори за непознаване на програмата по тези предмети. Със същата сила мога да твърдя, че се иска талант да направиш съчинение или преразказ и да решиш някоя задача. Навсякъде се искат умения и талант, затова е училището, за да покаже и да ги развие, а кой колко ще поеме си е негова работа.

-как така ще участва родителят при формиране на оценката за дисциплина? Нима родителят е бил свидетел на дисциплината в часовете? Има огромна разлика между държанието на ученик в час и у дома. Учителят трябва да има достатъчно авторитет пред учениците и родителите, а не да се поставят решенията му под съмнение. Освен това тези решения се взимат на педагогически съвет от целия учителски колектив, не само от един учител. Тук отново прозира непознаване на системата, но иначе готовност за съвети.

- атестацията на учителите е предвидена в проекта, но да се прави от компетентни органи, каквито учениците не са

Виж целия пост
# 98
Лилянa , не съм съгласна, че родителите не са  наясно относно дисциплината. Има и такива, които не са наясно и смятат, че децата им са ангелчета. Имам предвид за груби нарушения. Знае се и кой е побойника в даден клас.
Съгласна съм, че учителите трябва да имат авторитет, но той може да  бъде разрушен от самите тях. Как в един и същи клас в едни часове има дисциплина и децата учат с интерес, а в други часове не е така. Това навежда на размисли.
Никой не казва, че децата ще са компетентните органи при оценяване на учителите. Те само ще дадат своето мнение. Учениците пряко виждат работата на преподавателя. Дали само си изпява урока или им дава и допълнителни интересни факти с цел по-доброто усвояване на материала. 
Виж целия пост
# 99
Дороти,  много е добро предложението ти за езиковите парелелки - макс. 15 деца . Да се прави оценка на знаене на езика и да не започват от а и б. Подкрепям те.
Виж целия пост
# 100
И аз не намирам, че родителите могат да разглеждат и оценяват обективно дисциплината на децата в училище. Повечето от съучениците на собствените си чада те не познават въобще, ка- моли да имат понятие от това, как се държат те в училище. Изключвам изцяло отношението им, базирано на пресъздадени само от разкази на децата им ситуации и възприятията им на тази база. Те са прекомерно субективни. Що се касае до собствените им деца дори не ми се мисли, че родител може да направи обективна оценка, особено досежно поведението на чадото си мило в обстановка, в която самият той, родителят, не се намира.
На род. срещите най- рядко виждам, напр., очите на родителите, чиито деца основно създават проблематичните ситуации. Дори и тези деца обаче лично аз не се наемам да оценявам от към поведение. Въобще за мен идеята не чини никак.
За атестирането на учителите- следва да е само по обективни и предварително оповестени критерии. Не виждам как ученик може да направи това, особено ако говорим за деца в основното училище. За едно 90% най- гот са онези, дето ги оставят да си правят що им е на сърце /пък това важи и за средношколците/.
За двойкаджиите /за мен си има едни такива деца още от времето на баща ми и със сигурност от преди него и ще ги има и занапред/- твърдо съм против възможност за продължаване напред без покриване на минимума от знания и умения за съответния клас по предмети. Ако щат да им организират задължителни консултации /хич не би било зле/, сесии септемврийски след летни обучения, но не и да ги "даряват" по мечешки да вървят натам, за където не са на съответния етап от личното си развитие и да тормозят останалите деца, които пък са в крак, че и дори по- напред, с материала. Не може в един и същи клас А да срича, а Б да пише есета, Х да смята двуцифрени числа и да не може да изважда с преминаване, а У да е на фаза текстови задачи от път, време и скорост. Не е от полза ни за единия, ни за другия.
За мен училището няма функцията на театър, цирк или друго място за забавление. Учителят не следва да привлича на всяка цена нечие внимание. Просто си има деца, които не са си за там /пък обичам да съм пряма, друг предпочита да замазва положението с благонравни и приятни думи, но положението от това не се променя/ и задържането им в училище следва да произхожда от по- големки усилия на родителите и тях, самите, не толкоз на училището.
Не виждам проблем особен за този, дето се държи зле, проваля редовно часовете и пречи на всички около себе си, да има предвиден начин да бъде поозаптен. Напротив, това си е наложително. Най- малкото и мекото е да му се каже, че не се държи адекватно на мястото, където се намира.
Виж целия пост
# 101
Аз също съм за отпадане на оценки по трудово, физическо, рисуване. Във всички такива училища - не гледат оценки от предишни години, а гледат талант и умения. В съответните гимназии да си им слагат оценки, но например, покриване на разни норми и оценяване в гимназии, които нямат нищо общо с физическото, ами да ме извиняват.

Да не ви разправям за случай по трудово - мъжът ми занесе във фабрика за дървенарии, да му направят домашното на синът и накрая майстора световно признат получи 4 от учителката (това просто офф да се посмеем)  Joy
Виж целия пост
# 102
Сигурно защото е разбрала, че някой друг го е правил. Домашното е за детето, не за майстора!
Проблемът с оценките по тези предмети е, че ако няма оценки, децата съвсем ще го ударят през просото. И сега много деца изобщо не си правят труда да носят материали по рисуване и трудово и по два часа само пречат на другите.
За мен най-важното е да има справедливост за децата. Те сами усещат кога няма правила или тези правила не се спазват и настава лудница. Така възрастните губят авторитет в техните очи.
Виж целия пост
# 103
Нямам претенции, че познавам системата и не съм заявявала такива по никакъв начин. Изказвам мнение като повечето родители тук. И докато има хора, които смятат, че родители и деца нямат думата по въпроса за образованието, единствено защото не познават системата, нещата няма да се оправят.
За съчинение, преразказ или решаване на задача също се иска талант (както го е казала Лиляна. Аз имам друго разбиране за тази дума – не всички, които са добри в дадена област, са таланти), но този талант може да се прояви след натрупване на знания. Ако аз нямам слух, никой учител по музика на тази земя не може да ме научи и никога няма да изпея вярно една песен. За мен това е разликата. Затова не трябва да се оценява нещо, което не можеш да научиш.  В тези часове децата трябва да се забавляват, да научават интересни неща по съответния предмет, а не да се притесняват дали ще ги изпитат и ще станат за присмех на съучениците си.  Или може би няма такова нещо - никой не се присмива на тромавите, на тези, които пеят фалшиво, на „абстрактните” рисунки?!!!  Дори смело мога да заявя, че самите учители си позволяват това. Преживяно лично. И с двете ми деца.
А по въпроса за дисциплината - защо смятате, че досега не е имало правила? Имало е и в момента има, но защо никой не следи за спазването им?!!! За мен това е основният въпрос. Защо непрекъснато се пишат правила, които никой след това не съблюдава? newsm78
Виж целия пост
# 104
Сигурно защото е разбрала, че някой друг го е правил. Домашното е за детето, не за майстора!
Проблемът с оценките по тези предмети е, че ако няма оценки, децата съвсем ще го ударят през просото. И сега много деца изобщо не си правят труда да носят материали по рисуване и трудово и по два часа само пречат на другите.
За мен най-важното е да има справедливост за децата. Те сами усещат кога няма правила или тези правила не се спазват и настава лудница. Така възрастните губят авторитет в техните очи.

Напълно съгласна! Когато учителя сам понечи да си разваля авторитета, и Господ не може да му помогне.
По повод музика, ИИ и т.н. незнам дали имането и нямането на оценки е най-големия проблем?! Едва ли?! Леко извън темата- навремето на родителска среща госпожата по музика казала на майка ми, че дъщеря й някак не обича да пее... иначе пеела добре, но без желание. През това време аз бях на турне в Япония с един от големите софийски хорове. Просто в часовете на тази госпожа се пееше само "Една българска роза" и на мен ми омръзваше.
Виж целия пост
# 105
Не беше разбрала, после и обясних аз, но не било както трябва.


Иначе по трудово говорят и за икономика, банково дело е там няма грешка, но не е ръкат. Но на останалите които не разбираха колкото него и не правиха такива анализи - не им намали оценката, защото било трудно, но да се направи салфетник, било лесно и затова, независимо че е умен в осналото, няма право на по-висока оценка - тъпня.
Виж целия пост
# 106
не виждам какво може да се спори за оценките. Трудовото, рисуването и пеенето са си предмети като всички други. Талант се иска и за трудово, и за математика. Ама, като гледам никой не роптае за математиката, че имало оценки. Или за българския, или географията! В момента и на някои официални СИП-ове има оценки. Щом сипът е включен в програмата на училището, има и оценки.

Дороти, теб просто те е яд и се чувствате прецакани. Не че нещо друго. Хайде, хайде, добре ги знаем нещата как са!
Виж целия пост
# 107

 . Хайде, хайде, добре ги знаем нещата как са!


 newsm78 кои неща . Оооо имаме 6 накрая , защо да се чувствеваме прецакани. Но все пак някои не им идва отръки и философските дисциплини и трудовото. Абе вече и трудовото впрочем го няма в доста училища в по-горните класове, а в СМГ още от 5 клас го няма. 
Виж целия пост
# 108
А трудовото е много полезен предмет, също като рисуването. Не може да се набляга само на точните и природните науки. Трябва да се развива и сръчността, то е дори релакс за ума.
На мен и на моите деца точно тези предмети ни харесват най-много. Сигурно защото ни идват отръки и те, и философските, и точните!

Както и да е. Това, което аз искам от новия закон е да осигури тишина, спокойствие и продуктивен учебен процес. Да се поощряват децата, които искат да учат. Омръзна ми двойкаджиите и трабълмейкърите да са по-важни от останалите деца!а Заради не знам колко процента проблемни даваме курбан кадърните и ученолюбиви деца.
Виж целия пост
# 109
А трудовото е много полезен предмет, също като рисуването. Не може да се набляга само на точните и природните науки. Трябва да се развива и сръчността, то е дори релакс за ума.
На мен и на моите деца точно тези предмети ни харесват най-много. Сигурно защото ни идват отръки и те, и философските, и точните!

 

Да, сръчността е важна и всички деца имат желание и го правят, но защо са оценки, характеристики да, развиване на уменията, правене на изложби, да, - ок да го кажа и така  - накрая всички с отличен - защо да не са във вид на СИП-ове също . А това че салфетника сме сглобили с чужда помощ, защото бащата не ни е ръкат, то си уши супер сам възглавница и накрая казала, ама не си ти  #Crazy , ами какво прави в час та не гледа кой какво прави.

Физическото- защо са тези норми, вместо да играят игри, да ходат на Витоша. Аз съм учила няколко години в чужбина -ами там единя срок играехме, волейбол, другия баскетбол, третия бейзбол и т.н.  и май нямахме оценка.

А тук ще ми се катерят по успоредки, при това в доста училища, тези уреди са вече опасни с годините. Дори не зная дали се произвеждат вече.


 
Виж целия пост
# 110
За физическото е ясно - нормите на струват.
Ама, това със салфетника е за детето, то да го направи, независимо колко добре. Не е за бащата! Това го имаше още по наше време. Винаги се знаеше на кого майка му му е направила бродерията, на кого бащата е направил салфетника и кой си ги е направил сам. Аз лично съм много доволна от трудовото. Научих много неща през всичките си години, до завършването на гимназия. Кога иначе щях да работя на дърводелски машини, да слагам нитове, да се науча да работя на струг и какво има в електромера! И сега като погледна какво съм правила като ученичка ми е много кеф, а и на децата ми им харесват.
Виж целия пост
# 111
...
 И докато има хора, които смятат, че родители и деца нямат думата по въпроса за образованието, единствено защото не познават системата, нещата няма да се оправят.
...
Кои са тези хора, които го твърдят? Кажи ги. Имаш думата, но не може да променяш нещо само защото ти се струва, че твоята идея ще работи. Трябва да имаш опит, трябва да си била вътре, да си се сблъсквала многократно с този проблем и тогава да предложиш някакво решение. Отстрани всеки го вижда различно. Аз така мисля.

Какъв е проблема с оценките? Задължително ли детето да има по всичко високи оценки?
Музиката не е само пеене и учителите много добре знаят, че не всеки може да пее перфектно, но могат да оценят труда, който се полага по техния предмет, не само вярното пеене.

Забавленията са за някъде другаде или отново училището трябва да се грижи за всичко.

За дисциплината - каквито и мерки и наказания да се предвидят, силно се съмнявам, че ще се прилагат, особено там, където има недостиг на деца, а и не само. Докато парите за училището зависят от бройката ученици, никой директор няма да се съгласи да си гони учениците, той ще се лиши така от пари. А накажат ли ги само, те сами ще се преместят другаде, където няма да ги наказват и така училището отново губи.

Ето така се срина авторитета на тази институция.Учениците изнудват и извиват ръце и учителите си траят, защото иначе няма да имат работа.
Виж целия пост
# 112
........................................
Кои са тези хора, които го твърдят? Кажи ги. Имаш думата, но не може да променяш нещо само защото ти се струва, че твоята идея ще работи. Трябва да имаш опит, трябва да си била вътре, да си се сблъсквала многократно с този проблем и тогава да предложиш някакво решение. Отстрани всеки го вижда различно. Аз така мисля.

Какъв е проблема с оценките? Задължително ли детето да има по всичко високи оценки?
Музиката не е само пеене и учителите много добре знаят, че не всеки може да пее перфектно, но могат да оценят труда, който се полага по техния предмет, не само вярното пеене.
..............................

Лиляна, в твоите постове няколко пъти прочитам като основен довод срещу мненията, които изказваме, непознаването на системата  (не само по мои постове). Уважавам мнението ти и смятам, че тук сме се събрали да изкажем такова. Но ти дали уважаваш моето и на другите участници?! Ако с твоето мнение успееш да ме убедиш, че това, което мисля, не е удачно - чудесно. Но начинът, който си избрала не е най-добрият. Още веднъж казвам, че нямам претенции да познавам системата. Тук аз изказвам мнения, но не твърдя, че са най-правилните. Не давам предложения и не променям нищо. Такива обсъждания ми помагат да си сверя часовника. Уважавам и обмислям всяко едно мнение.  Системата  ще заработи добре, когато застанат заедно ученик - родител - учител. Непрекъснато се говори за това, но нещата все още не стоят по този начин. В този смисъл мнението на всеки родител е от значение.
Никъде не съм споменала, че детето задължително трябва да има високи оценки по всичко. Доводите ми са съвсем други. Няма да ги повтарям.
Напълно съм съгласна, че учителите знаят, че не всеки пее перфектно и трябва да оценяват старанието. Но практиката показва друго - те оценяват точно пеенето, рисуването, дълъг скок и т.н.  

Сега за дисциплината - ето тук съм абсолютно съгласна с теб.  
Виж целия пост
# 113
Изказванията на Judy и Andariel изчерпват това, което бих могла да кажа. Смятам, че нито е възможно, нито е етично родители да оценяват поведението на учениците, нито пък учениците да оценяват своите преподаватели.
Твърдо ЗА съм да има оценки по рисуване, трудово и физическо. Ако няма оценки, от една страна, се срива авторитетът на съответните преподаватели, а от друга се обезценява значението на тези предмети. Не е вярно това, че в чужбина не се покриват нормативи по физическо.
 А за ползата от това, децата да се докоснат до двете изкуства - музика и изобразително изкуство, вярвам, че няма да спорим. В тези часове не само пеят и рисуват, а учат и теория. С една дума това са предмети, които разширяват кръгозора на учениците и им поднасят човешката история от малко по-различен ъгъл. По същия начин, както това прави предметът "литература".
Виж целия пост
# 114
   Не е вярно това, че в чужбина не се покриват нормативи по физическо.
 

Аз съм разказвам за себе си в чужбина  и естествено не навсякъде е така.


  А за ползата от това, децата да се докоснат до двете изкуства - музика и изобразително изкуство, вярвам, че няма да спорим. В тези часове не само пеят и рисуват, а учат и теория. 


Естествено до всичко което се докоснат е в полза за децата. А междудругото, дори учители по физическо са на мнение, че не трябва да ги карат да оценяват децата. Те казваха, аз като родител не дадох мнение пред тях - не ми беше удобно.
Виж целия пост
# 115
Моето предложение относно включването на родителското настоятелство при оценката на дисциплината на децата е те да бъдат коректив. Да няма изкривяване в оценката. Случва се някой ученик да бъде нарочен от учител. Говорим за случаи на проява на собствено мнение. Това се наблюдава в горните класове.
За запазване авторитета на учителите съм. И все пак някои прекоръки за работата им няма да са им излишни. (писах и преди, че се отнася за горните класове).
Рисуване и музика  - разширяват кръгозора на децата. Специално за учебниците по музика би трябвало да се променят. Има песни, които като лош текст се цитираха на някои места. Според мен децата могат да правят повече проекти по тези предмети, за да разширяват общата си култура.
Виж целия пост
# 116
За дисциплината - каквито и мерки и наказания да се предвидят, силно се съмнявам, че ще се прилагат, особено там, където има недостиг на деца, а и не само. Докато парите за училището зависят от бройката ученици, никой директор няма да се съгласи да си гони учениците, той ще се лиши така от пари. А накажат ли ги само, те сами ще се преместят другаде, където няма да ги наказват и така училището отново губи.
Ето така се срина авторитета на тази институция.Учениците изнудват и извиват ръце и учителите си траят, защото иначе няма да имат работа.

 
Големият  проблем днес в училищата е точно този.
Виж целия пост
# 117
Неминуемо, в един момен на същия този директор ще му се наложи да избира - ако не смее да изгони трабълмейкърите, ще си тръгнат отличниците. Тогава училището му ще заприлича на... и аз не знам на какво, на нищо няма да заприлича!
Виж целия пост
# 118
Andariel, а какво имаш предвид под трабълмейкърите  newsm78 , защото при нас тези с ниски оценки, говоря до 7 клас, не са създавали никакви проблеми. Проблемите са идвали най-вече от дете преживяло тежко детство, което нормално да има проблем, но и не може да се изхвърли, работеше психолог с него. И другите които създаваха преблем с дисциплината бяха отличниците. Учителите казват, шумят в клас, но на каквото и да ги пипнеш - те знаят.

Е някакси отличници в истинския смисъл на думата (знаещи и можещи ) винаги е имало оплакване от тях. Има и отличници, зальоляни, които са отличници, но в тежки моменти, учителите не са разчитали на тях, да показват знания някъде, например - външно оценяване под някаква форма. Пращат ги, но не минават на второ ниво. 

Трабълмейкър (човек който създава проблеми) - това което имаш ти предвид, от разказите ти - явно до сега не сме срещали.

Имало е деца, с които моите деца не са се разбирали, но аз също имам хора с които не се разбирам.
Виж целия пост
# 119
Точно, създаващите проблеми с дисциплината. Те пречат на останалите деца да учат, пречат на учителя да си проведе часа, изобщо пречат на учебния процес. И винаги са едни и същи, през цялото време - двама-трима хубавци! А много често не са отличници, а едва скърпват тройката точно, защото не внимават в час и допълнително, защото не учат вкъщи!

Нещата са прости - в клас трябва да има тишина и спокойствие! Знанията и дисциплината, колкото и да са свързани, все пак са различни компоненти. Знанието не е извинение за лоша дисциплина. Който нарушава дисциплината, на когото не му се слушаа и пише, да бъде санкциониран и изведен от клас. Какво ще го правят нататък не е моя грижа. Ако искат, и сто психолога да му водят, ама често резултатът е нулев. Същото да важи и за отличниците - отличник-неотличник, щом пречи на другите - out! И съответното наказание! Хитрите отличници, като не им е интересно нещо, си трайкат и учителите ги оставят, ако искат да си четат, ако искат да си пишат нещо отзад в тетрадката, стига да не пречат на останалите.
Писна ми, бе! Деца, деца, ама вече се минаха всякакви граници! Трябва да има единни правила за всички ученици и тези правила да се спазват! Какво толкова неясно има?

 Ако на работа някой от колегите ти постоянно ти пречи да работиш, какво, ще повикаш психолог да говори с него ли? Или ще му влезеш в положението, пък после да ти се влошат резултатите?
Виж целия пост
# 120
Andariel явно имате сериозни проблеми във вашето училище. Аз може и да съм ги забравила вече. Винаги имаше 2-3 учителя на родилските срещи, които казваха - дисциплина - нямам оплакване други се оплакваха от 2-3 ма, но повече от мързела им да учат  #Crazy . Дълга тема. Моля, ако модератор реши, че прекалено сме спорили не по същество на сериозната тема, да поизтрие.



Аз бих предложила да отпадне външното оценяване. Да има оценяване, но да си е от самите учители в училище. Защо да се дават толкова излишни пари. Правят ненужно лесни тестове, а това все пак е пара, която може да отиде за по-смислени неща.
Виж целия пост
# 121
Винаги имаше 2-3 учителя на родилските срещи, които казваха - дисциплина - нямам оплакване други се оплакваха от 2-3 ма, но повече от мързела им да учат  #Crazy

Подкрепям. Синът ми учи в трето училище вече и в трите има/ше учители, които никога не са имали проблеми с дисциплината, както и такива, които вечно ревяха, че класът е невъзможен.
Кой както си го направи, май.  Laughing
Иначе няма обяснение как за един и същи клас един учител не може да спести суперлативите си, че такива умни и тихи деца не е имал досега, а друг да не спре да мрънка колко са ужасни и шумни...
Професията не е за всеки, само че са малко тези, които го осъзнават.
Виж целия пост
# 122
Зависи от преподаваните предмети. По подразбиране има "сериозни" предмети, по които никой не смее да се прави на интересен. Но има и предмети, при които се гледа по-отгоре, отгоре, например рисуването, трудовото и др. Никой не смее да си прави гаргара с математиката, обаче с английския в едно обикновено училище е съвсем различно.
Виж целия пост
# 123
До учител си е, не до предмет. По-точно, до авторитет.
Който го може, го може.  Laughing
Виж целия пост
# 124
До учител си е, не до предмет. По-точно, до авторитет.
Който го може, го може.  Laughing
Съгласна съм. Например учитгелката по рисуване дори им дава да слушат тихо музика в часа. Има дисциплина. Тя няма оплаквания и децата рисуват с удоволствие.
Виж целия пост
# 125
До учител си е, не до предмет. По-точно, до авторитет.
Който го може, го може.  Laughing
Съгласна съм. Например учитгелката по рисуване дори им дава да слушат тихо музика в часа. Има дисциплина. Тя няма оплаквания и децата рисуват с удоволствие.

И аз съм съгласна, че зависи от учителя. И не зависи по какъв предмет преподава. Учителите трябва да намерят подход и да си осигурят необходимата за часа си дисциплина.
Виж целия пост
# 126
Пак казвам, зависи най вече от общите правила. Ако има правила и се държи на спазването им, няма да опира само и единствено до учителя какво става в клас, защото и двете страни ще са длъжни да ги спазват. Няма нужда да откриваме топлата вода.
Виж целия пост
# 127
Като казвам, че дисциплината зависи най-вече от учителя, не отричам, че трябва да има ясни правила, които да осигуряват присъствието и приличното поведение в час. Правила и наказания за неспазването им - да, но да бъдат максимално изчистени от субективизъм и неминуеми за всички.
Виж целия пост
# 128
Като казвам, че дисциплината зависи най-вече от учителя, не отричам, че трябва да има ясни правила, които да осигуряват присъствието и приличното поведение в час. Правила и наказания за неспазването им - да, но да бъдат максимално изчистени от субективизъм и неминуеми за всички.
Hug
Andariel, предполагам ,че децата ти са по-малки. И в тази възраст дисциплината зависи главно от характера на детето. Но в по-горните класове учениците се осъзнават и почват да преценяват хората около себе си. Не се предоверяват сляпо. Могат да изразят голямо уважение и любов към някой учител, но и изискват. Порастват. И е хубаво не искаме децата ни да са роботи, а мислещи хора. И в тази връзка в главата ми се ражда асоциацията с филма "Стената".
Виж целия пост
# 129
Ок, съгласна съм!а Не че децата ми са много малки. Дъщеря ми е пети класа и много добре виждам кой колко учи, кой учител какъв е и каква е дисциплината. Накратко, едни и същи убавци нарушавата дисциплината, независимо кой е учителят, защото имат усещането и практиката, че нищо не им се случва. И не им пука много-много какви оценки ще имат. Родителите също не са се впрегнали много по въпроса и вдигат рамене. Явно, щом те не могат да се оправят с децата си, ред е на системата да го стори. И не учителят сам по себе си да го прави, а да има ясни, точни и спазващи се правила, които да са пътеката, по която да минават и учителите, и децата, и родителите. Елементарно е!

 Казваш, че децата не се доверяват сляпо. Хубаво. И ние сме били ученици, и ние сме имали учители, които не стават. Обаче! Точно като по-големи, осъзнавахме, че най-малкото оценките по предметите са ни нужни, я за кандидатстване след седми клас, я за университет. И не си позволявахме да се правим на интересни, а гледахме да постигнем каквото е нужно. Ако ти трябва оценката по химия, колкото и некадърен, незаинтересован и прочее е учителят, натискаш си парцалите и учиш, защото не ти се рискува да ти остави тройка, нали? И тук не става въпрос за никакво предоверяване, а за нужда. Уважението и любовта са скъпа стока и в много случаи са непостижими, обаче оценката за дипломата ти трябва, колкото и да не понасяш учителя.
Виж целия пост
# 130
Струва ми се, че с лека ръка се хвърля вината за липсата на дисциплина върху учителите и неспособността им да овладеят дисциплината в час. Да не забравяме, че голяма част от нарушаването й, формите на агресия и насилие се наблюдават в междучасията, преди или след учебните часове на територията на училището.
Кой учител трябва да поеме отговорността за Х, който замеря съучениците си и случайни минувачи с камъни и предмети от прозорците или У, който прибягва до физическа саморазправа.
Къде е ролята: на родителите, педагогическите съветници, директорите и охраната?
Виж целия пост
# 131
Скубиду, въобще не го прехвърляме с лека ръка. И ние сме потърпевши от такива деца. Но преди това се стигна до консенсуса за спазването на правилата в училище и разговорът се насочи към учителите.
Нали целта е да се подобри атмосферата в училище, децата да не страдат от агресия и да ходят с желание. И 1 от факторите за това еса подходящи учители.
Виж целия пост
# 132
Кой учител трябва да поеме отговорността за Х, който замеря съучениците си и случайни минувачи с камъни и предмети от прозорците или У, който прибягва до физическа саморазправа.
Къде е ролята: на родителите, педагогическите съветници, директорите и охраната?

Дежурният.  Grinning
Иначе си права, тази охрана там за красота ли служи?
Виж целия пост
# 133
Иначе си права, тази охрана там за красота ли служи?
   Сякаш за звероукротителница говорим.
 Лично аз не бих допуснала детето ми да замеря с камъни или да се наранява. Много родители обаче смятат, че възпитанието е функция единствено на учителите. А те трябва да осигуряват само "питателната" храна. И са спокойни, че детето си седи иначе кротко в къщи пред компютъра и си играе, милото.  Twisted Evil
Виж целия пост
# 134
Кой учител трябва да поеме отговорността за Х, който замеря съучениците си и случайни минувачи с камъни и предмети от прозорците или У, който прибягва до физическа саморазправа.
Къде е ролята: на родителите, педагогическите съветници, директорите и охраната?



Когато аз бях яхнала метлата яко, срещу такова дете, учителите нямаше накъде и казаха, че са взети мерки и детето посещава психолог. Ок проблем проблем, но въпроса е че с такова пазене на тайна - не се вършат нещата както трябва. Трябва да информират родителите, че се взимат такива, а и съответно ние да предупредим децата си да са по толерантни.
Виж целия пост
# 135
Иначе си права, тази охрана там за красота ли служи?
   Сякаш за звероукротителница говорим.
 Лично аз не бих допуснала детето ми да замеря с камъни или да се наранява. Много родители обаче смятат, че възпитанието е функция единствено на учителите. А те трябва да осигуряват само "питателната" храна. И са спокойни, че детето си седи иначе кротко в къщи пред компютъра и си играе, милото.  Twisted Evil


Хубаво де, а като детето ти е в училището и направи пакост, какво ще направиш? Ще ти се обади радара и ще изтичаш от работа, за да му се скараш? Много ясно е, че учителите са там И за това. Възпитанието си е наша грижа, съгласна съм, но поведението на децата в училището може да се контролира единствено от учителите, аз друга опция не виждам.
Виж целия пост
# 136
   Говоря, за повтарящи се случаи с едни и същи деца. Познавам такива деца. Чувала съм родителите им.  Просто ги цитирах.
Виж целия пост
# 137
Да извадя темата от прахта със статия по закона за училищното образование, където са коментирани и мнения от нашия форум. Simple Smile
http://www.mediapool.bg/show/?storyid=167524&srcpos=2
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия