Хиперлактация - какво да правя?

  • 4 108
  • 9
Здравейте момичета. Ассинка ме насочи да се обърна към вас за помощ.

Майка съм на бебе Виктор, който е на 15 дни. Още от родилния дом бях напътствана да се изцеждам непрекъснато, за да се отпушат добре каналите и да не получа мастит.

Прибирайки се у дома, аз продължих да изцеждам гърдите си след кърмене. Сега, след като детето се е нахранило, от същата гърда доизцеждам между 60 и 120 мл мляко.

Не смея да спра да се изцеждам, за да не получа запушване. А знам, че колкото повече изцеждам, толкова повече кърма ще имам. И така - омагьосан кръг.

Някой от вас справял ли се е с този проблем?
Виж целия пост
# 1
Гордо мога да заявя, че отговорът е ДА!
Получих хиперлактация заради компетентните съвети на " специалистите", дъщо като теб и постепенно я преодолях , но на един доста по-късен етап.

Първото, което трябва да имаш предвид е, че кърмата се "образува" напринципа на търсенето и предлагането. Т. е., ако бебчо суче, а след това ти одизцеждаш, за организмът ти това е сигнал да произвежда изсуканото + изцеденото количество. Затова започни постепенно да изцеждаш по-малко от обичайното. Карай така няколко дни и накрая преустанови изцеждането след кърмене. Ако между кърменията ти сепрепълват гърдите - изцеждай само тогава. По правило по-добре е да се изцежда между, а не непоследствено след храненията, но в началото ще ти е трудно да минеш направо натози режим.

Тъй като по правило сутрешната кърма еповебе от вечерната, зопочни с премахване на изцеждането от горе- надолу, т. е. почни от вечерните хранения и постепенно премахвай изцеждането от следобедните, обедните и накрая и сутрешните.

В твоя полза е обстоятелството, че ви предстои т.нар. "скок в растежа", при което бебчо ще увеличи количествата кърма. При повечето бебета това се изразява в търсене на гърдата по-често и за по-продължително време, за да бъде по този начин стимулирана лактацията. При тебе лактацията е хиперстимулирана, затова като дойде този момент, ще имаш една чудесна възможност да се оттървеш от цеденото по естествено и лесен начин. скокът в растежа е обичайно между третата и четвъртата седмица. по темата има статии в библиотеката на форума, погледни ги, за да можеш да си подготвена, когато това дойде.

Ако се сетя за нещо, пак ще пиша.
Смешното е, че повечето кърмачки се оплакват от недостиг на кърма, но които не е бил в това положение, не днае какъв кошмар е хиперлактацията. Аз бях стигнала до един компотен буркан изцедена кърма дневно (от тия по 800 мл), освен това, дето го изяждаше синът. Тъй си заминаваше в канала толкова мляко...
Виж целия пост
# 2
Честно казано,това е по-трудничко за справяне отколкото липсата на мляко Laughing Но има доста неща,които можеш да опиташ.Стандартните препоръки за тези случаи са за определен период от време да кърмиш само от едната гърда - примерно от 8 до 11ч да предлагаш само дясната,независимо колко пъти детето ще иска да суче,а след това от 11 до 14ч - само лявата.През това време неизползваната гърда сигурно ще се препълва - тогава може да изцеждаш малко,но само до облекчение,не до пълно изпразване на гърдата.Друг вариант е да си кърмиш както сте свикнали,но постепенно да спреш изцеждането след всяко хранене - можеш да процедираш така например - в моментите,когато изцеждаш по около 120мл мляко след кърмене(обикновено сутрин млякото е повече,а вечер намалява),опитай да изцеждаш само 100,а когато обикновено изцеждаш по 60,да изцеждаш по 40.Идеята е в гърдите да остава някакво мляко,за да даде сигнал да се намали производството,но все пак да не е толкова,че да ти създаде проблем.Задържаш така 2-3 дни,след което отново намаляваш с по 20-тина мл.През цялото време трябва да се наблюдаваш и ако усетиш пренапрежение или болка,можеш да изцедиш малко мляко,само колкото да почувстваш облекчение,не до празно.Добра идея е през това време профилактично да взимаш лецитин,за да намалиш вероятността от запушване на канал.
Ако горните предложения нямат желания ефект за седмица-две,тогава има две други неща,които намаляват млякото и не е проблем да опиташ.Това са компресите от зелеви листа и чаят от салвия (но трябва да опитваш само едното,не двете в комбинация,че тогава бързо-бързо ще имаш обратния проблем).Компресите от зелеви листа се правят,като си слагаш пресни зелеви листа в сутиена след кърмене.Можеш да ги държиш 2-3 часа,след това сменяш.Правиш го един ден и на следващия наблюдаваш ефекта,без да слагаш отново компреси - ако все още има твърде много мляко,на следващия ден може да повториш процедурата и пак оставяш един ден за контрола.
Чаят от салвия се пие 2-3 пъти на ден по една чаша и отново трябва да правиш контролен ден за наблюдение да не би да намалее твърде много млякото.
По принцип можеш да започнеш с който метод искаш,но е важно да вървиш бавно и да се наблюдаваш внимателно,за да не стане проблем със запушване и мастит - те се преодоляват,но са много неприятни и плашещи.
И непременно да пишеш как върви или ако възникне някакъв проблем Grinning
Виж целия пост
# 3
И четиво:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22701.0
Виж целия пост
# 4
И аз го направих този номер Joy.Постепенно намалих количеството на изцедената кърма и оставих беба да го регулира. Само един път ми се получи буца и имах треска, но тогава я слагах само на тази гърда и ми се разкара. От тогава всичко е ОК и спрях да цедя. Сега пак ми се налага, но тръгнах на работа, а и вече знам какво количество ми трябва за другия ден и не цедя повече....
Виж целия пост
# 5
И аз да потвърдя това, което са ти казали момичетата по-горе - постепенно намлявай количеството, което цедиш и пий лецитин профилактично. Аз също още от родилното започнах да се цедя (но моите канали наистина бяха много запушени и дори и сега след 6 м. ако спря лецитина пак се запушва някой канал). И в един момент реших, че вече ми се е регулирала кърмата и почти направих мастит.
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви за отговорите, момичета.
Още от днес започнах да не доизцеждам гърдите си до последната капка мляко в тях. Разчитам и Вики вече да започне да суче по повече.
Дано се справим двамата заедно!
Виж целия пост
# 7
Родих в Америка и още на консултациите вечно питахме каква помпа да си взема, как да се изцеждам и т.н. / знаех, че това се препоръчва в БГ/. Хората ми "забраниха", да си купувам помпа. Обясниха ми това, което са ти описали момичетата по горе.
Добре, че послушах, за 15 месеца кърмене не съм се изцедила нито веднъж, а и не е нужно, ако не ходиш на работа.
Просто опитай се малко по малко да спреш с изцеждането. Wink
Виж целия пост
# 8
Маменца, да ви се отчета докъде я докарахме с моята хиперлактация.

Хиляди благодарности и на вас и на стечението на обстоятелствата. Оказа се, че съм се обърнала за помощ и съвет към вас в много подходящ момент.

Значи бебе Виктор навлезе в т.нар. скок в развитието - т.е. определено започна да суче повече от преди. Това съвпадение се оказа добре дошло за мен, защото се намаляваше остатъчната кърма, която аз цедях до този момент.
Освен това, по ваш съвет, започнах да намалявам количеството изцедена кърма. Не изцеждах до последната капка, ами цедях само ако напипам бучици събрана кърма в гърдите - изцеждам, докато бучиците изчезнат.
И така, от снощи съвсем преустанових доизцеждането. Но много внимавам и следя гърдите си за пренапълване или образуване на споменатите бучки. До сега (7 кърмения от снощи), не съм забелязала да има проблеми от това, че не се доизцеждам. Единствено удоволствието, че нямам ангажимент към омразната вече помпа!!  Laughing

Благодаря отново!
Целувки!!!
Виж целия пост
# 9
Страхотно,мамче - отсега нататък съвсем без проблеми да се справяте Grinning А ако има нещо,вече знаеш къде да питаш Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия