Хранене при колит

  • 28 050
  • 8
Здравейте всички,
аз имам колит, но не ми е тежка форма. Нямаше кръв, нито слуз. Просто постоянно разтройства и ... сещате се. После почнах диетата. От месец и половина не ям нищо освен ориз, кашкавал, хляб краставици банани пъпеши малко и някой други плодове. Също така някой път си правя пиле с ориз. Трябва да ви кажа че от три седмици не съм имал проблеми, но изодх една чушка щото майка ми щеше да се нацупи и сега мааалко по-лошо съм. Но се оправих. Проблема е, че нон стоп съм със запек и това е отвратително. Когато отида на кръчма само вода пия и това е. Всичко останало е пържено.
Но вече нямам нерви да го спазвам само тази диета. Искам да ви пита няколко неща. Първо мога ли да ям.
- пилешки шишчета без подправки и нищо.
- пилешка супа
- пъпеши
- шоколад знам че е забранено, но нещо което да го земества има ли?

Освен това проблема ми е, че като я правя тая диета съм ОК, само дето съм със страшен запек и е гадно, но знам че в момента в който спра всичко отива по дяволите. Казаха ми, че след време малко по малко ще опитвам от "забранените храни", за да се пробвам доколко съм се оправил. След колко време ще стане това

Последния ми въпрос е, дали след като се оправя на 100%, което според тези които са го карали ще стане до година и половина, мога да си ям всичко и да си пийвам по 200гр. за да съм пак душата на компанията защото откакто о хванат това нещо вече не съм толкова забавен и приятелите ми се оплакват вече.  Laughing
Виж целия пост
# 1
Никой ли няма идеи?
Виж целия пост
# 2
Аз тепърва тръгвам по този път и приемам също съвети.Моят колит също засега не ми създава проблеми,освен подут корем от време на време.
Виж целия пост
# 3
Всичко изброено можеш да ядеш. Чушки (не люти, а от тези големите) също трябва да можеш да ядеш, особено печени, но не и пържени. Супи и други можеш да ядеш, освен пилешка - картофена, гъбена, от месо. Избягвай нещата  с кайма, че е пълна  с боклуци. За шоколада - много малко парченце може да хапнеш. От десертите препоръчвам обикновени бисквити. Или някакви домашни кексове (не мазни хиперсладки торти с кремове а сиропи, а просто кексове). Въпросът е да са домашни, защото нямат консерванти, а именно консервантите дразнят.
В кръчмите - можеш да ядеш салати, шишчета и пържоли (без чер пипер).

А 200 грама алкохол ми се струват много, за човек с колит. Така че отсега тренирай да имаш добро настроение и без алкохол Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Здравей NoWay,
Значи пилешки шишчета може да си ям. Олекна ми много. Знам, че гъби не бива да ям. Дано да нямам роблем с бисквитите, защото много обичам Simple Smile. Аааа и за шишчетата. Може ли да си ги ям свободно примерно двечки или трябва съзвем мъничко? Колко време трябва да съм на строгата диета преди да почна да опитвам от забранените неща. Аз вече пазя диета месец и половина и от 124 кила станах 114 Simple Smile. Страх ме е вече накрая да не стана 60, защото не искам да падам под 90.
Въпроса ми е след като се оправя дали може да си прасна по 200 грама примерно. Иначе сега нищо друго освен вода. Общо взето какво е положението след като се оправя. Вярно ли е, че може да си ям всичко без да преждам и да правя глупости и да не е люто и в подправки?
Виж целия пост
# 5
MrNoon, откажи се от бисквитите и всякакви тестени и сладки храни. И си реши проблема със запека - топла вода на гладно, много плодове като отделно хранене (а не заедно с други неща), лакасфит няколко месеца, за да започнеш да ходиш редовно до тоалетната или хомеопатия.
Виж целия пост
# 6
@MrNoon

За тестените изделия - хляб - бял, макарони и обикновени бисквити и домашни кексове не съм чула от гастроентеролога си, че са вредни.

По отношение на справянето със запека - многото плодове могат да дразнят дебелото черво, особено ако са някакви кайсии, праскови, череши грозде, и прочее с люспи, а също и ягоди и малини. Препоръчват се основно белени ябълки и банани. Добро средство против запек при улцерозен колит са печените чушки - не люти, а от големите. От зеленчуците - марули, зеле и всякакви листни зеленчуци са забранени. Готвено зеле обаче, и готвен спанак и зелен фасул може да са ядат - така каза гастроентерологът. Краставиците и доматите е добре да са обелени. Е, от една салата с домати и краставици в заведение нищо няма да ви стане, но когато имате възможност, нека са обелени.

За гъбите за пръв път чувам, че са вредни при колит. На теб гастроентеролог ли ти го каза? Аз ям гъби, и не ми се отразяват зле.

Пилешки шишчета разбира се, че можеш да изядеш две. Можеш да ядеш и пържоли - пилешки, свински, телешки - от хубаво чисто месо без разни сосове, кетчупи, майонези и прочее. Е, в заведение не се лакоми за повече от 2, защото не знаеш на какви скари са правени, колко са загорели тези скари и прочее. Разбира се, нагарът от загорели мазнотии в големи количаства дразни червото. Също така, някой път изненадващо слагат тук-там чер пипер. От едно-две шишчета с чер пипер е малко вероятно да ти стане нещо кой знае какво, но от повече... И един съвет от мен - никакви колбаси, кренвирши, шунки, пастети и прочее, защото са пълни с боклуци. А боклуците са вредни за колита.

От млечните продукти със сигурност може кашкавал - примерно принцеса с кашкавал. И сирене. Примерно - варени или печени картофи със сирене. Това последното много го плюсках, особено в началото на болестта си, като ме беше страх да ям каквото и да е. Прясното мляко изобщо не се препоръчва, киселото мляко - в по-малки количества- няколко лъжици, или един айрян например дневно е достатъчно. Поне на мен не ми влияе добре.


От тези основни храни - ориз, картофи, сирене, кашкавал, чисто месо, печена риба, и според мен - бял хляб, можеш да ядеш и по-големи количества, и няма да отслабнеш до 60 кг., спокойно!

За това кога ще се излекуваш - не е ясно. Болестта има пикове и периоди на ремисия. Аз за няколко месеца вече свикнах с нея. За 200-те грама - да, сигурно, като влезеш в ремисия, може да праснеш 200 грама. Няма да умреш, но съвсем не мога да ти гарантирам, че няма да ти отлючи връщане на симптомите. А за когато си в периоди на ремисия, по принцип трябва да е вярно, че че можеш да ядеш всичко без люто, пикантно, пържено и т.н. Обаче в това число май е и алкохолът, за съжаление.

P.S. А на теб как ти сложиха диагнозата - правиха ли ти фиброколоноскопия?
Виж целия пост
# 7
тестените и сладки неща не са добри при запек. А запекът задълбочава колита.
Виж целия пост
# 8
Не съм съгласна. Хлябът, който спада към тестените храни, не е вреден при запек. Дори напротив. Включването на хляб в менюто, наред с другите храни - нормален хляб, не препечени сухари - подпомага дефекацията - знам го от личен опит.  Сладкото също има разхлабителен ефект, но той не е препоръчително да яде много сладко заради колита. Вярно е, че ако яде само обикновени бисквити, наистина ще получи запек, но мнението ми беше, че може да яде по няколко обикновени бисквите дневно като десерт, а не като основна храна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия