консултанти по кърмене

  • 1 561
  • 17
здравейте!

поради сложността на проблема сега няма да имам време и възможност да го опиша-всичко на куп;рагади, застои по каналите, недеостатъчно кърма...Ясно е , че всичко е от неправилното кърмене-дори аз знам къде долу-горе е проблемът!Но засега ви моля-ако действително в България(в частност в Плевен) има консултанти по кърмене, да ми помогнете да си намеря такъв.Четох много във форума и статиите-не става с четене.И майка ми се опита по спомени да ми помогне(никога не е имала проб;леми с кърменето).Явно е необходимо някой да ми покаже наяве как става правилното засукване, защото няма да издържа май още много дълго...Sadа искам да кърмя!Искам и наистина това , което до сега преживях не мо дава да се откажа , но и болката и нервите ми влияят доста...Та-молбата ми е-координати, или въобще каквато и да е информация за консултанти по кърмене в Плевен.Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
Консултант по кърмене едва ли ще намериш, но може би в Плевен има някоя кърмачка, която ще се навие да се срещнете ида ти сподели личния си опит.

По принцип за квалифициран консултант по кърменето се учи много, а такива в БГ няма. Започва се организацията на ЛЛЛ тук, но това организация от майки, предлагаща взаимопомощ от кърмачка на кърмачка.

И все пак, ако не си успяла да прочетеш това, което те интересува и по прочетеното не можеш да разрешиш проблемите си, може да ги опишеш тук и да се поърси някакво решение.
Виж целия пост
# 2
Консултанти няма, както и Джейд ти е казала, но Белинда (belinda) може да ти е от полза с опита си, тя също е от Плевен - свържи се с нея на лични, сигурна съм, че ще откликне с удоволствие Grinning
Виж целия пост
# 3
ох!благодаря ви за отговорите, макар че- уви!-това, че няма консултатнти в Бг не е никак хубаво!
добре, сега ще се опитам да опиша за какво става въпрос.
Всичко започна в Родилното, когато ни тръсна една акушерка бебетата и каза да ги накърмим...аз мислех, че това е най-естественото на света(в смисъл да кърмиш) и все пак ми се стори странно и безотговорно!Както и да е, стана ми ясно още веднага , че нещо не е наред, защото Йоан заспиваше веднага и нищо не правеше.Аз пък усещах болка и триене, но нали ми казваха преди това всички да си подготвя зърната, което аз не направих, защото смятах, че е излишно, та си помислих-о, то било сложно кърменето и наистина боли, но смятах, че ще мине-просто реших, че е нормално да ме боли!Нямаше кого да попитам и нещата си останаха така.Казвах на визитация, че нещо май ми се разраняват зърната, но кой ти обръща внимание!...
В крайна сметка ми станаха зверски рагади-ама...наистина.Тука крещях и ревях от болка и постоянно се измъчвах, че той го усеща това и че ще намрази яденето заради мен!
мазах с какво ли не-просто беше много дълбоко и нищо не помогна.
Започнах едни кварцови нагревки вкъщи и започна да зараства.За 2 седмици се пооправи, през което време само се цедях от дясната гърда(тя беше по-зле) , а му давах да суче от лявата(откьдето почти нищо не изсукваше).
Заведох го на консултация и се оказа, че е наддал 50 грама...Педито ми каза, да пробжам ако имам търпение, ама по-добре да мина още сега да му взема адапте, за да не го мъча...Побърках се!Започнах постоянно да се цедя, ама почти денонощно и да му давам-в началото изцеждах по 10 мл за 40 минути.След около седмица успявах по 40-50 мл за 5-10 мин.През цялото време лактогонни чайове и какви ли не гадости приемах.Така поне ми се увеличи кърмата, ако изобщо е била спадала, защото това не е доказано.В крайна сметка след една седмица Йоан беше наддал 300 грама, а след още една-250. Т.е. от изписването(2860гр.) до 1 месец(3450гр) общо беше качил около 600гр.После се оказа, че лекарката вади по 200гр за памперса, но май един сух памперс е доста по-малко...та не знам колко реално е качил, каква е и разликата в теглилките..
Сега проблемът е. че той си продължава така вяло да суче-като стане малко по-трудно и заспива.Щипя го, будя го, говоря му-никакъв ефект!Вкрайна сметка, като му дам и изцеденото обаче, защото е гладен още, заспива и не се събужда по 4-5 часа, което май е много! не знам как да го накарам да суче по-активно.Като резултат от всичко сега имам застои и в двете гърди, които нито аз успявам да изцедя, нито той да разбие и болят, но нямам температура и зачервяване...Това е от 2 седмици...Моята лекарка смята, че може всеки момент да стане мастит!Смятате ли , че физиотерапия може да помогне?-тя май е само противовъзпалителна...А мои приятелки се избавиха от същото с окситоцин, но чух и мнения, че така може да спре кърмата...
А иначе имам нужда някой да ми помогне да намеря вярното усещане за добрата поза за кърмене.Майка ми и сестра ми като го хванат им идва някак си естествено, защото са по-дребни.на мен ми идва все ниско някак- и с възглавници и как ли не пробвах..Но основният проблем си остава момента на засукване-още имам стрес от бо;лката от рагадите и когато той си отвори хубаво устата както трябва, аз инстинктивно се дръпвам.Това води или до прекалено плитко захапване, което както знаем причинява болка и разранява, а и бебто не приема достатъчно мляко, или пък не успява да захапе въобще, ако аз съм по-ловка от него, и като се повтори това няколко пъти, той изгубва търпение и вече не си отваря хубаво устата и аз съм принудена да му дам така, макар да знам че не е правилно!Порочен крьг!трябва да призная, че благодарение на едно филмче, което гледах вчера, имам 70 % успеваемост, тъй-като локализирах част от проблема-подавала сьм му зърното по-скоро притиснато перпендикулярно на устните му-т.е. обратното на това, което трябва!Елементарно, но...предполагам, че има и още хватки, които биха ме улеснили,но имено затова ми трябва някой на живо!

Също така искам да се опитам да го храня на поискване(което не можех да направя по-рано заради раните и болката), но не се получава-както казах, той не се успокоява, дакото не получи едно много добро количество, но после не мога да го събудя, защото не е още гладен.Така се получава дори и през нощта-яде към 3часа, а после се събужда едва в 7-8 сутинта...Така не може да ми се увеличи кърмата и стигаме все до същото...
Изобщо не знам защо съм такава негодна...Но наистина искам да се справя, защото изтърпях до сега;имам чувството, че още малко остава да се оправят нещата, но ми липсва нещо...И не знам какво!
Ако някой е имал такива проблеми, нека ми пише как се е справил!
извинявам се, че всичко е много хаотично, но понеже не съм писала нещата в момента когато се появяват и сега е много трудно да ги организирам в смислен текст.Надявам се да се разбира все пак за какво иде реч...
Май така или иначе сега темата не е "консултатнти по кърмене", а по-скоро "Как да науча себе си и бебето на правилно хранене"...МОже би трябва да се премести някъде този текст.А понеже видях, че има интерес към темата иначе, може би е добре да иам някакъв списък на кърмачките (по градове), които биха дали 'Урок на живо"-сигурно не сьм единствената, която се нуждае...
Благодаря предварително на всички, които биха се отзовали и се надявам така да сме полезни и на други новобранки с идентични проблеми!
До скоро!
П.П. извинявам се и за техническите и правописни грешки, но нямам време да редактирам Embarassed!
Виж целия пост
# 4
Поздравления за упорството и за това, че вече както изглежда си разпознала проблемите и се справяш с тях.
Не бива да се притесняваш, щом бебето не се успокоява докато не се насуче. Значи и той си знае работата.
Тук предполагам всички майки ще ти кажат, че 600 гр за месец изобщо не е малко. Освен това аз имам везна вкъщи и съм мерила сух памперс - тежи точно 40 грама, за нороводено може би е дори 30. Значи спокойно можеш да си добавиш поне още сто грама, което значи че кърмата ти си е съвсем достатъчна.
Ти дори си намерила филмче за слагането на бебето на гърдата! На мен ми се струва, че няма да имаш нужда от показване наживо, но рабира се ако все още се чувстваш несигурна, ще трябва да викаме силно Белинда и да я помолим да ти помогне.
Още веднъж браво че си минала през всички тези проблеми и не си се отказала. Май сега остава само да се отпуснеш и да се радваш на бебчето - давай му да суче когато иска и не се тревожи за интервала на хранене, някои бебета изобщо не се будят нощем, това не е проблем.


Виж целия пост
# 5
Ти си за медал, бе жена Grinning Да изтърпиш всичкото, да стискаш зъби и да се бориш така...случил е на майка малкия Йоан Hug
Мисля, че си се преборила с голямата част от проблемите - ще се опитам да ти дам още няколко насоки за това какво може да пробваш, за да се оправят нещата.
Изглежда основното, което те притеснява, е че бебето спи твърде много и не суче ефективно на гърдата. Техниките за събуждане на спящо бебе можеш да видиш описани подробно тук - Събуждане на сънливо бебе и тук - Поспаливото бебе - как да се справим с това. Нещото, което ще помогне и в двете посоки, т.е. както да разбужда бебето и да поддържа интереса му към сученето, така и да осигури да приема по-голямо количество мляко на едно хранене, е да правиш т.нар. switch nursing, т.е. в момента, в който усетиш, че бебето започва да суче по-бавно, веднага да го прехвърлиш на другата гърда, където млякото тече все още силно и ще го кара да преглъща. Така може да редуваш гърдите по няколко пъти в рамките на едно хранене - може да се наложи да прехвърляш през 2-3 минути или дори по-често - важно е да го наблюдаваш и при първия признак за забавяне и задрямване да го слагаш на другата гърда. Виж и тази тема за компресията на гърдата, която има за цел същото - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683 - можеш да го правиш едновременно със switch nursing.
Изключително важно е да оправиш нещата с поставянето на бебето на гърдата - наистина най-добре ще е да се свържеш с Белинда и тя да дойде да види как са нещата и да ти покаже. Имаш пълното ми съчувствие - като четях как се дърпаш инстинктивно заради болките от рагадите, си спомних много ясно как беше при мен - абсолютно ужасно е. Може да пробваш един много простичък трик, за да не се дърпаш и да не ти е болезнено поставянето - да обтриеш зърното с кубче лед преди кърменето - това го обезчувствява, а в допълнение го кара да настръхне и е по-лесно да го подадеш на бебето. Опитвала ли си да говориш на бебо и да му казваш да си отвори устата - аз го правех на всяко хранене (с доста истеричен тон и направо с хлипане, признавам си) и бебата за около седмица се беше научила като кажа отвори, да отваря уста като пиленце и дори да задържа 1-2 секунди, за да мога да й подам правилно гърдата.
За бучките в гърдите явно не са мастит, след като няма температура и други симптоми - може да си купиш от аптеката лецитин (канадски или чешки, българския не ти върши работа, защото концентрацията му е много ниска и трябва да го пиеш с шепи) и да вземаш по една капсула 3-4х на ден (той не е лекарство, а хранителна добавка) до изчезване на оплакванията,а после да намалиш до 1 дневно - може да се взима в продължение на седмици. Може да пробваш с топли компреси(или малки бутилки от мин.вода с гореща вода в тях) и масаж по време на кърменето - това помага кърмата да потече и да се разнесат бучиците.
Надявам се това да е от полза, докато се разберете с Белинда за сеанс на живо - давай все така и нещата ще се оправят - бебето расте и се учи и ще се справите Grinning
Виж целия пост
# 6
Такаааа...Сега,първо,успокой се.Ама наистина се успокой.Стигнала си наистина доста далече и то сама,ще се справиш със всичко,обещавам Grinning.Второ,проблемите не са чак толкова сериозни,само сега ти се струва така.Най-важно е,че вече не боли,нали.Важно е също и,че си доста информирана,както виждам.Май ти липсва малко увереност,но и с това ще се справим.Не пишеш на колко е момченцето.Докато са още мънички доста малчовци сучат вяло и повече им се спи,отколкото яде.При мен беше обратното и май търябва да се радвам за това,въпреки,че тогава не ми се струваше така.Свърза ли се сБелинда на лични?Сигурна съм,че няма да откаже среща и ще ти бъде от помощ.Това,което мога да посъветвам от разсточние е да пробваш да кърмиш легнала-ти си легнала настрани,бебчо е срещу теб-също настрани,с личице към гърдата ти.Придържаш гърдата,за да му е отпушено нослето.Кърмиш,докато се успокои и заспи.Ако се събуди след 10 минути,дори,пак даваш да суще.Опитай се да спреш да даваш изцедента кърма с шише,за да се събужда по-често,да те изсуква и да няма нужда от цедене.А за теглото,смятам,че 600 гр. за месец не е фатално,никак даже и ще навакса,като регулирате процеса накърмене.Друго,което се сещам е като се успокоят гърдите,т.е. вече не са твърди и болезнени,да започваш да предлагаш само едната в продължение на 3 часа-и 10 пъти да кърмиш за тези 3 часа,предлагай само едната гърда-така ще предотвратиш хиперлактацията.
За та се успокоят гърдите и да не се запушват каналчетата,можеш да  започнеш да пиеш лецитин.Това е хранителна добавка и се използва в хр.промишленост като емулгатор при приготвянето на разни глазури и кремове.Ще предотврати събирането на мастните клетки на по-големи капки.За дозата,мисля че се пие в началото,т.е при наличен проблем(както е при теб) 3х2 капсули,а профилактично 2х1,но за по-голяма сигурност го пусни на търсачката.Това е ,което се сещам сега.Дръж ни в течение,за да се опитаме да помогнем.
Виж целия пост
# 7
Аз съм вече авейлабъл, пуснах й телефона си на ЛС, дай Боже да мога с нещо да съм полезна Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
ей!страхотни сте!мерси!чак пък медали Laughing
само не мога да отсея-на първо време е по-добре да редувам двете гърди, за да не заспива, или да му давам една и съща в продължение на 3 часа, за да я изсуква добре...освен това има една подробност-от лявата гърда, която е по-задръстена той суче малко и не се наяжда, но на дясната всъщност не заспива, защото струята му идва добре...но май и от нея не се наяжда...и като поиска веднага да яде след като е ял да кажем-аз като ми е изпразнил гърдата какво да му предложа...
За сега май това е!Мерси пак на всички- и за подкрепата и за конкретните съвети!Дано да се свършат скоро моите мъки!
ааа!да-моят бебчо започва 6-тата седмица сега!:)
Айде до скоро!
Виж целия пост
# 9
На всяко хранене непрекъснато редуване на двете гърди, докато се откаже сам да суче и не иска повече. Хубаво е да предлагаш и двете на всяко хранене, а с това често сменяне осигуряваш постоянно силно струя, която да му поддържа интереса.Като се поумори и вече не иска да суче активно,го остави да си дреме и посуква само на едната,докато се унесе Grinning
Виж целия пост
# 10
Добре де!Ето сега пробвам да яде когато иска, и то става така че иска постоянно...аз какво да правя-24 часа ли да го кърмя?иначе баща му като го вземе и се успокоява-даже ззаспива, ама...нали целта е друга newsm78...а ако го кърмя 1-2- часа, в които той естествено не суче през цялото време, няма да мога да направя необходимата бройка кърмения...и изобщо ако го чакам сам да се пусне май това няма да стане-не ми е съвсем ясна тая система.Някой може ли да ми каже къде да прочета точно какво да правя и кои са приоритетите?Всъщност може би аз не мога да отсявам кога наистина  гладен, и кога просто иска да се лигави...или и в вата случая трябва да му дам?
А с поставянето на гърдата имаме още прогрес, но от време на време пак не успявам  да го направя като хората и ме боли за малко, но после минава...Не знам като ме заболи веднага ли да го махам и да пробвам пак правилно или да потърпя малко докато отмине болката!?
Лелеее!Сигурно съм най-неориентираната кърмачка на света(доколкото съм кърмачка, де! Rolling Eyes)
Виж целия пост
# 11
То че система няма - няма NaughtyДа, в началото наистина се кърми по 24 часа, нЕма да се плашиш, изтрайва се WinkДаваш винаги, щом запримлясква - независимо дали е гладно, жадно, спи му се или просто иска да си стопли носа.
Ако има болка, не търпиш, а веднага махаш - с кутрето в ъгъла на устичката разваляш вакуума и тогава махаш зърното.После пробваш пак, така, докато не чувстваш болка.
За четенето - ами Библиотеката май е най-богатият източник на инфо на български за кърменетон а поискване.Изчети я, ковната е горе на страницата.
Приоритети - спокойствието на бебето, според мен.Иска ли да суче - даваш, без да питаш що WinkАко си късметлийка до няколко месеца вече само ще си изгради що годе приемлив режим.Ако не си/като половината майки тук/, просто ще свикнеш да кърмиш както и когато дойде Mr. Green
Виж целия пост
# 12
а, добре!еми, аз тогава кога да се видя с тебе като няма да мога да стана от леглото? Shocked
Ще пробвам да ти звънна дне с по някое време и да видим има ли шанс или не!
Ами то не е ли много гадно така ако няма режим поне в някакъв момент?щото...трябва да си наема прислужница тогава:)Айде-отивам да го храня!
Виж целия пост
# 13
И без прислужница става. Първите дни ще ти прави впечатление мръсотията, после ще свикнеш и мъжа ти е свикне да няма манджа и ще се научи да отваря хладилника сам и да се самообслужва, дори може да започне да готви (ако все още не е Wink).

Изобщо всичко остава на заден план за известно време. Гледай обаче да си намираш време за форума или се научи да кърмиш над клавиатурата Mr. Green Така не само че няма да ти писне, но и ще се надъхваш все повече Grinning

За болката и аз ще ти кажа, че не трябва да я изпитваш. Ако я има, спираш, наместваш бебето и започвате пак. Кърменето не трябва да боли.
Виж целия пост
# 14
Честито бебче и браво, suadkopufence, за упорстването, и за резултатите! Намесвам се да добавя една хитринка, която научих от консултант по кърменето. Аз също в началото трудно намествах бебата да засуче правилно и трудно уцелвах момента с добре отворената уста. А като я откачах няколко пъти, и тя почваше да се нерви както и твоето. Та консултантката ми каза да и донамествам устничките като поставя пръст под долната и после може и над горната устна и ги придърпам леко навън. Надявам се да обяснявам разбрано. Ако пак продължава да боли, разбира се откачи го и пробвайте отначало.
А, и още нещо, за да не се плъзга бебето надолу по зърното, носа му трябва да е опрян в гърдата. Спокойно, няма да се задуши, точно така трябва да бъде.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия