Какви права имаме на работното място до навършване на 6 годинки на детето

  • 25 389
  • 25
Здравейте Мили мами,
Има ли някоя мама , която знае какви са ни правата докато детенце навърши 6 годинки.
Единственото, което знам аз е ,че нямам право да карам нощни смени и че почивните ми дни не трябва да са разделени.
Предстои ни тръгване на градина... нашият татко работи почти само втора смяна(до 22.00), аз също работя на смени и рядко ще мога да вземам детето от градината. Нямаме баби наблизо, които да помагат  Confused .
Моля Ви дайте някой жокер..  Praynig
Благодаря предварително..   bouquet
Виж целия пост
# 1
Имаш право и на 6 месеца неплатен отпуск, всяка година, до навършване на 8 години на детето.

Ето текста в Кодекса на труда:
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
Виж целия пост
# 2
Ако работата ти е на смени, единственото, което можеш да направиш е да говориш с работодателя ти за преминаване на редовна смяна или за поемане само на такава смяна, която да ти позволи да си взимаш детето.
Ако той не е съгласен обаче ще трябва да си търсиш нова работа.
Виж целия пост
# 3
Здравей, съществува вариант да платиш на някоя жена, която да ти взима детето от детската градина и да го гледа, докато се прибереш.
Виж целия пост
# 4
Имаш право и на 6 месеца неплатен отпуск, всяка година, до навършване на 8 години на детето.

Ето текста в Кодекса на труда:
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
6-месечния неплатен отпуск за отглеждане на дете е еднократен, не е всяка година.  Laughing
Виж целия пост
# 5
Имаш право и на 6 месеца неплатен отпуск, всяка година, до навършване на 8 години на детето.

Ето текста в Кодекса на труда:
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
6-месечния неплатен отпуск за отглеждане на дете е еднократен, не е всяка година.  Laughing

това изначава ли, че трябва да не ходи на градина?
Виж целия пост
# 6
Не, Вергилия, това означава, че не е оставено в дом.  Peace Ако е оставено в дом за отглеждане, тогава родителите нямат право на този неплатен отпуск. Peace
Може да посещава градина/училище или да го отглеждате вкъщи, изискването е да е до 8г. и да имате трудови договори.
Неплатения отпуск се зачита за трудов стаж, през време на ползването му работодателя ви внася само здравни осигуровки. Някой ден ако трябва този период да бъде включен в служебна бележка, за пенсия и т.н. се счита като период, през който сте получавали минималната работна заплата.
Виж целия пост
# 7
Има ли такова нещо като права в момента при тази криза и безработица  Thinking
Всеки те прави на луд, камо ли да ти дава права ooooh!
Виж целия пост
# 8
Имаш и закрила при уволнение до навършване на 3 годинки на детето (ако си на трудов договор).

Чл. 333 КТ - В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст.

Виж целия пост
# 9
Имаш и закрила при уволнение до навършване на 3 годинки на детето (ако си на трудов договор).

Чл. 333 КТ - В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5 и 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст.



Не подлъгвайте жената  Naughty Има предостатъчно вратички в закона, т.е. работодателя е доста добре защитен и може по свое усмотрение и с помоща на човек имащ достатъчно познания в областта да си прави каквото иска.
Mareababy, реално си равнопоставена с всеки друг служител във фирмата. По-скоро потърсете вариант с наемане на жена да ви помага. С идването на демокрацията, си отидоха правата на майките. Сега е както в цяла Европа (дори откъм срок на майчинство сме мноооого по-добре от тях).
Виж целия пост
# 10
"Относителна е забраната за полагане на нощен и извънреден труд от майки с деца до 6-годишна възраст, както и майки, които се грижат за деца с увреждания, независимо от възрастта им. Относителна забрана означава, че по принцип за тези лица е забранено полагането на нощен труд, освен с тяхно писмено съгласие (чл. 140, ал. 4, т. 2 и 3 КТ; чл. 147, ал. 1, т. 2 и 3 КТ и чл. 7 и чл. 16 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските)."

"По отношение на работещите майки в трудовото законодателство се съдържат специални разпоредби, даващи им възможност да съчетават трудовите си задължения с тези, свързани с отглеждането на децата.
В чл. 312, ал. 1 КТ е посочено, че работничка или служителка - майка на малко дете, до навършване на 6-годишна възраст на детето, има право да работи надомно при същия или при друг работодател. Когато работничката или служителката по предходната алинея премине на надомна работа при същия работодател, той е длъжен след като престане да работи надомно, но не по-късно от навършване на 6-годишна възраст на детето, да й осигури работата, която е изпълнявала преди това, а ако длъжността е съкратена - с нейно съгласие, друга подходяща работа (ал. 2). Когато работничката или служителката по ал. 1 премине на надомна работа при друг работодател, трудовото правоотношение с работодателя, при когото е на работа към деня на преминаването, не се прекратява, а работничката или служителката се намира в неплатен отпуск. Когато тя престане да работи надомно, но не по-късно от навършване на 6-годишна възраст на детето, неплатеният отпуск се прекратява. Ако длъжността е съкратена, работодателят, с нейно съгласие, й осигурява друга подходяща работа (ал. 3). "

И двете са цитат от този коментар на експерт http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&task=v … 294&Itemid=59, не са моя интерпретация. Можете да проверите цитираните членове в Кодекса на труда.
За съжаления често работодателите използват позицията си да оказват натиск върху служителите си - било и майки на малки деца с права по КТ. Но понякога има и полза от това да си знаеш правата като служител на хартия и да им ги цитираш.
Виж целия пост
# 11
Не подлъгвайте жената  Naughty Има предостатъчно вратички в закона

Темата е какви права има една работеща майка на малко дете, а не дали се спазва трудовото законодателство в България (предполагам, че става въпрос за трудов договор, съответно КТ, а не за държавен служител, защото тогава служебните правоотношения се уреждат със Закона за държавния служител).

Виж целия пост
# 12
Нати, жената едва ли ще държи изпит по-право и да пита ей така за обща култура. Колкото и закони да цитираме тук най-важното е дали има реално решение на нейния проблем, което да не включва наемането на жена. С две думи решение няма, освен ако шефовете не са много разбрани и човечни (за жалост).
Виж целия пост
# 13
Не подлъгвайте жената  Naughty Има предостатъчно вратички в закона

Темата е какви права има една работеща майка на малко дете, а не дали се спазва трудовото законодателство в България (предполагам, че става въпрос за трудов договор, съответно КТ, а не за държавен служител, защото тогава служебните правоотношения се уреждат със Закона за държавния служител).



точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused
Виж целия пост
# 14
Не подлъгвайте жената  Naughty Има предостатъчно вратички в закона

Темата е какви права има една работеща майка на малко дете, а не дали се спазва трудовото законодателство в България (предполагам, че става въпрос за трудов договор, съответно КТ, а не за държавен служител, защото тогава служебните правоотношения се уреждат със Закона за държавния служител).





точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused

Аз пък мисля, че това е една от най-трудно заобикаляните вратички, защото един работодател, дори и да се раздели по взаимно съгласие с работничка с дете до 3г., дори и да е по нейно желание,  се проверява след това от  Инспекцията по труда, даже мисля, че е длъжен да докладва. Според мен малко работодатели биха поели такъв риск, защото после трудно ще издържат в съда. Мое мнение  Peace

А за съветите авторката да си наеме жена - предполагам, че не си бере парите от дърветета и ако има тази възможност, едва ли би искала съвет  Peace

Аз имам същия проблем, още повече, че се грижа сама за дъщеря си, а тя тръгва на ДГ. Проучих цялото трудово законодателство, наистина нямаме кой знае какви права  Confused Единственият изход е разговор с работодателя за реорганизиране на работното време, все пак не всички са изроди и долни капиталисти.  За радост срещнах разбиране от работодателя и колегите си и ще мина на по-нормален график на работа от септември, надявам се да не си променят мнението след някой и друг месец....
Виж целия пост
# 15
точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused

Всяко едно от тези основания може да бъде проверено - например ако я уволни поради съкращаване на щата, а после назначи друг/а на нейно място...Нали се сещаш, че това веднага ще падне в съда. Същото се отнася и за останалите основания.


Виж целия пост
# 16
Не искам да те разочаровам , но знам фирма /и то голяма/, която съкращава майки с деца до 3 год. Так че явно има вратичка в закона,
Виж целия пост
# 17
Не знам къде го пише в закона, но може с молба до шефа/законно/ да се разреши за закъснява/отработва се/ 1ч и да си тръгва 1ч по-рано за взимане и водене на ДГ.
Имам няколко колежки които се възползваха от това и идват на работа след като заведат дечицата.
Виж целия пост
# 18
Не искам да те разочаровам , но знам фирма /и то голяма/, която съкращава майки с деца до 3 год. Так че явно има вратичка в закона,

Ако майките не са предприели нищо срещу това е напълно възможно или пък ако работодателят им е направил живота черен, за да поискат сами да напуснат (но това не е вратичка в закона). Все пак някой трябва да сигнализира за нарушения на трудовото законодателство...Инспекторите в ГИТ не ги взимат с пророчески дарби  Wink
Ето защо, хората трябва да си знаят правата, а това става като се цитират и четат закони и кодекси... Wink
Между другото, работата ми е свързана с трудовото законодателство и всекидневно чета доста жалби и въпроси на прецакани от работодателя си граждани, тъй че не можеш да ме разочароваш или учудиш с нищо в областта  Simple Smile

Ето ги основанията, по които може да бъде уволнена работничка или служителка, майка на дете до 3-годишна възраст, без искане на разрешение от Инспекцията по труда (но това не са вратички, а законови основания):

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
4. при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност.

Има и други основания - по чл. 325 и чл. 331 КТ, но там нещата са по взаимно съгласие или уговорено обезщетение.

 
Виж целия пост
# 19
точно напълно законни вратички има да се заобикалят законите касаещи майките - може да я уволни под формата  "съкращаване на щата" и готово, дисциплинарно, също и ако в длъжностната характеристика на професията и влиза "нощна смяна" просто може да я уволни като непригодна за позицията - въобще стига да иска винаги може да заобиколи законно закона  Confused

Всяко едно от тези основания може да бъде проверено - например ако я уволни поради съкращаване на щата, а после назначи друг/а на нейно място...Нали се сещаш, че това веднага ще падне в съда. Същото се отнася и за останалите основания.


Точно това е че дори да се назначи човек със същата квалификация е достатъчно позицията да се нарече по друг начин и от законова гледна точка всичко е наред.
Цеце, сигурна съм, че варианта с жена е нежелателен, но положението сега е такова, че в повечето случаи поне трима, готови да работят дори за по-малко чакат за твоето място  Confused

Всичко е до началници - ако са готови да помогнат, варианти има много  Peace

Нати, ако шефа е решил ще те махне. Просто като ти намали заплатата на минималната за твоята позиция, ти сам ще се махнеш. Но съм напълно съгласна с теб, че човек не бива да се примирява и винаги трябва да си търси правата (стига каузата да си заслужава)  Peace Хубаво е че има запознати със законите, които пишат във форума.   bouquet Аз самата по съвет на съфорумка си реших навремето проблемите с майчинството.
Виж целия пост
# 20
Стара тема, но се надявам някой разбиращ да я погледне.

Интересува ме какви са моите права след като съм се завърнала от 1-годишно майчинство.
Случаят е следния:
- когато се явих при работодателя да подам документи за прекратяване на майчинството и завръщане на работа ми беше съобщено, че ми се отнема месечния бонус, който получавах преди да изляза по майчинство;
- заявиха ми, че съдружника на фирмата ( немско участие) не е съгласен на една и съща позиция в офиса да работят 2-ма човека ( длъжността е „Мениджър Покупки“), поради което се налагало да ме понижат в длъжност ( Сътрудник Покупки). Заявих им, че не съм съгласна.
Имат ли право на тези действия? Чувала съм, че майката е защитена по някои точки до навършване на 3 г. на детето, но не знам по кои.
Виж целия пост
# 21
По първата точка - зависи дали това е посочено в договора ти. Ако е на устна уговорка, може да ти го махне без проблем. За второто се изисква взаимно съгласие, не може да ти се наложи едностранно, още повече, ако има намаляване на заплатата.

Едностранното намаляне на заплатата от страна на работодателя е много трудно изпълнимо  Wink Ако обаче получавате висока заплата, а реално ви осигуряват на по-ниска, тогава спокойно може да си останете само с тази написана в договора.
Също толкова трудно, но не невъзможно, е освобожаването на майки с деца до 3 г. възраст. И не всяко уволнение на майка с деца е незаконно, има и недобросъвестни служители все пак.
Ако длъжността не е реално закрита, а просто преименувана, това лесно се доказва в съда и най-често уволненията падат.

Подкрепям написаното от Нати за основанията за прекратяване  Peace
Виж целия пост
# 22
Благодаря, kremito  Hug
успокои ме за второто...по първото и аз си прочетох договора. За щастие ме осигуряват на пълна заплата.
Виж целия пост
# 23
Чета,чета и нещо не разбирам-защо все стигате до,,човешкото"в работодателя?
Ако вие има колежка с малко дете и трябва да поемате всички ,,права"писани и неписани,как ще се чувствате?
Едно време когато работих не позволих да бъде все на линия,защото нямам деца и семейство.
Колежките с внучета нямат ли права?
Нали и те искат да ходят на тържества,и те искат във важните моменти да са при близките си.
Или щом са баби не им е там мястото?
Момичето трябва да проучи какви са възможностите на нейното работно място,да говори не само с  работодателя,а и с колегите.
Щото колкото и да позволява закона,ако има неприятна среда на работа нещата няма да се добре.
Виж целия пост
# 24
джоджо,
И аз съм била без дете и съм правила компромиси по празници за колежките с деца.
Работата ми е в офис и преди да изляза в майчинство непрекъснато ме обиждаха, че съм некадърна. По време на бременността съм работила и от къщи до 1 вечерта, защото трябваше да се отворят 3 нови магазина. При подреждането на единия, въпреки че бях само контролиращо лице получих прахова алергия. И какво накрая...защото бях бременна не ми дадоха уговорените бонуси за откриване на нов обект. На мое място назначиха 3-ма да работят това, с което се справях сама ( защото бях некадърна). А сега, защото съм майка ( която има нужда от парите, за да си отгледа детето) продължават да ме унижават като искат и да ме понижат ( само по документи) на длъжност.
Къде видя " човешкото" отношение във всичко това.

А аз съм от майките, които не считат жените без деца за длъжни да поемат работата на другите. И съм против това, защото в много случаи ( права си) се злоупотребява.Жените без деца също имат нужда от свободно време - дали за да намерят своята половинка, дали за да се забавляват, или пък да правят деца Simple Smile
Виж целия пост
# 25
Angel&Demon ,въпроса ми беше насочен към другите отговори.
При теб положението е друго.Решенията не зависят от колегите.Дори и да стачкуват няма как да ти извоюват позицията и бонусите.
Вчера чух разказ на една работеща жена в реномирана шивашка фирма Shockedдори не мога да повярвам на думите и.
Аз догодина трябва да си купя нов касов апарат,и според техните правила едва ли не магазинерката трябва да си донесе.
Техния управител явно управлява други интереси,та се зачудих дали чуждия съдружник е наясно и дали е с негово съгласие newsm78 това което на теб ти се предлага.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия