за месото и млякото като алергени

  • 879
  • 14
всички знаем,че краве мляко не бива да се дава преди годинката,а в същото време месото е една от първите храни,според някой източници,която може да бъде въведена.чуждовидов белтък от животински произход има и в двете.не би ли трябвало и двата вида храни да се избягват за еднакъв срок от време?ей това ми хрумна наскоро и не ми дава мира!
Виж целия пост
# 1
Сега, моето лаишко обяснение, че не съм се ровила в сериозни източници да чета...

Алергията към белтъка на кравето мляко е реакция точно към този белтък, а не към чуждо-видовия белтък като цяло. Защото и някои зеленчуци съдържат белтъчини, но не са потенциални алергени.

Обикновено алергията към млякото се "събужда" в най-ранна възраст, когато на бебето се предложи добавка или кисело мляко.

За невъвеждане на мляко до годинката има и други причини - затруднява абсорбацията на желязо, не съдържа кой знае колко полезни неща за детето, трудно се усвоява, потенциално опасно е за дете, чиито родители са инсулино-зависими, евентуално има разни "добавки" за подобряване на трайността и гъстотата му.

Месото от своя страна се въвежда поне в 6тия месец, когато детето има по-зряло стомахче и чревната лигавица не пропуска толкова лесно чужди молекули.
Месото също има различни разновидности и също може да е алерген, затова се препоръчва различните меса да се въвеждат по различно време - съобразно опасността от алергия.
Като най-безопасни се препоръчват заешкото, пуешкото и пилешкото месо. Телешко и агнешко - след 10ти месец, свинско - след годинката.

Принципно затова се създават примерни схеми за захранване - съобразно възрастта на детето и рискът от алергия, а също и степента на лесна усвояемост на продуктите.
Жълтъкът например без проблем се приема при повечето деца на 9-10 месеца, но ако се даде на 5 месечно детенце, е доста по-опасно.

 
Виж целия пост
# 2
ами според мен,дали ще приеме детето кравешкия белтък чрез месото или млякото,той все си е кравешки.щом мога да дам телешко в пюрето на 7м. например,значи бих могла със същия успех да дам вместо адапте добре преварено прясно мляко като добавка към кашата по същото време.би трябвало риска за алергия да е еквивалентен.ей това ми е мисълта.обяснете моля разликата,че сън не ме хваща!
Виж целия пост
# 3
Всъщност, алергията е към белтъка на млякото - кравешкото, а не към кравето месо и кравешките продукти. Структурата и съставът на месото се отличават от тези на млякото.
Не е едно и също дали ще се предложи пилешко месо или цяло яйце.

Прясното мляко трудно се усвоява и е тежко дори за възрастен човек.

П.П.
Цитат
...белтъка на млякото - кравешкото
  hahaha hahaha Съвсем изглупях - кравето, не кравешкото.  Laughing
Дано се включи и някой друг по темата, че да напише по-смислени обяснения.  Wink
Виж целия пост
# 4
дали някой знае колко е процентното съдържание на белтък в месото и съответно в млякото?а защо белтъка на месото да е по-лесно смилаем от този на млякото?
Виж целия пост
# 5
Ето една много просторна статия относно протеините и съдържанието им в различните типове продукти:
http://www.askdrsears.com/html/4/t044400.asp
Виж целия пост
# 6
http://gastroenterology.freehomepage.com/

 Из "Алергия към протиените на кравето мляко в детска възраст":
Какво представлява алергичната реакция? Алергичните реакции към белтъка на кравето мляко се наблюдават при деца с наследствена предразположеност към алергични заболявания. При среща на имунната система на детето с белтъка на кравето мляко ( най-силно алергизиращи са следните протеини - бета-лактоглобулин, алфа-лакталбумин, казеин ) се образуват специфични антитела от тип Иг Е, които се прикрепват към клетките, известни като мастоцити и базофили. При хранене с краве мляко тези антитела предизвикват отделяне на хистамин и други вещества, които причиняват клиничните симптоми на алергия. Възможни са и други пътища за възникване на алергична реакция към хранителни белтъци, и при тях се наблюдава семейна обремененост за алергия.

Именно бета-лактоглобулинът, алфа-лакталбуминът и казеинът са съставки на млякото, и не се съдържат в месото.  Затова по-често се случват алергии към млякото, а по-рядко - към месото.

При деца с алергия към млякото обаче, се пази диета, която изключва  сирене, соя, масло, продукти с краве мляко, продукти, съдържащи казеин, казеинат, натриев и/или калциев казеинат, лакталбумин, суроватка - индикиращи млечен протеин. След малко четене видях, че в диетата не винаги се включват месо /телешко или принципно меса/ и бобови растения - алергията към млякото не предполага автоматично алергия  към други протеини от животински и растителен произход, но различните лекари препоръчват различни диети - със или без месо - превантивно.
Виж целия пост
# 7
..........
Затова по-често се случват алергии към млякото, а по-рядко - към месото. При деца с алергия към млякото обаче, се пази диета, която изключва и белтъци от други продукти - месо, бобови, соя, масло и т.н.
Само да допълня...
При АБКМ телешкото месо се въвежда последно от месата.
Много важно е да се изключат ядките и по-специално фъстъците, защото те са една от най-силните алергизиращи храни!
Пилешкото месо при АБКМ не се препоръчва да се въведе рано заради антибиотиците, с които тъпчат бройлерите.
Хистамин се съдържа в бананите и доматите, т.е. при деца с алергия те също остават за по-късно.
Виж целия пост
# 8
Мами, не се заяждам, но в крайна сметка какво месо мога да давам на сина си? Значи ние като четвърта храна въведохме месото (след картоф, тиквичка и морков) - по съвет на педиатърката (може би очакваше като изключително кърмено бебе да има нисък хемоглобин, но се оказа, че е 133). Давам му телешко, защото с такова месо намерих пюре което да не е съдържа някоя от храните, които не съм въвела. Сега пък се оказва да се изчака с него? Пилешко? То пък не се знае с какво са хранили пилетата... Е какво да му давам? Сама му правя пюретата, купувам месо, варя го и го меля в чопъра. Нямаме алергии, но все пак гледам да внимавам какво и кога въвеждам.
Виж целия пост
# 9
Ванче, давай заешко на корем  Grinning
Знам, че тук свинското не е от най-обичаните меса, но алерголозите го препоръчват.
Пюретата с пилешко също би трябвало да са ок... нали уж контолират продуктите.
Виж целия пост
# 10
Можеш да даваш пуешко и пилешко от готови пюрета, заешко също. Ние си купихме домашен заек от село, разфасовах го на порции и сварих една порция, пасирах, замразих на кубчета - прибавям към пюретата през ден. Когато ми свърши, варя друга порция и така...

Пилешко и пуешко е яла от пюрета само, не съм й давала купешки до сега, но явно ще се започва. Все пак и на нашата храна ще минава.

Съвет относно пилешкото - купувай охладено на СВС - "Пилета Россо". Принципно избягвай да купуваш замразено месо. Пресен заек продават в Метро, Билла и други супермаркети.

Трудно ще се намери заек, пиле или пуйка, които да не са приемали антибиотици, това е практика в отглеждането им. Ако това те притеснява - детските пюрета би трябвало да са ОК. Не българските, чуждестранните.
Виж целия пост
# 11
Знам, че тук свинското не е от най-обичаните меса, но алерголозите го препоръчват.
Педиатърката ни каза за свинското след 2-рата год., а тук из форума даже след 3-тата. Май съвсем се обърках вече. newsm78

Съвет относно пилешкото - купувай охладено на СВС - "Пилета Россо". Принципно избягвай да купуваш замразено месо. Пресен заек продават в Метро, Билла и други супермаркети.
Да, знам, че охладеното е за предпочитане. Аз си мислех за "Градус". Какво ще кажете за тях?

Ако това те притеснява - детските пюрета би трябвало да са ОК. Не българските, чуждестранните.
Да, за съжаление... Кога ще достигнем нужното качество и контрол поне на детските храни?!

Искаше ми се аз да му приготвям и месните пюрета, но единствено патешко домашно мога да намеря, което със сигурност не става за момента.

Момичета, благодаря за инфото!  bouquet
Виж целия пост
# 12
"Россо" са за предпочитане пред "Градус", това е инфо от доверен източник.  Wink
Но пък охладено "Градус" е по-добро от замразено такова.
Виж целия пост
# 13
"Россо" са за предпочитане пред "Градус", това е инфо от доверен източник.  Wink
ОК, ще го имам предвид. Hug
Виж целия пост
# 14
Знам, че тук свинското не е от най-обичаните меса, но алерголозите го препоръчват.
Педиатърката ни каза за свинското след 2-рата год., а тук из форума даже след 3-тата. Май съвсем се обърках вече. newsm78
Ето какво ми каза алергологът - първо заешко, после пуешко, после свинско. Ако имаме домашни пилета, пилешко се дава преди свинското. Телешкото при деца с АБКМ се въвежда последно.

Аз захраних със заешко и пуешко. Синът ми е с АБКМ и трудно намирах готови пюрета, в които да няма от забранените ни храни, затова му правех само домашни. Домашно пиле не намерих и затова го захраних със свинско. Бил е малко над годинка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия