Как се прави домашно вино в бидон?

  • 165 575
  • 34
Правите ли домашно вино в бидони?Споделете тънкостите в занаята. Laughing
Виж целия пост
# 1
Привет  Ива.
Лично  от  години  си  правя  вино  на  балкона , та  след  като  измия  добре  гроздето,  почиствам  развалените  зърна , оставям  само  зърната  мачкам  ги  и  слагам  в  бидона , след  това  задължително  измервам  захарноста  на  сока , трябва  да  е  около  23 процента , ако  е  по  малко  разтапям  захар  с  вода , хубаво  е  да  заври  и  след  като  истине  сипвам  по  малко  докато  сока  стане  на  23.
Обикновенно  слагам  тъмни  бидони  и  залагам  около  50-60  литра  в  100 литров  бидон , хубаво  е  да  има  канелка , слагам  в  сместа  и  кочан  царевица  цял  без  да  роня  зърната  и  след  това  разбърквам  сместа , запечатвам  капака  на  бидона   със  силикон , но  капака  го  пробивам  с  бургия  4-5 милиметра  и  там  слагам  маркуче  което  след  това  слагам  в  буркан  с  вода,  по  този  начин  виното  може  да  диша  при  ферментация  без  да  поема  въздух. 
А  да  в  бидона  от  вътрешната  страна  при  канелката  слагам  кофичка  от  кисело  мляко  пробита  с  не  много  голями  отвори , помага  при  източването  да  не  попадат  зърна  и  да  запушат  канелката.
Ами  това  е  обикновенно  чакам  20-30  дни  и  почвам  да  си  точа  по  малко  за  да  разбера  докъде  е  стигнало ,  като  стигне  захарноста  на  3-4  процента  източвам  цялото вино  и  го  запечатвам  в  бутилки.
Моите  познания  са  толкоз  но  от  15 години  ми  се  получава  и  съм  доволен  а  да  захаромера  можеш  да  си  купиш  от  първия  железарски  магазин.
Естествено  чуй  и  други  мнения  все  пак  съм  софиянец Laughing.
Успех .
Виж целия пост
# 2
А аз от години на балкона трупам празни бирени шишета...Дори последно един гълъб беше умрял под тях.. Sunglasses
Соте, следва да почерпиш от "готовата продукция" Whistling
Виж целия пост
# 3
Цитат
Соте, следва да почерпиш от "готовата продукция"
Само  да  втаса  и  немаш  грижи Laughing.
Виж целия пост
# 4
Там е работата ,че не" втасва". newsm78  Заложено е -МЕРЛО преди седмица и нещо.Да не е от студа?
Виж целия пост
# 5
Там е работата ,че не" втасва". newsm78  Заложено е -МЕРЛО преди седмица и нещо.Да не е от студа?
Да си чувала клетвата "Ега ти замръзне винцето" ooooh! Whistling
Виж целия пост
# 6
Там е работата ,че не" втасва". newsm78  Заложено е -МЕРЛО преди седмица и нещо.Да не е от студа?
Да  и  студа  си  оказва  влияние  при  ферментацията newsm78, но  и  ми  се  струва  прекалено  рано  за  да  почне  да  кипи,  а  дядо  ми  някога  във  новото  вино  сипваше  чаша  вино  от  миналогодишната  реколта , за  да  се  почнела  ферментацията  като  тласък  за  виното,  но  аз  не  съм  пробвал,  от  балконските  си  вина  знам  че  е  имало  периоди  когато  съм  чакал  и  по  два  месеца  докато  стане Laughing.
Търпение  му  е  майката Laughing.
А  ето  ти  и  още  малко  помощ , дано  намериш  отговори  за  виното Laughing.
http://wineforum-bg.net/
Виж целия пост
# 7
Ако не стане вино, поне ще имаш качествен оцет  hahaha hahaha hahaha hahaha Joy Joy Joy Joy Joy Joy #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Виж целия пост
# 8
Ох, моя мъж и той е притеснен, не ще пада захарността, 9 е, ще се поболее горкия, сега ще го успокоя, че не е само неговото.
Ама ще ме уморите бе- кво е това миене на гроздето, махане на лошите зрънца....леле, ние правиха 200 кг, ако го чепкахме така...
Виж целия пост
# 9
Ох, моя мъж и той е притеснен, не ще пада захарността, 9 е, ще се поболее горкия, сега ще го успокоя, че не е само неговото.
Ама ще ме уморите бе- кво е това миене на гроздето, махане на лошите зрънца....леле, ние правиха 200 кг, ако го чепкахме така...
Вашето ще е по сладко.... Laughing
Ами мие щото е малко... иначе ако сложа 200 кила на балкона.... сигурно и мене ще ме сложат до него!!! Mr. Green Joy
Сега сериозно... питайте във винарския форум, наистина има голями специалисти там!!!
Виж целия пост
# 10
 Там е работата, сладко е, а не трябва. Сега чете нещо за някакви изкуствени дрожди, ще докладвам като разбера повече Mr. Green
А за бидона- не е на терасата, стои в къщата на родителите ми /голям смях- гроздето е едно и също, количеството също, бидоните също, на баща ми е 6 захарността, нашето- 9/. Вярна е приказката, че чуждата кокошка патка се вижда.
Та значи от студеното време е викате? Може ли така да си остане сладко, а? Никак не обичаме сладки вина,  пък и никак няма да му отива на прекрасния тъмен цвят....
Виж целия пост
# 11
Искам да ти помогна но с бедния ми опит мога да кажа че и два месеца съм го чакал да стане но пак си е ставало... а и не знам дали причината не е при залагането, щото ако там захарноста е по голяма от 24% е възможно да остане сладко, не съм специалист и аз чета винарския форум!!! Laughing
http://wineforum-bg.net/
Виж целия пост
# 12
23 беше захарността, не е слагал нищо-нито вода, нито захар естествено. Ще му дам да чете, 2 месеца едва ли ще дочака и без това всяка вечер минаваме да го проверим  Crazy
Виж целия пост
# 13
23 беше захарността, не е слагал нищо-нито вода, нито захар естествено. Ще му дам да чете, 2 месеца едва ли ще дочака и без това всяка вечер минаваме да го проверим  Crazy
Да де... на балкона постоянно се мени температурата и ако е по студено така се получава, докато една постоянна температура според мен е по добре за виното! newsm78
Пожелавам ви да стане... че както сте го напънали, за Коледа с тубето и на пазара!!! Laughing
Успех.
Виж целия пост
# 14
Там е работата, сладко е, а не трябва. Сега чете нещо за някакви изкуствени дрожди, ще докладвам като разбера повече Mr. Green
А за бидона- не е на терасата, стои в къщата на родителите ми /голям смях- гроздето е едно и също, количеството също, бидоните също, на баща ми е 6 захарността, нашето- 9/. Вярна е приказката, че чуждата кокошка патка се вижда.....

След частична ферментация на виното, меренето с гъстотомер (захаромер) не е много надеждно .
Наличието на слдост (на вкус) , а липса на ферментация е лош признак . Ако продължи така седмица-две може да се обърне алкохолната ферментация в кисела .
Затварянето на съда в който става ферментацията е изключително противопоказно , няма никаква логика и не се прави така . Процеса на ферментация изисква кислород , този кислород се набавя не при затворен съд , а с бъркане , претакане и принудително вкарване на въздух (аериране) . Освен това отделения пр биологичния процес  въглероден двуокис трябва да се отсранява от съда , защото иначе е възпиращ фактор за ферментацията - това са живи организми , те дишат , а ако не дишат - загиват .

Спряла ферментация се "лекува" с затопляне на съда и е възможно да се добавят дрожди , а също и малко захар ако има нужда , в случай че първоначално захарността е била малко .
Фермантацията не се развива добре и ако първоначлно е сложена много или некачествена захар .

Хайде наздраве , червено с добро мезе  Wine Glass
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия