Дефектен ген води до безплодие

  • 582
  • 2
Момичета,
днес прочетох тази статия и си позволявам д ая пусна с надежда, че ще представлява интерес.

Дефектен ген докарва безплодие
в-к Стандарт

Дефектен ген е една от най-честите причини семействата да не могат да имат деца. Това откри екип от френски и британски учени, съобки БиБиСи. Генът се казва HIRA и играе роля при оплождането,в самото начало на зараждането на живот. Дефект в гена може да обясни защо някои двойки не могат да се сдобият с дете въпреки, че спермата на мъжа е здрава. Учените са открили гена при наблюдение на мухи дрозофили. Но тъй като генетичните процеси при този вид мухи са същите, каквито се наблюдават при човека, откритието е валидно и за хората. Когато сперматозоидът проникне в яйцеклетката, неговата ДНК трябва да претърпи пълна трансформация, за да се свърже както трябва с женската ДНК, и така да създаде генетично завършен нов живот. В този трансформационен процес ключова роля играе генът HIRA. Лека мутация в него означава, че животът няма да започне. Откритието ще направи възможно  изследването на стерилните двойки за откриване на дефектен вариант на гена.
Виж целия пост
# 1
Това и аз го четох. За съжаление е типичната вестникарска публикация в която повече не се казва отколкото се казва. Така и не разбрах тоя ген при жените ли е или при мъжете или пък при двата пола. И предполага ли се че при човека го има или е идентифициран. Защото колкото и дрозофилите да са ни сродни души, все пак са си мухи и не всичко е 1:1. И още много, много въпроси ми изникват в главата...  Thinking

Ах да, и още нещо се сетих. В същия брой на Стандарт има доста обстоен материал за лечебните свойства на меда при мъжко безплодие. Това май е по-полезна информация за много двойки които се борят с мъжки фактор.
Виж целия пост
# 2
Вяра, тази информацията е насочена към широк кръг читатели и въпросите, които ти си си задала (аз също), едва ли ще възникнат у повечето от тях. Четейки това съобщение аз оставам с впечатлението, че гена е открит при мъжки дрозофили, но наистина не става много ясно. При хората изглежда ще се изследва тепърва.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия