За новините по телевизията и гледането им от деца

  • 1 199
  • 24
Не си бях давала никога сметка как възприемат децата новините, от коя възраст почват да ги разбират и дали изобщо трябва да ги оставяме да ги гледат

Темата може да е за Наши деца, но моля да не я местите, защото все пак по българските телевизия не показват толкова страшни неща като тук.

Преди малко останах потресена и се оказах неподготвена от реакцията на дъщеря ми на една новина по новините.

Показваха една случка в метрото в Сеул, заснета от камерата в метрото с която диспечера следи какво става по пероните. Една майка с лятна количка излиза от метрото но тъй като излиза последна и вратите тръгват да се затварят като заклещват едната двойка колелета и ръката на майката. Майката се опитва с сетни сили да издърпа количката.

В този момент влака потегля и реакцията на майката е да хване бебето с свободната си ръка и да го хвърли на земята, а тя самата бива повлечена от влака. В следващия момент се притичват на помощ 2 жени - едната грабва детето от земята и го гушва, а другата почва да дърпа с жената количката да я освободи.

За късмет на майката, влака постепенно намалява (явно е видял машиниста или е бил информиран от диспечера) и спира.
Няма ранени, само май едното колело на количката е било счупено.

Аз докато гледах бях на нокти и зъби изправени и имах чувството че гледам филм на ужасите.
Но дъщеря ми ме довърши като писна - Мамо бебето го убиха, майката я смачка влака!  Рев, ама рев с сълзи. Изпаднах в паника какво да и обясня.

Това беше преди половин час. Досега е плакала и сме коментирали какво точно е станало и как всички са се оттървали живи и здрави.
Потресена от случката, не мога да не се сдържа да не споделя бурята от чувства която се надигна в душата ми.

Кажете ми вие как процедирате? Давате ли им да гледат новини, какво им обяснявате, какво им остава в главите и изобщо какви мисли ви се въртят в главата по тоя повод
Виж целия пост
# 1
ФИДИ,на пръв поглед е ужасно,но това е живота,нали...
Моето моми4енце е оЩе много малко,но аз съм мислила по въпроса.Да,аз Ще й разрешавам да гледа новини,ако и да са ужасни.Аргумента ми е следният:искам да има представа,4е живота е тежък,улиците са много опасни,комшиите могат да се окажат садисти,педофили и т.н....Не искам да расте като цвете в саксия,заЩитена от майка си и баЩа си и когато тръгне по широкия свят да е абсолЮтно неподготвена какво Ще й се слу4и.
Не знам дали си спомняте,преди време по канал 1 на бгтв даваха сериала "Страсти"(бразилски),майката беше изолирала дъЩеря си от мръсотията на външния свят,тя растеше заЩитена и когато
трябваше да поеме своя път в живота се оказа абсолЮтно неподготвена и безсилна за това. ooooh!
А между другото аз на 5 години пътувах с влака за Бургас(оттам е баЩината ми баба) и вратите ме заклеЩиха така,едва не ми отрязаха ръцете CrazyВярно,отна4ало се трвмирах много,плаках,но после ми остана един добър урок как се слиза от влак с автомати4ни врати. Peace
Виж целия пост
# 2
Марибел, права си затова че децата ни не трябва да растат като цвете в саксия, просто се питам къде е границата и откога какво точно да им се дава да гледат.
Тя гледа преди кадри от наводненията в Индийския океан след земетръса, гледа кадри сега от земетръса в Пакистан, но някак си тия неща не я впечатлиха толкова, колкото тоз дребен детайл че имаше вероятност едно дете да пострада
Може би главиците им проумяват само до там?
Виж целия пост
# 3
Да,май то4но това е станало_в малката детска главица влиза мисълта,4е беззаЩитното бебенце няма кой да му помогне. Cry Тя е дете и е нормално пове4е да я впе4атляват неЩастия,слу4или се на де4ица.
Ина4е от кога да гледат,незнам и аз се питам това,може би като запо4нат да полу4ават информация,ние,като родители Ще трябва много внимателно да обясняваме. ooooh!
Виж целия пост
# 4
Ами Кате аз за сега я оставям да гледа ,но доста "цензурирам" т.е. когато знам,4е Ще има по_жестоки кадри сменям уж неволно канала или я залисвам да не гледа  Confused Моята е доста впе4атлителна и веднъж страШно се стресира,когато видя в един репортаж от Ирак как един 4овек гореШе жив след една експлозия. После няколко дни беШе с коШмари и повтаряШе какво е видяла  #Crazy
Виж целия пост
# 5
и аз го гледах случая, разревах се. на майката й се закачи ръкава на якето.... все едно истински филм на ужасите Sad
и тук имаше подобна случка с количка, за съжаление с трагичен край- бебче на 4 месеца загина.....

и аз цензурирам, срам не срам, все още пресявам както новини, така и филми. знам, че не е правилно , ама  на мен корема ми се обръща при такива моменти, какво остава za децата
Виж целия пост
# 6
Фиди, по Кика имаШе новини специялно zа деца, май Лого се каzваха, няма ли ги ве4е?
Виж целия пост
# 7
Фиди, по Кика имаШе новини специялно zа деца, май Лого се каzваха, няма ли ги ве4е?
Стар ни сателита и не хващаме КИКА, не знам кога ще настъпя мъжа ми да си купим нов, нали сега имаме друга по належаща покупка Crazy
Виж целия пост
# 8
Много неприятно, дано малката забрави какво е гледала! Аз бих цензурирала, въпреки, че понякога предупреждават, че има кадри, които не са за деца, каква е гаранцията, че детето няма да е точно в този момент на ТВ и да гледа. Лично също съм на мнение, че ТВ децата трябва да гледат по 1ч на ден, което ще е нещо детско, така че да нямат допир до новини и други ужаси. По-скоро трябва да се помисли как да си гледаме новините, без децата да имат достъп до тях.
Виж целия пост
# 9
Малеее...настръхнах Shocked Shocked Shocked Shocked...Добре че всички са се оттървали живи и здрави...
И аз се замислих сега когато повдигаш този въпрос. Новините ги гледаме всеки ден заедно, но до сега Оливия не се е впечатлила от нещо- май е мъничка още. Мисля, че трябва да си живее в реалния свят, но разбира се, че ще си говорим надълго и на широко за случките, които я впечатляват(това за в бъдеще като порасне). Понякога гледа разни страшни анимационни филмчета по телевизията и аз често съм си мислила дали да не изключа ТВ-то, но като гледам,че никаква реакция няма от нейна страна- нека си гледа. Пък ако го изключа то се знае, че в къщи ще стане война Laughing Laughing Laughing Laughing
Виж целия пост
# 10
П.С Мисля, че все пак си зависи и от детето. ?На моя позната синът и ревеше дори и от анимационни филмчета като "Бамби" когато беше на възрастта на Оливия...Ако детето е впечатлително и чувствително, може би няма да разрешавам да гледа лошите кадри. Ако обаче си приема нещата нормално и само задава въпроси- ще отговарям по някакъв разбираем за нея начин и това е. Спомням си, че бях на 6 години, когато баща ми ме заведе на кино. Филма и до сега го помня:"7,9 по скалата на рихтер". Не ревах и не ме беше страх. Постоянно обаче питах баща ми"Защо туй и защо онуй..." По средата на филма даже успях и да заспя, та на другият ден се наложи да отидем и да го гледаме още веднъж...
Хаха, няма да забравя никога и коментара на баща ми тогава hahaha hahaha hahaha Joy Joy
"То това не е истина! Вече блоковете в Япония ги строят на прожини и когато има земетресение те само леко подскачат и се люшкат, все едно че си на въртелешката...!" Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy
После пък му надувах главата да се преместим да живеем в Япония Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 11
Според мен са малки за новини. Това, че се разстройват от филмчета като Бамби за мен е хубаво. За съжаление, сега са изрязали този епизод от филма и няма какво да те разстрои. Аз го намирам за неправилно. Трябва да им се дава възможност, наред с другите неща, да развият и емоциите си.
Малко оф, но все пак не съвсем; тук има тест за покриване на провинциалните критерии по четене, писане и математика, които се правят в трети и шести клас; децата имат по два часа на ден, в продължение на 5 дни, за да ги направят. Учителите нямат право да се намесват. Една родителка каза, че няма да позволи на децата си да правят теста, т.к. е силно стресиращ. Според мен това отношение също е неправилно. Това е част от живота; нужно ли е да ги предпазваме от всичко? А утре, когато наистина изпаднат в стресова ситуация, от която зависи живота им, работата им, бъдещето им и т.н. кой ще им я спести?
Аз поне си мисля, че трябва да предпазваме децата си от всичко, което ги застрашава, но не и да ги отглеждаме под похлюпак.
Виж целия пост
# 12
Фиди, по Кика имаШе новини специялно zа деца, май Лого се каzваха, няма ли ги ве4е?
Стар ни сателита и не хващаме КИКА, не знам кога ще настъпя мъжа ми да си купим нов, нали сега имаме друга по належаща покупка Crazy

Жалко, но напълно раzбирам  Wink
Виж целия пост
# 13
Хмм...според мен, децата имат различен от този на възрастните начин на възприемане на видяно и чуто. Снощи четох една статия, ставаше реч за експеримент в детска градина, на възраст около 4-5 год- всички деца, независимо от пол и раса са реагирали по един и същи начин при появата на бебе, закрилнически и обгрижващ (така ли се казва на български newsm78)
Същата ситуация, но с поява на 2-годишни деца, големите са ги приели като съперници в борбата за играчката.
Та затова и може би бандитката е реагирала по този начин, със загриженост към бебето.

за нереагиращите деца - все си мисля, че до определена възраст възприетото е само сменящи се цветове, образи и шум, а не поредица от логически действия, дали точно поради това някои не се впечатляват от страхотиите.

Ако ставаше въпрос за моето дете - нищо против да гледа ТВ от определена възраст, но...има си детски предавания, ще седим заедно и ще гледаме, за да мога своевременно да реагирам, ако възникнат въпроси.
Медиите стават все по-жестоки в търсенето и показването на сензации, гонейки зрителски квоти.  Twisted Evil
Виж целия пост
# 14
Аз не давам на Калина да гледа неподходящи за нея неща. Новините спред мен са неподходящи: тя не ги разбира и те са предназначени да осведомят възрастните. Гледаме детски филмчета и разни образователни програмки, колкото по--малко, толкова по-добре.
По интересно съвпадение, в България сега се дискутира дали пък да не се показват по новините, между 6 и 23 часа (?), новини за някои престъпления. Сигурна съм, че в клюкарника някъде има "разискаване", можеш да погледнеш, ако имаш нерви.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия