Въпроси за захранването

  • 516
  • 5
Момичета, помагайте, моля! Скоро и ние ще сме на 6 месеца, а още от сега се чудя какво да правя  Embarassed Колкото повече чета, токова повече се обърквам  Embarassed Незнам как и с какво да започна. По-конкретно искам да питам:
- как е по-добре: зеленчуци първо, плодови пюрета или оризова каша? зеленчуците варени или сурови?
- четох някъде, че можело да не се започва с каша, а полезните вещества от нея да се набавят чрез месо (т.е. да се започва с месо ли?)
- може ли да не купувам каша (тука има само някакви вече заедно с плодове или по няколко зърна заедно), а да сваря сама ориз или друго, да го намачкам с пасатора и да го разредя с кърма или вода, например?
- като за начало съм накупила всички видове пюрета, защото ме е страх, че ако аз ги приготвям, ще се загубят полезните вещества или нещо ще объркам. Вие готови пюрета ли давахте или веднага почнахте сами да си правите?
- като почвате пюренцата с 1-2 лъжички първия ден, после 2-3 втория и т.н. да кажем кога трябва да стигнем до 50 грама, а до 100? Винаги ли да започвам от 1-2 лъжички като давам нов плод или зеленчук или вече може и по-голямо количество веднага?
- И накрая, "педагогическото захранване" някой да го е практикувал и какво мислите за него? В смисъл ако ям банан, добре, ще дам и на Марк, но ако ям кисело зеле, например? Или да имам едно бурканче бебешка храна на масата и ако Марк прояви интерес към моята храна, да му дам лъжичка от бурканчето ли??
Споделете, моля, и със мене по каква схема захранвахте и сори, ако са тъпи въпросите  Embarassed
Виж целия пост
# 1
- как е по-добре: зеленчуци първо, плодови пюрета или оризова каша? зеленчуците варени или сурови?
Можеш да започнеш с което от трите пожелаеш. Аз лично първо въведох няколко разхлабващи полода /круша, тиква .../ защото много ме е страх от запек, а ориза и повечето зеленчуци /картоф, морков/ запичат и исках като започна да ги предлагам  с второто за деня твърдо хранене да неутрализирам запичащия ефект.

- четох някъде, че можело да не се започва с каша, а полезните вещества от нея да се набавят чрез месо (т.е. да се започва с месо ли?)

Месо по принцип няма проблем да се въведе още в началото на захранването, но чак пък като първа твърда храна преди зеленчуците и кашата не ми се вижда удачно. Още повече ако не се лъжа месото не се предлага в чист вид а със зеленчуци.

- може ли да не купувам каша (тука има само някакви вече заедно с плодове или по няколко зърна заедно), а да сваря сама ориз или друго, да го намачкам с пасатора и да го разредя с кърма или вода, например?
Разбира се че може. Най добре е с кафяв ориз че е по-богат на разли полезнотии, но ако нямаш  и бял става. Може да се приготви по 2 начина: Първия е да се свари и да се пасира, но в началото според мен не е оптимално, защото с пасаторе не може да се пасира толкова малко количество и ще трябва да изхвъряш повечето. Другия е ориза да се смели с блендер или кафемелачка на брашно и с него да се прави каша. Някъде имаше статийка за кафевия ориз и как да се приготвя, ако някоя мама я има под ръка да постне линка тук, моля   bouquet

- като за начало съм накупила всички видове пюрета, защото ме е страх, че ако аз ги приготвям, ще се загубят полезните вещества или нещо ще объркам. Вие готови пюрета ли давахте или веднага почнахте сами да си правите?

Досега съм давала само пюрета  мое производство. Подготвила съм се от лятото още като замразих на кубчета плодове и зеленчуци с известен произход /т.е. от грандината на село че с тези от пазара не ми се рискува/ Grinning Няма какво да сбъркаш - вариш/задушаваш и пасираш, нищо не добавяш - нито сол, нито захар, евентуално малко водичка от тази в която са врели зеленчуците ако са много гъсти пюретата.

- като почвате пюренцата с 1-2 лъжички първия ден, после 2-3 втория и т.н. да кажем кога трябва да стигнем до 50 грама, а до 100? Винаги ли да започвам от 1-2 лъжички като давам нов плод или зеленчук или вече може и по-голямо количество веднага?
Ами хубаво е при всеки нов плод/зеленчук да се започва от 1-2 лъжички и постепенно да се увеличава, но когато си въвела 2-3 плода можеш да започнеш новите да ги предлагаш в комбинация със вече въведените като постепенно увеличаваш количеството на новия плод/зеленчук за сметка на въведения по-отдавна.
А относно увеличаването на дневните порцийки - води се по детето, то само ще ти покаже колко да даваш. Сега поглеждам записките си и виждам че на четвъртия ден от захранването моя лакомник е излапал почти 1 кафена чашка плодово пюре - 60 гр.  #Crazy Важното е да даваш пюрето след кърменето ако нямаш намерение да заместваш хранене.

- И накрая, "педагогическото захранване" някой да го е практикувал и какво мислите за него? В смисъл ако ям банан, добре, ще дам и на Марк, но ако ям кисело зеле, например? Или да имам едно бурканче бебешка храна на масата и ако Марк прояви интерес към моята храна, да му дам лъжичка от бурканчето ли??

По този въпрос давам думата на някоя друга мама, защото аз нямам опит.  Wink
Виж целия пост
# 2
Ще ти кажа при нас как беше:
-започнах с оризова каша - запече се и продължих с плодово пюре с добавена каша за сгъстяване, след това зеленчуковите
-сега въведох месото
- може да се правиш и домашна, тази с многото зърна мисля,че не е подходяща за захранване, а също и с плод - започни с едно нещо за да следиш за реакция
-започнах с готово пюре, защото нямах сигурни продукти, скоро след това правех и дом. пюре, сега сме на смесено хранене Laughingдом. и купено, де
-започва се 1-2, после 2-3, после Йоанна се изяде половин бурканче, не следя за грамовете, до сега не е изяждала повече от 130 гр
-по-скоро педагогическото аз бих направила - аз ям... и давам от бурканчето, защото не винаги хапваш подходящи за захранвани храни
Поздрави и добър апетит!
Виж целия пост
# 3
Valka, едно въпросче за захранването с плодове - пишеш, че си почнала с тях. Сурови ли ги даде (за ябълките и крушите става въпрос) или им прави някаква топлинна обработка.
И още - тиквата просто я вариш без нищо или как?
Хм, те май станаха повече въпросчетата  Blush Реакцията на разхлабване не беше ли много "разхлабителна" след така споменатите круша и ябълка като първа твърда храна?
Аз също много се чудя дали да започна с плод или с картофено пюре и следя темата с интерес.
Виж целия пост
# 4
Хм, аз също започнах с ориз, но нямаше запек. Увериха ме, че докато кърмя е малко вероятно да се запече.
Виж целия пост
# 5
Valka, едно въпросче за захранването с плодове - пишеш, че си почнала с тях. Сурови ли ги даде (за ябълките и крушите става въпрос) или им прави някаква топлинна обработка.
И още - тиквата просто я вариш без нищо или как?
Хм, те май станаха повече въпросчетата  Blush Реакцията на разхлабване не беше ли много "разхлабителна" след така споменатите круша и ябълка като първа твърда храна?
Аз също много се чудя дали да започна с плод или с картофено пюре и следя темата с интерес.

Като започнах захранването ябълките и крушите ги задушавах. Миналата седмица за пръв път дадох сурова круша и ми се стори че нямаше разхлабващ ефект както задушената.
Тиквата я беля и режа на кубчета и я задушавам - имам специална решетка за тази цел, но може и да се свари.
Като въведох плодовете в началото не забелязах да дриска повече отколкото като беше само на кърма. По принцип ябълката не е разхлабваща, а напротив, но пък я въведох защото идеално се комбинира със всички останали плодове и някои зеленчуци.
Миналата седмица дадох картоф с морков и резултата беше запек  Sick
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия