въпрос към тези, които правят туршии

  • 3 352
  • 11
Направихме туршия от зеле, чушки, моркови, карфиол и целина(в едно бидонче).Марината е от оцет, сол и вода но нещо не сме направили както трябва защото днес я пробвах и всичко е омекнало. Въпроса ми е може ли нещо да се добави сега за да се "спаси" туршията или просто всичко ще стане една каша, която да изхвърля? newsm78 Предварително Ви благодаря за отговорите!!!
Виж целия пост
# 1
не знам,нищо не разбирам от туршии и за съжаление не мога да ти дам съвет.Само съм чувала,че се слага аспирин в такива туршии които не се варят,а пък не знам вие дали сте сложили и дали е от това newsm78
Виж целия пост
# 2
Ако не си правила трушията с пропорции е възможно да ти е малко солта, а и като гледам нямаш никакъв консервант/аспирин или вит.С/ и затова да е омекнала. А и тази вода аз за такава морината на трушия не съм чувала.
Обикновенно са в някакво съотношение олио, оцет сол захар и подправките. То трушията като я залееш с маринатата /обикновенно топла/ сама си пуска вода.
По това което казваш май спасение няма.
Дано не си направила много.
Ако не бързаш ще видя рецептата на майка ми за трушия/ за бърза консумация/ държим я в хладилника ще ти я кажа.
А свекито заваря трушиите и така не се развалят.Имаме чиналогодишна и си е чудесна!
Виж целия пост
# 3
И аз съм от непробвалите, ама иначе "на всяка манджа мерудия" Embarassed Embarassed
Това, което съм забелязала, кагато майка ми прави туршии е - когато я прави с оцет и вода, слага вътре и аспирин, залива зеленчуците с гореща марината и ги затваря с капак на винт. След това ги обръща - незнам какво значение има, може би да направи вакуум newsm78
А когато се прави в бидонче - тогава се прави саламура само от сол и вода /може би пак някакъв консервант newsm78, знам ли Confused/. И предполагам, че в този случай се преточва, както киселото зеле.
Това мисля аз Laughing Laughing
Виж целия пост
# 4
 NadiaNGX ,напиши ми рецептата на майка ти, моля те!
Виж целия пост
# 5
Отивам да питам свеки как действа с туршията. Тя прави такава в бидонче без да я вари и без олио. Отзиви - след час, първо трябва да я омая за да изплюе инфото.
Виж целия пост
# 6
купи от аптеката натриев бензоат и сложи една- две лъжи4ки.
Виж целия пост
# 7
Най-вероятно й е малко солта. Изхвърли старата марината и направи нова!
Ето моята рецепта: напълвам буркана с вода, като меря точно колко съм сложила. След това я изливам в съд и на 2 литра вода изхвърлям чаша и половина вода и заменям с чаша и половина оцет. Добавя се на 1 литър течност 10 гр заахр и 60 грама сол. Слага се на котлон да заври. След като се охлади се сипва отново в буркана. След това се преточва всяка вечер или през вечер.
Доколото знам това е единственото спасение за такъв вид туршия. От другите -с аспирини и бензоати не правя, противопоказни са ми на стомаха.
Дано не е прекалено късно за спасяването на туршията ти.
Виж целия пост
# 8
Ако зеленчуците вече са омекнали, нищо не може да ги спаси! Ако положението не е толкова зле(стават за ядене), можеш да стопираш нещата с нова марината с консервант - натриев бензоат, калиев сорбат, аспирин или др.
На мене така ми се развали една туршия преди 2 години - тъкмо я направих и изкарах бидоните на терасата, времето се стопли нетипично за сезона, напече едно слънце и... Половината туршия изхвърлих, другата я спасих по описания вече начин.
Моята марината е следната:
1 ч.ч. морска сол
4 ч.ч. захар (ако обичате сладка туршия - 6 ч.ч.)
4 ч.ч. оцет
9 ч.ч. вода

Всичко това завира до стопяване на захарта и солта. След истиване се прибавя 1 с.л. натриев бензоат. Тази марината се излива в съда, в който ще правите туршията(аз ползвам бидончета от маслини - вместимост, колкото 1 кофа). После започвате да тъпчете нарязаните  зеленчуци (зеле, моркови, камби, цветно зеле...) Като престоят малко, те се слягат и започвате да тъпчете още. И така, докато се напълни съдът. Оставяте на хладно и след 10-14 дни е готова за консумация.
От всички рецепти за туршии, които съм ползвала, тази се оказа най-успешната и по вкуса на нашето семейство.
Между другото, чувала съм, че ако в зеленчуците има много нитрати, туршията бързо се разваля... newsm78
Виж целия пост
# 9
аз пък си мисля че и е топло на твоята туршия това от опит  Embarassed колкото и сол да и слагаш няма да се оправи ако я преместиш на по студено няколко градуса ще спрес процеса на разлагане успех аз правя вече с подправката на доктор йоткер супер става   chef
Виж целия пост
# 10
Да ви кажа вчера изхвърли от горе няколко пласта от туршията. На долу зелето и морковите не са така меки, стават за ядене и добавих натриев бензоат. Свалихме бидона в мазето на по-студено. Ще видим след няколко дни какво е положението Wink
Виж целия пост
# 11
Трушия за бърза консумация
За 6 кг. продукти. /разпределяш ги като си желаеш/

Зеле
Цветно зеле
Моркови
Червена капия
1 връзка кервиз

Марината:
400 гр. оцет
250 гр. олио
1 ч.ч захар
1/2 ч.ч сол
Завира 2-3 мин. и се залива нарязаната трушия.
Маринатата трябва да е топла.
Ние го правим в отрязано 5 л. шише и я държим в хладилника.
така може да стои в хладилника дълго време.Ние за около 3 седмици я хапваме не остава да се развали.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия