РУСКА КУХНЯ

  • 132 572
  • 738
# 90
mozila, има много варианти на тази торта, а също така и доста спорове кой е оригиналният. Много от моите руски познати имаха домашни стари изпитани рецепти, правени с години. Оказва се, че не само в Русия правят торта Наполеон, в Дания има Napoleonsterte, в Германия – Napoleonschnitte, в Норвегия – Napoleonskake, в Швеция - Napoleonbakelse. Във Франция имат  Napoleon с бадемов крем и т.н.
В Русия съм яла варианти с варен крем, с крем от варена сгущьонка и масло, с печени домашни кори, с кори от готово бутер тесто. Признавам си, всичките са ми били вкусни. Ама пък и в какви компании ги хапвахме.... Peace Може би човек трябва да пробва и да намери "своя" Наполеон, т.е. варианта, който ще му хареса най-много.  bouquet
Виж целия пост
# 91
Alyona, много благодаря за информацията и линковете!  Hug Като ги направя, ще се похваля тук Simple Smile. Иначе видях, че печенето е в тандырь, но ще се опитам да го наподобя максимално  Peace (понеже имам известен опит с индийския хляб наан, който се пече в подобни пещи).
Виж целия пост
# 92
Много ти благодаря за отговора Лабрекс! Тя леля ми разказваше ,че не е била с варен крем. Явно е била с втория крем. Ама тя загубила рецептата. Тя моята стана като един ял, че ми каза.Но просто бях любопитна да опитам друг вид. Още веднъж благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 93



моят първи опит за това ястие Peace
- http://picasaweb.google.com/107161270495891056377/xZQsFH#5566549610778940658
Виж целия пост
# 94
Селма, много се радвам, че съм била полезна Hug
Аелис, да, външно много прилича на еклерова торта, но на вкус ще усетиш разликата, на мен лично ми харесва повече Flutter  chef
Виж целия пост
# 95
Здравейте,

като малка си спомням, че баба ми правеше шчи.
Все ми повтаряше, че дядо ми е "донесъл" рецептата от Русия. Laughing
Под "донесъл" да се разбира, че е предавал по спомени на баба какво е имало вътре. Mr. Green Blush
Но после баба открива истинската рецепта. Grinning
И понеже аз явно съм се метнала на дядо  Blush ooooh!, утре ще й звънна да ми я продиктува пак и ще я напиша и тук. Sunglasses
Обожавам я тая супа, чак слюноотделяне ми се образува. Blush
Snarky Chimpfanny, веднага ти казвам как правим "щи" ние у дома. Рецептата е от Костромския край, от там са дядо и баба ми.
Един голям хубав джолан се вари в тенджера под налягане докато месото отпада от кокала, може би около 2 часа в толкова вода, колкото после ще ти бъде бульона. Изваждам го и го обезкостявам, обезжилявам  и прочие като оставям само чисти парчета месо нарязани не на много дребно.
Междувременно в друга тенджера, в която ще правя супата запържвам лук и моркови. Добавям червен пипер щедро. През цедка пресипвам бульона от тенджерата под налягане в тази с лука и морковите. Добавям месото на парчета.
Сега – около 1/5 кисела зелка /зависи от големината, аз всичко на око го правя/ се нарязва на ситно и се буха вътре.  Много важно!!! кисело зеле, може и със прясно, но тогава при лука и морковите се добавят домати - около 2 бр. Оставям да поври малко киселото зеле /около 10 мин./ и добавям 3-4 картофа /зависи от големината/ нарязани на дребни кубчета като за мусака. Като се сварят картофите - воала!!! Разбира се сол и черен пипер на вкус. И да, един дафинов лист със зелето. Да ви е сладко. В моето семейство тази супа е на голяма почит!! Може да се добави в чинията една лъжица сметана квасена, става убиец. Това е количество за голяма тенджера - 26 см. диаметър.
Ако джолана е малък, добавям и допълнително свинско, може бут. Но джоланът е важен заради кокала, иначе бульонът не е вкусен.
Labrex, мерси за темата!!
Ще се включвам с още рецепти, нали съм родена в Москва, пък и майка е русская девушка  Wink.
Например селедка под шубой, уникалните палачинки /блины/, рассольник и всякакви други вкуснотии.
Виж целия пост
# 96
Добър ден и от още един почитател на руската кухня!  Simple Smile

Голям фен съм на руския форум към кулинарния сайт 7say и искам да предложа на вашето внимание две сполучливи рецепти от там, изпълнени от мен.  Flutter

Пирожки


Тесто за около 30 броя: (аз правих половин порция и ми се получиха 20)))

50 гр прясна мая, 1,5 топло мляко, 4 суп. лъжици без връх захар, 6 суп. лъжици брашно (за начало), 2/3 чаена чаша олио, 2 яйца, сол.

В топлото мляко се разтваря маята, добавя се захарта и 6 лъжици брашно. Хубаво се разбърква, завива се с кърпа и се оставя за 30 мин.

Отделно се разбиват яйцата със солта (аз сложих към 1,5 ч лъжичка). Яйцата се добавят към първата смес, добява се брашно, докато не стане меко тесто, като междувременно се добавя и олиото на няколко пъти. Да се омеси, докато тестото не започне да се отделя от ръцете - трябва да стане меко и еластично. Оставя се покрито с кърпа за 15 мин.

След това започваме да късаме парченца тесто и да оформяме овал (аз за по-тънко с точилката), слагаме каквато плънка обичаме (моята е от варен ориз+сварени яйца - доста популярна плънка в Русия).
Слагаме ги в тава, постлана с хартия, оставяме ги поне за 30 мин. да втасват, намазваме с яйце отгоре (аз ги намазах с топло млекце+маргарин) и печем на 200 градуса до готовност.

Стават хрупкави, тестото хубаво се изпича вътре. Ето резултатът:



преди печене и готови:



разрез:
Виж целия пост
# 97
Сега нещо сладко  Simple Smile

Знаменитите сушки (или както още ги наричат баранки, бублики)

Сушки


1 кутия кондензирано мляко (аз ползвах именно руско такова, с вносно не знам как би се получило), 2 яйца, 1-2 ванилии, щипка сол, 50 гр. масло или маргарин, 0,5 ч лъжичка сода, около 600 гр. брашно, 1 жълтък+малко прясно мляко за намазване, мак

От това количество ингредиенти се получават около 60 броя.

Приготовление: разбиват се яйцата, прибавя се конденз. мляко, ванилите, солта, маслото и всичко се разбърква. Брашното се смесва с хлебната сода и се замесва тесто. Брашно се слага толкова, колкото да не стане нито прекалено твърдо, нито да лепне - трябва да е мекичко.

От готовото тесто се късат парченца колкото орех, с две ръце се разточва да стане въженце с дебелина колкото кутре, че и по-тънко даже (тук дъщеричката се включи да помага, включете и вашите деца, забавно е  Simple Smile), съединяват се краищата да се получи кръгче.



Жълтъкът се разбива с прясното мляко, намазват се нашите бублики, който обича може да ги поръси с мак, аз нямах, но моето дете не обича да има разни поръски  Crazy, нареждат се в тава, постлана с хартия и се пекат при 200 градуса ок. 15 мин (при мен повечко отне).



На външен вид не станаха като магазинните (не очаквах да се надуят толкова при печене и дупките почти се затвориха) , но на вкус станаха даже по-добри!  Heart Eyes

Стават страшно хрупкави и може и така да се хрупат или както аз правя, че нямам зъби  Mr. Green ги топя в чай.

Виж целия пост
# 98

Киса, затрупа ни с вкусотийки! Crazy Heart Eyes  Чудни са сушките, магазинните ряпа да ядат, и пирожките много апетитни! Peace bouquet  Как и кога само да успее човек нсичко да опита и направи!? Grinning
Виж целия пост
# 99
Това и мен ме заинтригува, не ми стори много трудно newsm78 Утре ще се пробвам и аз Peace
Виж целия пост
# 100
Не знам как съм пропуснала досега да се запиша в темата Wink - вкъщи си имам един полуруснак и естествено обожаваме руската кухня. Ще споделя някоя сполучлива рецепта по-нататък Heart Eyes
Виж целия пост
# 101
  Здравейте,момичета!
Киса,чудни вкусотийки си донесла,благодаря ти!  bouquet

 Аз да допълня темата с моите(мамините и на бабушка) ажурные блины,дантелени палачинки:
правя ги и за солени и за сладки плънки:
500мл прясно мляко
2-3с.л.захар
2 яйца
щипка сол
1/2ч.ч.разтопено масло или маргарин
брашно до гъстотата на боза
Яйцата се разбиват с тел,добавя се захарта,солта,млякото и брашното до гъстотата на боза.Накрая се налива разтопеното масло.Тестото се оставя да "узрее" 1 час,след което се пекат в незалепващ или чугунен тиган тънки палачинки.При разливането на тестото по края се получават множество малки дупчици,които наподобяват дантела. Grinning



  И още една любима рецепта - Лимонный творожник (лимонов сладкиш с извара)
4 яйца
1ч.ч.захар
500гр.извара
1 бакпулвер
ванилия
кората на един лимон
сок от половин лимон
3с.л.грис

  Всички продукти се смесват.Излива се в намазана с мазнина и поръсена с брашно форма.Пече се на 180С около 40 мин.Още горещ сладкиша се поръсва с пудра захар.

Виж целия пост
# 102
   Кисе,правя абсолютно същите сушки.Даже се чудя,източникът,дето ползвам,дали не принадлежи на теб?   bouquet
   
    Тестото е много приято за лепене:не лепне ,не цапа....
    Ей какви ги лепим заедно с малкия ми син.  Simple Smile

 
Виж целия пост
# 103

Киса, затрупа ни с вкусотийки! Crazy Heart Eyes  Чудни са сушките, магазинните ряпа да ядат, и пирожките много апетитни! Peace bouquet  Как и кога само да успее човек нсичко да опита и направи!? Grinning

През седмицата си харесвам рецепти, а в почивните дни ги изпълнявам.


 
Киса,чудни вкусотийки си донесла,благодаря ти!  bouquet


 Аз да допълня темата с моите(мамините и на бабушка) ажурные блины,дантелени палачинки:

 Радвам се, че ви харесаха.  Flutter Аз пък точа лиги по твоите "блини" - колкото пъти и да съм правила и то по най-различни рецепти, не ми се получават нито тънки, нито пък ажурени...  Tired Тиганът има ли голямо значение в случая? Не ми залепват, но не мога да разпределя тестото тънко и равномерно....


  Кисе,правя абсолютно същите сушки.Даже се чудя,източникът,дето ползвам,дали не принадлежи на теб?   bouquet


Ти пък! Не съм чак такава кулинарка, просто обичам да приготвям нещо по-така събота и неделя, особено сега зимата като седим по цял ден вкъщи, да изпробвам нови рецепти.
Виж целия пост
# 104
Ох, момичета, успях да ви прочета темата и... започна едно обилно слюноотделяне Mr. Green (добре, че има руски магазин в София и част от нещицата/продуктите ги има налични)

Та по повод великолепните сушки на Киса се сетих, че скоро гледах в нета една, поне според мен, доста ефектна рецепта за фаршировани сушки - ето я Всъщност намерих много варианти на тази рецепта, но точно това предложение ми се стори по-интересно заради орехите в каймата. Не съм пробвала подобно чудо, но ми се струва освен ефектно и доста вкусно, и мисля скоро (да кажем, на РД след 2 месеца да шашна гостите, особено тия, които дори не знаят какво са сушки Mr. Green)
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия