Малкото голямо четене!

  • 13 145
  • 104
Гласувахте ли вече за любима детска книга? Честно казано аз много се запалих и вече всеки ден влизам да гласувам за моята петорка /имаш право да гласуваш на ден само за пет книги/. Наша любима съфорумка също участва - сещате се коя е, да не й правя реклама! Grinning

Дори и да не гласувате в сайта на БНТ кажете кои за вас са петте любими детски книжки?
Аз агитирам за Приключенията на Том Сойер, Две години ваканция на Жул Верн, Рудниците на цар Соломон, Приключенията на Пинокио и Роня, дъщерята на разбойника!

Можете да им пишете и със свои предложения - книги, които ги няма в класацията, а искате да бъдат там. Аз сега ще им пиша за Рали на Ст. Дичев.

Виж целия пост
# 1
Може ли линк  Heart Eyes

Май само аз не познавам съфорумката, но не виждам нищо лошо да й се направи реклама  Flutter
Виж целия пост
# 2
Ето го линка: http://malkotochetene.bnt.bg/

А за съфорумката давам жокер и млъквам: освен с книжките си е известна и с това, че отглежда два трола вкъщи. Grinning Wink
Виж целия пост
# 3
Разделени ли са в някакви категории? Франклин, Здрач, Властелина- съвсем различни са.
Виж целия пост
# 4
въобще не мога да се вместя в пет, но да подкрепя българските за начало:
Тошко Африкански
Ян Бибиян
Български народни приказки
не можах да намеря Хвърчащата класна стая на Кестнер и за това гласувах за:
Двойната Лотхен
Малката принцеса на Ф.Бърнет

Тия пет за сега, утре може би ще гласувам за други
Виж целия пост
# 5
Хора, аз ли не правя нещо както трябва или сайтът е много тежък. Отварям гласуване по азбучен ред. С "А" се справих, но на "Б" успях да вляза веднъж и блокирах.
От "А" гласувах за "Алхимикът" на Паулу Коелю, въпреки че тя е за по-пораснали деца, все пак ми е любима  Grinning и за "Аничка Дребосъчето и Сламения Хуберт от Витезслав Незвал", много любима книга от детството, една от първите ми книги  Hug
Ще ми се да мога да използвам и другите си три варианта, а утре пак. До кога е срока за гласуване? Много въпроси зададох, обаче не мога да изчерпа информацията от сайта, защото явно лап-топчето ми не може да се справи с него.
Виж целия пост
# 6
При мен нямаше никакъв проблем с гласуването.
Безспорен фаворит ми са Приказките на О. Уайлд, а след тях - любимите книжки са много, гласувах малко на посоки.
Присъствието на "Алхимикът" до "Пипи" и "Том Сойер" ми е доста странно...  newsm78
Виж целия пост
# 7
При мен нямаше никакъв проблем с гласуването.
Безспорен фаворит ми са Приказките на О. Уайлд, а след тях - любимите книжки са много, гласувах малко на посоки.
Присъствието на "Алхимикът" до "Пипи" и "Том Сойер" ми е доста странно...  newsm78

Явно са имали на предвид и по-големи деца  Hug
Приказките на О. Уайлд са много хубави, ама пак трябва да си малко по-голям като ги четеш...  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Според мен са за същата възраст, в която се четат и "Малката кибритопродавачка" и "Ането". Аз съм ги чела в 1-2 клас, на дъщеря ми съм ги чела по същото време. Това не пречи да се четат и на 30-40. Преди няколко години препрочитах "Ането" и плаках като дете... Просто това са ГОЛЕМИ книги!
Това е само едно мнение и смятам за нормално да не го споделят всички.  Simple Smile
 
Виж целия пост
# 9
 Peace Аз прочетох Приказките на О. Уайлд преди няколко месеца, т.е. във възрастта 30-40. Може би щеше да е хубаво и като по-малка да съм ги прочела, за да хвана разликата във възприятията.

Виж "Малката кибритопродавачка" и "Ането" и аз съм ги чела към 1-2 клас и може би трябва да ги препрочета!!!

Успях да пусна и другите си три гласа. От "Б" една от най-любимите ми книги "Без дом" на Хектор Мало. От "В" "Васко да Гама от село Рупча" и "Войната на таралежите" на Братя Мормареви - и тях много ги обичам.
Ще си дочакам утре и ще продължа. От "В" подминах "Винету", въпреки че това ми беше любима книга, като "дете на татко ми", който все такива книжки ми връчваше  Laughing
Май ще срещна много добри спомени тук  Hug
Виж целия пост
# 10
Гласувах за:
Роня, дъщерята на разбойника
Братята с лъвски сърца
Пипи Дългото чорапче
Емил от Льонеберя
Мили бате!... Писма на един дакел

Утре мога да гласувам отново, така ли?
Виж целия пост
# 11
Правя копи - пейст на част от регламента
"Какви книги могат да участват в състезанието

За избора на любима детска книга могат да бъдат номинирани художествени произведения, предназначени или допустими за деца и юноши (читатели до 18-годишна възраст). Книгите трябва да съдържат художествен текст в проза или стихотворна форма, включително приказки, митове и легенди на народите, авторски приказки, разкази и романи, художествени автобиографии и биографии.

До участие в класацията НЕ се допускат книги с пословици, поговорки, гатанки, загадки, задачи и др. под., комикси, книги-игри, книги-пъзели, книги без текст, учебни помагала, христоматии, научнопопулярни издания, речници и справочни издания.

В класацията могат да участват само книги, написани или преведени на български език и издадени в България като книжно тяло до 15 януари 2011 г. Не се допуска номинирането на електронни издания и издания под печат към началото на кампанията „Малкото голямо четене”."

Това донякъде обяснява, наличието на "Алхимикът", а предполагам и на други книги за по-големи, защото 18 години са си идеална възраст.
Някой каза, че може да се гласува всеки ден, за по 5 книги и наистина на петата, автоматично спира да ти дава "ГЛАСУВАЙ". Ще чакаме утре да видим как ще е  Grinning


 

Виж целия пост
# 12
Да, всеки ден може - по 5 книги! Peace Аз вече трети ден гласувам.  Wink
Виж целия пост
# 13
Днес добавих нови пет книги. Дано ми стигне времето пет по пет да мина по цялата азбука   newsm78.

В

Винету - Карл Май

Д

Двойната Лотхен - Ерих Кестнер
Доктол Ох Боли - Корней Чуковски
Дядовата ръкавичка - Елин Пелин
Дюн - Франк Хърбърт


Виж целия пост
# 14
Боже, колко много нови книги са добавили! Направо не знам за кого да гласувам - все нови и нови любими книги. Аз днес дадох глас за Книга за джунглата, Васко да Гама от село Рупча, Рали /включена по мое предложение/, Две години ваканция и Децата на капитан Грант.
Между другото са включили странни книги.  newsm78  Примерно биографията на Лейди Гага, ама ... те днешните деца какво ли не четат!  Grinning
Виж целия пост
# 15
Между другото са включили странни книги.  newsm78  Примерно биографията на Лейди Гага, ама ... те днешните деца какво ли не четат!  Grinning

 Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 16
 Може и 5 пъти за една книга да се гласува. Детето гласува само за Малкият Никола.
Виж целия пост
# 17
Радвам се, че има такава тема. Аз гласувах за "Ние врабчетата" на Радичков, "Патиланско царство", "Пипи Дългото чорапче" и за "Приказки" на Братя Грим. Тези книги са ми сред любимите от детството. Предложих включване на Басните на Лафонтен. Имах много красиво издание с хубави картинки.
Виж целия пост
# 18
Емил от Льонеберя с автор: Астрид Линдгрен - Много любима

Здрач от автор: Стефани Майер - Тази книга накара много деца да четат, макар и само в една тематика...  Grinning

Клетниците с автор: Виктор Юго - Чела съм я и като дете и като по-голямо дете. Страхотна...

Конникът без глава с автор: Майн Рид
- От книгите на татко. Много ми хареса.

Макс и Мориц от автор: Вилхелм Буш
- голям смях с тези двамата беше.

Стигнах до буквата "М". Имам шансове да мина азбуката. Много от книгите, с които се сблъсквам ми говорят много, но не съм сигурна дали съм ги чела. Доста явно съм и позабравила...

Може и 5 пъти за една книга да се гласува. Детето гласува само за Малкият Никола.

При мен книгата, за която съм гласувала днес веднъж, отметката й за гласуване се маха и може за нея чак утре.  Simple Smile
Виж целия пост
# 19
Здравейте!
На 16 години съм и съм пристрастена към четенето и писането. И макар много книги да са били прелистени от мен, имам само 2 изявени фаворита. Те са от един и същи автор и както повечето от книгите му, носят огромно послание.
"Последната песен" и "Незабрима разходка" (не разбирам защо са превели заглавието така; аз си го тълкувам по съвсем различен начин) - за разлика от много други романи, нишката на любовта е на заден план, а отношенията в семейството и смисъла на живота са основните проблеми. Наистина книгите заслужават посветеното им време - и от писателя, и от читателя.
Виж целия пост
# 20
Пфуу, подкарах ги по азбучен ред и набързо си изгърмях гласовете #Cussing out
Виж целия пост
# 21
Пфуу, подкарах ги по азбучен ред и набързо си изгърмях гласовете #Cussing out
Joy Joy Joy
И аз ги карам така, но като чатна пет броя, си чакам търпеливо утрешния ден  Joy Joy Joy
Тази сутрин няма да имам време да гласувам, но довечера ще я свърша тази работа...
Виж целия пост
# 22
 И аз гласувам за 4-ти ден и съм стигнала до Том Сойер. Може би така се обезсмисля малко класацията, но е толкова трудно да отсееш 5 любими книжки. Мисля, ако успея да стигна докрая, все пак да повторя с 5 най-любими.Обмисляйки ги, не мога да ги докарам до 5, ама ще пробвам. Но наистина има много книги , на които се чудиш мястото им там ли е. Последно видях и "Ужасно силно, адски близо". "Птиците умират сами" , "История с куче в нощта"също ме изненадаха. Това, че главният герой е дете, не прави книгата детска според мен.
Виж целия пост
# 23
Не видях две от любимите си книги - Момиченцето от Земята и  Приключения в бъдещето (Гостенка от бъдещето) на Кир Буличов. Не знам как да ги предложа и дали има още време  Rolling Eyes

Иначе от списъка, който виждам, любими са ми:
Тайната градина
Дейвид Копърфийлд
Билбо Бегинс
Властелинът на пръстените
Двойната Лотхен
Дюн
Землемория
Конникът без глава
Малкият Никола
Маншон, полуобувка и мъхеста брада
Нощен патрул
Пипи Дългото чорапче
Светът на диска
Хари Потър
Хрониките на Амбър
Чичо Томовата колиба

Някои съм ги чела като голяма и не са ми детски изобщо, но все пак ми харесват. Много е трудно да се съзтезават книги за малки и за тийнове...
Виж целия пост
# 24
Извадка от регламента на играта:
Цитат
Какви книги могат да участват в състезанието
За избора на любима детска книга могат да бъдат номинирани художествени произведения, предназначени или допустими за деца и юноши (читатели до 18-годишна възраст).
Попрегледах списъка със заглавията и ми се струва, че има доста книги, които не отговарят на това условие... Явно няма някаква система за "филтриране" и според мен списъците са ненужно утежнени.
Виж целия пост
# 25
Не видях две от любимите си книги - Момиченцето от Земята и  Приключения в бъдещето (Гостенка от бъдещето) на Кир Буличов. Не знам как да ги предложа и дали има още време  Rolling Eyes

Има бутонче - "Предложи любимата си книга". От там трябва да е.
Не знаех, че има книга "Гостенка от бъдещето". Това ми е любимо детско. И любима песен имам от него. Отивам да гласувам, че ще си изтърва реда за днес Simple Smile))))


П.П. Елора, а виж, да не е тази - "Момиченцето от Земята" с Автор: Кир Буличов. Нея я има в класацията... да не е същата?
Виж целия пост
# 26
Предлагам Малката Маймунка Мунка на Николай Зидаров.
Много ми беше любима като бях на 3 годинки. Намирах я за много поучителна. Хай, наздраичката!
Виж целия пост
# 27
П.П. Елора, а виж, да не е тази - "Момиченцето от Земята" с Автор: Кир Буличов. Нея я има в класацията... да не е същата?
Момиченцето от Земята и Гостенка от бъдещето са различни книги, макар все Алиса да е главната героиня. И са страхотни и двете!
Ей сега ще ида да гласувам.
Виж целия пост
# 28
П.П. Елора, а виж, да не е тази - "Момиченцето от Земята" с Автор: Кир Буличов. Нея я има в класацията... да не е същата?
Момиченцето от Земята и Гостенка от бъдещето са различни книги, макар все Алиса да е главната героиня. И са страхотни и двете!
Ей сега ще ида да гласувам.

Ядец голям правя, че не знам за тях до сега. Трябва и двете да ги търся...

Междувременно гласувах за

"Малкия принц" Антоан дьо Сент Екзюпери - тази книга я четох като студентка и много ме беше яд, че не съм я чела и като дете, за да видя разликата във възприятията. Имам спомен обаче, че като дете я бях взела и както я взех, така и я върнах. Май не ми се хареса.

"Мечо Пух" - Алън Милн - "Колкото повече, толкова повече" Simple Smile

"Патиланско царство" Ран Босилек - класика в жанра. Една от първите ми книги и завинаги много обичана.

"Пипи Дългото чорапче" Астрид Лингрен - друга класика. Любима книга от детството и до сега.

"Мъже без мустаци" - Братя Мормареви - Simple Smile Винаги свежи.

Аз ще продължавам да гласувам до края на азбуката, защото искам всяка книга да си заслужи това, което заслужава. Ако остане време ще се върна и ще отсея тези, които повече харесвам от останалите... Simple Smile

П.П. Снощи съм била последна, днес съм първа, за това си редактирам поста с новите пет книги за днес...

Приказки от Автор: Оскар Уайлд. Чудесен свят, в който се усетих да се потопя след 30 - те си години... Simple Smile

Приказки - Братя Грим от Автор: Братя Грим - приказки без край -    Белоснежка и Червенорозка, Бременските градски музиканти, Вълкът и седемте козлета, Златната гъска, Пепеляшка, Снежанка и седемте джуджета, Спящата красавица, Хензел и Гретел, Храбрият млад шивач, Цар Дроздобрад, Червената шапчица и още и още... Как да ги забравиш?!? Simple Smile

Приказки - Ханс Кристиан Андерсен - Малката кибритопродавачка, Грозното патенце, Палечка, Малката русалка. О-о-о-о, спирам няма да ми стигне времето Simple Smile

Приказки - Шарл Перо - Спящата красавица, Синята брада, Котаракът в чизми, Пепеляшка, Малечко палечко, Червената шапчица, Магарешката кожа. СУПЕР.

Научих и нещо ново или поне си го уточних за мен - Червената шапчица е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо във Франция и братя Грим в Германия. Чак се стреснах да не стана за смях... Simple Smile

Приказки от хиляда и една нощ - Ех, тази Шехерезада...

Това е от мен. Дълъг ми е поста, ама нямаше смисъл да пускам нов. На буквата "П", заради приказките, доста поизостанах с азбуката. Предполагам, че после ще се наваксва Simple Smile Simple Smile Simple Smile

 

Виж целия пост
# 29
За да разтъкам темата, слагам новите си пет гласувания за днес

Приключенията на Лукчо с автор: Джани Родари.

Приключенията на Том Сойер с автор: Марк Твен

Рали с автор: Стефан Дичев - много се бях впечатлила от нея като дете.

Робинзон Крузо с автор: Даниел Дефо - класика!!! Simple Smile

Тайната градина на Франсис Бърнет - прекрасно четиво.
Виж целия пост
# 30
За да разтъкам темата, слагам новите си пет гласувания за днес

Приключенията на Лукчо с автор: Джани Родари.

Приключенията на Том Сойер с автор: Марк Твен

Рали с автор: Стефан Дичев - много се бях впечатлила от нея като дете.

Робинзон Крузо с автор: Даниел Дефо - класика!!! Simple Smile

Тайната градина на Франсис Бърнет - прекрасно четиво.
Благодаря ти за подкрепата за Рали!  Peace
Днешните мои /почвам ги от началото пак/:
- Автобиография на Нушич
- Алфонс Треперибузков
- Анн от фермата Зелените покриви
- Без дом
- Васко да Гама от село Рупча

Аз друго си мисля. Че накрая за първенството ще спорят 5-6 книжки. Примерно: Пипи, Том Сойер, Малкият Никола, Мечо Пух... Може би трябва да си изберем един от фаворитите и да гласуваме само за него, защото иначе ще се разводнят гласовете. Въпреки, че аз не  мисля да го правя - ще си карам поред!
Виж целия пост
# 31
Цитат
Аз друго си мисля. Че накрая за първенството ще спорят 5-6 книжки. Примерно: Пипи, Том Сойер, Малкият Никола, Мечо Пух...
Е, как пропусна Хари Потър? Не мислиш ли, че именно той ще спечели?
Виж целия пост
# 32
Цитат
Аз друго си мисля. Че накрая за първенството ще спорят 5-6 книжки. Примерно: Пипи, Том Сойер, Малкият Никола, Мечо Пух...
Е, как пропусна Хари Потър? Не мислиш ли, че именно той ще спечели?
Мой пропуск!  Peace
Ама аз съм от поколението, в което Хари Потър не се четеше.  Grinning
Виж целия пост
# 33
  Радвам се, че има такава тема  Party
 Аз си мисля, че сред финалистите ще е "Ние врабчетата".
Всеки ден излизат нови и нови, забравени и много любими. А иначе има толкова ценни книжки. За съжаление много от тях не съм чела. Надявам се да наваксам покрай децата Simple Smile

Поздравявам БНТ за проекта!   bouquet
Виж целия пост
# 34
Тимур и неговата команда с Автор: Аркадий Гайдар - може да ви е странен този мой избор, но си спомням, че много харесах книгата. Все пак съм живяла във времето, когато тези книги ни изграждаха...

Тошко Африкански с автор: Ангел Каралийчев - Тази книга и бях направила настолно четиво. Все се мъкнех с нея...  Joy Joy Joy

Тримата мускетари от автор: Александър Дюма - класика и омая...

Хитър Петър и Настрадин Ходжа - не може да не са в класацията просто, тези двама зевзеци!!!  Laughing

Чернишка от автор: Емилиян Станев .

Това от мен за днес. Имам още 10 дни. Ще стигна до края на азбуката и после вече ще главам подборно, за трупане на точки. Не ми е ясно как ще избера newsm78, но... ще се пробвам  Grinning
Виж целия пост
# 35
 За "Тимур и неговата команда" и аз гласувах. Предложих да включат "Главата на професор Доуел" на Александър Беляев и "Майчина сълза" на Ангел Каралийчев. Първата ме подтикваше да фантазирам, втората да чувствам и съчувствам .
Виж целия пост
# 36
О, и аз утре ще гласувам за Тимур! Голям тежкар - като дете бях влюбена в него. И Женя беше голяма сладурана. Абе книжката си личи, че е писана с много любов към децата, другото няма значение.
 
Днес гласувах за: Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада /няма такава книга, голям майтап! Peace/, Наследникът от Калкута, Приключенията на Лукчо, Приключенията на Моливко и Сръчко, Приключенията на Пинокио.
И петте книги са ми били любими като дете. А книжката за Пинокио имаше, освен това, и разкошни илюстрации! Heart Eyes
Виж целия пост
# 37
Как ме подсетихте само за соц. литературата с тоз ми ти Тимур.
На мен ми харесваше "Четвъртата височина" на Елена Илина.
Виж целия пост
# 38
   Аз, че ще гласувам, ще гласувам, малката също, обаче искам да ви кажа, че никак, ама никак не харесвам анонсите за различните книги, които правят по БНТ. Гледах/слушах два, и ми се видяха... как да кажа, неуместни. Не, че не са фактологически точни, но изобщо са толкова далече от книгата, която представят, че направо се чудя откъде да разбера кой е тоя, дето ги е написал.
 За Мечо Пух, например. Там се казва, че Кристофър Робин бил много недоволен от книгата, защото му се подигравали в училище, (не е казано защо, ама нейсе), след което си направил книжарница и до края на живота си събирал дивидентите от книгата. Ама това изобщо не е интересно на моето дете, не показва колко прекрасна книжка е Мечо Пух, как се смята това да я заинтересува и да я подтикне към четене? Не е ли по правилно да се акцентира на самата книга, а не на такива, може би любопитни за възрастни литературоведи, но крайно безинтересни факти?
  Или например за Питър Пан - Джеймс Матю Бари действително е загубил по-голям брат, обличал се е в неговите дрехи, даже има и много сложен конфликт с майка си, поради който е останал джудже - всички това го пише в биографията му, но с това ли трябва да бъде представена на децата КНИГАТА за Питър Пан? Не е ли по-добре с нещо от текста, ако щете с картинки, с екранизация, с каквото щете, само да е привлекателно и интересно... Като капак анонса завършва с това, че съществува синдром на Питър Пан, който кара пораснали мъже да се държат инфантилно във връзките си...  супер интересно за дъщеря ми и децата, няма що...

  Не знам, може да не съм права, но просто ми лазят по нервите от няколко дни, опорчава ми се инициативата, а детето толкова и се радва, особено на клипчето, дето книжките влизат през вратата...
  Схващам, че нещата, за които говорех са замислени като любопитни факти, но нали са насочени към деца, а не са съставени така, че да ги заинтригуват, да им харесат и да ги подтикнат да прочетат книжката за която се отнасят... Примерно, "Робърт Луис Стивънсън  е използвал в книгата си мотиви и идеи от други автори". И? Някак си виси неуместно...
Виж целия пост
# 39
Като капак анонса завършва с това, че съществува синдром на Питър Пан, който кара пораснали мъже да се държат инфантилно във връзките си... 
Сериозно ли  #Crazy
Наистина звучат много глупаво тези представяния. Пак някой се е престарал с титаничната си мисъл.
Виж целия пост
# 40
БНТ пак се опитват да се правят на интересни. Бленуват да си вдигнат рейтинга и им хрумват само щуротии.  ooooh!
Виж целия пост
# 41
Голям тежкар - като дете бях влюбена в него.
  Joy Joy Joy Колко ли хора сме били повлияни така...  Joy Joy Joy

Аз се усетих по някоето време, че една книжка, която много харесвах като дете, не е вписана в предложените и макар че вече е може би късно, за да влезе в класирането по-нататък я предложих. Не знам доколко е четена и от други хора. Говоря за тази Ще видим дали ще я сложат. Кога да очаквам това според вашия опит?!? Simple Smile
Виж целия пост
# 42
Чела съм я, много е хубава!  Peace
Иначе предложенията ми ги вписаха на следващия ден. Дано не е късно!
Виж целия пост
# 43
Чела съм я, много е хубава!  Peace
Иначе предложенията ми ги вписаха на следващия ден. Дано не е късно!

Дано, дано!!! Няма я още. Защо не видях по-рано. Нищо  Confused

Чичо Томовата колиба с автор: Хариет Бичър Стоу - много любима книга.

Чук и гек - автор: Аркадий Гайдар. Доста руски автори ще намерят място според мен в класацията. Тези книги задължително ги четяхме и то с интерес. Толкова близо бяха до нас.

Ян Бибиян - автор: Елин Пелин. Много си го обичам Ян  Laughing

Сега вече трябва да реша кои са ми фаворитите сред избраните ми по азбучен ред, като ще гледам наистина да са по-детски.

Първа вкарвам - Аничка, Дребосъчето и Сламения Хуберт с автор: Витезслав Незвал

А другия глас ще си запазя, ако до довечера ми вкарат "История за говорещото столче" да гласувам за нея, ако не ще избера нещо друго, за да не си загубя правото на глас  Laughing


Виж целия пост
# 44
Сложили са "Историята на говорещото столче" от автор: Мацутани Миоко. СУПЕР. Гласувах за нея. Сигурно до края ще гласувам всеки ден за нея, за да има някакви шансове да остане в 100 - те  Grinning
Виж целия пост
# 45
Днескашното даване на гласове за избутване на по-любимите ми книги към 100 -те. Ще гледам винаги да има и български автори, да си получат заслуженото  Simple Smile

Историята на говорещото столче от автор: Мацутани Миоко

Чичо Томовата колиба от Автор: Хариет Бичър Стоу

Ян Бибиян на Елин Пелин

Рали с автор: Стефан Дичев

"Патиланско царство" Ран Босилек

Много трудно гласувам. Много ме бави сайта, но се справих. Утре пак!!!
Виж целия пост
# 46
 И аз да се похваля, че "Главата на професор Доуел" са я влючили. Ще си гласува сега за нея.Който я е пропуснал в детството, му я препоръчвам. Мисля, че е подходяща и за пораснали деца. Много се радвам ,че място са намерили  "Агликина поляна" на Иван Василев и "Патилата на Мечо Клепоушко" . Много ги обичах тези книжки, а  май не са много популярни. Като гледам корицата на Мечо Клепоушко се разтапям. И аз я имах мноого отдавна, но след това изчезна.  Дори не съм си я чела лично. Всяка вечер мама ми я четеше. Всъщност е първата книга, за която имам спомен.
Виж целия пост
# 47
     Мечо Клепоушко е страхотен, илюстрациите са супер. Детето много я харесва. Доколкото знам не е преиздавана, ние четем моята старата.

   Ние ще гласуваме за "Емил от Льонеберя" и "Книга за джунглата".
Виж целия пост
# 48
Пфуу, подкарах ги по азбучен ред и набързо си изгърмях гласовете #Cussing out

И аз така, не се усетих, че са само пет.Утре ще внимавам.

П.С."Мечо Клепоушко" си я имах на пет години, после някъде изчезна.Благодарение на този форум успях да я намеря в антикварна книжарница, ако знаете как ми подскачаше сърцето като си я получих.Даже си представих, че това е точно моята, завърнала се книжка.На сина ми също стана любима.Извинявайте за отклонението.

Книгите, за които успях да гласувам:
Алиса в страната на чудесата.
Без дом
Випо/заради детето, обожава го!/
Златно сърце
Златното ключе или приключенията на Буратино.

Тези книжки са ми не само любими от детството/ с изключение на Випо,която е любима на детето/, но имам и скъпи спомени от първата си среща с тях и упоението , с което съм ги чела.
Виж целия пост
# 49
П.С."Мечо Клепоушко" си я имах на пет години, после някъде изчезна.Благодарение на този форум успях да я намеря в антикварна книжарница, ако знаете как ми подскачаше сърцето като си я получих.Даже си представих, че това е точно моята, завърнала се книжка.На сина ми също стана любима.Извинявайте за отклонението.

А-а-а-а, не си се отклонила. Такива емоции трябват за правилния избор  Laughing
Виж целия пост
# 50
Утре сякаш е последния ден за гласуване за определяне на първата стотица. Вие гласувате ли. Аз всеки ден се разписвам, но вече само с наистина най-любимите, а не с всички, които харесвам. Успях да ги завторя. Сега затретвам... Hug
Виж целия пост
# 51
Да, и аз гласувам за най-любимите си пет книжки всеки ден.  Peace  Кога ще кажат стотицата?
Виж целия пост
# 52
Хаха,тъкмо мислех да пускам тема!
Аз гласувах за Пипи,Без дом,Моето семейство и други животни,Карлсон,Билбо Бегинс. Peace
Виж целия пост
# 53
Все пак моята най-най-най-най-най любима си остава: "Емил от Льонеберя" Heart Eyes
Виж целия пост
# 54
Гласувах, като за последно.
Сега чакам с нетърпение каква стотица ще се е получила...  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 55
 Aз реших, колкото и да ми е трудно да реша все пак, кои пет са ми най-любими. И гласувах за последно :
1.Двойната Лотхен и другите на Кестнер,но са отделно в класацията....
2. Пипи Дългото чорапче
3.Приключенията на Пинокио
4.Принцът и просякът
5.Произшествие на тихата улица
Виж целия пост
# 56
Категорично и моята най-най-най-най-най любима си остава "Емил от Льонеберя"  Grinning
Виж целия пост
# 57
Моята пък е Приключенията на Том Сойер! Sunglasses
Виж целия пост
# 58
Сега вече ще видим 100 - тицата. Вече са махнали опциите за гласуване  Simple Smile
Виж целия пост
# 59
И моето дете участва, в предаването за чудовищата и злодеите  Laughing Беше адски впечатлен от декорите и от водещите  Laughing
Чакаме и ние с нетърпение класацията  Peace
Виж целия пост
# 60
Кога излиза стотицата?
Виж целия пост
# 61
На 10 април май. Бая време. Може би броят гласовете ръчно, с напипвания.  Wink
Виж целия пост
# 62
Днес в 18 ще има предаване за първите 100.
Аз не успях да гласувам за всички книжки, които харесвам. С това ограничение от 5 на ден, гласувах само 2 пъти и срокът свърши. Но гледам са включили книжки, които предложих : ''Как станах кинозвезда'', ''Орлов камък'', ''Пътуването на Хонзик'', ''Влакът свири за вас деца'', ''Пет отвлечени монаха'', но не са добавили една от най-любимите ми книги на Джералд Даръл - ''Птици, животни и роднини'' Thinking
Виж целия пост
# 63
Чакам с нетърпение да видя стотицата... и колко от книгите, за които съм гласувала, ще са влезли в нея  Grinning
Виж целия пост
# 64
Ами...разочарована съм!  Confused  Въпреки, че знаех, още когато започна цялата кампания, че ще бъда със сигурност разочарована, не съм си представяла, че ще бъда толкова много разочарована! Току-що преброих, че от стоте книги съм прочела най-много 40 и само 3-4 от книгите са ми всъщност сред любимите!  Whistling А колко много от любимите останаха извън класацията!
Но това е, ново време, нови вкусове. Вампири ги интересуват децата и тва си е!  Mr. Green
Поздравления за Василиса Умница! Не съм чела книгата й, но се радвам, че децата са я припознали и са я качили на тази висока стълбица!
Иначе ето ги 100-те: /тайно подозирам, че някои от книгите в списъка са там, заради филмите правени по тях, ама нейсе!/
 
Автобиография - Бранислав Нушич
Айвънхоу - Уолтър Скот
Академия за вампири - Ришел Мийд
Алиса в страната на чудесата - Луис Карол
Алхимикът - Майкъл Скот
Ането - Ангел Каралийчев
Анита Блейк, ловецът на вампири - Лоръл К. Хамилтън
Анн от фермата "Грийн Гейбълс" - Луси Монтгомъри
Антон и Точица - Ерих Кестнер
Артур и минимоите - Люк Бесон
Аурелион - вечният баланс - Светлини сред сенките
Африкански приказки   
Без дом - Хектор Мало
Белият зъб - Джек Лондон
Билбо Бегинс, или дотам и обратно - Дж.Р.Р. Толкин
Братята с лъвски сърца - Астрид Линдгрен
Български народни приказки - Ангел Каралийчев
Васко да Гама от село Рупча - Братя Мормареви
Весели приказки в картинки - Владимир Сутеев
Вещерът - Анджей Сапковски
Вещиците - Роалд Дал
Винету - Карл Май
Властелинът на пръстените - Дж.Р.Р. Толкин
Войната на таралежите - братя Мормареви
Граф Монте Кристо - Александър Дюма
Двойната Лотхен - Ерих Кестнер
Дейвид Копърфийлд - Чарлз Дикенс
Децата на капитан Грант - Жул Верн
Дневниците на вампира - Л. Дж. Смит
Доктор Дулитъл - Хю Лофтинг
Дюн - Франк Хърбърт
Емил от Льонеберя - Астрид Линдгрен
Ерагон - Кристофър Паолини
Здрач - Стефани Майър
Землемория - Урсула Ле Гуин
Изгубеният свят - Артър Конан Дойл
Капитан Немо - Жул Верн
Карлсон, който живее на покрива - Астрид Линдгрен
Книга за джунглата - Ръдиард Киплинг
Конникът без глава - Майн Рид
Летящата класна стая - Ерих Кестнер
Лили Чудото - Книстер
Магьосникът от Оз - Лиман Баум
Макс и Мориц - Вилхилм Буш
Малкият Никола - Рене Госини
Малкият принц - Антоан дьо Сент Екзюпери
Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада - Ено Рауд
Матилда - Роалд Дал
Мери Попинз - Памела Травърз
Мечето Падингтън - Майкъл Бонд
Мечо Пух - Алан Милн
Мили бате! ... Писма на един дакел - Станка Пенчева
Миличко мое тефтерче! - Весела Фламбурари
Моето семейство и други животни - Джералд Даръл
Моливко и Сръчко в България - Валентин Постников, Адриан Лазаровски
Небивалици - Доналд Бисет
Невидимото дете - Туве Янсон
Ние, врабчетата - Йордан Радичков
Ние, мушмороците - Виктор Самуилов
Островът на съкровищата - Робърт Луис Стивънсън
Патиланско царство - Ран Босилек
Пет приказки - Валери Петров
Пипи Дългото чорапче - Астрид Линдгрен
Питър Пан - Джеймс Матю Бари
Поредица от злополучия - Лемъни Сникет
През води и гори - Емилиян Станев
Приказка без край - Михаел Енде
Приказки - Братя Грим - Братя Грим
Приказки - Вилхелм Хауф
Приказки - Оскар Уайлд
Приказки - Ханс Кристиан Андерсен
Приказки - Шарл Перо
Приказки от стари времена - Ивана Бърлич-Мажуранич
Приказки по телефона - Джани Родари
Приключенията на барон Мюнхаузен - Ерих Распе
Приключенията на Лукчо - Джани Родари
Приключенията на Пинокио - Карло Колоди
Приключенията на Том Сойер - Марк Твен
Принцът и просякът - Марк Твен
Пърси Джаксън и боговете на Олимп - Рик Риърдън
Пътешествията на Гъливер - Джонатан Суифт
Робин Худ    - Хенри Гилбър
Робинзон Крузо - Даниел Дефо
Роня, дъщерята на разбойника - Астрид Линдгрен
Светът на Диска - Тери Пратчет
Сто и един далматинци - Доуди Смит
Тайната градина - Франсис Бърнет
Тина и половина - Юлия Спиридонова-Юлка
Тошко Африкански - Ангел Каралийчев
Тримата мускетари - Александър Дюма
Франклин - Полет Буржоа
Хайди - Йохана Спири
Хари Потър - Джоан Роулинг
Хиляда и една нощ - Приказки на Шехеразада   
Хрониките на Нарния - К.С. Луис
Чарли и шоколадовата фабрика - Роалд Дал
Чичо Томовата колиба - Хариет Бичър Стоу
Чудното пътуване на Нилс Холгерсон - Селма Лагерльоф
Шерлок Холмс - Артър Конан Дойл
Ян Бибиян    - Елин Пелин
Виж целия пост
# 65
Аз също съм разочарована. Confused Много малко от книгите, които харесвам бяха влезли до буквата "М". След това вече не успях да видя кои са влезли. Сега ще ги видя по-обстойно, за което благодаря на Жаве, че е публикувала крайния списък.
Виж целия пост
# 66
Аз съм чела точно половината книги,като цяло ми харесва стотицата,но има прекалено много вампири,които аз намирам за пълна боза.И най-накрая трябва да прочета "Тина и половина". Peace
Има и книги,на които мястото им въобще не е в тази класация-за детски книги,като например "Властелинът на Пръстените","Граф Монте Кристо" и т.н.
Виж целия пост
# 67

Иначе ето ги 100-те: /

Алиса в страната на чудесата - Луис Карол
Анн от фермата "Грийн Гейбълс" - Луси Монтгомъри
Антон и Точица - Ерих Кестнер   
Без дом - Хектор Мало
Белият зъб - Джек Лондон
Васко да Гама от село Рупча - Братя Мормареви
Винету - Карл Май
Властелинът на пръстените - Дж.Р.Р. Толкин
Войната на таралежите - братя Мормареви
Граф Монте Кристо - Александър Дюма
Двойната Лотхен - Ерих Кестнер
Дюн - Франк Хърбърт
Емил от Льонеберя - Астрид Линдгрен
Изгубеният свят - Артър Конан Дойл
Капитан Немо - Жул Верн
Карлсон, който живее на покрива - Астрид Линдгрен
Конникът без глава - Майн Рид
Летящата класна стая - Ерих Кестнер
Малкият Никола - Рене Госини
Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада - Ено Рауд
Мери Попинз - Памела Травърз
Мечо Пух - Алан Милн
Моето семейство и други животни - Джералд Даръл
Моливко и Сръчко в България - Валентин Постников, Адриан Лазаровски
Пипи Дългото чорапче - Астрид Линдгрен
Приказка без край - Михаел Енде
Приключенията на барон Мюнхаузен - Ерих Распе
Приключенията на Лукчо - Джани Родари
Роня, дъщерята на разбойника - Астрид Линдгрен
Тошко Африкански - Ангел Каралийчев
Франклин - Полет Буржоа
Хайди - Йохана Спири
Хари Потър - Джоан Роулинг
Хиляда и една нощ - Приказки на Шехеразада   
Чудното пътуване на Нилс Холгерсон - Селма Лагерльоф
Шерлок Холмс - Артър Конан Дойл
Аз харесах тези от списъка като удебелените са ми фаворити Simple Smile
Виж целия пост
# 68
 Аз мисля,че е справедлива класацията. За мен е пропуск, че не присъстват "Приключенията на Незнайко". Има и други, които много харесвам и ги няма напр.  "Произшествие на тихата улица", но Незнайко си е класика в детската литература и за него наистина съжалявам.
Виж целия пост
# 69
   Че "Дюн" детска книга ли е? Нещо не съм много удовлетворена от така представената стотица.
Виж целия пост
# 70
Аз мисля,че е справедлива класацията. За мен е пропуск, че не присъстват "Приключенията на Незнайко". Има и други, които много харесвам и ги няма напр.  "Произшествие на тихата улица", но Незнайко си е класика в детската литература и за него наистина съжалявам.
Да, Незнайко беше(и е) много интересен. Синовете на великата мечка също ги няма.. Човекът Амфибия..

Класацията беше излезнала вчера на сайта още преди предаването. А, сега има анкета, колко от книгите сме чели Simple Smile
Виж целия пост
# 71
Много харесвам и почти всички книги от Библиотека Смехурко на Издателство Отечество. Ето тази съм я чела много пъти и е доста забавна  Laughing -
Виж целия пост
# 72
В интерес на истината в класацията присъстват някои чудесни книги, които не съм смятала за особено популярни и ме радва, че са оценени от хората.
Иначе най-големият минус /освен вампирите  Wink/ са многото книги за възрастни, които присъстват. Това, че сме чели Артър Конан Дойл като деца, съвсем не го прави детски автор. Хеле пък и да присъства с цели 2 книги! По същата логика можеше да влезе и Агата Кристи! Аз си падах по нея, когато бях на 12-15 години.  Grinning
Както и да е, де. Имам си няколко фаворита и ще гласувам за тях. А също и няколко нечетени книжки, които на всяка цена ще прочета!
Виж целия пост
# 73
Споделете, кои са ви фаворитите  Grinning
Виж целия пост
# 74

Иначе най-големият минус /освен вампирите  Wink/ са многото книги за възрастни, които присъстват. Това, че сме чели Артър Конан Дойл като деца, съвсем не го прави детски автор. Хеле пък и да присъства с цели 2 книги! По същата логика можеше да влезе и Агата Кристи! Аз си падах по нея, когато бях на 12-15 години.  Grinning
Вярно, да бяха включили тогава и Агата Кристи.Аз я четох преди Шерлок Холмс. Моите фаворити са :"Пипи Дългото чорапче", "Приключенията на Пинокио", "Двойната Лотхен" (Всички романи на Кестнер много харесвам.Съжалявам, че "Малкият мъж и малката мис са отпаднали.), "Принцът и просякът", "Том Сойер" ( жалко, че е без  Хъкълбери Фин) ,"Прилюченията на Лукчо", "Без дом", "Чичо Томовата колиба" ,"Патиланско царство".
Виж целия пост
# 75
Алиса в страната на чудесата
Антон и Точица
Пипи Дългото чорапче
Питър Пан
Ян Бибиян

Емил от Льонеберя

това са любите ми детски книги! Heart Eyes
Виж целия пост
# 76
Фаворитите ми са:
"Невидимото дете"
"Малкият Никола"
Всички Ерихкестнерови - жалко, че не са включили най-любимата ми "Хвърчащата класна стая".

Офтопик:

Търся "Долу краставичния цар" на Кристине Ньостлингер - присетих се понеже я видях в сайта.
Беше ми любима, но я нямах, взимала съм я от библиотека.
Виж целия пост
# 77
Аз книгите, които се оказа или поне помня, че съм чела са 39  newsm78.
Пфуууу. Явно за това не съм доволна много, много от класацията...  Embarassed
Ще трябва да наваксам
Виж целия пост
# 78
39, но колко от тях са от няколко книги Simple Smile
Светът на диска са 20-тина поне.
На мен ми е интересно какъв е процентът гласували над 30 г, защото аз отдавна съм минала 18 Simple Smile
Виж целия пост
# 79
39, но колко от тях са от няколко книги Simple Smile
Светът на диска са 20-тина поне.
На мен ми е интересно какъв е процентът гласували над 30 г, защото аз отдавна съм минала 18 Simple Smile
Да имам и прочетени поредици, особено част от съвременните, които са попаднали в стотицата, а и не само от тях  Laughing

Аз да си призная, също съм сред "процента гласували над 30 г."  Joy Joy Joy

Сега наясно ли сме с регламента?!?  newsm78 Аз днес гласувах за повече от пет книги, но по някоето време вече спря да ми дава. Мислех пак на стария принцип - първо да мина тези, които харесвам и не мога да им откажа, а след това да наблегна на тези, които искам НЕПРЕМЕННО в десятката.  Hug Ще видим утре ще ми даде ли да гласувам или вече съм изчерпала възможностите си  Laughing
Виж целия пост
# 80
Гласувах в началото, но като цяло някак не ми хареса начина на представяне на този проект .

В стоте избрани книги има безспорни шедьоври, чиито блясък няма да помръкне с времето и  ще вълнуват още много поколения деца. Но има и откровени недоразумения.

Аз искам да споделя своята лична класация на 50-те несправедливо пренебрегнати книги за деца и подрастващи. Тези книги липсват в класацията, но  ще бъда щастлива и ако синът ми с времето ги прочете и оцени .


1.Апостолът на свободата- Мерсия Макдермот
2.Арканзаски трапери-Гюстав Емар
3..Балкански приказки
4.Български народни приказки
5.Бялата ръкавица- М.Рид
6.Главата на Професор Доуел-Ал.Беляев
7.Двамата капитани-Вениамин Каверин
8.Дъщерята на Калояна-  Фани Попова- Мутафова
9.Записки по българските въстания- Захари Стоянов
10.Златно сърце- Калина Малина
11.Златното ключе- Ал.Толстой
12.Кавалерът Д Армантал-Ал.Дюма
13.Клетниците-В. Юго
14.Квартеронката-М.Рид
15.Косе-Босе- приказки от Ран Босилек
16.Крокодилът Гена- Едуард Успенски
17.Люлеещият се стол- Олга Кръстева
18.Лунната долина- Джек Лондон
19.Малката стопанка на големия дом- Джек Лондон
20.Митко Палаузов- Марко Марчевски
21.Млада гвардия- Ал.Фадеев.
22.Не правете като тях, да не станете за смях-Асен Босев
23.Незнайко на луната- Н.Носов
24.Новите приятели на Мечо Клепоушко-Чеслав Янчарски
25.Необикновените приключения на Карик и Валя-Ян Лари
26.Остров Тамбукту-Марко Марчевски
27..Повест за Зоя и Шура-Л.Космодемянская
28.Повест за Атлантида- Юрий Томин
29.Последният Мохикан-Джеймс Фенимор Купър
30.Приказки- Елин Пелин
31.Приказен свят-Ангел Каралийчев
32.При никого-Георги Данаилов
33.Приключенията на Лиско-Борис Априлов
 34.Приключенията на Незнайко- Н.Носов
35.Птици долитат при нас –Петър Славински
36.Пътешествие до центъра на земята-Жул Верн
37.Работна Мецана- Леда Милева
38.Рали-Ст.Дичев
39.Смелият капитан- Камен Калчев
40.Сърце- Едмондо Де Амичис
41.Следите остават-Павел Вежинов
42.Солунският чудотворец
43Стас и Нели-Х.Сенкевич
44.Стършел- Етел Войнич
45.Том Сойер-М.Твен
46.Тримата шишковци- Юрий Олеша
47.Човекът Амфибия-Ал. Беляев
48.Чоки-Джон Уиндъм
49.Шумът на върбите- Кенет Грийъм.
50.Шестте пингвинчета-Борис Априлов
Виж целия пост
# 81
Ей, страхотни книги! Допълвам: Хъкълбери Фин, Рудниците на цар Соломон, Две години ваканция и други на Жул Верн, Сандокан и други на Емилио Салгари, Страната на хилядите желания на Андре Мороа, Наследникът от Калкута, Мартин Идън на Джек Лондон, Харка, синът на вожда, Ким на Киплинг... българските Повест за моето детство, Шарено детство, Моето първо лято и др. Повест за истинския човек, която винаги в тежки за мен моменти препрочитам.
Виж целия пост
# 82
Страната на хилядите желания на Андре Мороа

Ау, да! И "Лападунди и тънкофини".
Виж целия пост
# 83
Страната на хилядите желания на Андре Мороа

Ау, да! И "Лападунди и тънкофини".
Ех, Мишел и г-н Смутензасрамен...
Тук я има: http://www.prikazki.com/?k=8&sk=155
Виж целия пост
# 84
А някой случайно да помни един разказ на Джани Родари:

В една къща имаха някакво отвратително украшение; влезе крадец, обаче децата го спипаха и казаха, че няма да му правят проблеми, ако открадне отвратителното украшение; и крадецът почти се разрева с думите "О, не, само това не".

Беше много смешно, но нито мога да го открия никъде, нито пък да се сетя как се казва.
Виж целия пост
# 85
А някой случайно да помни един разказ на Джани Родари:

В една къща имаха някакво отвратително украшение; влезе крадец, обаче децата го спипаха и казаха, че няма да му правят проблеми, ако открадне отвратителното украшение; и крадецът почти се разрева с думите "О, не, само това не".

Беше много смешно, но нито мога да го открия никъде, нито пък да се сетя как се казва.

Прегледала ли си Да живее Репония и Приключенията на тримата Ю от Джани Родари-аз не съм ги чела ,а детето ги чете през декември и много се забавляваше и по смътни спомени от Читателския му дневник точно за едно от двете пишеше за нещо открадното   Embarassed За съжаление я нямаме книгата,за да прегледам,вземахме я от библиотеката - бяха в една книжка Невидимият Тонино и тези двете,всъщност книжката си се казваше Невидимият Тонино,но в нея има още няколко ...
Виж целия пост
# 86
Аз с много зор и ровене в гугъл успях да открия заглавието:
"Марко и Мирко и крадецът без късмет".

Много е смешно, наистина.

 Grinning
Виж целия пост
# 87
Аз продължавам всеки ден да гласувам за ''Моето семейство и други животни'' + редувам другите ми фаворити.
Виж целия пост
# 88
Аз с много зор и ровене в гугъл успях да открия заглавието:
"Марко и Мирко и крадецът без късмет".

Много е смешно, наистина.

 Grinning

Супер-кога е издавана последно? Големият ми син е голям фен на Джани Родари-изчел е всичко от него,но на тази не сме попадали...Или всъщност това е в някой от сборниците му с разкази  newsm78 Аз все забравям да си взема от една приятелка Приказки от Джани Родари -нея не я е чел...
Виж целия пост
# 89
Преди 4-5 години я мернах в един сборник с приказки, ама не само на Джани Родари.
Виж целия пост
# 90
Преди 4-5 години я мернах в един сборник с приказки, ама не само на Джани Родари.
Дали е тази -извинявам се,че оспамихме темата  Embarassed
Сега видях,че тази е от 2010г издание ,но като гледам съдържанието го има http://www.book.store.bg/p47367/prikazki-za-naj-malkite.html -даже има още две разказчета за Марко и Мирко :
Марко и Мирко и крадецът без късмет
Марко и Мирко и призракът
Марко и Мирко и бебокът Мерли
Виж целия пост
# 91
Изглежда и двамата със сина ми имаме сходни вкусове. Затова и двамата бяхме много разочаровани, че "Приключенията на Хъкълбери Фин" не беше в стотицата и още повече, че "Приключенията на Том Сойер" е на 35-то място, надявахме се за десетицата... Други любими са му "Робинзон Крузо", "Хвърчащата класна стая", "Барон Мюнхаузен", "Доктор Дулитъл", "Малкият Никола", всичко на Джани Родари и Доналд Бисет, но не беше доволен от класирането им. Изненадах се, че много хареса " Приключенията на Незнайко", когато я чете, но тя дори не беше в стотицата. Но може би най-много се надяваше да са напред "Войната на таралежите" и "Васко да Гама от село Рупча". За съжаление в златната среда са -   дали защото първоначално са били сценарии на филми или просто книгите от "нашето" време не допадат на сегашните деца... Но моят син е луд и по двете книги и героите в тях.
Аз като дете харесвах "Чичо Томовата колиба" и книгите на Джек Лондон.

Сега от десятката сме за "Пипи Дългото чорапче", а той също и за "Карлсон".
Виж целия пост
# 92
В стотицата горе-долу бяха влезли повечето от любимите ми книжки, но десятката силно ме разочарова.  Фаворити оттам са ми Пипи и "Патиланско царство".
Виж целия пост
# 93
Изглежда и двамата със сина ми имаме сходни вкусове. Затова и двамата бяхме много разочаровани, че "Приключенията на Хъкълбери Фин" не беше в стотицата и още повече, че "Приключенията на Том Сойер" е на 35-то място, надявахме се за десетицата...

Сега от десятката сме за "Пипи Дългото чорапче", а той също и за "Карлсон".
Толкова се потресох, че Том Сойер не е в десятката, че се отказах въобще да участвам повече в гласуването.  Confused   Иначе от така наречената "десетица" съм за Пипи, разбира се.
Виж целия пост
# 94
 На мен десятката не ми харесва.
Няма нито една книга с приказки.Иначе любимата ми Пипи, поне присъства.
Емил също си го обичам и Патиланците
Виж целия пост
# 95
 Горе долу сме доволни от десетицата... Колебаем се между Пипи и Емил.
Виж целия пост
# 96
Споделете, кои са ви фаворитите  Grinning
"Приключенията на Том Сойер",всичко на Джани Родари ,Пипи,"Чичо Томовата колиба","Барон Мюнхаузен,"Малкият принц,"Повест за Зоя и Шура",всякакви приказки от близо и далеч,Алиса в страната на чудесата Ането ,Африкански приказки   Без дом ,Белият зъб ,Децата на капитан Грант ,Дюн ,Емил от Льонеберя,Изгубеният свят ,Карлсон, който живее на покрива ,Магьосникът от Оз ,Мечо Пух, Островът на съкровищата ,Патиланско царство ,Тайната градина ,Тошко Африкански ,Тримата мускетари, Хайди,Малки жени,Хиляда и една нощ ,Шерлок Холмс ,Мартин Идън , Арабела, Малката стопанка на големия дом,Стас и Нели, пове4ето на Дикенс и много за които не досещам ,но 4четях поне по 4 книги на седмица тогава,а  и сега под 2 на седмица не падам. Обожавам онази епоха на "Гордост и предразсъдъци" ,сестрите Бронте и приказки...
А сега съм фен и на Хари Потър-имам цялата поредица:)
Виж целия пост
# 97
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.
Виж целия пост
# 98
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.

Не съм съгласна "Здрач" да бъде в десетката. Изобщо не му е там мястото. Да обаче трябва на "Здрач" да се признае това - накара /в истинския смисъл на думата/ много деца на четат и ако те освен нас "по-възрастните" са гласували, нормално е да е там.
   
Виж целия пост
# 99
Като гледам десятката, мисля че предимно по-възрастните са гласували. Което прави пприсъствието на "Здрач" леко стряскащо, но не и изненадващо, предвид наблюденията дори и тук, във форума.
Виж целия пост
# 100
Всеки ден гласуваме цялото семейство за "Пипи Дългото чорапче".
Аз от време на време добявям "Малкият принц", "Мечо Пух" и "Патиланско царство".
Синът ми свърши трите книги за Карлсон и иска още! (ама няма;)  Около втори клас беше в списъка за четене през лятото и тогава  прочете няколко глави и я остави, явно сега му е дошло времето и постоянно за Карлсон говори и се смее като чете (няма никакъв спомен, че около 4 годишен я слушаше на касета до скъсване).
А днес се върна от училище и каза, че сега е усетил по-силно "Малкият принц" (имали са откъс в читанката), цитира ми "Най-хубавото се вижда само със сърцето", "Най-същественото е невидимо за очите" и ми разказва за розата... Явно във втори или трети клас като беше в списъка също е било рано, тогава не му направи особено впечатление.
Дано книгите дават все така много на децата ни и на нас!
Виж целия пост
# 101
Аз се извинявам, понеже чак днес се взрях в десятката, и съм просто стъписана.
Фигурира "Здрач", като след всичките ми проверки из гугъл излиза, че този "Здрач" е наистина онзи "Здрач", а последният надали би могъл да се квалифицира като литература. Не съм го чела, ама се обзалагам, че е точно така.


   А, не, чак  да не е литература, не може да се каже. По скоро е на прилично ниво, инфантилно, разбира се. А и децата си го харесват, така че доколкото в такава класация винаги има и нещо моментно актуално, сигурно са си го гласували.
 
  Аз бих сложила Пърси Джаксън и Хари Потър от най-съвременните, но те не са толкова тинейджърско любовни, а от децата на възраст 12-16 момиченцата четат повече от момчетата. Така че присъствието на Здрач е предвидимо.
Виж целия пост
# 102
Сега от десетицата четем "Патиланско царство". И нея е забравил синът ми от 1-2 клас и ни чете на глас да си я припомним всички. Едновременно започна и "Приказки за Настрадин Ходжа" - пак на глас ни ги чете, да се посмеем заедно. Мисля, че в първоначалния голям списък беше "Хитър Петър", но тъй като я нямаме у дома, и "колегата" му Настрадин става...Wink Така че, на българска вълна сме (за съжаление не много често).
От стотицата детето иска "Миличко мое тефтерче", ще я потърся.
Виж целия пост
# 103
На никой ли не му допада "Ян Бибиян",аз все за него си гласувам,а и за Емил също.
Виж целия пост
# 104
Аз гласувах за Пипи и Карлсон.
Като дете много харесвах Патиланско царство, но едва ли днешните деца, почти невиждали село, биха могли да изживеят тази книга. Все пак въпросът не е коя е била любимата детска книга преди 30 години, а коя е днес. Струва ми се малко безсмислена класацията в този й вид и наистина би било жалко, ако точно Здрач спечели. Всъщност това ме и мотивира да гласувам.  Mr. Green
За мен би била много интересна  една съпоставка на любимите детски книги преди N години и днес, това би определило и вечните детски книги - някои от тях, слава Богу, са и в "нашата" класация.  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия