Добрите техникуми в София

  • 26 632
  • 46
Пускам тази тема, защото искам да се ориентирам кои са добрите техникуми, според вас.
Коментираме добрите училища, елитните училища.
Къде остават техникумите?
Ще се радвам, ако споделят впечатления и родители, чиито деца учат в техникуми.

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
Виж целия пост
# 1
Чувала съм за строителния техникум, конкретно за специалност архитектура добри отзиви.
Виж целия пост
# 2
Явно тази тема не предизвика интерес.
А мен ме вълнува, защото синчето иска в техникум.
Интересувам се от мнения за "Ломоносов", "Джон Атанасов" по-точно.
Виж целия пост
# 3
Интересувам се от мнения за "Ломоносов", "Джон Атанасов" по-точно.

Тъкмо щях да ти пиша, че много зависи от интересите, защото техникумите са доста профилирани. За по-конкретна информация може би е добре да питаш мамите в темите по класове, ако на някоя детето учи в тези двата. Иначе миналата година най-високи бяха баловете в НТБГ и НФСГ, които са в областта на икономика, финансии, а след това - Строителния техникум. Между другото сега вече всички се наричат гимназии  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Професионални гимназии се водят вече.
Одобрявам ги и държах дъщерята да завърши и да има професия.
Но важното е, че и тя го искаше и съзнаваше, че е по-добре за нея.
Имаше приятелчета от Джон Атанасов, виждаха ми се свестни, сериозни момчета.
Учеха, подготвиха се и всеки влезе да следва нещо после.
НТБГ и НФСГ винаги са били много добри училища, децата излизат добре подготвени.
Виж целия пост
# 5
Приемам бележката за "техникумите". Сега ако ми помогнете да сменя името на темата....  bouquet
Виж целия пост
# 6
До 24 часа може да редактираш постингите си  Peace Ако държиш да смениш името на темата, трябва да пишеш на модератор  Peace

По темата - брат ми е завършил "Ломоносов" (преди 8 години), по онова време се смяташе за един от най-добрите техникуми  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 7
А за ТУЕС има ли някой лични впечатления?
Виж целия пост
# 8
И мен ме вълнува ТУЕС. Много даже Simple Smile
Въпреки неточното име на темата ми, се надявам да съберем тук информация за тези професионални гимназии.
Аз съм завършила гимназия. Но сега преценявам, че ПГ дава по-добра възможност за реализация. Все пак, в някакво направление, децата се профилират още от сега.
Виж целия пост
# 9
Дъщеря ми учи в ТУЕС. По-трудничко е, малко не са като в училище и може би затова й харесва. Осми клас е и доста й падна успеха, но се надявам догодина като почнат специалните предмети да се стегне, а и миналата година доста се назори заради външното. Няма родителски срещи - ако има проблем ходиш и се интересуваш, аз още не съм ходила да се видя с учителите, но като слушам какво си говорят децата си правя сметка, че са отлични преподаватели. Надявам се да го изкара и да се реализира добре след това, ама още е рано.
Виж целия пост
# 10
Ей, ssita! Радвам се, че някой се включи в темата   bouquet

За вас вече е минал този период. А на нас ни предстои кандидатстване. Можеш ли да ми кажеш нещо за този т.нар. вътрешен изпит по математика?

Ако дъщеря ти не беше приета в ТУЕС, кое друго подобно училище бихте избрали?
Виж целия пост
# 11
писах на ЛС подробности, разгледай и следи сайта на ТУЕС за вътрешния изпит
Виж целия пост
# 12
Различните техникуми са добри за различните деца, според мен е проблем недостатъчната им реклама, защото при 1,5 млн. нови жители на града е естествено да не се познават добре всичките. Аз имам среща тази седмица с директорка на един от техникумите, за да чуя подробности от нея, дано успея да навия и детето да дойде с мен - все пак той ще учи там, а не аз.
Виж целия пост
# 13
Здравейте на всички, от години се допитвам до bg-mamma, но за първи път се решавам да пиша. Съжалявам, че вероятно това което имам да споделя с вас няма да ви се понрави, но ще съм доволна, ако поне ви накарам да се замислите, преди да прочините това на децата си.
Първо искам да ви се представя. Завършила съм строителния техникум в Соофия през далечната 1985г. Това ми дава правото да се смятам за потърпевша. Ще ви изложа недостатъците на това образование според мен, отчитайки времето изминало от тогава до сега

1. Тогава беше трудно да влезеш във ВУз, поради ограничения им брой и многото кандидати. Сега няма проблем. Университети дал бог-деца няма. Поради тази причина техникумите бяха предпочитан вариант "да хванеш занаят" . Така саразсъждавали моите родители.
2. Макар и планова, имаше някаква икономика, заводи имаше работещи, във всяко градче  по 2-3 и имаше нужда от подобни средни специалисти. Сега няма нищо работещо. В кои сектор ще тръгне да се развива България, един господ знае, а дали въобще ще тръгне. След като не можеш да си намериш работа, закокво да го учиш този занаят?
3. Недостатък на техникумите според мен е в самата програма. Наред с общообразователбите предмети се учат и много специални предмети, които по мое време си бяха доста тежки, като се има предвид, че всичко чертаехме на ръка. Само тази комбинация според мен, утежнява обучението на децата , а като добавим и английски език, който уж се учи......... Да не говорим, че в 12 клас, когато в езиковите гимназии хората се чудят в кой университет да си подадат документите и залягат на матуритетните предмети, нашего брата в техникума правят дипломни работи и се готвят и за изпитите за придобиване на професионална квалификация.
4. По мое мнение образователната програма в момента е абсолютно неадекватна за поколението, на което принадчежат нашите тийнейджъри. Те не искат да учат "глупости", които не разбират и които никога няма да им потрябват, а представете си какво стАва, ако вашето отроче попадне в технокум, където наред с общообразователната плява се налага да учи статики, стомано етони и тям подобни. Или попадайки в някои от икономическите финансовостопански, търговскобанкови и разни учи по 5-6 часа счетоводство и ако не му допадне, което е абсолютно разбираемо, още на първата година ще му призлее от дебити и кредити.
5. На тази възраст е много рано да сепрецени какви биха били професионалните интереси на детето ви и вероятността да сбъркате е много, много голяма, както и чувството за вина, предполагам. Ето защо смятам, че езикова гимназия, е много по-добра алтернатива, пък ако успее и да научи и два езика. По-добре-здраве.
Е, ако детето ви няма възможности и потенциал, не му се учи и просто искате да му дадете хляб в ръцете, ОК, но всички останали деца, за мен ще загубят.
Виж целия пост
# 14
......... Да не говорим, че в 12 клас, когато в езиковите гимназии хората се чудят в кой университет да си подадат документите и залягат на матуритетните предмети, нашего брата в техникума правят дипломни работи и се готвят и за изпитите за придобиване на професионална квалификация.
.............................................

Това ме върна много години назад. Приятелка на майка ми имаше син, който горкият непрекъснато се оплакваше какво тежко средно образование кара в един елитен по това време техникум. То не бяха оплаквания, то не беше чудо. Майка му горката в чудо се беше видяла, не спеше по цели нощи да го гледа как чертае....
Като станах студентка и се залюбих с мъжа ми, който беше завършил същия техникум като въпросния мамин-златен разбрах, че всичко е било една голяма преструвка..........защото това моят мъж да не спи и чертае - просто забрави......... мисия невъзможна, пък и кой ще ходи по гаджета  Joy И двамата му най-добри приятели и те така пък майките им да не спят с тях не мога да си го представя....................което не им беше попречило да завършат като отличници.
Всички е много индивидуално.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия