Как си вкарах "автогол"... с една много вкусна рецепта

  • 4 060
  • 12
С мъжа ми ходехме от време на време в един скъп италиански ресторант (Арлекино, беше на Солунска, но го закриха), заради едно много вкусно ястие - "Ньоки със синьо сирене".  За тези, които се питат какво е това екзотично нещо "Ньоки", ще поясня, че става въпрос за най-обикновена "паста" (италиански макарони), които са във формата на мидички. Вкусотията идва от соса, който е на сметанова основа, но овкусен с изискани добавки.
Та, как си вкарах автогол: Един хубав ден моят глезанчо ми вика: "Много ми се ядат ньоки със синьо сирене. Защо не се научиш да ги готвиш?" И аз, патката, викам "Ми, добре. Ще опитам." Естествено, не отидох да се запозная с главния готвач на ресторанта, а като една съвременна домакиня пуснах едно търсене в Интернет по ключови думи на италиански и френски (нали се предполага, че там знаят най-добре как се готвят тези неща Simple Smile)) Избрах си най-простичката рецепта, която от първия път се получи толкова страхотна, че... ударих в земята "Арлекино", в резултат на което никога повече не стъпих там  smile3511 Както се казва: "Няма ненаказано добро."
Единственото хубаво  в автогола, който си вкарах с тези ньоки е, че сега като закриха ресторанта, пак можем да си ги хапваме вкъщи. И да се представям добре пред гости с един специалитет, който не изисква многочасови приготовления.
Отдавна съм изгубила разпечатката на рецептата, затова няма да мога да ви дам точните грамажи в оригинал. Принципно аз ги обичам с повече сос, отколкото по рецептура, а господинът държи да се усеща изразено вкусът на синьото сирене и заради него слагам повече, така че... чувствайте се свободни да импровизирате на следната база:

НЬОКИ СЪС СИНЬО СИРЕНЕ
(за 3-4 човека)

Продукти:
- около 300 г ньоки (може също фарфали, фузили, пенне - изобщо всякакви по-къдрави макарони с този калибър, по които сосът хубаво полепва)
- бучка синьо сирене около 200-250 г (обикновено използвам Паладин или Дорблу, защото се топят хубаво. Избягвайте по-сухите сирена)
- 1 с.л. олио
- една голяма и една малка кофички заквасена сметана (примерно Данон)
- 1-2 жълтъка (опция)
- пармиджано или настърган кашкавал за поръсване

Приготовление:

Ньоките се сваряват в леко подсолена вода и няколко капки олио или зехтин. Много важно е да останат "ал денте", т.е. добре сварени, но леко жилави. За италианците няма нищо по-гнусно от преварена паста. Не мога да не се съглася с тях.
ВНИМАНИЕ! Заради сиренето сосът става солен, така че внимавайте със солта в макароните. Може и да не слагате  изобщо.

В голям тефлонов тиган загрявам една лъжица олио. Добавям предварително натрошеното синьо сирене и с непрекъснато бъркане го стопявам, докато стане равномерна маса с клокочещи "островчета" благородна плесен. Добавам сметаната и бъркам докато поизври и се сгъсти. Жълтъците добавям накрая - те придават моментална завършена плътност на соса. Бъркам ги 30-ина секунди и свалям тигана от котлона. Много важно е да не се допусне никакво загаряне на соса.

От тук нататък имате две възможности:

можете директно да разпределите ньоките по чиниите и да ги залеете със соса

или

да ги сипете в тавичка, да ги объркате хуууууубаво със соса, да поръсите с пармиджано (на френски пармезан Simple Smile) или с настърган кашкавал и да запечете леко на фурна.

Сервирайте с хубаво червено вино и съм убедена, че ще оберете овациите.
Успех!
Виж целия пост
# 1
Непременно ще пробвам и ще пиша как е станало!
Благодаря за подробно описаната рецепта!
  chef  bouquet
Виж целия пост
# 2
И двете кофички със сметана ли се слагат?
Виж целия пост
# 3
Миньон, рецептата ти за соса е страхотна!
Искам само да направя едно уточнение за ньоките (Gnocchi) - те не са обикновена паста, а се правят с смес от варени картофи и затова ако се намират по магазините то те не са в формата на сушена паста като останалите, а ги продават в хладилните витрини.
Виж целия пост
# 4
Рецептата звучи страхотно Peaceще я пробвам задължително
Виж целия пост
# 5
Рецептата не само звучи страхотно. Току що доядохме последните, а ги сготвих на обед точно за 15 минути.
Огромно благодаря newsm51 И с червеното винце.... нищо, че кърмя Wink
Виж целия пост
# 6
Така "вкусно" си я написала рецептата, че направо ми се напълни устата. Няма начин да не я прочете човек и да не му се прииска да опита да сътвори тази вкусотия.
Благодаря за рецептата! Ще я пробвам.  smile3525
Виж целия пост
# 7
И двете кофички със сметана ли се слагат?

Зависи колко сос искаш - може и само едната. Аз обикновено слагам една голяма и една малка кофичка на посоченото количетсво ньоки. И до две големи кофички съм стигала. Съжалявам за приблизителните мерки, но пък така всеки може да си докара соса по свой вкус. Лесно се преценява в момента на готвенето.
Виж целия пост
# 8
Миньон, рецептата ти за соса е страхотна!
Искам само да направя едно уточнение за ньоките (Gnocchi) - те не са обикновена паста, а се правят с смес от варени картофи и затова ако се намират по магазините то те не са в формата на сушена паста като останалите, а ги продават в хладилните витрини.

Наистина, има и полуготови картофени ньоки, които обаче стават вкусни с доматен сос и не са подходящи за тази рецепта. Имам предвид точно класическата сушена паста от твърда пшеница, затова уточнявам, че става и с други видове - фарфали (пеперудки), фузили (спиралки), пенне (къси макарони) - важното е да задържат повече сос.
Виж целия пост
# 9
Рецептата не само звучи страхотно. Току що доядохме последните, а ги сготвих на обед точно за 15 минути.
Огромно благодаря newsm51 И с червеното винце.... нищо, че кърмя Wink

Да ви е сладко!  Grinning
Виж целия пост
# 10
Миньон, рецептата ти за соса е страхотна!
Искам само да направя едно уточнение за ньоките (Gnocchi) - те не са обикновена паста, а се правят с смес от варени картофи и затова ако се намират по магазините то те не са в формата на сушена паста като останалите, а ги продават в хладилните витрини.

 newsm10
Рецептата наистина е супер, но това не са ньоки (те се правят от картофи).
Виж целия пост
# 11
Наистина, нйоките са  сварени картофи, които са намачкани и направени на топчета. септември месец бяхме на готи на сестра ми, която е омъжена за италианец и майка му ни го направи. Обче бяха нйоки с доматен сос и ръгу. Ммммм,беше много вкусно!
Но рецептата,която предлагаш е страхотна, ние така ядеме спагетите вкъщи!
Виж целия пост
# 12
А ако някой иска да си произведе и истински gnocchi, прилагам рецепта  Wink
(Не е трудно! Аз и гаджето веднъж си направихме сами и много се забавлявахме.)

chef

Продукти:
1/2 кг. картофи,
около 250 гр. бяло брашно,
1 яйце,
сол.

Приготовление:
Сварете катрофите. Докато са още топли, обелете ги и ги смачкайте добре. Можете да ги мачкате директно върху брашното (но не всичкото), така или иначе после трябва да се смесят. Добавете яйцето и солта към намачканите картофи и омесете добре. Месете непрекъснато тестото и прибавяйте по малко брашно, докато стане компактно, но не твърдо.
След това започнете да разточвате дълги ивички от тестото с дебелина колкото показалец (примерно  Simple Smile) и после нарежете ивицата на парченца - така ще се получат малки топченца.
Докато точите и режете ивичките (не отнема много време), може да си сложите една тенджера с леко подсолена вода да завира. Когато водата заври, започнете да пускате топченцата вътре на порции (примерно по 2 шепи наведнъж). Топченцата отначало ще потънат. След някоя и друга минута ще започнат постепено да изплуват. Тогава е моментът да ги "уловите" и voilа', готово е!  Grinning
Най-добре да ги наредите разстлани върху памучна кърпа. Така можете да си ги съхранявате и в хладилника, ако сте направили повечко. За да са топли при следващо готвене, е достатъчно да ги пуснете отново във вряща вода.

Забележка:
Също така, много разпространени са и зелените ньоки, които се правят със спанак. Рецептата и съставките са идентични, но трябва да се добави и малко, сварен и ситно накълцан спанак.

Яденето:
По принцип ньоките се ядат с постен доматен сос:
В дълбок тиган се запържват 2-3 скилидки чесън в малко зехтин (може да ръснете и малко пеперончино или лют червен пипер, за да е пикантничко). Изсипвате доматено пюре и разбърквате непрекъснато, като добавяте сол, черен пипер, нарязани листенца пресен босилек... Това е общо взето.
После ньоките по чиниите, соса отгоре, а за финал се наръсва с настъргано пармиджано.

Buon appetito!

Публикуваната от Mignonne рецепта е наистина много вкусна (само където не е с ньоки), обаче е ужсно тежка!  Confused
Ньоки, сготвени по този начин съм яла във Франция, но никога в Италия. Беше на един обяд, после пропуснах вечерята, но така и не ме напусна чувството, че стомахът ми трябва да мели камъни. Това не означава, че няма и такава италианска рецепта, но просто не е типично. Бих казала, че в сравнвние с френската или българската кухня, италианската кухня е доста лека (с изключение на някои изцепки  Laughing).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия