За сладкия картоф – какъв вид точно?

  • 12 093
  • 19
Четох на доста места, че сладкият картоф е подходящ за въвеждане като една от първите храни и търся от известно време да купя. И така, взех от пазара едни такива бодливи “картофи” с крушовидна форма, след като продавачката ме увери, че именно това чудо е сладък картоф. Чела съм обаче, че прилича на тиква, но след сваряране не го докарва особено нито на вкус, нито на цвят, а пък не е и особено сладък. Чудя се, дали не съм купила някакъв друг вид  newsm78? А как неприятно боде само като се бели!

Та да ви питам, какви видове сладък картоф има? Това, което съм купила, става ли за захранване? Кой точно вид сладък картоф се препоръчва за захранване на бебета – как изглежда и има ли и друго наименование? И още - по какво се познава, че е добре узрял?
Виж целия пост
# 1
да ти кажа тези които купувам нямат бодли. вземала съм 2 вида-английски и американски. първият е по-малък като размер, по-издължен е от обикновения картоф, отвътре е оранжев и като се свари е сладък,на вкус ми прилича на тиква не на вид. втория е по-голям, също издължен, спо-тъмна кора (кафеникава), с израстъци по него,но не бодливи, по-скоро като коренчета. пак е оранжев отвътре, но не беше хич сладък. възможно е българския сладък картоф пък да е с бодли знам ли.
Виж целия пост
# 2
уф, и аз взех това с бодлите, за което продавачката също ме увери, че е сладък картоф, но още не съм го варила и опитала... ама че мистерия  Shocked
Виж целия пост
# 3
Това с бодлите ми прилича на durian

Не съм опитвала никога, но за захрнване не съм го срещала и казват, че има специфична миризма.

А сладкият картоф е като ряпа


Предимството му, за което съм чела, пред обикновения картоф за захранване е, че е по- сладък и ще бъде приет по-добре евентуално.
Виж целия пост
# 4
Това с бодлите ми прилича на durian

Не съм опитвала никога, но за захрнване не съм го срещала и казват, че има специфична миризма.
Не прилича на това на картинката. Картофът, който съм купила, е бледожълт на цвят -  нещо като цвят шампанско или екрю, бодилчетата с съвсем тънки, формата е като на круша или дюля. Отвътре цветът е като на обикновен картоф, но малко-по бял, няма натрапчив вкус или мирис.
Виж целия пост
# 5
Намерих тема в Готварския за въпросния бодлив сладък картоф и май-горе долу ми се изясниха нещата.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=55067.0
Само не знам да захранвам ли с него или не  newsm78?

Кажете сега, от къде да купя сладък картоф от този - червеникавия, с вид на ряпа и с вкус на тиква  Simple Smile?

Виж целия пост
# 6
А защо не си дадеш на детето направо тиква или картоф? Така или иначе, както беше казала една известна умница от форума "захранването не да натъпчем нещо в устата на бебето, а да го запознаем с вкусовете на храните, които ще консумира по-нататък". Едва ли сладкият картоф ще е основна храна за твоето бебе по-нататък, така че си го захрани с продукти, характерни за нашите климатични условия, а не да му даваш неща, които не знаеш дори на какво приличат, а камо ле от къде идват и как са обработвани. Аз по тази причина намерих едни селски сладки български картофи и ела да видиш к'во става Laughing
Виж целия пост
# 7
А защо не си дадеш на детето направо тиква или картоф? Така или иначе, както беше казала една известна умница от форума "захранването не да натъпчем нещо в устата на бебето, а да го запознаем с вкусовете на храните, които ще консумира по-нататък". Едва ли сладкият картоф ще е основна храна за твоето бебе по-нататък, така че си го захрани с продукти, характерни за нашите климатични условия, а не да му даваш неща, които не знаеш дори на какво приличат, а камо ле от къде идват и как са обработвани. Аз по тази причина намерих едни селски сладки български картофи и ела да видиш к'во става Laughing
Ако имах намерение да храня детето си с нещо, което не знам какво е, едва ли щях да пускам тази тема. А защо се препоръчва сладкият картоф за въвеждане като една от първите храни  - има достатъчно информация в Библиотеката и форумите.
А между другото тиквата ни беше първата въведена храна, картофът - втората...
Виж целия пост
# 8
В Хит продават сладък картоф.Наистина е като тиква,почти няма разлика във вкуса.
Виж целия пост
# 9
уф, и аз взех това с бодлите, за което продавачката също ме увери, че е сладък картоф, но още не съм го варила и опитала... ама че мистерия Shocked
Такова чудо и аз купих,но не смея да давам на беба.Казаха ми,че е аржентински картоф и е по-скоро като тиквичка на вкус.
Виж целия пост
# 10
Ехей, по-кротко! Аз само се опитах да бъда полезна...тъй като останах с впечатлението, че ти не знаеш какво е сладък картоф. А аз знам какво е и продължавам да не откривам логиката да го дадеш след тиква и обикновен картоф. Обаче детето си е твое, решението - също. Извинявай, че ти загрозих темата с моето некомпетентно мнение. Няма да се повтори в твоя тема-обещавам. Успех!
Виж целия пост
# 11
E, недейте така - можем да се дърляме за секциото или за кърменето, както си му е реда. Да не сваляме нивото до едни сладки картофи.

Цвете, схемите препоръчват сладки картофи, защото са американски, а там те са си в родината и са толкова разпространени, колкото белия хляб тука. За съжаление, аз сладки картофи не съм дори виждала, не знам това чудо дали е подходящо за захранване, но точно защото и ти се колебаеш, мисля,че ще е по-добре да го прескочиш и да продължиш с нещо, за което си сигурна, че е относително екологично чисто, в сезона си и характерно за географската ни ширина.

Но това е мое мнение, ако ти допада на вкус - ти си решаваш  Peace
Виж целия пост
# 12
Извинявай, Августа, не исках да бъда рязка, но май не си премерих добре тона снощи. Просто имах нужда от информация и съвет в друга посока, затова реагирах така, не съм права.
Към сладкия картоф аз лично не съм скептична след всички чудесни отзиви за него, за мен не е по-екзотичен от авокадото и банана, които също така се дават рано след започване на захранването. Също би било чудесно да даваме само екол.чисти и проверени храни на децата си, аз успях да си подсигуря доста неща, но по разбираеми причини се налага да купувам и от пазара. А по-нетрадиционните храни смятам да ги давам по-рядко, разбира се.
В момента захранвам със зеленчуково  пюре и искам да въведа първо щадящите стомахчето храни, а после газообразуващи и по-трудно смилаеми, затова смятах скоро да дам сладък картоф. Вече съм въвела тиква, картоф, морков, тиквичка, чушка и днес дадох пащърнак, не съм решила с какво да продължа, но предпочитам да е с някакъв по-лесносмилаем зеленчук.

Сладка, благодаря за съветите.
Виж целия пост
# 13
Добре, но гледай и оглеждай внимателно, че по нашите пазари бъка от мошеници, а и в много случаи сами не знаят какво говорят и не им пука-гледат само да продават. Аз, да си кажа честно, не съм и толкова сведуща по въпросите за захранването, но понеже съвсем наскоро се терзаех по въпроса за сладкия картоф/аз лично съм купувала преди от едни баби на кварталното пазарче-е, нищо особено не беше/, питах и разпитвах и реших да дам обикновен картоф, та и затова се опитах да ти кажа същото и на теб. Както и да е. Тук имаше няколко схеми за това кои храни кога се дават, аз съм си ги свалила, ако искаш да ти ги пратя, пиши ми на лични. Още веднъж-успех  bouquet
Виж целия пост
# 14
...намерих едни селски сладки български картофи и ела да видиш к'во става Laughing

Как ги ядете тия българските сладки картофи (едни много чепати, с израстъци и с цвят на картоф, нали? ), че свеки ми даде един плик. Те си ги отглеждат на село и ги ядат на салата. Други идеи?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия