300 лева рушвет за забавачка

  • 809
  • 11
300 лева рушвет за забавачка
Искайте документ за дарение, съветват експерти

 
Забавачките в Пловдив масово събират дарения от родителите за боички, блокчета, пластелин и играчки. Сумата най-често се движи около 30 лева от дете и се изисква в началото на всяка година. Отделно родителите дават и по 10-15 лева месечно за различни консумативи.
Средствата от общинския бюджет за дневна издръжка на малчуганите едва покриват разходите за храна, обясниха директорите. По закон обаче те нямат право да искат пари.
Според родителите се е наложила порочната практика учителките да определят размера на даренията и да настояват всяка фамилия да се бръкне за забавачката. Дори не се съобразяват, че семейството може да е бедно, възмущават се хората. Най-много ги дразни, че средствата отиват не само за играчки и материали, а най-често за нов телевизор, видео или DVD плеър. 
 

Около 300 лева се движат подкупите за прием в детска градина, показа проверка на "Стандарт". Искахме да запишем 3-годишната си дъщеря на забавачка в кв. "Белите брези" в София, където живеем, разказаха родители. От общината обаче им намерили място в кв. "Изток".
"До там пътят с кола е поне половин час, а с градския транспорт е още по-зле. Беше много неудобно и настояхме да потърсят друга градина. Тогава ни пратиха при служител от общината и срещу 300 лв. той записа детето ни на забавачка в съседния блок", разказаха родителите.
Не можем да търсим сметка от въпросния служител, обясни шефката на столичния инспекторат по образование Пенка Ганова. За да се търси отговорност, трябва първо да има жалба срещу този, който е поискал подкупа. А досега не съм виждала нито една подобна жалба, коментира Ганова. И допълни, че случаи на корупция от този род са практически недоказуеми.
Същото се отнася и за подкупите, които се искат под формата на дарения. Ако внасят подобни суми в забавачките, родителите трябва да поискат специално свидетелство за дарение. Ако не им го дадат, става въпрос за чиста проба корупция, подчерта инспекторката.
 в. СТАНДАРТ
Виж целия пост
# 1
Мдааа, този текст е поместен в рубриката "Скандали". Не виждам кое му е скандалното, обаче. Как очакват родителите при 25 лв. такса да се покрият режийните на ДГ, храноден, консумативи, помагала и забавления? Наистина ли някой очаква, че с 25 лв. адекватно заплаща задоволяването на всекидневните нужди на детето си, което прекарва по 10 часа в ДГ?

Събират се пари, естествено, и аз не виждам нищо порочно в тази практика. Разбира се, че искам детето ми да учи, рисува, моделира и да се забавлява и ако това налага да се разделя с крупната сума от 30 лв. годишно ще ги дам с удоволствие. Дали парите ще се събират от госпожата или представител на родителския комитет е въпрос, който се взима от всички родители по време на род. срещи. Какво и как да се купи се решава пак там. Та в този смисъл, подобни вопли ми се струват смешни.

Колкото до 300-те лв... Ако са адресно регистрирани в блока, който е в района на ДГ, няма сила, която да попречи детето да се запише там и вместо да дават 300 лв., да бяха си търсили правата.
Виж целия пост
# 2
Как очакват родителите при 25 лв. такса да се покрият режийните на ДГ, храноден, консумативи, помагала и забавления

А парите, които детската градина прибира от бюджета на общината?
Виж целия пост
# 3
Цитат
А парите, които детската градина прибира от бюджета на общината?
 
 
какви пари как ги прибира,вероятно говориш за парите с,с които общината дотира градините за издръжка на децата,ти виждала и си черно на бяло какви са тези пари.И как бе хора си мислите,че с един лев на ден може да се изхрани дете,да се плати на учителка,ток консумативи.Я сега кажете колко пари харчите дневно ако детето си е останало в къщи и вие го заведете на разходка,много повече са мися съдейки по себе си
Виж целия пост
# 4
Ами да се вдигнат таксите, за да стане поне законно. Защото така остава съмнението (и то не без основание), че част от парите някой ги "прибира"...
Виж целия пост
# 5
Общинските детски заведения са на издръжката на Общината. Те не прибират пари, те се издържат от там. И е ясно, че при тези такси, които бих нарекла "социални" Общината на практика издържа детските заведения. Очевидно, тя подсигурява топло, храна и битови нужди. За останалото е редно да се грижим ние. Все пак децата са си наши, нали. Ако не им харесва на родителите,  да си дадат децата на частна забавачка. Там таксите са в най-добрия случай умножени по 15.

Виж целия пост
# 6
Направо ме кефите - с какъв енусиазъм сте готови да плащате рекет, за да могат учителките да си гледат сериалите по нови ТВ-та, закупени с вашите пари. Евала.
Виж целия пост
# 7
Ами да се вдигнат таксите, за да стане поне законно. Защото така остава съмнението (и то не без основание), че част от парите някой ги "прибира"...

Част от кои пари някой прибира? От тези 20 лв., които се събират за флумастери и пластелин ли? Я влезте в една книжарница и купете моливи, пластелин, опаковка флумастери, блокче, водни боички, моливи и лепило. Ако успеете с по-малко от 20 лв., на следващата родителска среща си предложете услугите вие да събирате парите за помагала, защото явно сте страшно находчиви.
Виж целия пост
# 8
Ами да се вдигнат таксите, за да стане поне законно. Защото така остава съмнението (и то не без основание), че част от парите някой ги "прибира"...

Част от кои пари някой прибира? От тези 20 лв., които се събират за флумастери и пластелин ли? Я влезте в една книжарница и купете моливи, пластелин, опаковка флумастери, блокче, водни боички, моливи и лепило. Ако успеете с по-малко от 20 лв., на следващата родителска среща си предложете услугите вие да събирате парите за помагала, защото явно сте страшно находчиви.

От тези 20 пъти (за 20 деца) по 20 лв., от парите за снимки, за тв и за не знам каква глупост още... Което си е живо изнудване, защото не е регламентирано.
Виж целия пост
# 9
Ние телевизора го заварихме в градината,в началото и аз гледах изпод вежди как така си викам,ще гледат телевизор,то сигурно друго нищо няма да правят,но мина малко време и промених виждането си,защото всеки ден долу на таблото има изкарана работа на децата,всеки божи ден,а материали бързо се хабят от 3 годишни деца гледам как вкъщи пластелина изчезва яко дим, срадост съм дала 30 лева и пак ще дам когато се наложи,всяка седмица се прибира с песничка или стихче,винаги когато се събират някакви пари за нещо долу на таблото има изнесена квитанция,така,че не разбирам за какви злоупотреби става дума,нали знаете всеки гледа от неговата камбанария,а а ко все пак нещо ви се вижда нередно ми питайте що да не питате,нали трябва да знаете къде ви отиват парите
Виж целия пост
# 10
" Не е виновен този, който яде баницата, а този, който му я дава".

" Докато има такива, които да дават, ще има и такива, които да прибират".
Виж целия пост
# 11
средствата отиват не само за играчки и материали, а най-често за нов телевизор, видео или DVD плеър.  

Ей туй и мен ме дразни Close Те може и да се занимават и с други неща, но като знам децата как се прехласват по детските. Аз лично бих предпочела да нямат ТВ в "забавачниците", но то такива май не останаха.

А иначе по темата, много може да се каже, всеки е прав за себе си, но определено трябва да знаеш къде отиват парите. В нашата ясла (когато малкият посещаваше) ни караха да носим материалите, бяха разпределили кой какво да купи и да ви кажа и досега да ходеше (а спря април месец), пак нямаше да сме изразходвали всичко, което занесох. Да не говорим колко играчки оставихме там

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия