Съвети на 85-годишната ми баба

  • 1 325
  • 13
Sunglasses

Момичета, баба ми ми беше на гости да види бебето и си говорихме за кърменето. Искам да споделя с вас опита на една 85-годишна жена, майка на 3 деца (двама сина и една дъщеря) и отгледала 4 внука - мен, сестра ми и двамата ми братовчеди Grinning ...
Баба е кърмила и трите си деца по над година и половина, като не е давла нищо освен кърма (в пловдивските жеги и вода Wink ) до 6 месеца и чак тогава е започвало захранването с пюренца.
Двамата й сина - моите вуйчовци, родени 1940 и 1944г - са се отбили по-трудно от майка ми, родена 1952г. Баба ми казва, че са били много настоятелни и са искали да сучат повече от майка ми, която сама си е спряла да суче на година и нещо, докато тях двамата баба ми ги е отбила малко принудително Laughing Момчетата, според нея, си били такива Laughing  Laughing
Каза ми да внимавам с Емил.
Беше я страх, че Емил можело да се отбие, ако му давам изцедена кърма с биберон, но като го видя как суче на гърдата се успокои и въпреки това каза, че по нейно време давали с лъжичка, ако се налага и да гледам по-рядко да му оставям изцедена кърма с биберон...

Още нещо интересно -  двамата ми вуйчовци са родени естествено, вкъщи, само в присъствието на акушерка и баба ми няма нито един шев или разкъсване. Майка ми се е родила пак естествено, но в болница, 4100кг, пак без нито един шев. За мен обаче баба ми си е знаела, че ще родя с операция и го смята за логично при положението на бебето, физиката ми възрастта ми  Grinning
Виж целия пост
# 1
В този поток от мисли, да споделя, че свекърва ми (дето е на 75 вече) ми предостави книгата,, по която е отглеждала любимия. Изданието е от 1965-1966г. Българска. Та в това писание става въпрос за захранване след 6 месец.. Възнамерявам да я попитам за какви каши и пюрета  ме разпитва по никое време.. Склероза ей!  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 2
Аз също имам една стара книга (от 1960 г.) на Пенка Чолчева, предимно с готварски рецепти, но има и глава за хранене на бебета. Та в нея също пише до 5 - 6-ти месец детето да е само на кърма (абе пише, да си призная, и за сокове от 3-ти месец).
Докато имам и една по-"нова" - от 1978 г., когато аз съм се раждала - в нея пише в шестия месец вече да се дава месо...
Аз баба ми също я питах докога е кърмила баща ми - каза година и половина. Вика: "Тича, тича, после идва да посуче малко и пак продължава..."  Grinning
Виж целия пост
# 3
Ей, ама забравих да питам баба ми, дали е правила режим на кърменето или не Grinning

Аз да ви кажа съм на режим, ама детето само си го направи (почти Wink ) Първо ядеше по 7-8 пъти, от които последния през нощта, ама много бързо (на 1 месец) спря да се буди за нощно кърмене, а сега сме на 6 пъти през ок. 3 часа...

Ако вие интересна темата, пишете и вие, какво сте научили от бабите Sunglasses
Виж целия пост
# 4
Не искам да звучи като хвалба , но се гордея че кърмих моите бандитковци  до годинката . Мисля , че можех и още да ги кърмя - имах кърма. Но са раждани  през април и се опасявах да не получат разстройство като се постопли. Та и те се добираха до мен , надигаха  блузата ми , си сукваха и тичаха да си играят. А когато ги отбивах не им давах вече да стигат до гърдите ми и тогава започваха да ми смучат корема - голям гъдел и смях падаше. А те се сърдеха , че нищо не им пуска и обидени си продължаха игрите:)
Виж целия пост
# 5
Забравих да спомена , че от моята баба (70 годишна) се научих как да ги кърмя заедно. Не че тя е имала близнаци , но като е била  малка е имала братовче4ка с тризнаци и от нея видяла как кърми двете поставени на възглавници , а третото слагала на гърдата която смятала че е по- пълна. На следващото кърмене сменяла децата:)
Виж целия пост
# 6
Цитат на: tedinceto
Забравих да спомена , че от моята баба (70 годишна) се научих как да ги кърмя заедно. Не че тя е имала близнаци , но като е била  малка е имала братовче4ка с тризнаци и от нея видяла как кърми двете поставени на възглавници , а третото слагала на гърдата която смятала че е по- пълна. На следващото кърмене сменяла децата:)


Е, това ми е много интересно Laughing  Как по-точно се кърмят тризнаци - едновременно ли Shocked  Rolling Eyes Нали са две гърди Embarassed
Виж целия пост
# 7
Аз малко сложничко съм обяснила. Първо се кърмят двете деца едновременно
, а после поставя третото на тази гърда , която чувства по пълна. На следващото кърмене това което е било последно слага заедно с едно от сестричетата ( били са момиченца)  и всеки път редува децата.
Виж целия пост
# 8
Сега разбрах Laughing  То си е цяло изкуство това Wink  А като си помисля, че има и 4,че и 5знаци Shocked
Виж целия пост
# 9
Това, което знам от майката на моя свекър, е, 4е децата са били кърмени на поискване, до 6-7 мес. са били само на кърма, после, като по4нат да седят, ги взимат с цялото семейство на масата, и бебето вижда, 4е вси4ки ядат, иска и то, дават му, и така са захранвали. Не е имало време да се приготва отделно, особено като не ти е първо дете. Кърмели са и  през нощтя, и то до след годинката, тя разправяше, как бебето пропълзява от люлката в тяхното легло, стига си само до гърдата, и си су4е Shocked , знае, какво търси! Laughing  И са знаели, 4е до годинка не се дават мляко и мле4ни продукти, до 2-3 години не са давали малини, ягоди и др. такива.
Виж целия пост
# 10
Бабата на скъпия ми е разказвала, че когато майката не била при бебето (применрно е на нивата), жената, която гледа децата, в един парцал увивала хляб поръсен със захар и давала на бебето да го смуче. Мляко нито кисело, нито прясно не са давали, даже козето - дето е ужким по-неалергизиращо.

Като поотраснело бебето (малкият беше на 6 месеца и тя каза, че е малък още) ядяло от общтата храна. Майката само смачквала твърдите парчета и му бутала в устата.
Виж целия пост
# 11
Само да допълня, че съветите на баба всъщност са си съвсем обосновани с медицината от онова време. Баба не е живяла на село и не е ходила на нива. С дядо ми са живели в Пловдив и тя е била домакиня, а той е работел като инженер и си е изхранвал семейството. След ражданията й си е посещавала лекар, а акушерката е идвала на консултации за кърменето и гледането на бебетата и така...
Виж целия пост
# 12
Много интересна тема повдигаш. Аз вече писах в другия постинг, но не пречи пак да го напиша.
Баба ми е кърмила изключително до 1г и 2м майка ми, а леля ми - до 1г и 4м. На майка ми и вода не е давала, на леля ми - по малко. Никаво захранване. За леля ми разправя, как си играела навън, идвала, когато е гладна, искала си 'тити' (цици), насуквала се, и бягала пак навън.
Виж целия пост
# 13
mnogo pozdravi na baba ti Grinning
suveti te i sa super i az tochno taka iskam da kurmia Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия