Николаус, дядо Коледа

  • 2 932
  • 23
Здравейте чужбински мами Grinning
Пуснах темата в нашите деца, но Кифлата ме посъветва да попитам и тук Laughing. Дъщеря ми посещава ДГ със засилени изучаване на немски. Та от нея научих някои неща които не знаех Grinning. Николаус е брат на дядо Коледа и наднича през прозорците, за да види кои деца са послушни и да каже на дядо Коледа кой заслужава подарък. Тази нощ Николаус трябва да мине по къщите и да остави плодове и лакомства в обувките или чорапчетата на децата. На дядо Коледа трябвало да се остави нещо в навечерието на 25-ти. Всъщност това е май-всичко което знам т.к. съм отраснала с дядо Мраз Wink. Ще съм много благодарна, ако споделите как празнуват в чужбина /Германия/ и какво разказват на децата. Какви други обичаи има?
Виж целия пост
# 1
Ех, доживях и това да чуя - че двамата били братя!!! #Crazy
Аман от криворазбрани учителски измислици
Николаус си е познатия и в българския църковен календар св Николай Мирликийски. Бил богат човек, отрано осъзнал кое е важното в живота, много дарявал на бедни семейства, в по-късни години свещеник в града и извършил много чудеса
В католическата религия влязъл като добрия старец, който дарява децата с лакомства, като ядки, курабийки и сладкиши. Имал си помощник слугата Рупрехт, който носел една тояга и на непослушковците налагал някой друг удар по гърбините.

Навремето на Коледа децата не са били посещавани от дядо Коледа, а от Христовото дете - затова и по елхите основната им украса са ангелчета и звезди. Тогава са получавали малко по големи подаръци, като играчки
Навлизането в Европа на дядо Коледа е благодарение на американската култура, защото това си е тяхна абсолютна измислица, която за съжаление все повече се налага и измества символиката на празника в съвсем друга насока. В крайна сметка празнуваме Рождество Христово от 2000 г, а не Пристигането на дядо Коледа както се опитват да ни убедят американците от 100 г насам
Тъжно е когато така се омешват традиции и се объркват главите на малките деца.
Виж целия пост
# 2
Николаус, който е покровител на децата,  обикновено идва zаедно с Knecht Ruprecht, който пък накаzва лошите деца, и пълни чорапите, ботушките на децата с лакомства. Макар че съм чувала, че на някои места пък последният носи подаръците.
Едно време е съществувал само Николаус, който е носил подаръците, а по късно с Реформацията и протестантите, които са отричали светците, той е бил иzместен от Christkind, който носи подаръците на Бъдни вечер.
Иначе дядо Коледата идва по скоро от Америка и особено zа външния му виддопринасят рекламите на Кока Кола в началото на мин. век.
Подаръците от дядо Коледа (Weihnachtsmann) или Christkind се получават на самата Бъдни вечер. Някои хора правят това и на другата сутрин.
На мен като дете Christkind ми носеше подаръците на Бъдни вечер, а Николаус ми пълнеше едно чорапче на 6. дек. Wink
Виж целия пост
# 3
Какви други обичаи има?
Покрай Коледа ли?

Ами напр. Advent. Започва на първата неделя след 26 ноември. Това са 4те недели преди Коледа, т.е. на 25 дек. е четвъртата неделя, като на тях се пали по една свещ от  Adventskranz.
Виж целия пост
# 4
Какви други обичаи има?
Покрай Коледа ли?

Ами напр. Advent. Започва на първата неделя след 26 ноември. Това са 4те недели преди Коледа, т.е. на 25 дек. е четвъртата неделя, като на тях се пали по една свещ от  Adventskranz.

Да допълня и Adventkalender-a. Календар с 24 вратички/торбички/кутийки, в който всеки ден от 1. до 24. декември децата намират по някоя вкуснотийка или друга дреболия.
Моята дъщеря още на вторият ден схвана идеята Joy и от тогава още с отварянето на очите сутрин бяга към календара да види какво има в него Laughing. Какво ще правим след Коледа без календар незнам, има да го търси Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Какви други обичаи има?
Покрай Коледа ли?

Ами напр. Advent. Започва на първата неделя след 26 ноември. Това са 4те недели преди Коледа, т.е. на 25 дек. е четвъртата неделя, като на тях се пали по една свещ от  Adventskranz.
Като цяло традицията е била да се пали по една свещ за всяка вечер до Коледа и в началото венците са били на тавана за осветление, но после са ги свалили на масата и свещите станали само 4 - за всяка неделя по една.
Виж целия пост
# 6
БотуШките трябва да си лъснете, иначе Николаус няма да пусне ниЩо в тях!
Виж целия пост
# 7
БотуШките трябва да си лъснете, иначе Николаус няма да пусне ниЩо в тях!
Няма как да стане щото нашите са плетени Wink
Виж целия пост
# 8
Като цяло традицията е била да се пали по една свещ за всяка вечер до Коледа и в началото венците са били на тавана за осветление, но после са ги свалили на масата и свещите станали само 4 - за всяка неделя по една.
Advent, Advent, ein Lichtlein brennt,
Bald kommt die frohe, selige Zeit.
Weihnacht, Weihnacht ist nicht mehr weit.

Der Schnee, der Schnee kommt von der Hоеh´,
Draussen im Wald der Tannenbaum
Traeumt schon seinen Weihnachtstraum.

Und huckepack mit seinem Sack
Geht nun bald von Haus zu Haus
Der gute alte Nikolaus.
Hans Poser
 Grinning
Виж целия пост
# 9
Advent, Advent, ein Kerzlein brennt,
dann zwei, dann drei, dann vier,
dann steht Christkind vor der Tuer  Wink
Виж целия пост
# 10
Advent, Advent, ein Kerzlein brennt,
dann zwei, dann drei, dann vier,
dann steht Christkind vor der Tuer  Wink
Хайде, чакаме го Hug Wink
Виж целия пост
# 11
Ей, много ви благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 12
Тук Синтерклас идва днес с кораб от Испания и после с коня си обикаля Холандия.Децата слагат в обувките си моркови,ябълки и захар за коня,пък Синтерклас им пуска бонбони и лакомства.Съпроводен е от Зварте Пит.А Керстман(демек Дядо Коледа) си идва на 24 дек.Чудя се и аз к'во да обяснявам ня малкия,що има двама... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 13
Няма двама. Свети Николай е този, за когото е писала Утринната Звезда, а на 25 се чества раждането на Христос. Не навлизам в анти религиозните подбуди за възникаването на Дядо Коледа, но те са налице.
Виж целия пост
# 14
Тук Синтерклас идва днес с кораб от Испания и после с коня си обикаля Холандия.Децата слагат в обувките си моркови,ябълки и захар за коня,пък Синтерклас им пуска бонбони и лакомства.Съпроводен е от Зварте Пит.А Керстман(демек Дядо Коледа) си идва на 24 дек.Чудя се и аз к'во да обяснявам ня малкия,що има двама... Rolling Eyes
Оу, чак от Испания ли идва? Wink

А иначе ти си прецени какво да му кажеш. В Холандия не раzдава ли Christkind (Христовото дете) подаръците на Коледа?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия