Кръщене в БАЧКОВСКИ МАНАСТИР - Моля за ИНФО

  • 14 221
  • 51
Момичета, мислим детето ни да бъде кръстено в Бачковския манастир на Успение Богородично 15.08.2011. някой знае ли дали трябва  предварително запазване на датата за кръщене там, поради факта, че това е един от най-големите християнски празници, а и храмов празник на манастира и сигурно ще има доста желаещи за кръщенета, сватби и просто хора отишли заради празника?... Знам, че тогава свалят иконата на Богородица от манастира и е винаги тъла от народ. Някоя мама правила ли е там кръщене на този ден и как е минало? Много ще съм благодарна за инфо и подробности  Hug
Виж целия пост
# 1
В някой по-спокоен храм предполагам ще почувствате празника много по-добре. Кръщението е тайнство и тълпи от народ, който много често не знае за какво е в храма едва ли ще ви бъдат добри съ-празнуващи! 
Виж целия пост
# 2
Ние правихме там кръщене,миналата година,юли месец.
Предварителни записвания няма.
Условията,които ни поставиха бяха следните:
-да не е събота или неделя,само в делнични дни правят кръщенки
-кращенки се извършват до обяд
-и последното,което ни казаха-желателно е да не е на голям църковен празник,защото тогава имали големи навалици и съответно монасите са по-заети
Кръщенката се извършва в отделна зала на манастира,а не в сградата,в която влизат хората.
Трае не повече от 20 мин и струва 50 лв.
Ако имаш други въпроси-питай.
Само да добавя-ако си изберете обикновен делничен ден,ще усетите кръщенката наистина като  интимно и задушевно събитие.Както споменах,децата се кръщават в сградата срещу тази ,в която влизат богомолците и ще си бъдете само вие там,без тълпи непознати.
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти, Елена Ди. Ами тази година 15 август се пада в понеделник, така че е ок, обаче това е един от големите християнски празници +това и храмов празник на манастира.... та това ми беше чуденката- дали е възможно да ни откажат и как да го разбера по-рано. И щом няма записване, какво трябва да направим, да отидем от  8 сутринта и да чакаме барабар с детето и да се редим по опашки ли!? Звучи ми доста глупаво. Не знам какъв им е принципът на Бачковския  newsm78 Мисля си, че ще кръщават пет наведнъж, но това не е от значение. Важен ми е денят и манастира за този повод
Simple Smile Определено трябва да е на Богородица 15.08., а не на някой си делничен ден  Peace
Виж целия пост
# 4
Най-добре идете 1-2 седмици по-рано и питайте дали ще има проблем за датата.
А иначе,принципа е точно такъв-отиваш сутринта към 8-9 ,обаждаш се ,че искаш да кръстят детето ти,изчакваш 10-20 минути ,докато подготвят залата и кръщенето почва.
Ние отидохме към 10 и бяхме първи,докато свърши нашата кръщенка,отвън вече имаше 3-4 деца,чакащи да ги кръстят.
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.
В залата влизат само едното дете и гостите му,като приключат с него,тогава влизат следващите.
За кръщенката се носиха 2 хавлии,2 сапуна и 1 бутилка олио само.
П.П-Моят мъж е кръщават там преди 30 години,на 15 август точно и каго гледам снимките се изумявам.20-30 деца събличени голи и ревящи,стотина души рода и един казан-детето се потапя за секунда ,хоп-следващото,следващото.Ние също искахме да кръстим сина си на Успение Богородично,но поради тази причина се отказахме от датата.
Виж целия пост
# 5
В една пловдивска тема преди време, няколко майки споделиха, че не са особено доволни от ритуала в Бачковския. Представям си на 15 какъв ще е наплива и колко ще се изнерви детето докато чака..
Можеш да се разровиш из пловдивските теми и да прочетеш отзивите.  Peace
Виж целия пост
# 6
Ако не ви е далеч Черепишкия манастир, може да отидете там. Красиво е и спокойно. Иначе ние сме били на кръщене в Гложенския манастир, но не бяхме впечатлени въобще от ритуала.
Виж целия пост
# 7
Държите ли на Бачковския манастир?
Точно на голям празник, не бих го препоръчала по никакъв, ама по никакъв начин!
Виж целия пост
# 8
Не,не кръщават няколко деца на веднъж.

освен да са си променили скоро реда, но 2009г в края на юни /не беше никакъв църковен празник/ кръщаваха по 2деца едновременно!
Виж целия пост
# 9
При нас не беше така и наистина останах очарована от ритуала.
Но пак казвам,беше обикновен делничен ден.
Виж целия пост
# 10
Уау ами всъщност ние сме от Бургас  Laughing и ще пътуваме до Бачково специално по този повод предния ден. Затова и питам дали е възможно да останем неприятно изненадани и да ни откажат като отидем на място (въпреки че не ми се вярва много). И единия, и другия, и третия.... никой от манастирите не ни е наблизо. Държим да е Бачковският, да  Wink ама започвам да се притеснявам все повече и повече...
Виж целия пост
# 11
Има защо да се притеснявате. Преди няколко години ходихме там, не си спомням кой от по-големите празници беше и на поляната до манастира имаше катуни цигани, в коритото на чешмата по пътчето към манастира си изстудяваха бирата, а дебели сочни ромки миеха тави! Ужас! А в манастира съвсем не ни приеха добре -  искахме да останем да нощуваме и се държаха все едно ги молим да ни направят услуга, а си има хотелска част. Тръгнахме си много разочаровани.
Виж целия пост
# 12
Аз не съм специалист, но Успение Богородично е голям църковен празник, а и щом е храмовия празник на Бачковския манастир, то това е най-важният празник за манастира. Ще изнасят иконата, ще има сигурно литийно шествие и огромни тълпи народ, просто няма кой да ви обърне внимание. Всички ще участват по един или друг начин в подготовката и осъществяването на празника. По-добре изберете друг църковен празник, ако искате да правите кръщене в Бачковския манастир, или пък изберете друг храм на същата дата.
Виж целия пост
# 13
Оооооох  Confused направо ми се избистри картинката пред очите - тълпа от народ, шествие с иконата надолу, блъсканица ииииииии взех да се отказвам  Sad
Права е Deni-meni - или датата да е друга, или мястото. Ще трябва да решим кое ни е по-важното датата Успение Богородично или храм, църква, манастир със същото или име касаещо богородица  Rolling Eyes
А и никой не каза, че е кръстил детето си там на тази дата, значи няма такива или са наистина малко  #Cussing out
Благодаря ви, момичета за съветите
Виж целия пост
# 14
Бачковският надделя над датата  Laughing Там ще е, но на делничен юлски ден! Съпружеското тяло одобри  Heart Eyes После аз ще давам инфо как е минало.
Виж целия пост
# 15
Няма да съжалявате,убедена съм.
П.П-Ако сте решили да викате оператори и камери да заснемат кръщенето се откажете.Свещениците не допускат професионални фотографи.Не правят проблем да си направиш снимки и видео с любителския апарат.
Виж целия пост
# 16
хах сега пък и това  Shocked ами да, мислехме да си викаме фотограф, че няма кой да снима.... избрахме си дата през юли, пада се четвъртък и си мисля, че ще сме си  сами на спокойствие в стаята за кръщенета, но пък без фотограф  ooooh! Срещу някаква платена такса за фотограф дали не пускат?
Виж целия пост
# 17
Не,не пускат дори и да платиш.При нас свещеника ни разреши на своя глава,но само с личния ни апарат,сестра ми снимаше.
Не знам дали си забелязала,но още на входа на манастира има огромна табела,на която изрично пише,че снимките в двора на манастира и в църквата са строго забранени.
Виж целия пост
# 18
Не,не пускат дори и да платиш.....

Срещу заплащане позволяват  Laughing
Цената обаче е солена и варира в зависимост от настроението на дядо Борис  Confused
Виж целия пост
# 19
На нас категорично отказаха,дори и срещу заплащане.
Когато свърши ритуала и дойде време за разплащане ,свещеника каза:"35 лв за кръщенето,5 лв за снимките/любителски/ и 10 лв дядо поп да пие едно уиски за здравето на детето."
Виж целия пост
# 20
На нас категорично отказаха,дори и срещу заплащане.
Когато свърши ритуала и дойде време за разплащане ,свещеника каза:"35 лв за кръщенето,5 лв за снимките/любителски/ и 10 лв дядо поп да пие едно уиски за здравето на детето."

Ц,ц, ц.. и попът си изпросил пари  ooooh!
Виж целия пост
# 21
 #Crazy хаха и дядо поп да пийнел едно... Кой е този свещеник? Дано не се паднем при същия, че ако ми каже това, ще има цирк  Laughing Значи да се допитам до дядо Борис за цената при допускане на фотограф. А доколкото съм наясно с актуалната цена на кръщене, то тя е към 60 лв в Бачковския, 5 лв за любителски снимки и 15 за камера (пак любителска).
Виж целия пост
# 22
Уау,много са вдигнали цените,почти двойно за няма и година.
А отеца се казва Мартин,но често да си призная на драго сърце му дадохме пари да се почерпи.Толкова добре ни посрещна,държеше се приятелски ,предразположи и детето,за да е спокойно.
Виж целия пост
# 23
Бачковският манастир отдавна не е това, което беше  Confused
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...
Виж целия пост
# 24
Включвам се и аз в темата с интерес, който лееекинко спадна след прочетеното.
Ние мислим да кръщаваме там сина ни, но през другото лято, но като чета, може и да сменим манастира  Thinking
Виж целия пост
# 25
Здравейте, момичета! Имам въпрос към правичите кръщене на Бачково.Какво точно прави кръстникът?!
Виж целия пост
# 26
Бачковският манастир отдавна не е това, което беше  Confused
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...

 Peace

Бях потресена при последното ми посещение там миналата пролет. Не бих стъпила отново там. Моят съвет е да не биете път - особено пък чак от Бургас, защото вероятността да натрупате негативни емоции вместо приятни спомени във важен за вас ден, е огромна Sad
Виж целия пост
# 27
Здравейте, момичета! Имам въпрос към правичите кръщене на Бачково.Какво точно прави кръстникът?!

Каквото на всички кръщенета, във всеки друг храм  Grinning
Пусни търсачката, има стотици теми из форума.
Виж целия пост
# 28


Бях потресена при последното ми посещение там миналата пролет. Не бих стъпила отново там. Моят съвет е да не биете път - особено пък чак от Бургас, защото вероятността да натрупате негативни емоции вместо приятни спомени във важен за вас ден, е огромна Sad
Би ли споделила защо си така разочарована.
Ние ходим доста често и нищо толкова отблъскващо не сме видели.
Да,има ги сергиите и кебапчетата,но просто ги игнорирам.
Виж целия пост
# 29


Бях потресена при последното ми посещение там миналата пролет. Не бих стъпила отново там. Моят съвет е да не биете път - особено пък чак от Бургас, защото вероятността да натрупате негативни емоции вместо приятни спомени във важен за вас ден, е огромна Sad
Би ли споделила защо си така разочарована.
Ние ходим доста често и нищо толкова отблъскващо не сме видели.
Да,има ги сергиите и кебапчетата,но просто ги игнорирам.

Ние бяхме просто на екскурзия. Мязаше ми на строителна площадка, половината достъпни преди време части бяха забранени, красивите насаждения - изкоренени, а на тяхно място се зидаха някакви бетонни неща - май фонтанчета. Забранените снимки дори и в двора изобщо няма да ги коментирам. За комерсиалността се присъединиш към едно по-горно мнение.
Може би тези неща вече се приемат за нормални, но аз се потресох от контраста с предното ми посещение. Виждала съм го и в други манастири. Лека-полека губя интерес да ги посещавам Sad
Виж целия пост
# 30
Аз съм ходила като дете,но нямам ясни спомени.
А сега,от 5-6 години,откакто ходим по-често гледката си е все тая-фонтани и сергии.Та затова ги приемам за нормални.

Виж целия пост
# 31
Аз съм ходила като дете,но нямам ясни спомени.
А сега,от 5-6 години,откакто ходим по-често гледката си е все тая-фонтани и сергии.Та затова ги приемам за нормални.



 Peace

Това имах предвид. Аз имам по-стари спомени... Когато манастирът по правило не беше някакъв вид тържище...
Ще се опитам да намеря снимки и да покажа - точно от Бачковския. Правени съсвсем безплатно из целия манастир, вероятно само без вътрешността на църквата.

В тоя ред на мисли, по-... манастирско е все още в Черепишкия, както се спомена, в Седемте престола (пак в същия регион), донякъде в Дряновския и Клисурския (ама не съвсем)... Като гледам - до един са в нетолкова туристическата Северозападнала България... Sad
Виж целия пост
# 32
Да,би било чудесно,ако публикуваш снимки от преди.
Виж целия пост
# 33
АЗ също мисля, че Бачковския манастир е много красиво място, само дето пускат коли чак до горе и пречат на хората спокойно да се разхождат!!!
Виж целия пост
# 34
Да,би било чудесно,ако публикуваш снимки от преди.

Не обещавам, но ще опитам  Peace

---
Още нещо към авторката: категорично не го правете на храмовия празник, ако все пак решите да е там! Минавала съм на 15/08 оттам - ужас е. Циганите, разпънали софри около колите си са на километри околовръст покрай шосето. Не искам да си представям дори какво е към и в манастира.
Виж целия пост
# 35
И на нас ни се скараха предния път, че детето се снима пред един фонтан в двора.. Айде вътре разбирам, да е забранено, но в двора Crazy
Отделно, че толкова хора минават и оставят парички, а вътре таванът е черен. Да вземат малко да го почистят, а не само гаражи за мерцедеси да строят..
Виж целия пост
# 36
в Бачковския ще е, да  Peace После ще разкажа как е минало, а и за снимки се каня, естествено. Да, храмовият празник отпадна като дата, достатъчно е, че манастирът се казва "Успение Богородично", а детето ми Анна-Мария. Избрахме си дата през юли т.е. другия месец още, делничен ден и се надявам да няма много хора.
Виж целия пост
# 37
А относно това, че ще пътуваме чак от Бургас - ние отиваме на почивка в Родопите и ще го съчетаем с кръщене в голям манастир, естествено вторият по-големина и известност, та и в Родопи е БАЧКОВСКИЯТ Simple Smile Името му (Успение Богородично) също е символ и е "за нас", така че това е причината. Няма да е, с извинение, "гъз път да види", а ще е 2 в 1  Wink
Виж целия пост
# 38
А относно това, че ще пътуваме чак от Бургас - ние отиваме на почивка в Родопите и ще го съчетаем с кръщене в голям манастир, естествено вторият по-големина и известност, та и в Родопи е БАЧКОВСКИЯТ Simple Smile Името му (Успение Богородично) също е символ и е "за нас", така че това е причината. Няма да е, с извинение, "гъз път да види", а ще е 2 в 1  Wink


 Peace

В делничен ден няма да имате проблем с тълпите. Дано уредите и снимките!
  bouquet
Виж целия пост
# 39
Бачковският манастир отдавна не е това, което беше  Confused
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...

мила това не се отнася само за Бачковския в повечето е така.Що се отнася до кръщенето и ние кръстихме каката на 15 август държах да е голям празник,мислехме за Троянския или Дряновския,но на такъв ден претупват всичко и ги кръщават по 7-8 деца наведнъж пълна лудница е. Исках самостоятелно и отеца ми каза че може да стане към 24.00 часа тогава имал свободен час.Малко дете на 1 год.в полунощ немога да си го представя.Накрая я кръстихме в Капиновския,не е толкова голям манастир,но бяхме сами стана много добре
Виж целия пост
# 40
Бачковският манастир отдавна не е това, което беше  Confused
Във всяко едно отношение... със съжаление го казвам, защото на подобни места не може най - важното да е парАта, колата и трапезата на свещеника...

мила това не се отнася само за Бачковския в повечето е така......

Аз по принцип не обичам обобщенията.
И няма как да поставя манастирите в региона под общ знаменател, защото ситуацията не е една и съща  Wink Нямам детайлни наблюдения над всички, но до Бачковския ми се налага редовно да пътувам служебно и имам поглед как стоят нещата.
Не бих го  избрала за мой празник.
Но това не значи, че за други хора това не е правилният избор.
Виж целия пост
# 41
Само за сведение, успях да си изровя снимките отпреди 10-12 години. Те са хартиени. Може и да се търкаля някъде нещо сканирано, но не ми се рови в архивите Simple Smile Затова щракнах съответната страница и ще гледам до ден-два да пльосна снимката тука Simple Smile
/Ако някой подскаже как става това най-лесно, много ще ускори процеса Wink/
Виж целия пост
# 42
Преди 3 години кръщавахме сина ни в Бачковския манастир. Ако сега трябва да повторя, определено бих избрала по-спокойно място. Чакахме няколко часа докато ни дойде реда, съответно детето се изнерви (беше на година), кръщаваха на куп, по 5-6 души, беше малка лудница. Не останах никак доволна.
Другия път ще бягаме на по-тихо място.
Виж целия пост
# 43
елхичка, не си споменала само датата... Предполагам е било на голям християнски празник. Сподели, ако обичаш Simple Smile
Виж целия пост
# 44
елхичка, не си споменала само датата... Предполагам е било на голям християнски празник. Сподели, ако обичаш Simple Smile

02.08.2008 - мисля, че лудницата идваше от съботния ден и от нищо друго.
Някъде в темата ми се мерна, че сега кръщавали само в делнични дни (освен, ако съм прочела грешно). И аз предпочитах спокойствието на делника (със сигурност атмосферата щеше да е коренно различна), но все пак всички роднини са на работа и нямаше как да стане. 
Виж целия пост
# 45
http://solo72.snimka.bg/children/stari.181461.23755984

Toва е през 2000г. Сега на мястото на цветята има някакво кичозно фонтанче Sad
Виж целия пост
# 46
Миналата седмица бях кръстница на Бачково! Ритуалът си беше пълен, а не претупан! Дядо Поп е много приятелски настроен и ни даде много съвети за живота и вярата в Бог! Не е вярно, че е сърдит и говори само за пари!
Виж целия пост
# 47
Ако някой иска по-конкретно инфо, питайте !

Поздрав на всички!!!
Виж целия пост
# 48
Миналата седмица бях кръстница на Бачково! Ритуалът си беше пълен, а не претупан! Дядо Поп е много приятелски настроен и ни даде много съвети за живота и вярата в Бог! Не е вярно, че е сърдит и говори само за пари!
Ти сериозно ли си мислиш, че само един поп има там? Simple Smile
Виж целия пост
# 49
Сигурно не е само един, но мисля, че кръщава само възрастния /Дадо Борис/. На колкото кръщенета съм била там, включително и на последното, винаги е бил той или поне така се е падало. Може да се бъркам, но аз имам добри впечатления лично от него!!!
Виж целия пост
# 50
Дядо Борис е игуменът на манастира.
Щастливка си, ако имаш положителни впечатления от него, дано повече хора случат на този късмет  Laughing

П.П. Само заради тази тема ли влезе във форума?
Виж целия пост
# 51
Simple Smile Намерих телефонен номер и звъннах в Бачковския - 0332 722 77. Жената, която вдигна ми обясни всичко подробно и бързо. Кръщенето е 60 лв, 5 лв снимки с любителски фотоапарат, 15 лв с люб. камера, кръщенки се правят всеки ден от 11 до 16 ч. да отидем към 10 и 30 да ни кажат за по-късно и да ни пишат за кръщене. Искат две хавлии, сапун, олио, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО акта за раждане на детето и кръщелното на кръстника/цата и ако се пада делничен ден "ще  е много спокойно, няма да имате никакъв проблем" цитирах Simple Smile Значи все пак кръщават и през уикенда.  Peace Точно след месец сме там, ще видим как ще бъде. Не съм си мислела, че ще съм разочарована, дано оправдаят очакванията ни  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия