Войнишки курабийки или т.н. захаринки

  • 10 693
  • 13
Вчера, в детската градина, на моето момченце за следобедна закуска дали една войнишка курабийка. На детенцето много му харесала. Искаме да му направим вкъщи. Но незнаем рецептата. Дали някоя мама ще може да ми помогне като ми я каже? Благодаря Ви предварително!
Виж целия пост
# 1
По рецепта на нашата баба:
2 яйца
1 ч.чаша /до 1 кофичка най-много/ кисело мляко
1 ч.чаша захар
1/2 ч.чаша свинска мас /може маргарин, предполагам в краен случай и олио/
1 бакпулвер

месиш с брашно до средно тесто и после или правиш топченца които топваш в кристална захар или точиш един лист с дебелина поне 1 см, викаш юнака, връчваш му една водна чаша и правите кръгчета лунички, абе каквото си поискате Laughing
Виж целия пост
# 2
Beny, много ти благодаря!    bouquet
Гледам за такива сложни и скъпи рецепти колко мами дават варианти и мнения, пък за тази вкуснотийка - само ти... Браво! newsm78
Виж целия пост
# 3
забравих да кажа, че и въпросните формички накрая също се посипват обилно със захар...и не ги изпичай много. Съвсем леко да порозовеят иначе може да се замеряте с тях в къщи и да не се счупят.  Laughing
 А тази рецепта и аз като теб я научих. В къщи все едни сложнотии и фантазии правех за десерт ама си ги ядях почти сама. Мъжете ми все плачеха за курабийки като на баба си и обикновена торта от бисквити с нишасте Mr. Green...
Виж целия пост
# 4
Курабийките на мама или така наречените "войнишки"... с тях изкарах студенския си живот.
1 кофичка кисело мляко
1 1/2 ч.ч захар
4 яйца
1 пакетче амонячна сода
1 ч.л сода бикарбонат
1 ч.ч. разтопена свинска мас
Замесва се тесто. Правят се топки, които се мажат с жълтък и се поръсват със захар и /или орехи. Редят се в намазана с олио тава. С голяма трайност са и колкото повече сотят по хубави стават.

Виж целия пост
# 5
Ей, че симпатична темичка. Simple Smile
Виж целия пост
# 6
А някой знае ли защо се казват войнишки ? Simple Smile
Виж целия пост
# 7
защото са евтини за приготовление и най-важното траят дълго време. като го изпратят на войниклък с бохчата- от септемви до Коледа устискват без да се развалят. Wink
Виж целия пост
# 8
Ето и моя вариант :
2 яйца, 2 к.ч. захар,1 к.ч. св. мас,1 коф. кисело мляко, 9 к. ч. брашно, 2 ч.л амонячна сода, настъргана лимонова кора. Отгоре се мажат леко с яйце, колкото да полепне захарта, с която се посипват.

Ей, добре че ме подсетихте за тези захаринки, тооооолкова отдавна не съм ги правила, а са вкуснииии.  chef трябва да запретна ръкава тези дни и да ги направя на моите, че преди често ги правих на големия син и мъжа ми, а откакто се е родил малкия май не съм ги правила, не ги е яло горкото дете.
По този повод едно малко отклонение да се посмеете сутринта: Една приятелка (много добра домакимня и кулинарка) също не ги беше правила на детето си. За сметка на това непрекъснато печеше разни вкусотийки. И един ден синът и като се прибрал от детска градина и казал :
"Ти, каква такава майка си ? На детето си едни курабии да не направиш! " Явно са яли в детската и то не е знаело за такива курабии и може би са коментирали нещо лелките и госпожите, то иначе откъде ще се сети само да каже такова нещо. Laughing
Виж целия пост
# 9
и най-важното траят дълго време. като го изпратят на войниклък с бохчата- от септемви до Коледа устискват без да се развалят. Wink
hahaha Уби ме!!!  Joy
Виж целия пост
# 10
Съвсем сериозно. Те стават едни като камък и после като ги топне войничето в гореща водица те са размекват, той си ги хапва и му напомнят за бащиния дом.

Иначе много ме накефи думата "захаринка"! Бях я забравила. Много хубава думица.Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Да кажа и аз-правих ги тази вечер по рецептата на Джема-станаха супер.Разликите: пое ми 12 к.ч.брашно вместо посочените 9 к.ч. и вместо да меря амонячната сода сложих направо едно пакетче(10гр).Кофичката кис.мляко беше 400гр(или около 300 мл).Само че,Джемма,да беше предупредила какво количество да очаквам ,че сега имам да пека курабийки до Коледа! А и още нещо,станаха едни мекички направо се топят в устата ,само отгоре поръсената захар е хрупкава.Вече минах 5 часа откакто ги пекох ,но все са си така меки.
Виж целия пост
# 12

 newsm44Благодаря!Благодаря!Благодаря!
 newsm51
Виж целия пост
# 13
Знам че с мас стават по-вкусни,но може ли да се замени с нещо друго и какво би било по-добре?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия