Орхидея - тема 6

  • 119 694
  • 750
# 135
Приютих днес от орхидеите на Цецето!  Heart Eyes
Цеце, благодаря отново!
Wink

Искам да ви питам.. дали са за пресаждане, защото ми се струва, че им е тясно?  Rolling Eyes

Виж целия пост
# 136
И аз на опашката за една бяла орхидея - когато пак има  Praynig
Виж целия пост
# 137
Искам да ви питам.. дали са за пресаждане, защото ми се струва, че им е тясно?  Rolling Eyes

Няма такова нещо да й е тясно на орхидеята.Ако беше примерно фикус щях да посъветвам пресаждане но тази си е таман какавато трябва.
Въобще досега съм виждала само една орхидея на която й БЕШЕ ТЯСНО и то защото стопанката я беше торила в чинийката със зелен кристалон. Нямаше субстрат само корени - лоша работа. А принципно опита ми с орхидеи показва че те някак си си запазват оптимума на корени при нормално гледане- едни отмират други се появяват. Количеството корени на тази орхидея конкретно може да е и много повече. а за да искат пресаждане трябва да са напълнили изцяло саксията и там буквално да липсва субстрат.
Виж целия пост
# 138
Благодаря.
Опасенията ми са повече за тази,която придържам с ръка на снимката.. Сякаш е "излезнала" над субстрата и се килва на една страна.. Листата й са меки и посбръчкани..  Rolling Eyes

Утре ни е ден за поливане и ще видя дали ще се оправят от водата.
Виж целия пост
# 139
Ооо Буболече, честито ! Аз ще се въздържа, понеже моите са вече 6 и мъжо ще ме изсели !
Не, че му пречат, или аз поне така си мисля, понеже 3 са на цветарник, а другите на масата в кухнята  Mr. Green 
Буболече, можеш да си я пресадиш, ако смяташ за нужно.
Виж целия пост
# 140
Благодаря.
Опасенията ми са повече за тази,която придържам с ръка на снимката.. Сякаш е "излезнала" над субстрата и се килва на една страна.. Листата й са меки и посбръчкани..  Rolling Eyes


Ммого е добре фалаенопсиса ( пък и други видове орхидеи) да са както каза ти - излезнали от субстрата. В противен случй се получава "загърляне" - термин който научих от Мъни и че това води при невнимателно поливане до загниване. Казано по просто орхидеята трябва да е като седнала върху субстрата - това е онова стъбло с листата а корените може и да са вън и да са вътре - не им пречи, могат да стърчан на различни посоки.

Повечето от орхидеите ми са именно такива- килнати на една страна, понякога направо се мъчат да изпаднат, тогава го подпирам с клечка за суши-дървена , може и бамбукова. Ако вече всички корени са отвън и нещата никак не стават - само тогава си позволявам да извадя растението от субстарта и да го сложа по изправено но отново над субстрата а не в него , в него трябва да са само корените, или поне част от тях.

За да предотвратя тази нестабилност винаги използвам керамични кашпи за орхидеи - с ръбче за отцеждане, но аз май съм единствената тук която има и ползва такива. В ИКЕА има страхотни и много евтини, както и при софийските холандци също купих на хубави цени бели кашпички.
Виж целия пост
# 141
В Икеа си харесах един фал, ама беше от "големите", т.е. с два цветенса и съответно 30 лв  Rolling Eyes За тези пари по-добре да си взема 4-5 катлеи от БАН или някой видов фал от чужбинско. Иначе имаше и по 15, но стандартни разцветки, каквито вече си имам.

Аз исках да се похваля - днес ми пристигнаха две прекрасноти - Maxillaria schunkeana и Bollea ecuadorana. Пркрасни и огромни растения /доколкото една максилария може да бъде огромна  Mr. Green/ , максиларията дори има нови булби  Heart Eyes
Остава да се излъжем и да цъфнем  Laughing

Реге и аз ползвам керамични кашпи. Купувам си от холандците с ръбче, но са за саксии 14, слагам на дъното керамзит  и водичка за овлажняване
Виж целия пост
# 142
Кучо, да са ти честити. Откъде ги поръча? Дай малко фотоси да изплайнем очите !   bouquet
Виж целия пост
# 143
И аз имам подарък от Цецето  Grinning. Цецето, още веднъж много ти благодаря!   bouquet

ku4o, честито! Нареждам се на опашката за снимки - на твоите покупки и на очакваните цветове  Laughing.

Танче, ти защо не покажеш някоя снимчица на цъфтящите ти дендита, за да оплакнем очите  Praynig  Hug

Още на другия ден снимах, но така и не остана време да покажа. Ето едната:

 

Toзи дендробиум беше с повече лилаво, а сега е почти същия като горния. И той е с 3 цветоноса, но когато го снимах още не беше разцъфнал. В следващите дни ще го снимам целия. Ето първите цветчета:





Имам още един чисто нов цветонос на друг дендробиум, който ще цъфне до дни.

А това е едно от любимите ми фалчета. Цветчетата му са дребни, но падат много красиво:



Освен това преди около месец счупих връхчето на един нов цветонос на фаленопсис. До счупеното се появи нещо като пъпчица (така решихме в началото), а се оказа кейка  Laughing.

Виж целия пост
# 144
Танче,  Heart Eyes
Дано и моето денди да е стакива красиви цветове. Просто прекрасни цветя, както и  снимки. Поздрави  Hug
Виж целия пост
# 145
В Икеа си харесах един фал, ама беше от "големите"

Аз исках да се похваля - днес ми пристигнаха две прекрасноти - Maxillaria schunkeana и Bollea ecuadorana.

Реге и аз ползвам керамични кашпи.

Последно фалове на смешни цени гледах в Бриколаж - преди две сдимици- 9.99 лв - и пълноразмерни а не мини или полумини - обаче както никога досега ( в бриколаж цветята са или скъпи или на умиране) имаше прекрасни растения - те всички бяха прекрасни без умрели пъпки много обилно разцъфтели, с много ама много екзотични разцветки, на пръски, капчици, от кравичките и много малко на бройка чисто бели. съжалих че нямам рожден на някоя приятелка наоколо за да й подаря 100 пъти повече цвят и красота в сравнение с отрязан букет, пък било и да го изхвърли след като прецъфти.

От последното зареждане в Кауфланд според вестника вчера в Кауфланд до мола за Варна в 12:00 на обяд имаше само минита на 9.99.

Кучо- на Икеа фалчетата винаги са били скъпи , и когато нямаше такава в бг и сега предполагам. Но още докато не беше построена тук в бг , от Икеа си купувах кашите по 2 евро ( 4 лева) и смея да твърдя че никъде другаде в бг не можех да намеря кашпи с такова качество на такава цена.Разбира се ще кажете че между 6 да кажем и 4 лв. няма кой знае каква разлика обаче моите фалчета са над  65 - скоро не съм ги  броила та и кашпите са ми капиталовложение. От холандците и аз си купувах на два пъти но тяхната керамика е малко по тежка ако мога така да се изразя, изглежда малко по тромава кашптаа не знам защо- но не че има значение като си кекна цветята на цветарниците.

Танче страхотно денди, моето само пуска булби като лудо- а цвят нцък. Нищо- плакна очи на твоите.
И още нещо много важно. Всичките ми фалове окончателно прецъфтяха, един единствен остана да цъфти с  4 цвята- винено пиянския пелорик - страхотен фал излезе, издържлив и красив - благодаря отново на теб и Дани за жеста. Малския ти фал е невероятен, като водопад - котака как не е видял сметката на тези каскади от цветове, при мен те първи пострадват, затова спазвам стардартния изглед за цветоносите - подпрени с пръчка като дъга но нагоре.


Кучо честито нови придобивки ще чакам снимки и без да са цъфнали, но ти желая обилен цъфтеж !!!!Мога да спретна по една статийка на бг като преведа туй онуй как се гледат тези два вида както бях правила преди ако си спомняте , само ще ми отнеме малко време че сега довършвам един друг превод.
Виж целия пост
# 146
Благодаря Ви момичета  Hug Ще снимам довечера да покажа, че снощи нямах време да ги пресадя и са още в транспортния сфагнум, само опаковката им махнах да дишат и леко овлажних. За Болеите има прекрасна статия в Hobby cafe . Максиларията ще я мъдря, защото от 2-3 места ме посъветваха да я окача на кора/корк, та ще ровя довечера в чувала с корите да видя дали ще изровя по-голяма  Laughing
Естествено са от поръчките във flowersnet - аз май други орхидеи освен от там от поне половин година насам нямам  newsm78 Всъщност имам 1 - подарък.

За кашпите - мерси за инфото за икеа, цената наистина има значение когато бройката е по-голяма. Аз нямах много нерви като ходих, защото беше фраш /подлъгах се по коментарите, че първите дни е нямало хора и по факта, че са почивни дни и Сф трябва да е празна./, та минах на бързо, само си взех 2 масички, които да ползвам като цветарници. Тези при холандците наистина са някак по-грубовати, но има червени  Mr. Green /всичките ми орхидеи са в червени кашпи, обожавам го този цвят/, а и са ми доста удобни защото са по-големи и ми позволяват да сложа керамзит и вода за овлажняване на въздуха.

Танче, отново показваш прекрасни растения и прекрасни фотоси  Heart Eyes
Виж целия пост
# 147
Здравейте момичета! Искам да ви поздравя за прекрасните растения, които показвате. Прочетох темата по-назад, но имам нужда от съвет... Точно преди една година ми подариха Фаленопсис, много красив с три пръчки. След доста кратко време цветовете паднаха и цяла зима нецъфна (то и аз не правих нищо по въпроса де Embarassed ). Преместих я на друго място и края на м. Май започна да цъфти. И така цяло лято до преди седмица - две, когато цветовете отново паднаха. Пръчките са свежи, но незнам какво да ги правя. Трябва ли да ги режа, не трябва ли  newsm78 . Една цветарка ми каза, че след като са паднали цветовете не трябва да я поливам 4 седмици, после да я подхраня с течна тор и започвала пак да цъфти Thinking
Ще съм ви много благодарна ако ме посъветвате какво да я правя  Hug
Виж целия пост
# 148
дендинка, изрежи "пръчките", поливай си както преди, на първа страничка май имаше препоръки за торене, можеш да ги попрегледаш, но щом си я накарала да цъфти веднъж имаш реални шансове да я накараш пак... догодина Wink

тук преди време се похвалих с купени коренчета "градинска орхидея". пожелахте ми да я докарам до цъфтеж и пожеланията се сбъднаха  Mr. Green кой знае защо нее лилава на бели пръски, а бяла на лилави, но кой ти гледа  Hug важното е че цъфти  Hug

Виж целия пост
# 149
дендинка, изрежи "пръчките", поливай си както преди, на първа страничка май имаше препоръки за торене, можеш да ги попрегледаш, но щом си я накарала да цъфти веднъж имаш реални шансове да я накараш пак... догодина Wink

тук преди време се похвалих с купени коренчета "градинска орхидея". пожелахте ми да я докарам до цъфтеж и пожеланията се сбъднаха  Mr. Green кой знае защо нее лилава на бели пръски, а бяла на лилави, но кой ти гледа  Hug важното е че цъфти  Hug



Благодаря ти много за отговора! Можете ли да ми кажете как точно да ги режа - от дъното ли, по-нагоре, под някакъв наклон? След това ще излязат ли нови цветоноси? Много ме е страх да не я уморя  Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия