Бащиното име - окончание "ов" задължително ли е?

  • 17 753
  • 48
Така и не ми стана ясно... задължителна ли е наставката "ов" в бащиното име??? Мислех, че това е отпаднало през последните години, ама май не е... Confused
Виж целия пост
# 1
Не е задължително. Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Като записват в родилния дом окончанието ов е задължително.Жената ,която дойде да запише бебетата ми обясни че след това мога да подам молба за промяна на името да се плати(забравих сумата)...и т.н. разни други глупости.Но ако много държиш на това можеш да минеш през всичките тези процедури и да го промениш без "ов" накрая.
Виж целия пост
# 3
Е, голяма глупост е това.... първо да те запишем с "ов" пък после ти се оправяй.... Не разбирам какъв е смисъла на тази операция??? Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes Ама то толкова безмислени неща има в таз' държава, аз какво толкова се чудя на някаква си процедура за записване на името... Banghead
Виж целия пост
# 4
Не е задължително, има си специален член в Закона за имената на бълг.граждани

   Чл. 6. Бащиното име се вписва с наставка, -ов, -ев, -ова, -ева съобразно пола на детето освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези наставки или те противоречат на именните традиции.

Правите една безумна декларация, че поставянето на ов противоречи на семейната ви именна традиция, подписвате се и двамата и обикновено каките от болницата клякат.На тях им е по-лесно да кажат "не не може "и ти като си още шашардисана от раждането си казваш е какво толкова, майната му нали бебето е здраво.....И на мен така се опитаха да ми обясняват, но им дадох да си четат закона и така се преборихме.(Е малко искахме и телефони на шефове , но до тях не се стигна )
Дъщеря ми е Теодора Иво Добрева.
Така че дерзай - мисля, че имаме поне това право да кръстим децата си както ни се струва най-благозвучно (за бащиното име става въпрос де)
Виж целия пост
# 5
Мъжът ми се казва Развигор и съгласете се, че Развигорова звучи доста гадничко, но преди три месеца отказаха да запишат бебка без -ова. В болницата ни казаха, че по закон нямат право!
Виж целия пост
# 6
И аз специално се интересувах- може - моят пък се казва Данаил - Данаилова - също не ми звучи добре Neutral Face .
И май винаги е можело аз имах 2 съученички Марина Олег ....
 и Ралица Марио ....., явно трябва да вдигнеш джангър, и те да клекнат .
Една приятелка - сега е на 32 год. три дни в повече седяла в б-цата с майка си , щото по онова време не искали да я запишат Янита - било полско, било католическо - и нам си кво , най-накрая подписали декларация , че едната от бабите е полякиня - дърта лъжа разбира се.
Баба ми пък имала проблеми, като искала да запише майка ми Лена, не можело така, трябвало Елена, щото Лена го нямало в нам ти кой списък, та най накрая казали, че искат Лена на Ленин ( става въпрос за 50-та година) и ония клекнали, ама ние още си я бъзикаме за това  Grinning  Laughing  Grinning
Виж целия пост
# 7
И въпросният списък никога не е бил задължителен - това е пак самоволно тълкуване на администрацията.(да не мислят много и да  няма разни казуси за решаване, че може да стане някоя грешка и да ги викат на "Червеното килимче"
Виж целия пост
# 8
не е задължително. сигурна съм 100% без да съм адвокат. можеш да кръстиш детето си с името на бащата.
познавам случай на детенце кръстено никол пламен еди-каква-си-ова, защото пламенова не й звучало на майката добре.....

отминали са времената на разни "задължителни" имена......
Виж целия пост
# 9
Не знам дали не е бил задължителен "въпросния списък" по "наше" време - 60-те,70-те години... Майка ми ми е казвала, че е имало задължителен списък... Примерно някаква майка на съседното легло в болницата където е раждала е искала да кръсти дъщеря си Виктория, но веднага са казали: Не може! Та така набързо е станала Величка...
Ако сега не е задължително окончанието "ов", тогава защо в болниците при записване се правят на интересни??? Просто се чудя на тях пък какво им пука??? И даже се чудя в кои други държави по света ти определят каква наставка трябва да имаш след името си... Голяма тъпотия е това. Cry
Виж целия пост
# 10
Цитат на: Taneto
не е задължително. сигурна съм 100% без да съм адвокат. можеш да кръстиш детето си с името на бащата.
познавам случай на детенце кръстено никол пламен еди-каква-си-ова, защото пламенова не й звучало на майката добре.....

отминали са времената на разни "задължителни" имена......


Е, ама ето на, виждаме от постинга на nad_tab, че явно не са отминали времента на задължителните неща... за съжаление.
Виж целия пост
# 11
На мен през 97 г. не ми разрешиха да кръстя дъщеря си без -ова като окончание на бащиното име.
И в родилното се разправях, и до общината ходихме - не ни позволиха.
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Mamma
На мен през 97 г. не ми разрешиха да кръстя дъщеря си без -ова като окончание на бащиното име.
И в родилното се разправях, и до общината ходихме - не ни позволиха.


idi che gi razberi kakvo se nalagat za imenata...... tova nikude drugade go nqma sus "vtoro ime" -. kato bashtino ime.............  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 13
Na men sushto ne mi razreshiha da mahna 'ova' v Maichin dom. A puk sum vijdala bebeta registrirani taka. Kato se zamislia, i kumata mi, koiato e na 28 e bila registrirana edno vreme Hristina Oleg, a sestra i, 7 godini po-malka e Elena Olegova...
Виж целия пост
# 14
Ние нямахме проблеми в родилното да запишем малкия без ов накрая никой нищо не ни оспори. Таткото се казва Володя е как щеше да звучи само Imp а сега е Преслав Володя.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия