Да благодаря, да споделя и пак да питам

  • 373
  • 3
Здравейте на всички мами!
Първо да се извиня, че постинга ще е дълъг, но аз съм така - като ми дойде музата.... Simple Smile
Много благодаря на всички мами в този форум, чиито мнения и съвети много ми помогнаха да кърмя дъщеричката си. Специални благодарности на hedra, която се ангажира с мен и ми помагаше чрез ЛС. Благодаря hedra Hug!
Сега да споделя - дъщеря ми след няколко дни става на 3 месеца. Мога да кажа, че от 2 месеца съм истинска майка - кърмачка защото през първия ни месец не бях особено в час.
Бебчето се роди преждевременно - в 34 седмица и я сложиха в кувьоз. През цялата съзнателна част от живота си когато съм искала дете, съм имала и страхотно желание да кърмя. Бях се подготвила, че ще е страшна мъка, защото от майка ми само това съм чувала - рагади, мастити и т.н., но бях решена да се справя. И така на втория ден след раждането започнах да се цедя с помпа и да нося в отделението, настоявайки да и дават. Първото количество коластра, което успях да изцедя, го изтеглиха със спринцовка от помпата и беше едва 3 мл. И така малко по малко на всяко хранене носех, вечер исках специално разрешение от педиатъра на смяна да нося в 1 и в 4, за да не и дават добавка. Научих се когато ходех да я виждам /позволяваха по веднъж на ден/ да чета медицинския лист и винаги знаех дали са и дали и колко е изяла. След 8 дни в кувьоз вече ядеше по 40 мл, а аз изцеждах по 50-60 от едната гърда. Следваше най- трудното - да започне да суче след като я извадиха и ми я дадоха. Два дни сериозни усилия и накрая успяхме, но бързо се уморяваше и сучеше само по 15 - 25 мл. Там разбира се не можеше да прилагам кърмене на поискване - имаше си точни часове /да не повярваш newsm78/, а да не говори, че единствения съвет, които получих е да кърмя само от едната гърда, че иначе нямало да се напълнят ако слагам бебето по- често...
Така след като се прибрахме в къщи минах през повечето мисли, които терзаят начинаещите кърмещи майки - чудех се дали кърмата ми стига, дали не намалява, колко яде, дали е достатъчно, дали наддава добре. Честно да си призная не бях много уверена, че се справям и дори се поддадох на приказки от страна на свеки и педито, че бебето след като не изсуква по 90 мл значи е гладно и няколко пъти давах АМ  Embarassed. Тя го плюеше, повръщаше, получи запек.... След няколко дни свеки си тръгна, мъж ми и той се върна на работа, останахме двете с беба и аз реших, че е крайно време да започнем истински да се кърмим.
Прочетох библиотеката на форума и много теми свързани с къменето, където намерих отговори на въпросите си. Започнах кърмене на поискване, давах и от двете гърди, никаква вода, чай, следях за мокри памперси, разсънвах я ако заспиваше на гърдата прекалено бързо. После писах и на hedra, която ме окуражи и ми даде още ценни съвети. Резултата беше при стартово тегло 2450 - 1 м - 850 г, 2 м- 810 г, 3 м - ще видим  Simple Smile...
Сега ако някой е чел до тук и не се е отегчил  Simple Smile бих искала да попитам следното:
1. ако вече съм решила в кой месец ще започнем да се захранваме трябва ли да отложа с още един месец, защото бебето е родено недоносено? В една от статиите прочетох, че по отношение на психическото развитие на детето се взема вероятния термин на раждане за да се изчисли възрастта му. Това важи ли и за физическото развитие и по- специално за готовността на храносмилателната система да приема и друга храна освен кърма?
2. когато започна да захранвам да следвам ли схемата, която педито предлага /и която се опитва да ми налага от 40- ден на детето, ама неее, не на мен тия Simple Smile/ - сок, плодови пюрета, зеленчукови пюрета или мога да започна направо с оризовата каша? Бих Ви помолила и за линк към тема където е дискутирано /защото знам, че темата е дискутирана, но искам точна схема, че да не объркам нещо  Embarassed/ с какво количество да започна, в колко часа да давам, после с какво да продължа.
3. последно /за този път  Simple Smile/ бих искала да попитам нещо за акането - имахме период, в който не акаше с дни - по 4-5 дена, но имаше поне 6 мокри памперса, така, че го отдавам на усвояването на кърмата. Прочетох някои теми тук и започнах да прилагам две неща - масаж на стъпалата на краката и аз започнах да ям по купичка овесени ядки всеки ден. Ефекта беше светкавичен - още на другия ден се изака и от тогава вече 10 дни ям ядки, правя масаж и тя ака по веднъж на ден. Въпросът ми е дали тези неща са дали отражение или просто сме преминали през периода на неакането? Не че не бих направила всичко за детето си, но честно малко ми омръзнаха овесените ядки. Дали ако спра да ги ям пак ще се върнем на предишното положение.
Е хайде стига, че и аз си омръзнах Simple Smile...
Сега серозно - много благодаря на всички, които прочетоха това дълго излеяние и на тези мами, които ще отговорят. Дано да съм дала кураж поне на една мама, която е била или ще бъде в моето положение - всичко е възможно стига само много силно да го желаят и да си повярват!
Поздрави на всички от Мирослава
Виж целия пост
# 1
По въпросите ще се въздържа да отговарям, понеже съм сигурна, че ще получиш много и компетентни отговори  Peace.
Исках просто да те поздравя за опоритостта и желанието ти да си кърмиш детето  Praynig!Продължавай все така Grinning!
Виж целия пост
# 2
Много се радвам,че се справяте така чудесно Grinning
Директно на въпросите - след като бебето е родено преждевременно,наистина трябва да изчисляваш от предполагаемия термин за ориентир за всичко - и за физическото,и за нервно-психичното развитие.То е и логично - предвид,че храносмилателната му система не е имала време да съзрее достатъчно,съвсем пък няма да е готова да приема други храни освен кърмата с цял месец по-рано отколкото другите деца.За ориентир кога бебето е готово обаче аз лично бих ти препоръчала да гледаш не календара и датите,а самото бебе - има си признаци,които бебето отчетливо проявява и показва недвусмислено,че е готово за папане - изчезване на рефлекса за избутване на неща от устата,посяга само към храната на възрастните,проявява интерес и следи съвсем ясно пътя на твоята лъжица до устата ти,може целенасочено да хване играчка,да я поднесе и задържи към устата си за изследване,може да се задържа в седнала позиция поне за кратко - тези признаци не се проявяват пред 5-6 месец при повечето деца. Grinning
За схемата на захранване - захранването със сок не се препоръчва,а за причините - има поне няколко статии в Библиотеката,да не ги повтарям сега.Оризовата каша е чудесен избор за първа храна Grinning В тези няколко теми е дискутирано продължително,подробно и напоително кое,как,защо,какво,кога и кой какво си е избрал - имаш да си четеш за една седмица напред WinkИма и примерни схеми,даже по дни и количества Grinning
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=39688.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=40754.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=42972.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=49421.0
Малко окуражаване от мен - всичко около захранването просто изглежда по-сложно,отколкото е в действителност Laughing Ще се справиш - основното правило е да не бързаш,а ако имаш съмнения - по-добре не даваш въпросното нещо или го отлагаш за неопределено време.Незаменими храни няма (освен кърмата Wink).
За акането - просто опитай да видиш как ще е.По мое мнение масажът има по-голям ефект,отколкото овесените ядки,които ядеш ти Wink Ако пък не стане и трябва да ги папаш - успокоявай се,че са полезни за количеството кърма и за теб Wink
Целувки на малката кукла и все така чудесно да се справяте и занапред Grinning
Виж целия пост
# 3
И аз да те поздравя. Моята братовчедка беше също като теб. Е не съвсем. Нейното бебе също беше в кувьоз, но тя не му носеше кърма като теб. Цедеше се докато го изписаха и хвърляше изцеденото. После уж кърмила, но много скоро се отказа. Кърмата и била намаляла и постепенно свършила. И на адпте. Детето после разви алергия и много внимателно го захранват. Поздравявям те  smile3501 smile3501 smile3501за упоритостта и дано продължите дълго да се кърмите. Ние все още се кърмим, макар че и на мен ми намаля кърмата, но аз не се отказвам и не губя надежда че пак ще се увеличи и ще стига на малкото ми слънче. Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия