Приключения и впечатления у "ваше село" :)

  • 4 028
  • 76
Аз пак идвам на гости  tiptoe само да не стане  Rage  baduu

Четейки темите за впечатленията на мамите, които са се върнали от кратка почивка в България, разбирам че лошите и негативни емоции в повечето случаи надделяват. Или поне с такова впечатление оставам аз. Може би наистина е така, може би ние живеейки тук свикваме с нещата такива кавито са и не ни правят такова силно впечатление.  Но не е никак леко да четоеш толкова негативи за страната в която живееш, макар да си даваш сметка за някои от тях.

Разкажете как е в страните, в които живеете? Темата за арабските страни беше изключително интересна, но сигурна съм има какво да разкажете и за останалите.

 Кои са нещата, които бихте искали следващия път като се завърнете в България да видите и тук? Кое е най-положителното, което сте намерили в страната която живеете>? Обичаи и ритуали, които ви впечатляват?

Кои са негативите? Кое ви дразни там където сте ?  Има ли негативни неща, които не са присъщи за родината?


Просто нахвърлям въпроси, ако се сетите нещо допълнете?




Виж целия пост
# 1
При мен негативните впечатления не преобладават Wink. Искам да има повече спокойствие в България. В момента съм си в София за празниците и ми е изключително неприятно да се разминавам по центъра непрестанно с дребни, нахакани и нахални мутри #Cussing out. Струва ми се, че всичко останало ще се оправи с времето Wink. Това е нещото, което ми харесва най-много в Гърция- спокойствието.
Колкото до въпроса ти "Кои са негативите? Кое ви дразни там където сте ?", мисля че навсякъде има проблеми и неща, които не биха се харесали на някого, но аз ги приемам и не си ги слагам на сърце Wink.
Виж целия пост
# 2
 
 Съгласна съм с Teopr,  навсякъде има + и - ....Ще ти кажа мен какво ме дразни в Бг- мръсотията по улиците, мръсотията във входовете и бездомните кучете! Смятам, че това са проблеми с които общините при добро желание биха могли да се справят!
Виж целия пост
# 3
Истината е, че в България има още доста неща за доизглаждане (все пак да бъдем обективни); истина е също, че където и да живеем, колкото по-дълго време стоим толкова повече неща започваме да виждаме и да забелязваме и разбираме, че и там не е рай. Ти оставаш с впечатление, че често се критикува България от нас, които я посещаваме от време на време, но погледни колко теми има от майките живеещи в България, където същите тези неща се потвърждават и то с конкретнии примери. Освен това ако аз започна да критикувам конкретни неща от действителността в Канада ще ме разберат шепа хора и то само ако са имали подобни проблеми. Случвало се е да споделя някакъв проблем и да получа куп неадекватни "решения" именно защото не е ясно за какво става въпрос. Болшинството от пишещите тук или няма да ме разберат, т.к. не живеят в моята действителност или няма да ги интересува. От друга страна, всички разбираме когато се говори за проблемите в България, т.к. всички сме живяли там; освен това всички ни интересува какво става в България.
Ако трябва да посоча конкретни примери за проблеми в Канада - мудно здравеопазване, нямаш право на избор - няма частна система на здравеопазване; системата на образование е доста различна от нашата и в някои отношения не ми харесва; голяма бюрокрация! Правят се много грешки от различните компании, които ни обслужват - дори вчера се обаждах до кабелната компания, за да си коригират сметката, която са ни изпратили и която е доста по-вискоа отколкото трябва да бъде. Мога да изборявам още, но дали на някого му е интересно? Едва ли!
Виж целия пост
# 4
.... Ти оставаш с впечатление, че често се критикува България от нас, които я посещаваме от време на време, ....

Не! Никъде не съм казала това. Казах, че негативното надделява. Предполагам, защото всеки който се прибере в родината, му се иска да види нещо много по-добро от това, с което се е сблъсквал преди.
И естествено, че и живеещите тук се възмущават от много неща.

Не това обаче е основното на темата. Аз не исках да поставям тема за България, а за страните в които вие живеете. Може би под влияние на последно прочетеното, съм написала нещата така, че изглежда другояче есенцията на темата прочетена от друг.

Иначе, Лаура съгласна съм с теб, че конкретни примери от ежедневието може би няма да бъдат истински разбрани, защото не всеки е в действителността на този който пише, но
Цитат
мудно здравеопазване, нямаш право на избор - няма частна система на здравеопазване
ето даваш пример ...всеки може да разбере за какво иде реч.

Цитат
Мога да изборявам още, но дали на някого му е интересно? Едва ли!

Лично на мен ми беше много интересна темата на мариабутти. Там имаше от всичко за нейната страна.
Виж целия пост
# 5
моите впечатления по простичко, накратко и с примери.... Flutter

аз бих казала, че ме дразнят как се движат някои мъже от сънародници ни. едно такова наперено самодоволно, с леко поклащане в ляво, дясно Wink
и като си турят едни таралежи под мишниците картинката ви е ясна hahaha
сетихте се за кои говоря.
като си бях в бг ме издразни една тетка от метро-то в бургас. пожелах да си купя столове и маса за градината отвън, но вместо 4 стола взех 6. 4-те бяха оферта с масата и дочка (така се казва ) на опашката пред касата ми се развика, че как съм си мислила, че мога да взема 6 стола, ама не може така бе гуспожо, вий не четете ли? Embarassed Embarassed като я попитах кой им е управителя тя ми отговори също толкова нахално-ами аз откъде да знам кой е?newsm78

преди 3 г на синеморец един як българин измъкна на съседи по хавлия от пясъка чадъра и си го прибра, щото чадъра бил техен, а трябвало да е от плажа, сиреч да си платят. на входа на плажа се оплаках на момчето, дето ни взе 2 лв за паркинг и му казах, че ще извикам полиция . имаше и заплахи. момчето ми се изсмя и ми вика- ми викни ги  JoyCrazy

зимата; мъжа ми като се прибирал, във входа на нашият блок се сблъскал с нова съседка и я поздравил. жената се обърнала, изгледала го учудено и побързала да затръшне вратата след себе си отвътре Mr. Green
наш приятел казва, ами какво да очакваме аз поздравявам някой, а той си мисли как да си плати тока човека, как да ми се усмихне? може и да е прав....

лятото с колата, пак мъжа ми. минават група мацки и деца, човека спира пред пешеходната пътека, за да им направи път да минат. обръща се едната мадама и му вика- ко си въобразяваш, бе, отгоре ни ще минеш! Rolling Eyes

това са случките от родината, които за 5г живот в чужбина са ми останали като спомен. може би, ако не бях живяла тук нямаше да ми направят такова силно впечатление.


тук- дразнят ме лелките, дето крякат newsm78ама много крякат, беееее. хич не се съобразяват, че някой може да си почива, че някой може да не му е добре. сберат се у входа или пред блока и като почнат......
или пък като заемат  метър широк тротоар и не им дреме дали минават хора, дали ще попречат. лаф моабет правят, отгоре им да минеш и не се сещат.
друго- ами послъгват. това водопроводик да ти каже утре ще дойда в 10, чакай го в 13 часа. ще ти се обадя, ами може и да не се.
друго, ако ти се наложи недай боже да идеш на лекар, приготви се за поне 2 часово чакане пред кабинета.
не ми харесва, че си гризят ноктите, крачолите на момите се влачат по земята, а ако е валяло преди това тез ми ти крачоли са мокри до сгъвките на коленете. много често това вече не са обикновени крачоли, а едни парцали, дето се държат буквално на конец и ако го застъпиш ще се прибере без част от панталона.

това, с което сигурно никога няма да свикна е фалшивата любезност. ми не мога.

харесва ми това, че са топли хора, южняци. емоционални. безкрайните им фиести и умението им да се забавляват. до петък бач, а събота и неделя яко миткане, заслужена почивка.
толерантността към останалите нации, уважението им към жените и отношението им към децата. много честа гледка е татко да разхожда отрочето си в количка или да се търкаля в пясъчника с децата по костюм и вратовръзка. мила гледка.
умеят и знаят да си търсят правата, а може би са се научили?
обожавам чувството за хумор на испанците Joy
лятото , прибирайки се от бг на аерогарата се изсипа 2 самолета с испанци, които се прибират от китай, всички държаха по едно бебе или по-голямо дете в ръцете си и бяха толкова щастливи! Grinning  bouquet
тоз момент ми е много красив Blush

това са моите впечатления, държа да го кажа. Grinning


най, най се дразня обаче от нашенци в чужбина дето забравят българския.
ей боже като дойдох тука и като се събера с българи, ами аз от едно изрeчение не мога да вържа нищо Crazy от 5 думи, 3 наши.
като им кажа да ми обяснят какво имат предвид, ами то на бг нямало такава дума.  Crazy
или пък си говорят помежду си на испански, явно е много модерно Flutter

 




Виж целия пост
# 6
Цитат
лятото с колата, пак мъжа ми. минават група мацки и деца, човека спира пред пешеходната пътека, за да им направи път да минат. обръща се едната мадама и му вика- ко си въобразяваш, бе, отгоре ни ще минеш!

 Joy
ми така е, като не е свикнал народа, че се спира на пешеходна пътека Simple Smile

Скарлет, така си написала всичко... че да се чуди човек да плаче ли да се смее ли Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Наше село в кратце - богати старци, които не се и опитват да те разберат и мексиканци, които е невъзможно да разбереш  Mr. Green
Виж целия пост
# 8
гато, ами аз като се четох сега малко не си разбрах......дано сте ми схванали мисълта Embarassed Embarassed

забравих друго важно да кажа само да не ме схрускате Mr. Green

пак за нас. това дето все се имаме за най-кадърните, най-умните и най-красивата нация на земята.[/size]
ами не е тъй!
навсякъде има умни, убави и кадърни. навсякъде има злобни, мръсни и свидливи хора. защото всички сме хора. навсякъде по света-от зимбабве до сибир Simple Smile
Виж целия пост
# 9


пак за нас. това дето все се имаме за най-кадърните, най-умните и най-красивата нация на земята.[/size]
ами не е тъй!


Няма пък!!!
Ние сме по-по-най Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Няма пък!!!
Ние сме по-по-най Simple Smile
аха, както моите деца са най-красиви и най-умни! Flutter
и аз съм най-добрата снаха на света, а свекърва ми е чудовище!
моят мъж е голям късметлия, че ме е взел точно мен , а самия той е истински полов атлет Blush Grinning Laughing Laughing Mr. Green

бе от нас по-убави нЕма  bouquet
Виж целия пост
# 11
най, най се дразня обаче от нашенци в чужбина дето забравят българския.

Съгласна съм с теб. Както ве4е zнаете, българският не ми е май4ния еzик, а го нау4их 4ак на 13год. някъде. И тук няма с кого да си говоря на български, но въпреки това не го zабравям. Е, вярно 4е понякога ми се губи една или друга дума, вярно 4е като си ходя в БГ първият ден, два акцента ми е малко по силен  Embarassed но след това ве4е влиzам в 4ас. Та така е с мен, а хем ми е "4ужд" еzик, донякъде.  СмеШна ми е леля ми, от 31 години живее във Франция и от като я помя говори със силен акцент, zабрави страШно много думи и в средата на иzре4ението хоп преклиу4ва от бг на френски, уж беz да се осеЩа. Е не, това zа мен е лигавене.


Ина4е, по темата. Мен лоШите работи в БГ не ми правят 4ак толкова силно впе4атление, свикнала съм 4е в БГ е така. Може би zаЩото по4ти не съм живяла там?  newsm78  Има работи, които ме драzнят в БГ, но има и работи, които много ги оби4ам, та с удоволствие се прибирам във Варна.

За Франция какво да кажа......в наШия район хората са не само арогантни, но и много се дистанцират от 4ужди хора, много е трудно да намериШ нови приятели, това го каzват дори француzи, които идват от други краиЩа на страната. Не ми харесва на4инат, как се прави биzнес. "Ще ви се обадим" ....гаранция Франция  Mr. Green  Много от ресторантите са много скъпи при лоШо обслужване и храната не е особена. Драzни ме как карат, хи4 не гледат, блъскат и одраскат колите беz да йм мигне окото.  #2gunfire  
Хубавите работи са zдравната система. Във Франция я плуят, но ние плаЩаме направо смеШна (символи4на) сума zа държавната (zадължителна) zастраховка и допълнителната съЩо не е никак скъпа, а с двете сме покрити по4ти zа вси4ки. У4ебната система ми харесва в смисъл, 4е у4илиЩата са целодневни, има много ясли, гледа4ки и пр. та се грижат zа децата и майките могат да ходят работа оЩе когато са малки. Истина е оба4е, 4е на пове4ето жени/семейства йм се налага  Cry
Друго не се сеЩам в момента......  Thinking
Виж целия пост
# 12
Аз съм излизала доста пъти от Бг, но винаги като съм се връщала ми е било мило и хубаво! Виждам ги недостатъците, но се старая да не ми правят впечатление, защото като се прибера други неща са ми по-важи Simple Smile
Неща, които бих искала да са по-различни - има разбира се. Например, нещо  което мен лично ме дразни( но и винаги ме е дразнило) е начина, по който чужди и познати хора ти се бъркат в лични неща. Било то съседи, непознати на улицата , роднини или просто, такива с които те сблъсква ситуацията. Това любопитство направо е отвратително! Там където се преместихме в БГ да живеем има най-вече възрастни самотни жени, които просто си нямаха никаква друга работа( или поне не са си я вършили) освен по цял ден да чоплят семки пред входа и да нищят този и онзи.
Ние правихме голям ремонт..е то не бяха приказки, не беше чудо! Чак искаха да " дойдат да видят" хора дето не ги познавам какво сме направили.
А роднините как ти се месят, просто не е истина! Принудихме се да се изолираме от тях защото не мога да си представя, как ще ми бъде " нареждано" от когото и да било( свекърви, майки, бащи, братовчеди или каквато и да е рода) кога, какво и как да правя с живота си. Това тук го няма. Децата се отделят когато завършат от родителите и се справят с живота и не им се месят.

Тук какво не ми харесва...- здравеопазването ( просто такива безумия не всеки ден може да видиш), фалшивото поощрение ( независимо как се справяш ти казват как си най-добрия, много е трудно човек да получи конструктивна критика), ограничеността на мисленето ( разбира се, това не важи за всички, както и негативните неща в БГ не важат за всички. Тук съм срещала достатъчно интелигентни и буди хора също, но повечето нямат идея какво става около тях.), имат някакви странни идеи за забавление Simple Smile ама ние сме и в малък град, та това може да е причината Simple Smile

Какво ми харесва- харесва ми уредеността на живота донякъде( всяко нещо има мястото и времето си), по-спокойно е ( в БГ никога не съм се чувствала толкова спокойна), ако не си доволен от нещо има си начини и места, където да е оплачеш и да се вземат някакви мерки по въпроса, хората са усмихнати и се поздравяват дори с непознати( може да не се чувстват така, но изглеждат по-приветливи, от което и на другия му става хубаво).

Има много неща, които могат да се напишат по въпроса, но оставям и други мами да допълнят Simple Smile
Виж целия пост
# 13
Като сложа вси4ко "на кантара", везните натежават много към пенинсулата. Дълга и широка е за разказване, не искам да мрънкам, не съм от хората които се оплакват. Но държа да имам добър стандарт на живот, мога да го имам и ще се опитвам винаги да давам най доброто за детето си и семейството си.
Преживяла съм много гадни периоди и не искам да се сещам за тях. Преживяла съм и много добри, имах страхотно студентство, май4енски години, благодарение на моята фамилия.

Никога няма да забравя панелните блокове, които през зимата не можеш да вдигнеш пове4е от 15 градуса, летящите торби с боклук, мръсотията, сивата гледка, но никога няма да забравя и народната топка пред блока, обиколките с моята фамилия по курорти, планини и истори4ески обекти.

Имах щастието да видя Турция, Сирия, Ливан, Австрия, Швейцария, Германия, Франция, Унгария, Италия, бивша Югославия, Румъния.
Сега искам и други континенти да видя. България няма да избяга.
Виж целия пост
# 14
Аз така като се замисля, май не съм се оплаквала от България. Хубаво си ми е там  Heart Eyes

Тетки, дето все да кажат, да натъкнат по-така - не ми понасят. Както и грубиянщините по държавните учреждения  #2gunfire  Предпочитам тукашната фалшива любезност.
Да те оберат в автобуса или на улицата - кофти.

А за тук... Ние сме в малъг град, много хубав и спокоен, доколкото чувам по Лондон е друго  Confused
Тук ме плашат тийновете. Има едно такова население, не знам на ниско образование ли се дължи или на презадоволеност, ама не си възпитава децата. ПУашим се, честно.
И правата на жените ме плашат малко...
Друго - здравеопазнването, както каза Лаура, май тука е нещо подобно. Аз нямам много генерални наблюдения, но мудничко се действа, имат недостиг явно на специалисти.
И най-вече - ако ти изникне проблем с някоя компания, не мож се разбра. Не знам ние ли сме каръци, ама досега едно нещо не е станало гладко, така, от раз. Сменихме си квартирата и не можем 2 месеца да ни пуснат телефон  #2gunfire  Дават ни един номер и викат пуснахме го. Ама викам, не работи телефона бе, звъня на дадения номер, вдига ми някакъв човек, пак се обаждам на тия и им викам, тоя номер е на друг, а те ми викат, че е моя, някой да не би да имало у нас  Shocked Накрая ме посъветваха да си купя телефонен апарат, щото без телефонен апарат не можело да имам телефон  Shocked newsm78  Аз понеже в Бг го ловях сигнала с антенките си на главата, та не го знаех това... После откачиха кабела на комшията и ми го пуснаха на мене  #Crazy  Разправии 2 месеца, докато дойде "инженер", после като ги почнах с едни оплаквания, обезщетение ми дадоха даже  Laughing
Абсурди ей такива ама дълбоко просташки...
А то сбъркани сметки, взети пари по погрешка - те тва постоянно...

То така излезе, че хубаво няма тука с какво да се похваля  Thinking  Паркове, детски площадки, удобни магазини с достъп до всякъде, удобен транспорт, възможности да си защитаваш правата, ако някой ти ги нарушава, бай уан гет уан фрии  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия