Впечатления от първия път на ски

  • 7 271
  • 73
Такааа....аз рядко пускам теми, дори изключително рядко започнах да влизам във форумите, но да попитам.

Понеже януари ще пратя Ади на ски за първи път, организирано от детската градина, да попитам мамите с по-голям опит, какви бяха преживяванията с вашите деца и Първия път на ски?
Виж целия пост
# 1
Много Офф: отворих темата, очаквайки че ще споделиш впечатления от първото качване на ски на Ади Grinning
Успех на бъдещата скиорка!  Peace
За съжаление, мога да споделя само как аз се чувствах при първото си и единствено качване на ски, доста отдавна Crazy, ама няма да го направя Blush
Виж целия пост
# 2
Лио взимат ли ги толкоз малки?
Миналата зима бях пратила кума да проверява (докат те си карат ски с кумата) и ми каза 5г  Embarassed
Виж целия пост
# 3
Лио взимат ли ги толкоз малки?
Миналата зима бях пратила кума да проверява (докат те си карат ски с кумата) и ми каза 5г  Embarassed

Да, няма никакъв проблем. На Ади съм сигурна, че ще и хареса, но ще ми е любопитно да прочета и впечатления по въпроса. Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Ами, май не трябваше първа да пиша, но никой не отговаря. Когато Калоян се качи първия път на ски, беше на 5 години, имаха ски-училище от градината и голям мерак да се научи. Хубаво, записахме го, отиде първия ден, беше много впечатлен, но явно през нощта го е хванала мускулната треска и на следващия ден започна да дава отстъпление. Понапънах го аз, и втория ден отиде, но третия се тръшна в къщи, че е много изморен и изобщо не пожела да отиде в градината. Изпусна този ден. С много кандърми, и обещания, че повече няма да го пускаме на ски-училище, изкара и четвъртия и петия ден. Та нашето каране беше до тук, повече в следващата група не го записахме. Пробвахме го на Банско и Пампорово по детските писти, кара, приятно му е с нас. Защо така не искаше да ходи, много се уморяваше по цял ден ли, незнам Thinking

Дано на твоята госпожица да й хареса, все пак чист въздух Grinning
Виж целия пост
# 5
Лио - мен този спорт/удоволствие ме плаши до смърт  Sick, но стискам палци на Ади да й хареса и да се научи да кара без големи падания  Peace
Браво на Ади и на безсташната й мама  Hug

П.П: еееееееех, колко хубаво си карам шейничката Simple Smile
Виж целия пост
# 6
Моята дъщеря за първи път отиде на зимуване на 2,5 години. Не пожела изобщо да се качи на ски, само искаше да се разхожда и да я возим на шейничка.
На следващата година обаче вече нямаше спирачки. Въпреки, че в началото изпитваше малко страх, след това бе много въодушевена! От тогава насам всяка зима сме в Пампорово и тя е напреднала страшно много. Много, много й харесва!!!
Виж целия пост
# 7
Ние всички караме ски,но според мен ученето на ски има смисъл от 6 години ,по-рано по-добре шейна.
Другото е излишно пръскане на средства.
Виж целия пост
# 8
Много зависи от конкретния учител. Ако успее да представи нещата весело и да я запали по ските ще е супер, но не винаги става така. Повечето ги е страх защото като се качат на ските и те тръгват, детенце пада, бебешките влекове дърпат силно за ръчичките и хем боли и прежулва, хем се пада под въжето. та ако учителя има подход да успокоява и да насърчава с подходящ тон ще стане лесно. А пък и вие в къщи е добре да й разправяте колко ще е готино като се научи и че всеки пада в началото. Много е важно да й пратиш хубави ръкавици - дебели, шушлекови, хем да топлят, хем да не усеща въжето на влека. Може даже да са два чифта та да сменя в обедната почивка ако се намокри. Не я обличай с вълнен пуловер или много дебел поларен защото много се потят  и ще настине лесно. В никакъв случай не обувай вълнени шушони защото много болят крака. Чорапогашник под шушлеков панталон и памучни чорапки. Ще се движи и няма опасност да й измръзнат краката.
Успех.
Виж целия пост
# 9
Благодаря на всички за включването Hug
Особено на martisun - страхотно включване. мерси много.
знаех си, че няма да е излишно да пусна една темичка за всеки случай по въпроса.
Сега за 'пръскането на пари': естествено, че на 3 години няма да се научи да кара ски. Далеч съм от тази мисъл, имам претенцията за здравомислещ човек все пак. Просто ми се иска да 'пръскам пари' за подобни неща, отколкото за лекарства и лекари, а всяко качване в планината си е известна доза здраве.
Благодаря ви още веднъж на всички за включванията.
Безценни сте, уважавам всяко едно мнение.
Виж целия пост
# 10
 Димана, беше на ски миналата година за първи път, просто баща й и майка й са патки(само до ги пипна Mr. Green), дето не четат разлепените листа на входа на детската и пропуснаха да я запишат предните години ooooh!.
 На нея и беше много хубаво, ходеше с удоволствие, караха на Ветровала, не на Алеко, там е добре, че са само децата и е по-спокойно. Хвана големите студове, но валеше много сняг и времето беше меко, горе при тях беше около -7-8 градуса, аз я обличах с памучна блуза, памучна жилетка и грейка(потник и тениска разбира се) и тя нве се е оплаквала да й е студено. Супер беше ентусиазирана за още, ама зимата свърши преждевременно Crazy и така и не организираха пак.
 Сега гледам има обява в детската и смятам да пусна вресльото Момчил да си калява характера Grinning, за Димана не съм видяла нищо, тя ще е във въканция до 8-ми януари, може да видя да я запиша с Момчо нищо, че е по-голяма(уф пак взех да си разсъждавам, на клавиатурата, сори Embarassed).
Виж целия пост
# 11
Дъщеря ни кара активно от 3 годишна.Възрастта не е  проблем,стига да попадне на точните учители- за толкова малки деца кадри Wink и подходящи екипи имат във витошките ски- училища Дино,Мотен и Мачирски,Марина(аз съм пристрастна към Дино,защото покрай ските станахме приятели със собствениците и защото се занимават главно с деца в детскоградинска Wink възраст),задължително е и детето да има желание за ски-училището(или поне да е ходило на планина няколко пъти през зимата).

Иначе,като дойде веме за ски-училището,трябва да имате:

1. Кутия за обяда(пластмасови детски има в ТСМ магазините и то с 2 отделения-едното ще е за десерта Laughing) и термо шишенце за мляко с какао/сок/чай.
2.Два ски екипа-единият го предаваш с  резервен чорапогащник,гащи(това с пишкането е наистина проблем  при най-малките-забравят или казват на учителите  със закъснение Wink)
3.Под долнището/целия екип детето носи по възможност фин вълнен чорапогащник(памукът е много по-хигроскопичен иако влезне сняг под крачола е мнот-о-о-го мокро) без допълнителни чорапчета отгоре,на тясно пръстите замръзват опасно бързо!!!
4.Ръкавиците са от най-важните неща,защото ръчичките и крачетата мръзнат първи,те не трябва да са просто "шушлякови",а да имат около 100 grams Tinsulate/Gore-tex мембрани,защото децата не спират да пипат снега Simple Smile
Първата година 2-та чифта ръкавици бяха с дълъг ластик(да не се губят),който минава през ръкавите на якето.
Отначало децата предпочитат да носят "двупръстови"
Rucanor(в МЕТРО),Rossignol,ТСМ(също стават,но гледай етикетчето с означенията за изолацията,че има и "градски"
5.Ботушите/обувките  трябва да са тип "апрески"/много високи обувки водоустойчиви и с добър грайфер ,защото от паркинга на автобусите при кабинката до Алеко,децата вървят в индийска нишка,често е заледен пътят/с неотъпкан сняг.
6.Каска ,колкото и да ти се стори нелогично за малко дете,тя е много практична
(имаме такава за 35 лв от ТСМ -на 3 сезона е вече- и не отстъпва по дизайн на известните марки)
- пази главата от удари,а те не са изключени- от чуждите щеки,ски,от висулки(при х.Алеко), а също и при подхлъзване,докато тупуркат пред скиорната само по ски обувки...
- перфектната шапка-ушанка е Simple Smile
- има джаджа за закачане на ластика на маската(очилата),така дори да не ги носи,няма да ги изгуби
7.Ски маска/очилаНа пазар можеш да потърсиш,темата с адрасите на магазините SLS и другите големи.
8.Шалът-може да е само около вратлето,но не и на устата,продават се неопренови маски-около 10-20лв на Пазара за ски,има и детски,те пазят от снега лицето,приличат на "чорапите " на тия от НСБОП Mr. Green
9.Под якето-потниче,тениска с дълъг ръкав,поло-вълнен пуловер/полар
10. Слънцезащитно кремче и ГЛАНЦ!!!,устните изпръхват от вятъра
11. Удобна раничка за кутията с храната,носните кърпички,шапката и ръкавиците
12. Планинска застраховка,прави се само от "Витоша", "ДЗИ","Хановер","QBE"
(по принцип от училището я правят,включват я в цената на пакета)

Сега се сещам за тези неща,ако ти хрумне още нещо,казвай Hug

За повече инфо за детските ски училища погледни:
http://www.xtdev.com/ski/school_bg.php?men=5

Това е нашето любимо ски-сноуборд училище ДИНО[/u]:
http://www.skidino.com/

BAS предлагат много добро обучение по сноуборд:
http://www.bas-bg.com/
А също и те:
http://www.oxo.bg/
ОХО
предлагат и ски,не само сноуборд като BAS

Ето и на "Марина"
http://www.marinasport.net/

А Мотен
са ветераните и най-голямото ски-сноуборд училище на Витоша:
 http://www.moten.dir.bg/
 
Мачирски са втори по популярност и масовост след Мотен, нямат си сайт
Председател: Аспарух Мачирски
Телефони: 02 / 37 77 87
0489 / 39072 Но тия телефони ми се струват поовехтяла информация
Виж целия пост
# 12

March, безценна си, както винаги, по въпроса. Тъкмо щях да пускам тема как да оборудвам детето за ските.
Имам въпрос: къде е този пазар на ските. Предполагам, че там се продават ски-екипи на по-прилични цени (second hand), че два броя нови ще ми дойдат в повече....
И тази каска - вместо шапка ли е или е върху шапката?
Виж целия пост
# 13
Мира, каските се слагат върху шапката.
До колкото знам пазарът за втората употреба е на синьото, пред бившата ледена парзалка М/у автобусната спирка и стадион /Васил Левски/. Ей, велика съм в обясненията Grinning
На Цвети също ще и е за първи път тази година да ходи на ски, така че и аз благодаря на далите мнение  bouquet
Виж целия пост
# 14
March, много изчерпателно и полезно. Ще го имам предвид.

Качихме моя племенник на ски, когато беше на около 3 год. Тъй като аз съм с най-голям опит /карам ски от 6 годишна/ аз се занимавах с него. Достави му огромно удоволствие, особено да се спуска по пистите за големи със ски м/у моите. Според мен важно е детето да има желание - има ли всичко ще е чудесно.

Племеника ми сега е на 14, не е виждал сняг от 10 години, но още си спомня как сме карали ски двамата Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия