Давате ли пари на заем или безвъзмездно?

  • 1 603
  • 9
В общи линии това ми е въпроса, как се справяте с постоянно искащите, особено тези, които смятат,че щом имате повече от тях сте длъжни да им помогнете.
Виж целия пост
# 1
Безвъзмездно само на много близки хора.
Заем са ми искали веднъж в размер на 200 лв, имах и дадох, върнаха ми ги. Не са ми искали друг път.
Виж целия пост
# 2
Не ми се е случвало да срещна постоянно искащи и хора, които ме считат за длъжна. И от пари до пари на заем има голяма разлика. Ако ми поискат сто лева, съм сигурна, че ще ми ги върнат. Преди няколко дни приятел на мъжът ми поиска голяма сума пари. Мъжът ми му каза, че ще му даде, но ще си развалят приятелството, защото е сигурен, че няма да му ги върне. И аз мисля, че няма да ги върне този човек. Предполагам, че му е дотегнало на моя мъж и затова му даде тези пари. За да го разкара. Не сме обсъждали тази тема все още и сигурно няма да я обсъдим. Да помогнеш на някой с пари е хубаво нещо. Стига да имаш възможност и да не изпитваш по- късно съжаление, че изобщо си се ангажирал да помагаш.
Виж целия пост
# 3
В общи линии това ми е въпроса, как се справяте с постоянно искащите, особено тези, които смятат,че щом имате повече от тях сте длъжни да им помогнете.

Постоянно искащи около мен няма.
Помагам на близки приятели - връщат ми ги, когато могат.
Виж целия пост
# 4
Рядко ми се случва, никой около мен не иска.
Виж целия пост
# 5
Помагаме на близки роднини (майки, баби), но това не го наричам заем, а помощ. Не подлежат на връщане.
Давам заеми в размер, който мога да прежаля. Случвало ми се е да давам заеми на слабо познати хора, които впоследствие са ми ги връщали.
Виж целия пост
# 6
постоянно искащи около мен с лопата да ги ринеш. честно, вече не издържам постоянно някой отнякъде да ми се моли и да иска пари /уж назаем, но съм сигурна че няма да ги върнат/. аз също не се къпя в пачки, но кой да се замисли за това. давала съм, на много хора, няколко пъти са ми ги и връщали. повечето се правят, че нищо не са взимали и най-нагло идват да искат още. крепи ме мисълта, че най-вероятно скоро ще заминем нанякъде и така ще се спася от вечно мрънкащите искащи мои познати и роднини. в момента просто режа контактите с подобни хора и отказвам дори да ходя на кафе с тях /знам как ще се развие разговорът в кафенето Simple Smile/
Виж целия пост
# 7
Никога не са ме мамили със заеми...Давам....Безвъзмездно не ми се е случвало, освен левчета и стотинки на просяци - просто не съм имала такава ситуация.....
Виж целия пост
# 8
Не си спомням кой беше казал, че пари на заем се дават, само ако можеш да прежалиш съответната сума. С други думи - в момента, в който даваш на заем - край, не са твои и никога няма да бъдат. Човек трябва да е напълно наясно и в мир с тази мисъл. Пък ако ти ги върнат един ден - добре дошло, да се смята като бонус  Simple Smile
Намирам доста здрава логика в това, затова се опитвам да помагам със суми, които няма да ме объркат сериозно, ако не ми бъдат върнати.
За безвъзмездните - то е ясно. Даваш и забравяш. Правя го в приемливи според моето виждане граници.
Виж целия пост
# 9
Както казва Mims - пари назаем се дават тогава - когато няма да те заболи ако не ти ги върнат. Но разбира се това важи за определен вид хора. Всички ние имаме близки хора за които бихме направили повече !
На някои бих дала и последната си стотинка Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия