Мъртва или жива ваксина ДТК?

  • 4 903
  • 11
Здравейте, майчета!Искам да попитам може ли някой да ми обясни разликата между живата и мъртвата ваксина?Знам че преди имаше такива коментари обаче не мога да ги намеря. бебо е на 4,5м. и още няма ДТК ваксина, следващата седмица ще я слагат. Докторката ми препоръча мъртвата ваксина, но ми предложи да потърся и други мнения и сама да реша. благодаря Ви!
http://community.webshots.com/user/y_koleva100100
Виж целия пост
# 1
за ДТК или за ПОЛИО говориш Confused:
Виж целия пост
# 2
Ами, за ДТК мисля че е. Полиото вече му я дадоха първата, на капки.
Виж целия пост
# 3
това е живата полио но да ти кажа не съм чувала за ДТК да има жива или мъртва
Виж целия пост
# 4
Цитат на: karla
това е живата полио но да ти кажа не съм чувала за ДТК да има жива или мъртва

Аз също.
Предполагам, че е ставало дума за полио-миелитната Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Няма мъртва ДТК, поне не в България. Полиомиелитанта ваксин ае жива и умъртвена - живата е на капки, каквато на вас вече са ви сложили, а умъртвената - на инжекция. След като вече сте приели жива, не мисля, че има значение дали ще сложиш умъртвена следващия път. По принцип за нашя климат и ниво на хигиена и зарази, се препоръчва да се сложи първо една умъртвена, след това следващите два приема жива. Аз обаче сложих и трите приема само умъртвената, защото при живата не може да яде и пие след това известно време, а и трябва стриктна хигиена и измиване всеки път преди и след смяна на памперса (като е акал) и т.н. Предпочитам да не рискувам.
Виж целия пост
# 6
Не разбирам каква е връзката между вида на ваксината /полио/ и хигиената при смяна на памперса??? Нали дори да не е приело ваксина бебето се мие?
Виж целия пост
# 7
Сигурна съм, че за полиото става въпрос. Иначе за ДТК има също два вида ваксини, но не жива и мъртва, а такава, която се продава в аптеките за 35 лв. Infanrix и тази която се отпуска от здравната каса безплатно. Ясно е, че по-малко странични ефекти дава тази от аптеката Grinning
Що се отнася до жива или мъртва полио, аз много четох по въпроса и реших да сложа мъртвата ваксина, но преди всичко защото аз сложих комбинирана ваксина, съдържаща ДТК, противоменингитна и умъртвена полио . Иначе живата си е много добра също. Обикновено жива се слага, когато има епидемия (цитирам"Polio Sabin (oral) се препоръчва за епидемичен контрол. Трябва да се има предвид, че ваксината може да не предотврати или повлияе заболяване при вече заразени с дивия тип полиовирус"), защото помага и при настъпило заразяване, а по принцип създават един и същ имунитет и двете ваксини...

Ето още от описанието на живата ваксина:
"По принцип, Polio Sabin (oral) не трябва да се прилага на лица, страдащи отпървична или вторична имунна недостатъчност. При тези индивиди сепрепоръчва използването на засилена инактивирана полио ваксина (eIPV).Въпреки това, според препоръките на Разширената Програма за Имунизация(EPI), симптоматична и асимптоматична инфекция, причинена от HIV не епротивопоказание за имунизация с Polio Sabin (oral)."
...

Ако искаш се разрови в интернет има доста информация и за живта и за инактивираната ваксина. Все пак в България е възприета живата
Виж целия пост
# 8
Ето още за живата полиомиелитна ваксина:

Начин на приложениеPolio Sabin (oral) е само за перорално приложение.Ваксината може да бъде приета самостоятелно или смесена с течности илихрана, ако те не съдържат субстанции, които могат да инактивират полиовирусите, напр. консерванти. Подходящи носители са обикновен сироп, мляко,хляб или бучка захар. Тъй като ваксината е стабилизирана с магнезиев хлорид иима горчиво-солен вкус, тя може да бъде давана със сироп или бучка захар,особено при по-малки деца.Polio Sabin (oral) не трябва да се инжектира при никакви обстоятелства.4. 3. ПротивопоказанияPolio Sabin (oral) е противопоказана при индивиди с известна системнасвръхчувствителност към неомицин или някоя от другите съставки на ваксината,но анамнеза за контактен дерматит към неомицин не е противопоказание.
--------------------------------------------------------------------------------
Page 4
4По принцип, Polio Sabin (oral) не трябва да се прилага на лица, страдащи отпървична или вторична имунна недостатъчност. При тези индивиди сепрепоръчва използването на засилена инактивирана полио ваксина (eIPV).Въпреки това, според препоръките на Разширената Програма за Имунизация(EPI), симптоматична и асимптоматична инфекция, причинена от HIV не епротивопоказание за имунизация с Polio Sabin (oral).4. 4. Специални противопоказания и специални предупрежденияза употребаКакто и при други ваксини, прилагането на Polio Sabin (oral) трябва да сеотложи при индивиди, страдащи от остро, тежко фебрилно заболяванеили продължителни диария или повръщане. Въпреки това, наличието налека инфекция не е противопоказание за имунизация.При прилагане на Polio Sabin (oral), добра клинична практика е по същото времеда се предложи имунизация и на лица, потенциално застрашени от инфекция приблизък контакт с ваксинирания (например неваксинирани родители), порадиналичие на риск (макар и малък) от поява на ваксинно-контактно, паралитичнополиомиелитно заболяване. На лица, контактуващи с наскоро ваксиниранитрябва да се препоръча спазване на лична хигиена.При някои групи ваксинирани са били наблюдавани по-ниски нива насероконверсия. Поради наличието на различни неспецифични фактори и тритетипа ваксинални вируси могат да не се реплицират в оптимална степен в черватана податливите към заболяването лица, дори и след приемане на трите дозиPolio Sabin (oral).Polio Sabin (oral) се препоръчва за епидемичен контрол. Трябва да се има предвид, че ваксината може да не предотврати или повлияе заболяване при вечезаразени с дивия тип полиовирус.Диария или повръщане (включително гастро-интестинални инфекции) могат даповлияят на репликацията (степента на сероконверсия) на Polio Sabin (oral)ваксина.Трябва да се внимава капкомера на многодозовия флакон да не се замърси съсслюнка от ваксинирания.
--------------------------------------------------------------------------------
Page 5
54. 5. Лекарствени и други взаимодействияPolio Sabin (oral) е прилагана едновременно с ваксини по ЕРI (дифтерия / тетанус/ коклюш), БЦЖ, морбилна и хепатит В ваксина).Ваксината може също да се прилага едновременно и с инжекционни ваксинисрещу морбили, заушка и рубеола, ако това съвпада оптимално симунизационната програма. В противен случай, трябва да има интервал не по-кратък от един месец между прилагането на две различни живи атенюиранивирусни ваксини.Предишна ваксинация с IPV (инактивирана полиомиелитна ваксина) не епротивопоказание за прилагане на Polio Sabin (oral).Бременност и кърменеБременностМакар, че липсват доказателства, че живите атенюирани полиовируси иматнеблагоприятен ефект върху плода, в съответствие с общите принципи,ваксината не трябва да се прилага на бременни жени, освен ако те не саизложени на категоричен риск от инфекция с диви полиовируси.КърменеЕфектът на Polio Sabin (oral) върху кърмачета, хранени от ваксинирани майки нее изследван в клинични изпитвания. Не са установени противопоказания.4. 6. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машиниНе се отнася.4. 7. Нежелани лекарствени реакцииСлед ваксинация е съобщавано за неспецифични признаци и симптоми катоповишена температура, неразположение, главоболие, повръщане и диария, ноза нито един от тях не е доказано, че е причинен от ваксината.При някои от имунизираните с Polio Sabin (oral) и потенциално застрашени лица,които са били в тесен контакт с ваксинираните са наблюдавани временни белези
--------------------------------------------------------------------------------
Page 6
6и симптоми на паралитичен полиомиелит. Въпреки това, честотата нанаблюдаване на такива случаи е изключително ниска. Предполагаемата честотае един случай на свързан с ваксината паралитичен полиомиелит на един додесет милиона ваксинирани и потенциално застрашени от инфекция, контактнина ваксинираните лица.Много рядко се съобщава за алергични реакции, включително и анафилактоиднитакива.4. 8. ПредозиранеПолучени са единични съобщения за предозиране. Предозирането не води доболестни ефекти.5. Ф армакологи чн и дан н и5. 1. Фармакодинамични свойстваPolio Sabin (oral) индуцира асимптоматична инфекция, която осигурява защитапосредством създаването на локален и системен имунитет срещу трите типаполиомиелитни вируси.5. 2. Фармакокинетични свойстваЗа ваксини не се изисква фармакокинетична оценка.5. 3. Предклинични данни за безопасностНе се отнася.6. Ф армац ев ти чн и дан н и6.1. Списък на помощните вещества и техните количестваMagnesium chloride 6H2O20.33 mgNeomycin sulfate (traces)max: 1.0 mcgPolysorbate 800.01 mgPurified water q.s. ad0.1 ml
--------------------------------------------------------------------------------
Page 7
76. 2. НесъвместимостиНе се отнася.6. 3. Срок на годностСрокът на годност на ваксината е посочен върху етикета и опаковката.След отварянето на еднодозовия флакон трябва да се съхранява в хладилник ида се използва до осем часа, поради възможността от замърсяване наваксината. Ако тези условия не са изпълнени, ваксината трябва да се изхвърли.Неизползваните дози в многодозовите флакони трябва веднага да се замразят.Установено е, че повторното замразяване / размразяване не повлияваактивността на ваксината.6. 4. Специални условия за съхранениеЗа запазване на оптималната активност на Polio Sabin (oral) , трябва да сеизбягва излагането й на стайна температура и слънчева светлина.Транспортирането трябва да се извършва при хладилни условия,особено в страни с горещ климат.Ваксината трябва да се съхранява при температура между +2оС и + 8оС или въвфризер при –20оС. Замразяването и размразяването не повлияват активносттана ваксината.Когато не се налага незабавно доставяне или прилагане на ваксината,препоръчително е тя да се съхранява по възможност при температура –20оС илипо-ниска, тъй като това не позволява промяна в активността й.Ако случайно ваксината бъде изложена на въздействието на високитемператури, ненадвишаващи времето и температурните граници, посочени по-долу, то срокът на годност, посочен при съхраняване при температура между+2оС и + 8оС, престава да бъде валиден. В такива случаи е препоръчителноваксината да бъде използвана веднага или до прилагането й, да бъдесъхранявана при температура –20оС.
--------------------------------------------------------------------------------
Page 8
8Ако се смята, че границите на температурна устойчивост са надхвърлени,ваксината трябва да се изхвърли или, ако е икономически оправдано, предиупотреба отново да бъде тествана нейната активност.Допълнителна информация за стабилностДолупосочените експериментални данни дават информация застабилността на ваксината и не са препоръки за съхранение(виж Специални препоръки за съхранение).Ваксините, стабилизирани с магнезиев хлорид и захароза имат различнихарактеристики по отношение на стабилността.Ваксината, стабилизирана с магнезиев хлорид може да запази адекватнаактивност за 18 месеца при съхраняване в хладилник при температура между+2оС и + 8оС; за 6 седмици при +25оС и за три дни при +37оС.Ваксината, стабилизирана със захароза запазва адекватна активност впродължение на 12 месеца, когато е съхранявана в хладилник при температурамежду +2оС и + 8оС; за три седмици при +25оС и за три дни при +37оС.Ваксините, опаковани в пластмасови тубички или стъклени флакони иматаналогични данни за стабилност.При -20оС, всички състави и форми запазват максимална стабилност и не сенаблюдава загуба на активност в продължение на повече от 5 години.6. 5. Данни за опаковкатаВаксината е опакована в пластмасови тубички или стъклени флакони.Поради леки промени в рН, цвета на Polio Sabin (oral) може да варира от светложълто до светло червено.Промени на цвета в тези граници не са признак за влошаване на качеството наваксината.6. 6. Препоръки при употребаПреди да бъде приложена, ваксините трябва да бъдат преглеждани визуално заналичието на нетипични особености или промени в оцветяването.
--------------------------------------------------------------------------------
Page 9
9Поради леки промени в рН, цвета на Polio Sabin (oral) може да варира от светложълто до светло червено.Промени на цвета в тези граници не са признак за влошаване на качеството наваксината.
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Vali
Не разбирам каква е връзката между вида на ваксината /полио/ и хигиената при смяна на памперса??? Нали дори да не е приело ваксина бебето се мие?


Живата ваксина се отделя в изпражненията, съответно има риск от заразяване на неваксинирани персони, това е връзката. Ето защо се налага стриктна хигиена.
Виж целия пост
# 10
Благодаря, Ви майчета!Kiki 27, ти си сетила за какво става въпрос - да за ДТК ваксина, която не се поема от ЗОК, а трябва да си я закупя, но доколкото аз разбрах тя е мъртва, ама може и да не съм доразбрала - говорихме по телефона с педиатърката, а пък и аз съм малко разсеяна. Благодаря за изчерпателната информация, която си предоставила за полиото. А между другото каква е тази противоменингитна ваксина, тя доколкото знам също не се поема от ЗОК, но аз мисля да я купя /педиатърката ни само ми спомена за нея/?
Виж целия пост
# 11
mi6i, мила, не искам да излиза в никакъв случай като агитация да даваш пари за нещо, което ти се полага безплатно, само ще ти споделя това което съм видяла и знам със сигурност.
Значи в нашия блок (нов е) се родиха около 6 бебета с много малка разлика тази пролет. Знам всички как са понесли ваксината ДТК и полио не само от родителите, а съм виждала и самите бебета. Майката, която ми е най-близка и излизаме винаги заедно с бебетата (нейният син е с 2 седмици по-голям от моя) си купи въпросната ДТК от аптеката и нямаше никакви проблеми, а полиото му я сложиха от живата на капки. Детето не е вдигало нито температура, нито е плакало много, нито се е налагало да му се дава каквото и да е лекарство. За сравнение - на другите бебета Джи-питата бяха изписали Панадол за темепературата, да не говорим, че са плакали по цяла нощ Sad Приятелката ми ще му слага и противоменингитна, но май на 6 месеца...
При мен е малко по-различно, защото аз сложих комбинирана ваксина, която все още не се внася в България (аз я взех от Гърция), но такава се слага в Европа. Тя е същата марка като тази, която се продава тук за ДТК на GlaxoSmithKline, но с включени още полио и HIB (противоменингитна). За противоменингитната, която според здравната каса е по желание знам, че можеш да я сложиш или сега с ДТК-то и полиото или по друга схема на по-късни месеци, но за подробности попитай педиатъра.

Изпращам ти и линк с 23 страници подробна информация за ДТК-то Infanrix на английски, както и един с по-кратка информация Wink :

http://www.google.de/search?q=cache:irBmIEBjQk0J:us.gsk.com/prod … nfanrix&hl=de

http://www.medsafe.govt.nz/consumers/cmi/i/Infanrix.htm
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия