Кога празнува Божидара?

  • 26 452
  • 18
Здравейте мами,
Имате ли идея кога празнуват именния си ден Божидара и Божидар.Отецът от църквата ми каза -на Тодоров ден-Теодор=Божидар.Но на Коледа ми се обадиха много познати и поздравяваха детето за именния ден.А други ми казват да се стягам за Богоявление.Вече се обърках кога да празнувам newsm78.Благодаря предварително
Виж целия пост
# 1
И аз мисля, че на Богоявление е най-правилно. Но в календара пише на Коледа. А наистина Теодор се превежда Божидар.
Май най-добре е да слушаш попа? newsm78
Виж целия пост
# 2
И аз мисля, че на Богоявление е най-правилно. Моят син се казва Божидар и ние ще празнуваме на 06. Януари.
Виж целия пост
# 3
 newsm12 ЗДРАВЕИТЕ , В ЦЪРКОВНИЯ КАЛЕНДАР ПИШЕ НА 06.01. ИЛИ НА 28.02.  newsm12 .И АЗ МИСЛЯ ЧЕ Е НА 06.01
                ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ
Виж целия пост
# 4
БОЖИДАР - божи дар (славянски). Знам, че Божидаровците черпят на 6 януари (Богоявление), но според православния календар това трябва да става на Тодоровден (съботата след Сирница). За 2005 г. това е 19 март.

БОЖИДАРА - женска форма на Божидар.

Виж и тук какво пише:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/427/59/
Виж целия пост
# 5
Божидар, Божидара празнуеват на Тодоровден. Това име е преводно на гръцкото Теодор и според мен няма нищо общо с Богоявление, а очевидно и според църквата. Но пък ако ви се празнува имате шанса да го направите няколко пъти Grinning
Виж целия пост
# 6
Божидар празнува на Тодоровден, защото е еднозначно с Тодор. На Тодоровден празнуват и имена с корен "дар"  - като Дара, Дарина.   
Виж целия пост
# 7
Интересна тема.Тъй като и моят син е Божидар, отначало се чудихме, кога е неговият имен ден.
Едни казваха на Коледа, други на Богоявление(Йорданов ден) трети на Тодоров ден.
В крайна сметка ние решихме да си празнуваме именият му ден на Богоявление.
Виж целия пост
# 8
Да, като че ли най-правилно и на тодоров ден.Но пък ако имаме сили Simple Smile ще празнуваме и на другите дни Heart Eyes
Виж целия пост
# 9
Ей - моят съвет е да празнуваш на всички посочени дати  Grinning!
Инак си мисля, че сте за Богоявление Peace
Виж целия пост
# 10
Именният ден се празнува, за да се отдаде чест на светията, чието име носим.  Понякога имената ни са превод от някой друг език или пък просто са произлезли от някое друго име. За да можем да празнуваме светията си е редно да се поинтересуваме за произхода на своето име. Божидар и Божидара празнуват на Тодоров ден (първата събота на Великия пост), заедно с Теодор и Теодора.
На Богоявление (или Йордановден) се празнува денят, в който Господ се е кръстил във водите на река Йордан. Тогава празнуват Йордан, Йорданка. Няма нищо общо с името Божидар(а). На Коледа пък още по-малко.
Ето и линк с житието на св. Теодор: http://www.pravoslavieto.com/life/02.17_sv_TeodorTiron.htm
А ето и един именник, в който пише за произхода на името Божидар(а): http://www.angelfire.com/ca6/ivayla/B.html
Виж целия пост
# 11
Аз до колкото знам - Божидара и Божидар,могат да празнуват 2 пъти именен ден.И на Тодоров ден и на Богоявление Peace
Но според мен,На Богоявление е по добре
Виж целия пост
# 12
Свекър ми е Божидар и винаги е празнувал на Коледа.
 
Виж целия пост
# 13
Благодаря на Йепе за именника и за житието-страхотни са  bouquet
Виж целия пост
# 14
на  3 март- тодоров ден мисля!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия