Въпроси за микровълновата печка?

  • 4 679
  • 13
Здравейте!
Вчера купихме микровълнова печка и искам да питам мамите :
Вярно ли е че не трябва да се приготвя ориз или зеленчуци на микровълновата печка, защото вълните които излъчва са вредни и унищожават полезните вещества и витамини в продуктите? Shocked Това важи ли и за притоплените плодови, зеленчукови и месни пюрета? Или за притопляне е безвредно? Ако някой знае инфо  от опит (май почти всички ползват) моля да ми отговори. Grinning
Виж целия пост
# 1
Според мен това, че се губели витамините и т.н. е поредният мит. Това, за което трябва да се внимава, когато затопляш храната за детето, е температурата - в микровълновата пюлето не се затопля равномерно, а и съда, в който е храната, остава студен и може да се объркаш, и има опасност детето да се изгори, ако не внимаваш.
Виж целия пост
# 2
Готвенето в микровълнова фурна запазва възможно най-добре витамините и минералите. Това с витамините е относително, защото например витамин С се разгражда при висока температура. Когато готвиш зеленчуци в МВ използваш около 50 мл вода и ако захлупиш с капак съда, то на практика се получава готвене на пара (едно от най-здравословните начини за приготвяне на продуктите).
За ориза какво да кажа, ако използваш бял ориз (преработен 1000 пъти преди това), то в него не е останало почти нищо ценно от витамините и баластните вещества. Аз купувам бланщиран ориз - за него пише че е обработен по начин, който е запазил част от тези вещества. Иначе кафевия (нерафиниран) ориз си ги има в най-голямо количество.
Виж целия пост
# 3
Гостът бях аз!
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви за отговорите-бях се отчаяла, че никой не ми отговаря! Може би темата ми не е толкова "интересна" като тази с 13 годишната девойка, която повече не и не писа... Imp , но разбира се надявам се да не се окаже бременна.
Все пак ме успокоихте и мисля да приготвям някои зеленчуци за зеленч. пюре, което и правя в къщи, защото става много по-вкусно и здравословно.
Пак ще питам нещо-давали ли сте преварена вода от микровълнова на детето?
Виж целия пост
# 5
В друг момент, когато се обсъждаше готвенето в микровълнова, някой беше казал специално за ориз - да се
готви 1 чаена чаша с 3 чаши вода??? Аз също съм чувала, че трябва с по-малко? Бихте ли ми обяснили по-подробно, за да готвя без да кипи нещо? Благодаря  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
Ние редовно си правим ориз със зеленчуци на микровълновата и не мисля че има някакъв проблем. Laughing  Laughing  Laughing
Виж целия пост
# 7
Цитат на: Anonymous
Ние редовно си правим ориз със зеленчуци на микровълновата и не мисля че има някакъв проблем. Laughing  Laughing  Laughing

Би ли казал/а точно в какви пропорции готвиш и най-вече съотношението вода-ориз? Благодаря!
Виж целия пост
# 8
Цитат
Пак ще питам нещо-давали ли сте преварена вода от микровълнова на детето?

Няма никакъв проблем да правиш пюретата или преварената вода на бебо в МВ. Важно правило е след като въпросното нещо е извадено от фурната, да постои около 5 мин поне преди да го дадеш на детето. Ако само претопляш във фурната, нека да престои около 1 мин преди да го поднесеш към устата на бебо.
Цитат
В друг момент, когато се обсъждаше готвенето в микровълнова, някой беше казал специално за ориз - да се
готви 1 чаена чаша с 3 чаши вода???

Ориза в МВ фурна се готви с по-малко вода от колкото обикновено. За съжаление нямам навика като готвя да меря количеството което слагам. Да кажем - на 1 чаша ориз слагаш 1 чаша вода, пускаш на мах мощност за 5-8 мин, наблюдаваш през цялото време и ако забележиш че водата е на привършване - доливаш още малко. Когато ориза е почти готов мошността се намалява. Като краен резултат трябва да се получи сварения ориз със съвсем малко водичка, която се поема от ориза докато изстива.
Важно е да захлупиш съда по време на готвене. Така се получава готвене на пара до някъде, за това не се налага да се слага много вода към ориза.
Виж целия пост
# 9
Благодаря ти, Светле. Аз отскоро посещавам този сайт и съм направо очарована от отзивчивостта на всички тук. Още утре ще сготвя ориз в микровълновата. Simple Smile
Виж целия пост
# 10
а защо моя ориз винаги изкипява,макар и да слагам по малко вода? Rolling Eyes  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 11
Цитат на: Anonymous
а защо моя ориз винаги изкипява,макар и да слагам по малко вода? Rolling Eyes  Rolling Eyes


Да не би съдът в който готвиш да е прекалено малък? За предпочитане са по-дълбоки съдове за готвене в микровълнова, които се пълнят горе-долу до половината . Може да пробваш да намалиш  мощността ако започне да кипи.
Виж целия пост
# 12
Освен, че ориза в МФ се приготвя с по-малко вода, се приготвя и с по-малко сол като количество, а вкуса е същия. Максималното количество ориз, което се приготвя в МФ е 300 гр. кто съотношението м/у ориз-вода-сол е следното (имам го от упътването на моята МФ, но незнам за каква мощност става въпро, защото рецептите са автоматични): 1 : 3 : 1/4 ч.л. сол, а времето е около 20 минути като след приготвяне пресоява окло 20мин. без да се отваря капака.
По съшият начин приготвям и кус-кус.
Виж целия пост
# 13
Виж за кус-кус не се бях сещала да приготвям в МВ, а синът ми много го обича като следобедна закуска. Ще взема да пробвам и аз, много добра идея!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия