помогнете ми да взема решение за яслата

  • 495
  • 2
Здравейте мами! Като новак в майчинството наскоро взех решение да дам малкото си съкровище на ясла - за да общува със себеподобни, да се учи от дечицата и да придобие навици, които аз не мога да възпитам в нея (имам предвид дисциплината  Wink). Обиколих яслите в района - Оборище и Редута и се прях на тази на Плачковски манастир. Много хубава ясла, ремонтирана, а и директорката много ми допадна с отговорното си отношение към децата. Има обаче неща, които ме потресоха и ме хвърлиха в сериозна дилема. Първо- холът в къщи ми се стори по-голям от цялата база на яслата (стая за игра, за хранене и за спане - всичките в две усолвно разделени помещения). Стаята за игра и спалнята бяха заедно в едно общо помещение - ами ако на някое детенце не му се спи, къде ще си играе. Всичко беше подредено като в сладкарница - играчките си стояха на рафтовете. Като си помисля как вкъщи за 5 минути настъпва творчески безпорядък се замислих как ли го постигат. Всичките 7-8 дечица стояха на малки столчета и се хранеха - и това не знам как се случва. Хареса ми, че за децата се грижат медицински сестри - по думите на директорката. Зачудих се и дали ги извеждат на разходка или ги държат само в яслата. В разговора си с директорката разбрах, че целта на мероприятието ясла е децата да се научат да се хранят с лъжица, да спазват стриктен режим, да хомят на гърне и изобщо да отидат "подготвени" на градина.
За разлика от 12-та ясла, 60-та ясла, която е на Васил Друмев беше далеч по-неуредена. Децата там стояха на килима и си играеха (нямам идея защо на килима). Позачудих се как ги задържат на едно място, след като прекарах в яслата 30-40 минути, говорейки си с лелките. Не им позволявали да се катерят по масичките - които надали имат и 1 метър височина. Там обаче стаята за игра е отделно от стаята за спане, а и лелките не изглеждат вманиачени на тема дисциплина. И там играчките изглеждаха непокътнати.
Моля ви, споделете вашите впечатления - дали вашите малчовци ходят на ясла с повече място за игра, дали ги водят на разходка, дали ги държат на спартански режим, или насърчават децата да имат собствено мнение и развиват силата на характера им (монго се страхувам моето фъстъче да не се почувства смазано и да не загуби самоувереността си), дали ги гушкат, дали ги държат на гърнето въпреки желанието им. Много ще ви бъда благодарна да споделите всякъкви впечатления по тези въпроси.
Виж целия пост
# 1
Здравей,
Моето мнение е, че образователната система в България по принцип не е насочена (нито в яслата, нито в градината, нито в училище) "да развива силата на характера” и да "насърчава децата да имат собствено мнение"  Wink (само да не засегна пак някого  Wink ).
Колкото до другите ти въпроси, ами дали ще държат детето ти на гърне зависи и от твоето мнение по въпроса, ако не си съгласна казваш и не го слагат.
Децата след обяд спят или лежат тихо по леглата, няма вариант ако на някое не му спи да го пуснат да играе.
Извеждат ги навън, но когато е топло и ще играят по-дълго, а и са с по-малко дрехи, защото докато облекат 25 деца и после докато ги съблекат то не останало време за игра на вън  Wink .
Дават им да играят с играчките разбира се, но после ги учат да ги прибират по местата им.
Когато е време за ядене всички които смятат да ядат сядат и седят по столчетата си, който иска да се разхожда просто не яде  Laughing , не очаквай някой да гони дето ти с лъжицата из яслата или да се съобразяват с това, че на него баш сега не му се яде и да му предложат по-късно.
Аз в къщи не позволявам на децата да се катерят по масите  Rolling Eyes и се радвам, че в яслата също не позволяват подобни неща, а колкото до това как ги карат да си играят на земята , ами къде да си играе едно малко дете  newsm78 .
Малкия който ходи на ясла по всеобщо мнение на сестрите и лелите най-редовно си го носят на ръце и му обръщат персонално внимание.
В неговата ясла е позволено детето да си носи биберон, ако ползва такъв, дават им шишета с мляко или сокове ако пият така (даже на тези които заспиват с шише го дават), може да си носят любимата играчка за сън. По-малките които имат нужда да спят 2 пъти на ден ги слагат по-два пъти. Имат часове в които рисуват, часове по моделиране пеене и т.н. Но всички тези занимания са в строго определените часове, а не кой когато му се иска.
Въобще в яслите и градините много се държи на дисциплината и това ми се струва съвсем нормално, иначе как 2, 3 жени да се оправят с 25 - 30 развилнели се 2 годишни, всяко със собствено мнение, предпочитания и режим  Rolling Eyes  Grinning .
Аз също имам някой забележки относно порядките в яслата и градината на децата си, но като цяло съм доволна от подхода, заниманията и режима.
Успех в избора  Simple Smile.
Виж целия пост
# 2
Моята мушморочка ходи на ясла от 10 месечна възраст , чуства се чудесно , у дома и е скучно .
Играят си по пода , слагат ги на гърнето след всяко хранене и след спане .
От 1 годинка се храни сама , до тогава я храниха , научи толкова много неща , като копира от по-големите , доволна съм .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия