Как разпознавате ИСТИНСКИЯ мед?

  • 1 388
  • 17
Моля ви, споделете опит!Омръзна ми да давам по 6-7 лв за буркан мед, който са ми го хвалили , че е чист, пресен, истински, а после вкъщи да ми мирише на разтопена захар и да тече като вода.  ShockedИли да е захаросан, но вътре да има буци захар.
Виж целия пост
# 1
Ми едно време щерката беше тестера...изприщеше ли се (без да е алергична към него) --> не е качествен  Crossing Arms

И от тогава купувам само от частници или познати, които произвеждат мед.
Виж целия пост
# 2
А аз как да го разпознавам, нямам /все още :flutter:8 /детенце....Освен да водя кучо с мене, та може и без пари да ми дават мед,като се озъби рота smile3508.
Виж целия пост
# 3
Копвам ти от тук как да си тестваш меда:
 
Опитайте меда не само отгоре, но и от дъното на буркана. Няма да го развалите, ако бръкнете с чиста суха лъжица.

Бръкнете с чиста лъжица в буркана с мед. Извадете я като я въртите. Истинският мед се "навива" на лъжицата, докато разреденият се стича.

 Консистенцията на истинския мед е фина, нежна. Ако капнете мед и го разтриете между пръстите си, той лесно попива в кожата, което не може да се каже за подправения. При фалшифицирания мед структурата е груба, при разтриване е възможно дори да останат бучици. 

 Пуснете хапка хляб в меда и след 8-10 минути я извадете. В качествения мед хлябът ще се втвърди. Ако обаче се е отпуснал и размекнал, значи медът не е натурален или съдържа захарен сироп. Често пъти към недозрелия мед се добавя захарен сироп, за да се постигне необходимата сладост.

 Вземете лист нискокачествена хартия, която добре попива влагата и капнете върху нея мед. Ако той се разтече по хартията, образувайки влажни петна или дори се просмуче през нея - това е фалшив мед.

 Сложете в чаша малко мед, залейте го с гореща вода, разбъркайте го и го охладете. След това капнете в чашата няколко капки йод. Ако разтворът посинее, значи в меда е било добавено нишесте, за да се постигне желаната гъстота.

 Ако в 5-10%-ен воден разтвор на мед се добави малко сребърен нитрат (AgNO3) и на дъното се появи бяла утайка - в меда е добавена захар.

 Вземете нагорещена тел - най-добре от неръждавейка и я пуснете в меда. Ако на нея увисне леплива маса - пред вас е фалшификат, представян за мед. Ако телта остане чиста - медът е натурален, т.е. пълноценен.

 Разтворете мед във вода (1:2). Разтворът на фалшифицирания мед ще бъде мътен, преливайки в различни цветове, а след известно време ще се появи утайка. Всичко това е поради добавяне на различни вещества - нишесте, брашно, дори тебешир. Капнете в утайката няколко капки оцет. Ако шупне и започне да се пени, можете да сте сигурни, че този мед е преди всичко продукт на човешка намеса.
Виж целия пост
# 4
 newsm51БЛагодаря ти от сърце, Аномалия, но това ще го правя след като го купя. Значи ` на око` преди пазаруването  няма как да разбера, така ли? Tired
Виж целия пост
# 5
Ами ако беше в Пловдив щях да ти дам от нашия-гарантирано чист Grinning
Виж целия пост
# 6
Пчелар ми е казвал - с химически молив - ако е истински - не се оцветява в розово.
Виж целия пост
# 7
За меда на marchella -гарантирам! Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Разпознавам, само ако си го купя от познат пчелар ...  Laughing
Виж целия пост
# 9
Ех, защо не живеех в Пловдив! Flutter
Нямам познати пчелари, обикновено си купувам от сергии с мед, нали уж като има богат пчелен асортимент трябва да е чист.
Чела съм ,че медът не се разваля, вие знаете ли дали има годност?
Виж целия пост
# 10
И аз знам , че няма срок на годност .
Виж целия пост
# 11
Моооля, моля  Simple Smile Пък на око нямам идея как да го прецениш, ама по това време на годината със сигурност трябва да е захаросан
Виж целия пост
# 12
anomalia  е права - 100% сега трябва да не е течен. иначе единственото сигурно нещо е като купиш да го дадеш за изследване в ХЕИ. и ако е истински да купуваш от същия човек. по принцип го разреждат с глюкоза, за да изкарат по-голямо количество  #2gunfire. това със захарта не го знаех.
мисля, че не се разваля медът. е, за 2-3 години поне със сигурност. за 10-15 вече ми се виждат много newsm78
Виж целия пост
# 13
ПОТВЪРЖДАВАМ!!! По това време на сезона истинският мед трябва да е захаросан!!! Знам го от дядо ми, който беше дългогодишен пчелар, и най-важното, специалист на природно чист (май е модерно да се казва "био" Wink) мед! Имаше по 100- 120 кошера и прекара живота си попелата, всеки сезон им сменяше "пашата", както се казва на пчеларски жаргон!!! Още питат за него хората по старозагорския пазар!
Виж целия пост
# 14
ЗНачи зимно време да е захаросан?Добре, до кой месец ще е захаросан, сега си купих за 6 лв- буркана от една лелка,каза ,че бил от Плевенско,опитах...Нее лош,ама захаросания нещо не го обичам много,все едно има неразтопена захар вътре.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия