(Био) зеленчукова градина 14

  • 106 717
  • 753
# 585
това с лука е егатииии философиятааа #Crazy #Crazy #Crazy

всичко изглежда страшно, докато не го опиташ  Hug
да съкратим процедурата:
1) арпаджик и балучка от пазара;
2) садене - есента
3) пролетта балучката прави повече стръкчета и се бере "на зелено"
4) пак пролетта - арпаджика се окопава и обгрижва и средата/края на лятото, когато изсъхнат листата, се скубе, плете и пази за зимата  Hug
при нас напролет садят само за зелено  Hug

много простичко го написа-супер си,благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 586
mama_gali рано е за палмите навън. Чак средата на април ги вадя.
 Четох за лука, но нищо не пишете за водния лук, който се сее от семена и после разсада се сади. Миналата година произведох много хубав воден лук, но забравих кога го сях. Май сега е времето. Ани е специалист, като чете да се включи.
Виж целия пост
# 587
Бушката, като питаш какво още да си посееш, предлагам пащърнак, днес това си сях.

Ха! Интересно.
Цитат
В горещите обедни часове, както и рано сутрин при роса и в дъждовно време листата на пащърнака отделят фурокумаринова киселина, която, попаднала по тялото, причинява изгаряния. Поради това в посевите на пащърнака не се влиза през това време.

Аз обичам всякакви корени - та сигурно и това ще ми хареса  newsm10


А какво точно е "воден" лук, че и на пазара говореха за него и каква е разликата му с ... лука?  Laughing
Виж целия пост
# 588
..А какво точно е "воден" лук, че и на пазара говореха за него и каква е разликата му с ... лука?  Laughing

по-воден, по-мек на вкус, по-добър за салатата. твърди се, че люти по-малко, но си е лук Wink не е пържола  Mr. Green

лук, воден лук, праз лук  Hug





 Thinking вярно, че някой писа миналата година успя от семе да направи глави  ooooh!
Виж целия пост
# 589
И аз ще се пробвам с лук за глави от семе за 1 година, вече е поникнал даже.
Праза и водния лук и те.
Водният лук беше "специалитет" на дядо, много хубав му ставаше : ) .
Замислям се, че преди все ми се струваше, че в градината е имало "само това или онова", пък всъщност като поразпитам съседите кой какво гледа, повечето не се занимават с картофи, дини, пъпеши, воден лук, репички, репи...
А за нас имаше всичко и всеки носеше разни семена от някъде, спомням си дядо как нареждаше брюкселското зеле Laughing .
Та и аз като него ще се пробвам за "всичко" : ) . Само без кервиз, че не ми харесва как мирише.

В събота сях грах, бакла и магданоз. Аз явно съм единствената тук, която не обича магданоз, ама нали съм по експериментите, реших да пробвам едно пакетче с отдавна изтекъл срок на годност.
Граха го сях с по-голямо разстояние, отколкото трябва май, ама реших, че като ще е катерлив, да е по-нашироко ...
Събота и неделя ще му правя конструкция от бамбуци... и ще сея грах и за съседите. И другите съседи.
Явно със сезоните се менят и настроенията, лятото ме разреваха, сега как си, какво правиш, а то принципно дядо ти преди ни сееше граха и ни гледаше марулите, айде сега ти.

Иначе заварих наводнение, спукана тръба. То по това време хора няма в село, камо ли заварчици, ама трябва да търся решение, че всичката вода е спряна, за да не тече.
Селски неволи : ) .
Виж целия пост
# 590
Ммм даа, пък ние сме с киша и сняг.Водата още не е тръгнала.
Виж целия пост
# 591
Тази снимка е то тук: http://my.mail.ru/community/tomat.perec./journal
Гледа доматите без колци ли?
Много съм се чудела дали е възможно. При мен е голям проблем светлината и ако тази година ги сложа най-отзад - то догодина ще са на друго място и не ми побира акъла как ще стане - ще сенчат много зад себе си.
От друга страна, ако могат да се гледат легнали - заемат пък много място и може би ще са уязвими за болести. Хм?
Виж целия пост
# 592
Бушка, на полето така ги гледаха в АПК-тата, като ходехме на бригади. Използват се нискостъблени сортове (детерминантни или безколови още се наричат). Типични представители са Бонония, Трапезица, Рома и още много други, които се продават на магазина. Ей така се гледат по земята, много са родливи. Понякога едва се влиза сред тях, за да се берат. Чудесен хабитат за всякакви животинки, гризкат си дупчици - царска работа, защото нито колтучиш, нито връзваш, нито забиваш колове, по-малко се поливат, защото добре си самозасенчват корените. Възможно е да пострадат от слънчев пригор, но това зависи от годината. Не съм смятала добива как се съотнася с този на коловите домати.
Сега чета статиите, към които си дала препратка. Много любопитни. Особено втората. Коментарите към всяка глава - също.

Авосет, леко настръхнах, има нещо много обсебващо в казаните приказки. Надявам се, че вече си обяснила, че твоите житейски приоритети, ама точно тази пролет и лято, не могат да вместят подобна обвързаност с времеемки и трудоемки ангажименти, даже и при най-добра оферта за бартер.

Гледахте ли вчера Венера и Юпитер? Впрегнах цялата рода да гледат. Кога пак ще има такова нещо - Юпитер никога не съм си представяла, че може да е толкова ярък - по-ярък от най-светлите звезди. То и звезди изобщо не се виждаха, само Венера, Юпитер и Луната.
Виж целия пост
# 593
Здравейте,

Да се включа и аз в темата с лука:)

Аз садя само арпаджик.
Посаденият през есента - ползваме го цяла пролет за салати, което не успеем да изядем накрая хваща някакви червейчета.
Посаденият през пролетта - не го закачаме, прави глави и есента го изваждаме, стига за цялата зима.

А между другото това биозеленчуковите градини набират все повече популярност..
http://www.menumag.bg/za-hranata/statii/sezonni-produkti-v-beliya-dom
Виж целия пост
# 594
Mного ми е интересно. Не само да се науча кое как се прави, а през какви преходи е минало, какви други варианти има и плюсове и минуси на вариантите.
Може да оставя тази година един стрък на земята - Рома имам, да опитам.  А ако се остави колов домат да лежи  - какво ще стане?

Бях чела някъде, че може да се прекъсва основния ствол, когато стане много висок? Има ли полза от това?
А казваш, не са се колтучели - защото е невъзможно да се колтучат, когато са на земята или по друга причина.
Някой опитвал ли е да не колтучи и да направи сравнение със и без колтучене как се развиват растенията?

Идея нямах за Венера и Юпитер. Но ги видяхме вчера и много се чудехме защо са толкова близо тези две звезди  Grinning
Виж целия пост
# 595
   Айде и аз да се включа в "лучената" сага. Ние есента садим балучка за зелено.Не сея пролетта лук за глави,щото нЕма мЕсто. Обаче вече си имам многогодишен лук! smile3534  Той също е само за зелено,но не само пролетеска, а докато падне снЕг.Комшийката ми даде цяла туфа. Той е от този,дето прави главички на върха на стръка.Като се хване и почне да ражда,ще има луковички за всички от сърце! Laughing

   А що се отнася за доматите,култуча само коловите.Към края на май,началото на юни си сея безколовите-'Рио Фуего".Като поникнат ги прореждам и оттам нататък само поливам.Даже и не ги кОпам.От време на време само скубя голямата трева.Ама като станат за бране слагам балеринските палци.Щото нЕма къде да се стъпи от стръкове и домати.
Виж целия пост
# 596
Тази градинка на Мишел Обама предизвика доста вой в САЩ през 2009 г. от страна на големите компании разбира се. Давам линк на когото му е интересно.
http://organicgardening.about.com/b/2009/04/01/big-ag-white-hous … es-us-shudder.htm
Тогава разбрах, че някои се страхуват от хора като нас, които искат да си отглеждат безвредни продукти.

Бушка, има си сортове, специално селектирани за безколово отглеждане. По-лесно ще ти е да се спреш на тях. Те наистина растат по различен начин. Не оставяй колов домат да лежи, бързо ще се разболее от болести, към които безколовите са устойчиви. Ама експерименти можеш да си правиш естествено. После разказвай.
Виж целия пост
# 597
Ще дам пример с моя опит-сея Рила с единствената цел да получа възможно най-рано зрели домати.Разсаждам в тунел и колтуча.Щом образува 3 или 4 цветни китки премахвам върха.Така растението се съсредоточава в растежа и зреенето на тези китки,а не да прави нови колтуци и стебло.По този начин плодовете узряват около две седмици преди тези с не прекършени върхове.Можете да го проверите-прекършвате част от растенията,а другите си ги оставяте да растат.
Ако се остави колов домат на земята от едно растение става джунгла-от всяка листна пазва избива колтук и се устремява нагоре,после и той започва да прави колтуци...Не,че не връзва,но плодчетата се бият за хранителни вещества с шумата  #Crazy.Освен това остават на сянка,често полегнали на земята и из тях пируват разни гадинки или гъби...
Виж целия пост
# 598
Страхотно! Това ми вдъхва надежда, че ще намеря сортове, които са невисоки за моята градина.
Ще търся да разгледам кои са те.

След като все пак успях да разделя петлите - взех на единия две нови кокошчици. Сега всички мъже имат по две жени Simple Smile
Ето ги.
Разбират се идеално. Дано само не ги "изпотъпче", че е доста по-едър от тях. Те са като гълъбчета пред него и по принцип са по-дребни, такава им е породата.
Виж целия пост
# 599
Бушка, ето ти безколов, и гадини няма да го нападат Laughing :
http://www.youtube.com/watch?v=cy7E0zIXauY&feature=fvwrel

ПП. Аз се чудя дали да прежаля две-три кофи от латекс и да се пробвам.
Но...ще е с чери, че другите домати са много тежки, хич не вярвам, че няма да прекършат стъблото.


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия