документи пътуване дете в чужбина

  • 43 173
  • 69
Може би въпросът е малко лаически, но какви документи са необходими за пътуване на дете в чужбина с двамата родители? Имаме паспорт на детето, но се питам  как ще установим, че сме родителите му - необходимо ли е някакъв превод на акта за раждане? Нещо май се детайлизирам, но не искам изненади в чужда държава.
Виж целия пост
# 1
Не е необходим превод. Че вие сте родителите ги интересува само българските власти, а те могат да четат на български.
Щом е с 2-мата родители, паспорт е достатъчен документ. 
Виж целия пост
# 2
Паспорт и за всеки случай - копие от акта за раждане. Зависи как пътувате - ако летите, най-вероятно само паспорт ще е достатъчен. Ако минавате с кола границата, е възможно да ви искат и акта за раждане. Peace
Виж целия пост
# 3
Акт за раждане е необходим САМО ако фамилиите на двамата родители са различни. При еднакви не се иска никъде.
Виж целия пост
# 4
Asinka, сигурно си права. Макар, че нищо не пречи да си пъхне човек едно копие от акта в паспорта, да му е мирна главата. Не представлява чак такова усилие  Peace
Виж целия пост
# 5
Асинка е права, при еднакви фамилии на цялото семейство не искат акт за раждане. Излизали сме с детето и през сухоземна граница 3-4 пъти и през летището повече пъти, но никога не са искали акт за раждане. И аз така първите 2-3 пъти за "страх лозе пази" носех и копие на акта за раждане, после престанах.
Но и Олд спорт е права-за спокойствие на авторката, особено ако излизате за първи път с детето, си носете и копие на акта.......
Аз пък имам следната дилема-миналата година детето пътува само с декларация от нас-родителите, че сме съгласни да напуска сам БГ без уточнения на държави, конкретно пътуване и придружител и в текста включихме, че това е до навършване на пълнолетие. Сега другия месец пак му предстои такова пътуване на сина и много ми се щеше да си спестим ходенето до нотариус, ама пак от страх ще отидем пак, да не му направят някоя врътка, че си спомням някъде мернах, че някои не приемали декларацията, ако са изтекли 6 месеца, което е много тъпо.....
Виж целия пост
# 6
Така е - няма такова нещо за валидност 6 месеца. Нооо пак се връщаме на горното презастраховане - достатъчен е един тъпоумен граничен служител да ти вгорчи живота....
Виж целия пост
# 7
Така е - няма такова нещо за валидност 6 месеца. Нооо пак се връщаме на горното презастраховане - достатъчен е един тъпоумен граничен служител да ти вгорчи живота....

Чак толкова малоумен няма.

Обикновено пътуваме с мъжа ми с 3 деца и 3 декларации, всичките от преди 4-5 години дадени с уточнението, че са до навършване на пълнолетие на децата и без ограничение на държави и време. НИКОГА не сме имали проблем, а напускаме БГ по няколко пъти годишно и през няколко гранични пункта, включително летище.

Актове за раждане не е нужно да се носят (по Закон) - имат си система граничните служби ако толкова не са сигурни кой е баща и кой майка, но и ние носим.
Виж целия пост
# 8
Isa , радвам се, че можеш да гарантираш за всички гранични служители  Laughing

Със сигурност знам за поне 2 случая, когато са се заяждали за декларация, издадена преди по-дълго време. Даже има посолства, които не ги заверяват за повече от 6 месеца, независимо,че никъде няма такова изискване. Но това е друга тема.

Виж целия пост
# 9
Old Sport, нали разбираш, че освен настроението на граничните служители има едно такова незначително нещо, наречено Закон.
Естествено, че всеки може да ти се заяде за всичко. Въпросът е кое е и кое не е законно.

Все повече служители започват да спазват Закона, въпреки желанието на много хора да се подчиняват на безумства, а не на законовите изисквания.  Peace
Виж целия пост
# 10
Isa, мерси, че ме осветли. Даже и да не ти се вярва, и ние много пътуваме и по случайност познавам законите, но също като теб нося акта за раждане на детето, макар да не се изисква по закон. Така, че няма какво да спорим.



Актове за раждане не е нужно да се носят (по Закон) - имат си система граничните служби ако толкова не са сигурни кой е баща и кой майка, но и ние носим.
Виж целия пост
# 11
Здравейте! Ще използвам темата да ви питам за дете пътуващо с единия родител със самолет - трябва ли друг документ освен пълномощното от другия родител?
Виж целия пост
# 12
Здравейте! Ще използвам темата да ви питам за дете пътуващо с единия родител със самолет - трябва ли друг документ освен пълномощното от другия родител?
Не,друг документ не трябва,но носи копие на декларацията,защото ще ти го вземат на бълг. граница на излизане. Или поне на мен винаги са ми вземали копието.
Виж целия пост
# 13
Здравейте! Ще използвам темата да ви питам за дете пътуващо с единия родител със самолет - трябва ли друг документ освен пълномощното от другия родител?
Не,друг документ не трябва,но носи копие на декларацията,защото ще ти го вземат на бълг. граница на излизане. Или поне на мен винаги са ми вземали копието.
Декларация  newsm78? В смисъл пълномощното ли?
Виж целия пост
# 14
2010година на летище Варна ми искаха акт за раждане на детето,макар ,че сме всички със еднакви фамилии,миналата година не са ми искали никъде ,но явно зависи от настроението на служителите,винаги си нося копие на акта за раждане за всеки случай,другият месец ще пътувам с детето до Гърция без съпругат ми,искам да ви попитам колко е таксата при нотариус за декларация,че детето ще напуска страната с единият родител,освен тази дикларация,копие от нея и копие от акта за раждане,задграничен паспорт друго изискава ли се за детето,някакъв вид застраховка или...
Виж целия пост
# 15
Тия дни правихме такава декларация...какво да ти кажа - на нас ни взеха 12 лв., на приятелката ми - 20 лв., а на други хора след нас - 30 лв. Не знам как се получи така. Иначе, ако отидеш с написана декларация и да трябва да ти ударят печат и подпис само, ще е по-малко.
Виж целия пост
# 16
Здравейте! Ще използвам темата да ви питам за дете пътуващо с единия родител със самолет - трябва ли друг документ освен пълномощното от другия родител?
Не,друг документ не трябва,но носи копие на декларацията,защото ще ти го вземат на бълг. граница на излизане. Или поне на мен винаги са ми вземали копието.
Декларация  newsm78? В смисъл пълномощното ли?
При мен е декларация Thinking
Виж целия пост
# 17
Здравейте! Ще използвам темата да ви питам за дете пътуващо с единия родител със самолет - трябва ли друг документ освен пълномощното от другия родител?
Не,друг документ не трябва,но носи копие на декларацията,защото ще ти го вземат на бълг. граница на излизане. Или поне на мен винаги са ми вземали копието.
Декларация  newsm78? В смисъл пълномощното ли?
При мен е декларация Thinking
Възможно е, понеже не съм наясно и затова питам. Благодаря ти за отговора   bouquet!
Виж целия пост
# 18
Здравейте!

един малко тъп въпрос, ама нещо не съм наясно, а не се оправям по сайтовете на министерствата...

Майка ми и нейна приятелка искат да ме посетят в Холандия и да вземат и детето на жената, което на 9 години. Ще летят. И аз си мислех има ли вариант да не им трябва международен паспорт за детето щом е в рамките на ЕС? То май още няма такъв и ще ги карам да вадят по-бързо...

И другото ако правилно съм разбрала е, че е нужна тази декларация от бащата и за всеки случай акт за раждане?

Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 19
Няма как детето да пътува без никакъв документ, независимо от ЕС.
Тъй като няма още ЛК, единственият документ за него е международен паспорт.
Виж целия пост
# 20
Здравейте, извинявам се за глупавия въпрос, но не можах да намеря отговор в нета. Предстои ни пътуване в Сърбия следващия месец и ме интересува какъв документ е необходим на синът ми за да премине границата, при положение, че ще сме и двамата родители? Детето е на 1,6г.
Виж целия пост
# 21
Здравейте, извинявам се за глупавия въпрос, но не можах да намеря отговор в нета. Предстои ни пътуване в Сърбия следващия месец и ме интересува какъв документ е необходим на синът ми за да премине границата, при положение, че ще сме и двамата родители? Детето е на 1,6г.

Ако погледнеш малко по-нагоре, ще ти стане ясно - международен паспорт.
Виж целия пост
# 22
Благодаря за бързия отговор  bouquet
Виж целия пост
# 23
Здравейте, извинявам се за глупавия въпрос, но не можах да намеря отговор в нета. Предстои ни пътуване в Сърбия следващия месец и ме интересува какъв документ е необходим на синът ми за да премине границата, при положение, че ще сме и двамата родители? Детето е на 1,6г.
Ние миналата седмица се върнахме от Турция . Необходим ви е задграничен паспорт и ако случайно сте с различни фамилии/аз и съпругът ми сме с различни-запазих името си след брака/трябва да носите за всеки случай удостоверението за граждански брак. Аз носих и него и акта за раждане на детето . На нашата граница ми искаха удостоверението за брак .
Виж целия пост
# 24
Фамилиите са ни еднакви, но днес някакъв познат на съпругът ми му казал, че детето минава границата само с акта за раждане. Аз много се учудих и бях сигурна, че не може да е вярно Grinning
Виж целия пост
# 25
Така е - няма такова нещо за валидност 6 месеца. Нооо пак се връщаме на горното презастраховане - достатъчен е един тъпоумен граничен служител да ти вгорчи живота....

Чак толкова малоумен няма.

 Малоумни гранични служители има и то в изобилие. Дребни душици които  желаят да се правят на важни, просто "пази Боже сляпо да прогледне". Не ми се обеснява подробно какъв "голям проблем",  беше за един служител, че дете беше влязло в Бг не с българския, а с американския си паспорт, като американски гражданин, а не като български, естествено с придружител.  Нещо което въобще не им  влиза в работата, след като е налице двойно гражданство.......
Виж целия пост
# 26
Фамилиите са ни еднакви, но днес някакъв познат на съпругът ми му казал, че детето минава границата само с акта за раждане. Аз много се учудих и бях сигурна, че не може да е вярно Grinning


Няма такова нещо - акт искат когато са различни фамилиите и то зависи вече коя граница се минава - обикновено на летището си им работи системата за проверка и нямат нужда от акта, но по сухопътните граници някъде все още го искат, а не дай Боже да блокира системата или компютъра - добре е да се носи винаги, но САМО при различни фамилии. Друга причина няма да го искат, след като детето си има международен паспорт и пътува с двамата си родители.
Виж целия пост
# 27
Здравейте!
Не знам дали тук е мястото на въпроса ми, но ще бъда благодарна ако някой може да ми отговори!

За издаване на задграничен паспорт на дете, при разведени родители, пак ли е необходимо присъствието и на двамата родители?
 Тези дни паспортните служби не работят, затова питам тук.


Виж целия пост
# 28
При мен беше така-подавахме заедно документи,а можех да взема сама после готовия паспорт.
Виж целия пост
# 29
Здравейте! Вече 2 седмици планирам екскурзия с дете на 13г. Във всички офери пишеше, че се изисква само нотариално заверена декларация и едва вчера от една фирма разбрах за международен паспорт. Същото потвърждавате и вие, за което благодаря. Екскурзията е автобусна до Будапеща и вече се чудя дали ще успея с международния паспорт на детето. Моля за актуална информация на цени за бърза поръчка поне.
Виж целия пост
# 30
Може да погледнеш тук (само не видях от коя дата е публикацията): http://econ.bg/%D0%98%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5- … l.l_i.126377.html
Виж целия пост
# 31
А при нотариуса предполагам трябва да отидем и двамата родители, с актовете за раждане на децата ли? Трябва ли и децата да са с нас? Аз ще пътувам с двете деца. Декларацията има ли някаква валидност, т.е. определено време преди пътуването?
Виж целия пост
# 32
Тук са дадени цените http://www.mvr.bg/guide/taksi_tarifa4.htm
Виж целия пост
# 33
А при нотариуса предполагам трябва да отидем и двамата родители, с актовете за раждане на децата ли?

Достатъчно е да отиде само родителят, който декларира. Актовете (копия) са необходими, за да се сверят данните на децата, защото много хора не ги знаят или ги грешат.

Трябва ли и децата да са с нас?

Не

Декларацията има ли някаква валидност, т.е. определено време преди пътуването?

Декларацията може да има, а може и да няма "валидност". Зависи от желанието на деклариращия. Ако в декларацията има посочени номера на паспортите на децата и/или родителят, за когото се дава, след изтичанато на паспортите граничните власти ще ви направят проблеми. Може да се посочи изричен срок примерно "до края на 2012" или пък изрично пътуване "за пътуване до Лондон 2012". Всичко това ограничава използването на декларацията във времето.

Ако не го желаете - посочват се само ЕГН-та на децата и родителят, за когото се дава декларацията. А накрая на декларацията може да се напише изрично: "Настоящата декларация не се ограничава със срок и следва да важи до навършване на пълнолетие на..." В текста може също изрично да се включи, че декларацията важи за пътуване по целия свят, неограничен брой пъти, детето може да е "придружено от ... или да пътува непридружавано" и т.н.
Виж целия пост
# 34
Благодаря ти много, Isa!   bouquet
Виж целия пост
# 35
Благодаря за написаното. Паспортът на детето е готов (оказа се по-трудно карта за БДЖ да му извадя:) ), видях много предложения за декларация за пътуване с 1 рдоител, но ме притесни клауза в договора, че туроператорът не носи отговорност, ако нещо в нея не е наред, да не ни оставят на някоя граница Laughing Затова моля някой да ми помогне с вече изпитана формула (съдържание). Благодаря за отзивчивостта! Hug
Виж целия пост
# 36
Здравейте!
Аз вече съм се отчаяла и се надявам на вас! Имам дете , което е припознато от баща си. Стана така обаче, че баща му изведнъж озверя и дори се наложи съдът да му наложи ограничителна заповед. Сега дори не знам къде е, но и да знаех никаква полза. Искам детето да  да пътува защото се оказа талантлив и има възможност за изява в чужбина. Сега съм безпомощна защото въпреки че 1 ст не сме видели от него и той ни е упражнявал тормоз пак ни трябва разрешение от него.
Виж целия пост
# 37
А при нотариуса предполагам трябва да отидем и двамата родители, с актовете за раждане на децата ли?

Достатъчно е да отиде само родителят, който декларира. Актовете (копия) са необходими, за да се сверят данните на децата, защото много хора не ги знаят или ги грешат.

Трябва ли и децата да са с нас?

Не

Декларацията има ли някаква валидност, т.е. определено време преди пътуването?

Декларацията може да има, а може и да няма "валидност". Зависи от желанието на деклариращия. Ако в декларацията има посочени номера на паспортите на децата и/или родителят, за когото се дава, след изтичанато на паспортите граничните власти ще ви направят проблеми. Може да се посочи изричен срок примерно "до края на 2012" или пък изрично пътуване "за пътуване до Лондон 2012". Всичко това ограничава използването на декларацията във времето.

Ако не го желаете - посочват се само ЕГН-та на децата и родителят, за когото се дава декларацията. А накрая на декларацията може да се напише изрично: "Настоящата декларация не се ограничава със срок и следва да важи до навършване на пълнолетие на..." В текста може също изрично да се включи, че декларацията важи за пътуване по целия свят, неограничен брой пъти, детето може да е "придружено от ... или да пътува непридружавано" и т.н.


Съпруга ми ми направи пълномощно ,което е валидно до навършване на пълнолетие на детето ,като в него е упълномоощено ,че мога да напускам страната ,както и да преупълномощавам трето лице което да придружава детето ни за  преминамане на границите на България.Пълномощното ни струваше 25 лв.
Виж целия пост
# 38
Здравейте!
Аз вече съм се отчаяла и се надявам на вас! Имам дете , което е припознато от баща си. Стана така обаче, че баща му изведнъж озверя и дори се наложи съдът да му наложи ограничителна заповед. Сега дори не знам къде е, но и да знаех никаква полза. Искам детето да  да пътува защото се оказа талантлив и има възможност за изява в чужбина. Сега съм безпомощна защото въпреки че 1 ст не сме видели от него и той ни е упражнявал тормоз пак ни трябва разрешение от него.

Не, не ти трябва. Обърни се към адвокат, за да заведе дело, с което съдът да постанови решение, което ще замести разрешението на бащата.

Виж целия пост
# 39

Декларацията може да има, а може и да няма "валидност". Зависи от желанието на деклариращия. Ако в декларацията има посочени номера на паспортите на децата и/или родителят, за когото се дава, след изтичанато на паспортите граничните власти ще ви направят проблеми. Може да се посочи изричен срок примерно "до края на 2012" или пък изрично пътуване "за пътуване до Лондон 2012". Всичко това ограничава използването на декларацията във времето.

Ако не го желаете - посочват се само ЕГН-та на децата и родителят, за когото се дава декларацията. А накрая на декларацията може да се напише изрично: "Настоящата декларация не се ограничава със срок и следва да важи до навършване на пълнолетие на..." В текста може също изрично да се включи, че декларацията важи за пътуване по целия свят, неограничен брой пъти, детето може да е "придружено от ... или да пътува непридружавано" и т.н.

здравейте, пуснах подобен въпрос и в друга такава тема, но все пак тук се обсъждат точно пътувания и е вероятно да получа по-бърз отговор Simple Smile

заверихме нотариална декларация за сина ни да пътува в чужбина с придружител (пътуването е от училище, в страна извън ЕС), посочили сме конкретен период, имена и ЕГН на придружителя

сега ни казаха, че трябвало в декларацията да попълним и данните за международния паспорт на придружителя, което ме озадачи - нали с паспорта на границата той ще се легитимира и ще установи, че е със същото ЕГН, посочено в декларацията?

звънях в Дирекция Граничен контрол и от там ми казаха, че тях ги интересува само да има съгласие за излизане на детето, пък дали ще е само или с придружител - зависело от нас ... и наистина, в Закона пише само, че могат да откажат излизане от страната, ако няма съгласие от родителите - нито дума за придружители няма

все пак, мислите ли, че може да възникнат проблеми на границата с така заверената от нас декларация - само с имена и ЕГН на придружител?

благодаря! Simple Smile
Виж целия пост
# 40
antea, не няма да възникне проблем.
Виж целия пост
# 41
Мога ли да ви попитам дали е възможно дете (16годишно) може ли да напуска страната без родител и да остане в другата държава при положение че двамата родителя са в България?
Виж целия пост
# 42
Предстои ни пътуване до Дубай за Коледа,фамилиите ни са еднакви ,някъде четох да нося акта за раждане на детето ,преведен и заверен нотариално....мисля да взема само копие
Виж целия пост
# 43
Здравейте искам да питам-ще пътувам в чужбина със сина ми на 2 год-със самолет в акта за раждане е записан на мое име няма баща но там ме пише Иванова сега си сменям фамилията и ще се водя Петрова ще има ли някакъв проблем фамилията и трябва ли да акта му за раждане да е нотариално заверен или преведен на английски
Виж целия пост
# 44
Да, добре е да имаш акта за раждане, за да покажеш, че няма друг родител. Не ти трябва да нот. заверен или преведен, но трябва да имаш копие, което вероятно ще ти поискат да оставиш на границата. С фамилиите newsm78-ако се различава твоята от тази на детето ще възникне проблем-може би трява да си извадиш бележка от общината за идентичност- че лицето с еди кои си имена е същото с лицето с еди кои си имена.
Но моя съвет е - най-добре да попиташ в граничен контрол на Мария Луиза какво да носиш в случая с различната фамилия с детето на границата и липса на друг родител, за да ти е мирно на душата. Аз съм питала там за дете, пътуващо само без родителите-не те пускат да влезеш в сградата, но те упътват на кой вътр. телефон да позвъниш (има телефон във фояето) и при мен вдигна една много любезна жена, която спокойно и подробно ми обясни....
Виж целия пост
# 45
Благодаря за отговора,звънях в граничен контрол и ми казаха че няма проблем за фамилията при смяна на такава имат всичко отразено в системата и няма да ми трябва нищо допълнително
Виж целия пост
# 46
Здравейте. Искам да изпратя сина си, който е на 14 години, при приятели в Германия на екскурзия. Ще пътува сам, без придружител, със самолет. Има вече Лична карта, с която да пътува.

От прочетеното до тук като информация ми стана ясно, че ми е необходима и Декларация, нотариално заверена от двамата родители, с която си дават съгласието. 

Въпроса, който не ми е ясен е какви и дали ще са му нужни други документи, когато се връща обратно в бг. И евентуално и акт за раждане дали е необходим.
Виж целия пост
# 47
Джулияна, същия маршрут при същите обстоятелства е минаван три пъти от сина. Нужно е детето да носи личната карта, оригинала на нот. заверената декларация от вас, (в която трябва да пише, че сте съгласни да напуска пределите на Р България сам без придружител или за конкретното пътуване с дати или до навършване на пълнолетие-по добре второто) и копие от същата декларация. На граничния контрол детето трява да покаже оригинала на декларацията и да си го запази, а да остави там копието на декларацията (това с оглед, че може да я ползва още някой път, ако сте я направили не само за конкретното пътуване, а до навършване на пълнолетие и не сте посочвали държава, а просто че може да напуска България). Първият път аз бях дала и копие на акта за раждане за всеки случай, но не го искат него. Може да му дадеш и копие от него за твое спокойствие. Това е необходимо само и единствено при напускане на България. На връщане никой нищо не му иска, освен лична карта, щом ще пътува с нея.
Виж целия пост
# 48
казабланка, много ти благодаря   bouquet за бързия и изчерпателен отговор.
Виж целия пост
# 49
Момичета, моля за съвет, защото направо ми бръмна главата от какви ли не закони, закончета, изисквания на тоя, на оня, на филанкешията...  ooooh!
И така, с две думи - дъщеря ми е на 14г.
Може ли да пътува в ЕС само с лична карта?!
Подчертавам, не става дума за напускане на България, а за пътуване между други две страни на ЕС.
Виж целия пост
# 50
Няма логика да не може. Освен ако, тъй като е малолетна, не се изисква и онази декларация, подписана от двама родители. Щом вече е в друга страна, от която ще пътува към третата, предполагам, разполага с такава.
Виж целия пост
# 51
Здравейте,искам да ви попитам,дали дикларацията трябва да е преведена,на езика в която страна ще пътувам или е изискват само на нашата граница и да си е само на български!
Виж целия пост
# 52
Няма логика да не може. Освен ако, тъй като е малолетна, не се изисква и онази декларация, подписана от двама родители.

 smile3511

Ники, ще се самоотстрелям, душа, наистина!  ooooh!  Sad
Не знам вече кого да питам, писна ми от всичко!  Cry

Здравейте,искам да ви попитам,дали дикларацията трябва да е преведена,на езика в която страна ще пътувам или е изискват само на нашата граница и да си е само на български!

Винаги се е казвало, че трябва да е само на български, защото децата са Бг граждани, следователно никоя друга страна не се интересува има ли такива декларации или няма, следователно те не трябва да са преведени.
Сега май ново 20!
Наистина се чувствам като пиле в калчища!  Sad
Виж целия пост
# 53
Джуличка благодаря  Hug
Виж целия пост
# 54
Джуличка, на сайта на МВР винаги съм намирала най-точната информация относно пътувания в чужбина. Поразрови там, защото все пак тук не сме последни инстанции. А ако сметнеш за нужно, и в съответните сайтове на съответните държави, но все си мисля, че трябва да може само с лична карта и вашата декларация (за всеки случай подръка).
Виж целия пост
# 55
Джуличка, на сайта на МВР винаги съм намирала най-точната информация относно пътувания в чужбина. Поразрови там, защото все пак тук не сме последни инстанции. А ако сметнеш за нужно, и в съответните сайтове на съответните държави, но все си мисля, че трябва да може само с лична карта и вашата декларация (за всеки случай подръка).

Подскажи ми в кои сайтове, моля те!  Praynig
В нашето МВР нищо не намирам по темата, а в чуждите как да търся за БГ граждани?!  Shocked
Единствено в сайта на самолетната компания четох, и, да, наистина има изисквания за някои определени държави (за деца, граждани на ЕС), но за България не пише нищо.
Питах в Посолството - ами, ако стане проблем?
Отговор - ами, най- много да не ви пуснат в страната!
Ама, как няма да ме пуснат в страната, какво - в морето ли ще ме изхвърлят?! Shocked ooooh!
Не, уморена съм, изтощена и направо без желание вече, честна дума!  ooooh!
Виж целия пост
# 56
постове 10 и 11 има информация http://www.bghelp.co.uk/forums/%CF%EE%EB%E5%E7%ED%E8-%F1%FA%E2%E … %EE%EB%E5%F2.html

http://www.nsgp.mvr.bg/Guide/tr_persons.htm
Виж целия пост
# 57
Аз пак да кажа, че в случая не става дума за напускане на България.
Става дума за пътуване между други две страни на ЕС.


Там се говори за напускане на България, а мен това не ме касае, за съжаление. Sad
Виж целия пост
# 58
мисля, че ще е проблем само (непълнолетно) дете да пътува насам-натам, според мен трябва да има декларация от вас, че разрешавате да пътува само.
правя аналогия с документите, които попълвахме ние: една декларация, че сме съгласни да пътува и една, че ще бъде придружавано от... (във вашият случай, че няма да бъде придружавано).
има теми на майките по държави, ако попиташ в техните теми може би ще могат да те посъветват за изискванията там  Hug
испех и на двете  Hug
Виж целия пост
# 59
Джуличка, не знам за кои държави става въпрос, но на твое място бих написала в търсачка името на държавата и unaccompanied minors travel, border crossing, такива неща. Или бих поровила в сайтовете на съответните им министерства на външните/вътрешните работи. Може да имат hotlines или поне някакви контакти, на които да си зададеш въпросите, ако не можеш да намериш нужната ти информация на сайта.

Щом в сайта на самолетната компания не пише нищо за България, аз бих го изтълкувала, че няма специални изисквания. Но ако искаш, порови повече, за да ти е по-спокойно.
Виж целия пост
# 60
мисля, че ще е проблем само (непълнолетно) дете да пътува насам-натам, според мен трябва да има декларация от вас, че разрешавате да пътува само.
правя аналогия с документите, които попълвахме ние: една декларация, че сме съгласни да пътува и една, че ще бъде придружавано от... (във вашият случай, че няма да бъде придружавано).
има теми на майките по държави, ако попиташ в техните теми може би ще могат да те посъветват за изискванията там  Hug
испех и на двете  Hug

Охх, няма да е сама, с мен ще е.
Въпросът е ще трябва ли декларация от баща ѝ?  newsm78
Извинявай, че пиша объркано, но точно така се чувствам - каша отвсякъде, пълна каша е около мен!  ooooh!

П.С. И това, което ми звучи още по- безумно е, че ако ще трябва такава декларация, то тя ще трябва да е на два езика ли?!?  Shocked ooooh!
Да речем, че искам да пътувам от Англия до Франция.
Ще ми трябват декларация на английски + декларация на френски ли?! Shocked
Това е безумие и ми звучи невероятно, честна дума!  ooooh!
Виж целия пост
# 61

Охх, няма да е сама, с мен ще е.
Въпросът е ще трябва ли декларация от баща ѝ?  newsm78
Извинявай, че пиша объркано, но точно така се чувствам - каша отвсякъде, пълна каша е около мен!  ooooh!

П.С. И това, което ми звучи още по- безумно е, че ако ще трябва такава декларация, то тя ще трябва да е на два езика ли?!?  Shocked ooooh!
Да речем, че искам да пътувам от Англия до Франция.
Ще ми трябват декларация на английски + декларация на френски ли?! Shocked
Това е безумие и ми звучи невероятно, честна дума!  ooooh!

Не, декларация Ви трябва само, ако детето напуска България без някой от родителите/настойниците си. Няма начин да не я пуснат да влезе на територията на страна - членка на ЕС, ако има валидна лична карта/паспорт. За превод на декларацията пък чувам за първи път, ако става въпрос за ЕС - не мисля, че е необходимо.
Лек път!
Виж целия пост
# 62
Джули, спокойно бе жена. Тези декларации са само при напускане на Бг.
Никъде другаде не ги искат, камо ли пък преведени.
Другите държави кво ги ''грее'', че ти напускаш Англия прим.
Ти си носи някакъв документ, че си й майка, ако случайно ти притрябва.

Напр. в Италия на 14 навършени години децата могат да пътуват сами без придружител и без никакви декларации.

А за тези от Посолството-каква е тази некомпетентност?
Виж целия пост
# 63

Охх, няма да е сама, с мен ще е.
Въпросът е ще трябва ли декларация от баща ѝ?  newsm78
Извинявай, че пиша объркано, но точно така се чувствам - каша отвсякъде, пълна каша е около мен!  ooooh!

П.С. И това, което ми звучи още по- безумно е, че ако ще трябва такава декларация, то тя ще трябва да е на два езика ли?!?  Shocked ooooh!
Да речем, че искам да пътувам от Англия до Франция.
Ще ми трябват декларация на английски + декларация на френски ли?! Shocked
Това е безумие и ми звучи невероятно, честна дума!  ooooh!

Не, декларация Ви трябва само, ако детето напуска България без някой от родителите/настойниците си. Няма начин да не я пуснат да влезе на територията на страна - членка на ЕС, ако има валидна лична карта/паспорт. За превод на декларацията пък чувам за първи път, ако става въпрос за ЕС - не мисля, че е необходимо.
Лек път!

Искрено се надявам да си права.  Praynig
Това, което ме плаши е, че в сайта на въпросната самолетна компания има изрично упоменати изисквания за въпросните декларации, само че за деца, граждани на други страни, членки на ЕС.
Като например на Испания, Гърция, Италия, Франция и Португалия.
За последните дори трябвало и при завръщане в страната, не само за напускане, което пък е...  ooooh!
Както и да е, благодаря на всички за мненията   bouquet, дано всичко е наред!  Praynig

Regina di cuori, дано си права Hug, защото и аз така разсъждавам, по пътя на логиката.
НО, ето виж, че за Италия конкретно не е така:  Confused

Italian minors under 16 years travelling with only one parent OR Guardian must be in receipt of an „Affido“ which must be signed by the parent who is not travelling.

За Посолството - няма да ги коментирам изобщо!  Crossing Arms
Виж целия пост
# 64
Джули, точно сега гледах сайта на полицията преди да ти го напиша (италианската), това за 14годишните.

Италианските деца под 14г може да пътуват само с единия от родителите си.
Има отзад един печат, на който пише данните на родителите.
При издаване на паспорта (ЛК) ние се подписваме под един документ, че детето може да излиза с другия родител, иначе паспорт няма да бъде издаден.

Аз така пътувам с моето.
Има си декларации, които се подписват от родителите, ако детето ще бъде придружено от трети лица.

http://www.poliziadistato.it/articolo/view/191/
Ти може и да не разбираш де, но навсякъде пише минори ди анни 14 (непълнолетни под 14г.), които ще пътуват в чужбина без родителите си имат нужда от декларация.


http://img.poliziadistato.it/docs/minori_espatrio_2ago2010.pdf

Ето ти и тук.

пп. това където си го чела на сайта на Изиджет ли е?
Виж целия пост
# 65
пп. това където си го чела на сайта на Изиджет ли е?

Райън Еър.  Confused

П.С. В случая не става дума за деца под 14г, а за деца под 16г (в цитираното от мен).  Peace
Виж целия пост
# 66
Ама ти си си с детето, забрави ги тези бг декларации.
Виж целия пост
# 67
Ама ти си си с детето, забрави ги тези бг декларации.

Във всички гореизоброени случаи става дума именно за деца, пътуващи само с един родител.
Страх ме е!  Sad
Виж целия пост
# 68
Aми щом от посолството не могат нищо да ти кажат, ние ли?
Няма ли някой от вашата тема да е пътувал така?

Видях аз тази ''грешка'' при Раян еър, т.е. това си е тяхно изискване, а не че децата под 16г, не могат да пътуват сами, напр. с Изиджет-могат (при навършени 14г. и там не пише за никакви декларации за бг граждани). Вземи смени компанията.

Аз съм ходила в Бг сама с детето с различни компании, ама моето няма бг гражданство.
Виж целия пост
# 69
Точно защото тези от Посолството са  Tired ( не искам да се занимавам с тях повече, а няма и смисъл) реших да питам тук, защото тук има много хора, попадали в най- различни ситуации и имат опит.
Явно не се е включил никой, който да е минал през това.
Както и да е, времето ще покаже.
Благодаря ви още веднъж, на всички.  Hug   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия