Защо е вредно гледането на ТВ?

  • 4 789
  • 44
Бихте ли ми казали какво е вредното на гледането на ТВ, детски и др. подобни??
Само в излъчването ли е проблема?
И вие по колко време оставяте децата си да гледат?

Ние лично ТВ много не гледаме, обикновено преди заспиване пускам нещо на детския канал и така да се унесе.
Но на компа имаме от сериите Baby Einstein - ми той ги гледа като хипнотизиран, просто застава на едно място и не мърда.
Това естествено ми осигурява 20 мин почивка на мен, но се чудех вредно ли е и в какъв смисъл. Да не би нещо на психиката да действа.
Странно ми е, че само тоя тип детско така го занимава, като пускам анимации от сорта на Немо, Цар Лъв, т.е със сюжет гледа ги 2 мин и толкоз.
Виж целия пост
# 1
Освен излъчването от телевизора, вреден е и навика, според мен. Моят племеник, така се беше зомбирал пред компютъра #Crazy По-добре е да игре на вън с децата, отколкото у дома, пред компа. Сестра ми овладя положението, но малкия предпочита компютъра, пред колелото например.
Аз не гледам телевизия през деня, така че моят син не гледа през деня, но не изпуска "Вот на доверие", залепва се за ТВ-то и се опитва да хване кръгчетата, които излизат hahaha
Виж целия пост
# 2
цитирам от едно бебешко списание:
"Последните проучвания показват, че ако 3-годишно хлапе се захласва пред малкия екран по-дълго от необходимото, когато стане на 7 год. ще има сериозни проблеми със съсредоточаването. Рискът расте с 10 % за всеки час, в който сте оставяли малкото човече да зяпа анимационни филмчета или музикални клипове.
........
За съжаление това им занимание може да засегне някои процеси в мозъка, който се развива много интензивно през първите три години. Ако детето привикне към непрекъснато сменящите се образи, след това то много по-трудно ще възприема бавни неща като четенето, писането или слушането."

Да си призная мен тази статия доста ме поуплаши и сега почти не включвам ТВ, когато малкия е буден.
Виж целия пост
# 3
Малък е още за детски анимации като "Цар Лъв" например,възприема и като картинки ,но не и като смисъл,виж бебе Айнщаин е друго нещо.За мен не е вредно гледането на телевизор по алко и ибирателно,анимации като Мечо Пух,Франклин и пр развиват у децата усет към живота изобщо,за разлика от Юги о,май не се пие така ама карай или пък анимациите от картууна,за тях имам сериозни опасения,че целят да зомбират децата #Crazy
Виж целия пост
# 4
Започнах да го ограничавам напоследък, но пък е много трудно при положение,че във всяка стая има ТВ. И аз се ограничавам.
Стигна се дотам, че аз скоро новини не съм гледала, филми единствено като заспи може да си пусна нещо на компа.

Наистина Франклин, Айнщайна са по 20-30мин, предполагам че са съобразени с децата да не са прекалено дълги. Но като свърши детското и моя започва да реве за още. Тогава става страшно и се чудя какво да го правя.
Виж целия пост
# 5
Гледа поне едно филм4е на ден. Голям фен е на Dora the Explorer. Смятам, че 20-30 мин. ТВ на ден, не са фатални.

Забелязала, 4е ако ТВ върви като фон, след 20-тата минута спира да му е интересно и да се заглежда в него. Обаче ако изключа ТВ понякога мрънка.
Виж целия пост
# 6
Гледа поне едно филм4е на ден. Голям фен е на Dora the Explorer. Смятам, че 20-30 мин. ТВ на ден, не са фатални.

Забелязала, 4е ако ТВ върви като фон, след 20-тата минута спира да му е интересно и да се заглежда в него. Обаче ако изключа ТВ понякога мрънка.
Моите още ги държи любовта към Дора, тя настина е симпатяга: интерактивна, кара ги да участват с нея в играта, свежа и образователна  Grinning. Нямам нищо против Дора! Според мене важно е не децата дали гледат, а какво гледат. А и наистина, след известно време телевизорът им омръзва. Същото важи и за компютъра.
Виж целия пост
# 7
цитирам от едно бебешко списание:
"Последните проучвания показват, че ако 3-годишно хлапе се захласва пред малкия екран по-дълго от необходимото, когато стане на 7 год. ще има сериозни проблеми със съсредоточаването. Рискът расте с 10 % за всеки час, в който сте оставяли малкото човече да зяпа анимационни филмчета или музикални клипове.
Ако детето привикне към непрекъснато сменящите се образи, след това то много по-трудно ще възприема бавни неща като четенето, писането или слушането."
Към това мога да добавя и мнението на офталмолозите, че застояването на детето пред телевизора и гледането отблизо, може да увреди зрението на децата. Имам и нагледен пример за това - моята племенница, която сложи очила именно поради тази причина.
Виж целия пост
# 8
Я кажете откъде да дръпна тая Дора? Wink
Виж целия пост
# 9
Телевизорът ни е на ниско и Калоян сам си го пуска...а вие ме притеснихте напрАВО...ГЛЕДА И ТО МНОГО, ОСОБЕНО РЕКЛАМИ И ТРЕСКА ЗА ЗЛАТО Crazy
Виж целия пост
# 10
Attantion Deficit Disorder се казваше туй, за което е пишело във списанието. Ама това за 10% е абсолютна глупост. Доста линкове ще ти излязат, ако напишеш това горното, но аз ще копна само едно:

Some studies have even suggested a link between excessive early television watching and future attention problems. Parents should follow the American Academy of Pediatrics' (AAP) guidelines, which say that children under 2 years old should not have any "screen time" (TV, DVDs or videotapes, computers, or video games) and that kids 2 years and older should be limited to 1 to 2 hours per day, or less, of quality television programming.

Един вид - не е доказано, но страх лозе пази.

И аз искам да питам има ли от къде да се изтегли Dora the Explorer, или някакви други подобни, или Sesame Street на английски. Българската телевизия е много бедна на обучаващи детски програми, за съжаление. А личното ми мнение е, че улица Сезам, преведена на родния език на детето, е за най-много 3 годишни.



Виж целия пост
# 11
Незнам до колко е вредно гледането на ТВ, но откакто намалих тази екстра до минимум дъщеря ми спря да мига на парцали. А преди това беше плачевно положението през 2 секунди мигаше все едно стъкла има в очите. По какви ли не лекари не я водих и какви ли не капки не и слагах, оправи се като я помолих да не зяпа толкова много детско. Сега и пускам филмчета на компютъра и задоволявам нуждите и изцяло.
Виж целия пост
# 12
В една книга "Медийните деца", пише, че бързата смяна на картини и звучи по ТВ привлича вниманието на детския поглед, но мозъкът му още не е съвсем развит за да "смогне" на наплива информация и да я преработи и осъзнае. Детето има нужда от време за да възприеме, обработи и запомни нещо видяно или чуто.


Виж целия пост
# 13
Ами аз бях напълно против гледането на ТВ, но сега позволявам по малко два-три пъти седмично да гледа сутрешния блок на БиБиСи Прайм, има много хубави детски предавания, съвсем читави.
Освен вниманието и очите, притеснява ме да не запее песничка за прах за пране, преди да е запяла нормална детска песничка - рекламите са прекалено ефективни по отношение на малките деца.
Виж целия пост
# 14
Dora the Explorer съм я виждала само като игра в Арената: http://www.DMCA-removal-from-Google/catalog/details.php?i=475&c=2
Преди време имаше 2 филмчета с Елмо (Elmo Visits the Firehouse  и Elmosize) тук, но явно са ги свалили.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия