Много въпроси за първите дни на кърменето..

  • 860
  • 15
Ползвам Гармастан, ланолин и дефламол за зърната и ги сменям... кое от тях трябва задължително да се отмива? Имам температура - нормално ли е? Ниска е. Втриса ме... Бебо е на 6 дни. Колко време да яде - педито каза 20 минути са достатъчни. Не успявам да му дам вода....  Embarassed Как да го направя? Не успявам и да го уригна... понякога като го сложа надясно да лежи той връща и се притеснявам...


Виж целия пост
# 1
Само Лансинох не се отмива. Всичко друго трябва да се отмива. Вземи си Лансинох най-добре.
Колко е ниска Т? Ако те втриса - може да имаш запушен канал. Кърми често. Напипваш ли бучка или болезнено място на някоя от гърдите? Ако да - прави масаж (лек) в посока зърното, вкл. по време на кърмене. Можеш да пиеш Парацетамол, горещ душ и топъл компрес на засегнатото място помагат също, но най-вече често кърмене.
Да яде, докато иска. 20 минути, ха - остави часовника...гледай детето. След като приключи с едната гърда, му дай другата, ако я иска - добре, ако не - пак добре. На следващото ядене почваш от последната гърда и пак предлагаш двете.
Държиш ли да даваш вода? На кърменото дете водя не му трябва, т.к. има достатъчно в кърмата, особено ако кърмиш често (а не на всеки 3 часа) - на тази възраст обикновено 8-12 кърмения на 24 часа поне.
За уригването - вдигни го, сложи го да легне само за 2-3 секунди и пак го вдигни, това обикновено помага.
Прочети Библиотеката на форума, поне някои по-важни за теб в момента заглавия.
Виж целия пост
# 2
За лекарствата, за гардите не помня, кое се отмиваше, но по добре ги отмивай всичките. За температурата, отивай на лекар, не трябва да вдигаш температура, ще направиш някоя бела, заради това в болницата, постоянно ни мерят температурата, опасно е. За кърменето, двадесет минути са достатъчни, за да се нахрани, моето обаче, си стоеше доста повече на гърдата през първия месец, защото така се успокоява, като започна да обръща повече внимание на свет, вача не стоеше по сто часа на гърдата, не е опасно да го оставиш повече. За оригването, малко е трудно докато свикнеш, подръж го деситина минути облегнато на рамото ти, ако не се оригне, го сложи на една страна. Ако решиш изчакай и повече, за да се оригне все пак. Не се притеснявай че връща, това е защото не се е оригнал. Повечето кърмени бебета не пият вода, моето започна да пие на седем месеца като се отби, и през лятото, когато вече беше много горещо.
Виж целия пост
# 3
И аз бих препоръчала казаното от Бу,
*Лансинох най-удачно,
*не гледай часовник (и на мен тук ми ги препоръчваха 20 мин. , но всяко бебе суче различно, така че, остави да се насуче, ако не искаш ревящо бебе)
* давай да суче на поискване, това е важно за да ти се регулира кърмата , още повече, че бебе е съвсем "прясно"
* за болезнени бучки - Бу вече е казала, как да се преборят, или можеш да поставиш бебе в такава позиция да суче, че брадичката да опира там където е бучката, така се получава като масаж и разкарва натрупаното
* за да помогнеш за уригването - помага също и поглаждане отгоре на грлавичката, където е фонтанелата, така бебетата се изпъват инстиктивно назад и въздуха излиза

last, but not least
Честито бебе и да сте здрави  bouquet!
Виж целия пост
# 4
Миличка, знам колко ти е объркано в момента. Чудиш се на кого да вярваш, какво и по kолко да правиш, все още не си си регулирала режима, не можеш да се наспиш......познато ми е, защото на мен все едно ми беше вчера..
Искам да ти кажа, че например аз няколко дена след като се прибрах вдигнах Т 39 гр. 2-3 дни не можех да я сваля и така и не се разбра от какво. Гърдите ми не бяха възпалени, макар доста да се препълваха. Пиех парацетамол непосредствено след кърмене. Ама Т до 37,4 е нормална и няма какво да се притесняваш.
Така е, и нашта докторка казва, че за 20 мин си изсмукват каквото им трябва, Обаче ако я махна от гърдата и плаче, си я държа още....Стигала съм и до 40 мин.
Водата също не е задължителна, според мен. Аз бях много против даването на вода, после се навих да даваме по глътка-2 след ядене само за изплакване. Ако не иска - не давай вода. Ако държиш - може да даваш с лъжичка, ако не иска с биберон. Ама си мисля, че 150-200 мл на денонощие вода (както каза нашата педи) е прекалеееено много.
А относно повръщането - да, наистина ако не се уригнала може да повърне или (поне при нас е така) - когато пие повече вода.
Успех миличка. Повече кураж и търпение. Скоро всичко ще тръгне много естествено и ще видиш, че ще можеш да разпознаваш защо плаче, защо повръща, колко да яде, колко да спи...
Виж целия пост
# 5
Бу,  ланолина не се отмива  - той е основната съставка (и единствената безвредна) на всички кремчета за зърната, само дето към кремчетата има и лекарства. Тук съветват да се ползва само ланолин и да не се отмива, а да се нанася преди, след хранене , преди и след душ също. Със същото се маже и дупето на бебето против подсичане.
Виж целия пост
# 6
Понеже по другите въпроси са ти отговорили вече, аз само за уригването да се включа Simple Smile. Моята беба се опитах да я уригвам първите няколко пъти- напълно безуспешно. Тръсках, носих, потупвах, обръщах- нищо. И престанах с опитите, никога не е имало никакъв проблем. Започна да се уригва едва като стана по-голяма и я захраних, преди това беше инцидентно. Не знам защо беше така, но нито с повръщане, нито с колики сме имали проблеми. Така че моят съвет е да не се вторачваш прекалено много в него. Пробвай, ако не стане и ако няма последствия, може пък дечко да няма нужда да го прави.
Виж целия пост
# 7
Ами ланолинът май е основната съставка на Лансинох, така че и Бу и Деси са прави. Аз съм страшно доволна от Лансинох, и беба съм мазала с нея при нужда.

Слушай съветите на Бу - нямам какво да добавя. Успех  и честито!
Виж целия пост
# 8
Бу, ланолина не се отмива - той е основната съставка (и единствената безвредна) на всички кремчета за зърната, само дето към кремчетата има и лекарства.
Ланолинът не се отмива само, ако е пречистен хипоалергенен (както в случая с Лансинох). Може би при вас продават готов Simple Smile А иначе ланолинът по същество е овча мазнина и някое бебе, склонно към алергии (например към вълна) може да получи реакция. Това е идеята на отмиването и на хипоалергенните продукти, доколкото знам аз.
Виж целия пост
# 9
Добре, съгласявам се    Hug Hug Hug
Не ми беше идвало наум, че може да алергезира, мъсълта ми беше, че не е отровно newsm78
Виж целия пост
# 10
Благодаря Ви.
Значи всичко ще отмивам, ще ги ползвам тези които имам докато свършат и ако се наложи тогава ще взема този Лансинокс.
А всъщност аз мажа зърната, защото са разранени. Нали с тези мазила става. В смисъл те са си за тази цел - за разранени и болезнени зърна?
За времето - педито каза, че 20 мин. са достатъчни в смисъл че ако е ял 20 минути няма да е гладен после, в смисъл минимум 20 минути. А иначе той си цоцка по 1 час...  #Crazy че и повече. Май е прекалено...
За храненето на поискване - нещо не ми се иска, незнам защо. Май защото за мен самата ще е по-удобно всичко да е под час.
С уригването сме все така.. 1-2 пъти успешно, ама май майка ми го постигна...  newsm78. Но ме е страх да не се задави дечко.
Температурата ми е ниска - 37 - 37.2, не ме безпокои много, ама все пак си е температура.
А бучки и по-твърди участъци си имам... ще ги масажирам...
За библиотеката на форума знам, милички, ама просто нямам грам време да я чета, затова за по-бързо писах. Много ви благодаря за инфото.
Виж целия пост
# 11
Каси, вярно е, че се насуква за по-бързо от един час, но бебе има нужда и да се гушка, да усеща мама. С кърменето 'под час', според мен, ще си усложниш излишно живота, дай на бебе малко време и то само ще си въведе часовете Grinning Не мий разранените зърна със сапун, защото изсъхват и това утежнява ситуацията. Бучките в гърдите се махат с често сукане, ако са мн твърди гърдите и с по малко изцеждане за облекчение, топли душове, абе гледам Бу ти е казала всичко.
Виж целия пост
# 12
Каси, относно кърменето на поискване:
Първите дни на новороденото кърмаче са по-специфични и храненето е различно от храненето на едно бебе на няколко месеца. Сега си в прцес на установяване на стабилна лактация, а бебето трябва да възстанови кг. от раждането, които е свалило. Обикновено първият месец е решителен за майката и бебето и техния педиатър при преценката ще се кърми ли или не...Ако кърмиш по режим, рискуваш - първо, бебо да не се храни достатъчно, защото капацитетът на стомахчето на новороденото е малък и събира малко кърма, която се "преработва" за по-малко от 3 ч., бебо огладнява по-често и трябва да бъде хранен по-често. В противен случай - рев, а ти си късаш нервите, защото трябва да гледаш часовника да стане точния час. Това пък е второто неудобство на храненето под час на вашата възраст. Третото е, че в следствие на по-рядкото кърмене организмът ти ще "произвежда" и по-малко, а може да се окаже и недостатъчно кърма...В този ред на мисли, не се старай да пропускаш нощните кърмения, напротив!

След месец и половина - два, бебетата почват сами да си изграждат режим, който в повечето пъти е напълно приемлив и за двете страни и паузите между храненията са съвсем поносими - дори и да не са твърди 3 ч. (все пак е бебе, не часовник), говорим за паузи от около 2 1/2 - 3 ч. тогава, ако все още държиш на "твърд" режим, можеш да го спазваш, но с много по-малко неудобства и за двама ви.
Виж целия пост
# 13
Що се отнася до кърменето всички са ти писали с подробности,но за температурата и втрисането ако се задълбочи говори с лекар.При някои жени има следродилна треска,нещо съвсем нормално,но все пак е хубаво да си почиваш колкото може повече и да се консултираш ако се наложи.
ЧЕСТИТО БЕБЧЕ!  bouquet
Виж целия пост
# 14
А как така нямаш време да четеш в библиотеката? Бебето така и така суче с часове, тиможеш да си седнеш с него в ръце и да прегледаш, каквото е нужно - все пак става дума за неговото здраве и хранене в тези статии, така че ще ти прости разсейването! Ако знаеш що форум съм изчела по този начин в последните 2 години, и не съм сама...  Grinning

За температурата: нормално е да се получава в началото, когато има задържане на кърма; следи я и кърми често (на час-два дори, съвсем нормално в началото), не само заради нуждите бебчо, но и заради своите - да се отпушиш. И внимателно с консултациите с лекарите, защото много от тях все още нямат нужните знания за кърменето и като срещнат проблем, предлагат вариант отбиване за по-лесно.

И нещо за вместимостта на гърдите: според една теория, ако гърдите ти са по-малки, за производството нямат проблем, но нямат много място за съхранение и затова трябва да се изпразват по-често, за да произведат следващата доза. Аз съм живото потвърждение на тази теория: кърмех през час-два, пък си имах достатъчно и никога не съм дохранвала.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия