2 АЕГ или ФРЕНСКАТА?

  • 5 874
  • 47
Здравейте мами!
Моля за мнение по този въпрос,независимо дали информацията е от познати или още по-добре,ако вашите деца учат/са учили там. Правя нова темичка,защото имаше една такава,но смятам,че от тогава мина доста време. Ще кандидатстваме тази година и въпроса е 2АЕГ или 9 ФЕГ . 2 АЕГ до колкото знам смени сградата си и се предполага,че това ще повлияе и на бала. За френската,още се чудя,не знам много.  Споделяйте,моля.
Ако има подобна тема,съжалявам предварително, разрових се,но не намерих нищо.
Виж целия пост
# 1
Двете училища са с различни изучавани езици. Мисля, че предпочитанието към един от двата трябва да определи вашия избор.
Иначе съм за 9 ФЕГ.
Виж целия пост
# 2
Скубиду,напълно съгласна съм с теб. Но бих искала да знам за начина на преподаване
Виж целия пост
# 3
За 9 ФЕГ мога да дам отзиви - доволни сме от почти всички учители, в 8-ми клас има и преподавател от Франция. Детето ми много напредна в усвояването както на езика, така и в другите учебни дисциплини. Обучението по английски, в качеството на втори чужд език, определям като слабо, тъй като се започва от нулата, така че тези, които са го изучавали преди, повтарят материала. Имат интересни СИП-ове/кръжоци - фотография, театър на френски,
извънкласни дейности в сътрудничество с Френския културен институт, спортни отбори - волейбол, футбол и др.
Материалната база е стара и не отговаря напълно на нуждите на учениците.
В общи линии това са най-съществените неща, които се сещам в момента.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ти много!
Виж целия пост
# 5
Малко офф топик,за което се извинявам, Embarassed но съм се размислила тези дни-дали трябва да има детето познания по даден език за да кандидатства в  дадена езикова гимназия или там започват от нулата? newsm78
Виж целия пост
# 6
френската
Аз, разбира се, съм пристрастна, да учи детенце във френската беше дългогодишна мечта. Когато се сбъдна, балът ни стигаше за навсякъде, обаче бях категорична, моята щерка не беше на сто процента убедена, но понеже е добро дете и понеже знае, че винаги искам най-доброто за нея, ме послуша. Не знаеше нито дума на френски. Месец и половина след началото на учебната година дойде при мен и каза: това е моят език /още говори немски и английски, при това като казвам говори имам предвид именно говори, а не попълва празни места в изречения/ и аз ще уча във Франция, не искам да чувам за никакви други варианти. Преди няколко дни се върна от трети кръг на олимпиадата по френски в Ловеч, не крия че ужасно се гордея с това. Бяха там три госпожички от нейния клас, и на трите гимназията е била първо желание. Освен това съм много благодарна, че я готвят за В2 на специален курс по някакъв проект, което е напълно безплатно и е извън програмата. От всеки клас по 2 или 3 деца само, най-добрите. Признавам, че тя не е най-добрата, на второ място е от класа си. Много съм доволна и от средата, децата са добри и интелигентни като цяло, а между първите 3 бушува бясна конкуренция и това е страхотен стимул.

Когато правите избор, ако искате да е успешен, трябва да вложите нещо лично, да имате специална причина да учи детето там, където изберете, иначе нищо не става. Което е валидно за всякакви ситуации, то се знае.
Виж целия пост
# 7
Малко офф топик,за което се извинявам, Embarassed но съм се размислила тези дни-дали трябва да има детето познания по даден език за да кандидатства в  дадена езикова гимназия или там започват от нулата? newsm78

Започва се от нулата, с азбуката. Peace
Виж целия пост
# 8
  Благодаря!  bouquet

Виж целия пост
# 9
Tiger Lily, много благодаря за изчерпателното мнение !

eine in Rente gegangene Nixe не,разбира се. Дори английският като втори език се почва от нулата,нали затова е езикова гимназия.
Виж целия пост
# 10
Tiger Lily, много благодаря за изчерпателното мнение !

eine in Rente gegangene Nixe не,разбира се. Дори английският като втори език се почва от нулата,нали затова е езикова гимназия.
Не разбрах смисъла на написаното към мен.Нали точно това съм казала, а именно, че се започва от нулата при първия език... Thinking Вероятно отговорът е бил за liani.
Колкото до втория западен, да, по правило се почва от начало.Но всяко правило си има изключения.Дъщеря ми е  9 клас в езикова,  с втори език английски. Учат по учебник В2 +, а това е твърде далече от нулата. Wink
Виж целия пост
# 11
По мои наблюдения, език се учи добре в гимназия, когато е първи, а вторият винаги е по-слабо застъпен, въпреки че по план в 12клас ученикът трябва да е усвоил на високо ниво 2 езика.  Кандидатстващите трябва да се съобразяват с това, кой език е най-важен за момента за тях, и така да избират гимназията, а всички останали неща минават на втори план.
Виж целия пост
# 12
Уточнете езика, който искате да научите-френски или английски и това прави избора. Всеки език се учи с някакъв план за бъдещето, а не напосоки. Много хора изучават даден език и по-късно разбират, че им е трябвал друг и са си останали със загубеното време. Английският език е много по-лесен за изучаване от френски и ако искате да научи и двата е по-разумно да почне с по-трудния. От тази гледна точка съм за Френската. А защо все пак 2-АЕГ, а не 1-АЕГ?
Виж целия пост
# 13
Не мога да дам мнение за двете гимназии, за съжаление, но проучете каква е цялостната подготовка и в двете, защото това е от огромно значение за по-нататък. Естествено, че желанието на детето е важно, особено, ако има представа как би искало да се развива след 5 години, но като цяло на тази възраст повечето идея си нямат. Дори и да се окаже, че не е любимият език, не е фатално - има курсове и частни учители. Само желание да има / и средства разбира се/ Един език повече никога не е излишен. А като човек минал през учене на няколко - френският е лесен и подреден като математика, английският е хаотичен, немският - каквито са германците, такъв им е езикът- всичко става по възможно най-сложният начин, за италианският - също като френския, но трябва страст Simple Smile, не може да си мрънкаш под носа. А ако трябва да избирате езици с перспектива - тогава всички трябва да учат английски, китайски и арабски... но това е друга тема.
Успех с избора и не се плашете - френският въобще не е страшен Simple Smile
Виж целия пост
# 14
Синът ми е 11-ти клас във 2АЕГ, а приятелят му и съученик до 7 клас във Френската. Двамата са горе-долу едно ниво като способности, амбиции и мислене. Общо взето са отличници, спортисти, отговорни младежи. Та, за училищата. За нашето съм писала подробно в една от актуалните теми за след 7-ми клас. За Френската мнението ми не е по-добро. Нищо особено не е училището. Незаинтересовани учители, намалени изисквания, бягат от час. За момиче френската става, но за момче бих избрала испанската. Въпреки, че на приятелите детето е там и там има същите проблеми. Идеално училище няма. Все пак моя извод е, че балът за влизане е доста показателен.
Мога да отговоря на конкретни въпроси за училищата.
Виж целия пост
# 15
За момиче френската става, но за момче бих избрала испанската.

А защо е това разделение по пол?
 
Виж целия пост
# 16
За момиче френската става, но за момче бих избрала испанската.

А защо е това разделение по пол?
 

Нямам идея защо е различно, може да е случайност, или просто момчетата са по-практично настроени. Факт е, че имам момичета на приятели, които учат там и обожават гимназията си, много са доволни с избора. Някой вече учат в Белгия и Франция. И две момчета и родителите им, които познавам, които не са особено удовлетворени от избора.
Виж целия пост
# 17
Попитах не случайно ,защото имам син във Френската ,но на този етап нямаме разочарования.Но не мога и да предположа дали ако беше в друго училище щеше да бъде по-доволен или не.
Както и с ръка на сърцето не мога да се изкажа като колежката Скубиду,защото моето дете не е така амбициозно както нейното и за повечето екстри на гимназията разбирам от другите родители. Laughing Но това зависи от човека и неговите интереси ,разбира се.
По моя информация на 2-ра АЕГ много и се вдигна рейтинга заради новата и добра материална база.
Виж целия пост
# 18
Моето дете е във 2 АЕГ и вече втора година сам много доволна. Действително най-важно е какъв език искате да учите (до 7 клас ние бяхме с немски). Базата е отлична, на нас ни преподават сериозни учители, ръководството е много амбициозно.
Виж целия пост
# 19
Благодаря ви !
Виж целия пост
# 20
Като възпитаник на ФЕГ - препоръчвам ФЕГ. Аз лично съм доволна от гимназията и  преподаването най-вече на ФЕ. Втория език не може да се научи при мен плюса беше,че АЕ си го знаех от преди това.  Подготовката по МАТ и БЕЛ също е добра.
Виж целия пост
# 21
Ако детето е учило до сега английски, по-добре ФЕГ. Ако е учило друг език, тогава може би АЕГ.
Дете, което е напреднало с английския само ще си губи времето в АЕГ, така мисля.
Дъщеря ми учи във Френската, харесва си училището, аз също го одобрявам.
Предполагам, че и 2 АЕГ може да е добро училище, важното е, както са писали и други, кой език ви е приоритет. Каквото и да решите желая ви успех!
Виж целия пост
# 22
Ако детето е учило до сега английски, по-добре ФЕГ. Ако е учило друг език, тогава може би АЕГ.
Дете, което е напреднало с английския само ще си губи времето в АЕГ, така мисля.

И аз така мисля, няма нужда ако даден език се е учил до момента да се започва от нулата и да се губи времето за това. Днес всеки език е един плюс при търсене на работа.
Виж целия пост
# 23
Ако детето е учило до сега английски, по-добре ФЕГ. Ако е учило друг език, тогава може би АЕГ.
Дете, което е напреднало с английския само ще си губи времето в АЕГ, така мисля.
Дъщеря ми учи във Френската, харесва си училището, аз също го одобрявам.
Предполагам, че и 2 АЕГ може да е добро училище, важното е, както са писали и други, кой език ви е приоритет. Каквото и да решите желая ви успех!
От учене до учене има разлика. В класа на сина ми във II АЕГ имаше само едно не учило английски дотогава, учило немски. Е, имаше проблем това дете, постоянно даваха съвета на майка му на родителските. Ходеше постоянно на частни уроци да наваксва, в девети клас пак беше най-слабия по езика. А другите изобщо не са скучали, те днешните деца всички са учили английски. Но с такава скорост навлизат, и толкова много вземат в подготвителния клас, че е препоръчително да си го учил езика. Да не говорим като почнат в девети клас физиката и химията да ти ги дават на английски как ще се оправиш.  С две думи класа се движи с преобладаващата част, а те са учили английски. Не се движат със скоростта на неучилите единици. Може да не е правилно, но е практиката.
А за избора на друг език, по-добре да се учи немски, това е най-голямата икономика в Европа. Има по-голямо приложение. Или испански, търсят се хора с втори език испански. Говоря за кол центрове на IT компании и други, каквито се очертават в България.
Виж целия пост
# 24
Ако детето е учило до сега английски, по-добре ФЕГ. Ако е учило друг език, тогава може би АЕГ.
Дете, което е напреднало с английския само ще си губи времето в АЕГ, така мисля.
Дъщеря ми учи във Френската, харесва си училището, аз също го одобрявам.
Предполагам, че и 2 АЕГ може да е добро училище, важното е, както са писали и други, кой език ви е приоритет. Каквото и да решите желая ви успех!

От учене до учене има разлика. В класа на сина ми във II АЕГ имаше само едно не учило английски дотогава, учило немски. Е, имаше проблем това дете, постоянно даваха съвета на майка му на родителските. Ходеше постоянно на частни уроци да наваксва, в девети клас пак беше най-слабия по езика. А другите изобщо не са скучали, те днешните деца всички са учили английски. Но с такава скорост навлизат, и толкова много вземат в подготвителния клас, че е препоръчително да си го учил езика. Да не говорим като почнат в девети клас физиката и химията да ти ги дават на английски как ще се оправиш.  С две думи класа се движи с преобладаващата част, а те са учили английски. Не се движат със скоростта на неучилите единици. Може да не е правилно, но е практиката.
Въобще не мисля, че   е такава практиката. PeaceВ много от езиковите гимназии  учителите определено  предпочитат зайците да НЕ са учили преди това езика. Започва се от АВ  и един, неучил езика, е  последователен и по-сериозен в подготовката си. Докато училият   , имащ подвеждащото усещане, че си ги знае тези елементарни неща, може и да пропусне момента, в който вече  досегашният му словесен багаж и граматични познания не са достатъчни. Определено знаещите до известна степен езика са по-добри в началото. Ако са съвестни и нататък, нямат проблеми и си остават сред отлично справящите се и на по-късен етап. Но често към края на 1 срок или началото на 2-ри,  сред неучилите този език преди  8 клас изплуват много деца, които също се справят перфектно. Овладяват  езика на ниво и в 9 клас нямат проблеми с предметите на него. Peace По наблюдения над класа на дъщеря ми, най-добрите по немски са именно някогашните новаци. Wink Чета понякога и осмокласната тема, в нея има мами на 2-3 деца, които за пръв път са се сблъскали с езика на 15.09 в 8 клас. Но това не им е попречило да стигнат до национален кръг на олимпиадата само 6-7 месеца по-късно. А това с незнание не става.
Мисълта ми е, че всичко е твърде индивидуално. Това, че едно дете не се е справяло с езика и се е налагало да ходи на уроци, не означава, че е  поради това, че преди не го е изучавало. Има и редица други възможни причини.
Виж целия пост
# 25
Може. Може и при английския да е по-специфично. Не знам.
Само споделих реална ситуация. Единственото дете, което не беше учило езика, не се справяше така добре. И не само в подготвителен, ами и следващата година. А не беше слаб ученик или нещо подобно.
Мнението беше, че тези учили езика, едва ли не скучаят и няма смисъл да влизат в такава гимназия, което според мен не може да се твърди.
Виж целия пост
# 26
Ще скучаят деца с ниво С1, до някое време и такива с добро В2.
Моят опит от 91 НЕГ е, че за един срок всички се изравняват.
Но може в английския да е различно.
Виж целия пост
# 27
Ще скучаят деца с ниво С1, до някое време и такива с добро В2.
Моят опит от 91 НЕГ е, че за един срок всички се изравняват.
Но може в английския да е различно.
Не е по-различно. Единица са тези, които и през 2 срок са много напред от останалите.
Мами, може ли малко повече инфо за 2-ра АЕГ. Няма отделна тема и затова питам тук. Въпросът ми  е дали всяка година едни и същи преподаватели водят часовете по английски в осми клас.
Виж целия пост
# 28
 
А за избора на друг език, по-добре да се учи немски, това е най-голямата икономика в Европа. Има по-голямо приложение. Или испански, търсят се хора с втори език испански. Говоря за кол центрове на IT компании и други, каквито се очертават в България.


Във Франция, Белгия, Швейцария, Канада,както и в много страни в Африка се говори френски. Това беше един от аргументите на моето дете за да избере ФЕГ. Като поясни, че я интересуват първите четири, Африка не била в приоритетите и.  Laughing Не знам защо е толкова подценяван френския език. Но изборът е въпрос на планове за бъдеще развитие, на традиции в семейството и др., освен че несъмнено има мода някаква.
Виж целия пост
# 29
 
А за избора на друг език, по-добре да се учи немски, това е най-голямата икономика в Европа. Има по-голямо приложение. Или испански, търсят се хора с втори език испански. Говоря за кол центрове на IT компании и други, каквито се очертават в България.


Доколкото съм разглеждала обявите за работа - най-много търсят с английски език, след това с немски и френски. За испански, въобще не съм виждала.


Виж целия пост
# 30
 
А за избора на друг език, по-добре да се учи немски, това е най-голямата икономика в Европа. Има по-голямо приложение. Или испански, търсят се хора с втори език испански. Говоря за кол центрове на IT компании и други, каквито се очертават в България.


Доколкото съм разглеждала обявите за работа - най-много търсят с английски език, след това с немски и френски. За испански, въобще не съм виждала.

Аз пък на такива съм попадала и чувала от познати, предимно в IT сектора. Случайно сигурно. Всеки случай в туризма се търсят с английски, немски, руски, гръцки, румънски. Френски по-малко. Мнението ми е чисто субективно. Имам близки завършили френската, адвокатка е едната, работи с английски и руски в момента, с руснаци и всякакви чужденци. Другото момиче работи в търговска фирма, с английски. Може и да има приложение френския в някоя професия, но не е много разпространена. Виж без английски да просперираш е невъзможно. Все едно да не знаеш български. За обща култура нямам против, да живят в чужбина също не е лошо като подготовка френския.
Виж целия пост
# 31
И в края на краищата колкото и да го дробим, все си е така. Английският е задължителен. Трябва да е най-добре усвоен. Всеки друг език е богатство и може да потрябва в определен момент при определени обстоятелства. Колкото повече, толкова по-добре!  Hug
Виж целия пост
# 32
...
Мами, може ли малко повече инфо за 2-ра АЕГ. Няма отделна тема и затова питам тук. Въпросът ми  е дали всяка година едни и същи преподаватели водят часовете по английски в осми клас.
Дали някой може да ми отговори, моля!
Виж целия пост
# 33
...
Мами, може ли малко повече инфо за 2-ра АЕГ. Няма отделна тема и затова питам тук. Въпросът ми  е дали всяка година едни и същи преподаватели водят часовете по английски в осми клас.
Дали някой може да ми отговори, моля!

Да, така е. Имат няколко учители по английски само за 8 клас. След това идват други.
Виж целия пост
# 34
Mоже ли да споделите малко впечатления от тези учители, кои са взискателни, кои претупват работата си (дано няма такива, но знам ли?)
Виж целия пост
# 35
Сър Янев е страхотен учител, най-добрия. Надявам се да преподава още, защото е доста възрастен. Работил е в радио, в Лондон и има отлично произношение, и държи на такова. Синът ми го сравнява с англичаните в Бритиш кансъл, много е добър. Води подготвителен клас. За други имена ще питам. Има и претупващи за съжаление.
Виж целия пост
# 36
Сър Янев е страхотен учител, най-добрия. Надявам се да преподава още, защото е доста възрастен. Работил е в радио, в Лондон и има отлично произношение, и държи на такова. Синът ми го сравнява с англичаните в Бритиш кансъл, много е добър. Води подготвителен клас. За други имена ще питам. Има и претупващи за съжаление.
Сър Янев на кои паралелки е водил часовете по английски?
Виж целия пост
# 37
Сър Янев е страхотен учител, най-добрия. Надявам се да преподава още, защото е доста възрастен. Работил е в радио, в Лондон и има отлично произношение, и държи на такова. Синът ми го сравнява с англичаните в Бритиш кансъл, много е добър. Води подготвителен клас. За други имена ще питам. Има и претупващи за съжаление.
Сър Янев на кои паралелки е водил часовете по английски?
През 2008-ма беше на А клас, но оттогава не мога да кажа. Трябва да питам синчето, но ще се прибере утре. Има и други добри. Например тези, които сега преподават на 12 А и 11В.
Виж целия пост
# 38
Сър Янев е страхотен учител, най-добрия. Надявам се да преподава още, защото е доста възрастен. Работил е в радио, в Лондон и има отлично произношение, и държи на такова. Синът ми го сравнява с англичаните в Бритиш кансъл, много е добър. Води подготвителен клас. За други имена ще питам. Има и претупващи за съжаление.
Сър Янев на кои паралелки е водил часовете по английски?
През 2008-ма беше на А клас, но оттогава не мога да кажа. Трябва да питам синчето, но ще се прибере утре. Има и други добри. Например тези, които сега преподават на 12 А и 11В.
Meрси gal94 .
Виж целия пост
# 39
Имам добри впечатления и от Любенова - сега преподава на 12 клас
Виж целия пост
# 40
Благодаря ви за прекрасните,изчерпателни отговори и дискусията,която се разви! Simple Smile
Виж целия пост
# 41
Благодаря ви за прекрасните,изчерпателни отговори и дискусията,която се разви! Simple Smile
Имам подозрението, че темата отново ще стане актуална след около седмица Laughing
Виж целия пост
# 42
https://www.facebook.com/events/225909787524761/?notif_t=plan_user_joined Заповядайте на деня на отворените врати в 9та ФЕГ.
Виж целия пост
# 43
https://www.facebook.com/events/225909787524761/?notif_t=plan_user_joined Заповядайте на деня на отворените врати в 9та ФЕГ.
Много навременен пост. Мерси и ще дойдем.
Виж целия пост
# 44
Радвам се да го чуя. Ще ви чакаме Simple Smile
Виж целия пост
# 45
Радвам се да го чуя. Ще ви чакаме Simple Smile
Да попитам има ли във ФЕГ англ. като втори език?
Виж целия пост
# 46
Радвам се да го чуя. Ще ви чакаме Simple Smile
Да попитам има ли във ФЕГ англ. като втори език?

http://www.feg.bg/priem/
Цели 3 паралелки са с втори език английски.
Виж целия пост
# 47
Радвам се да го чуя. Ще ви чакаме Simple Smile
Да попитам има ли във ФЕГ англ. като втори език?

http://www.feg.bg/priem/
Цели 3 паралелки са с втори език английски.
Мерси, с този форум станахме толкова мързеливи, че вместо да потърсим, питаме тук.  Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия