Какво четат/четете на 8-9-годишните деца?

  • 68 479
  • 196
# 15
Да, точно тогава съм ги чела, но аз бях "гълтач" на книги  Laughing Детските романи, с малки изключения, така и не успяваха да ме впечатлят. Приключенските книги бяха друго нещо. И аз съм имала проблеми с думи като "портупей", но си спомням, че едно време в старите издания имаше бележки най-отдолу на страницата, където бяха обяснени по-странните думи. Нямам представа дали в новите издания има нещо подобно. Всъщност не ми е пречело особено, че не знам какво точно е "кърма", "грог мачта" и разни такива, с които бяха осеяни морските книги. Интересно е, че тези книги съм ги чела преди 30 години и си ги спомням достатъчно ясно, а сега като прочета нещо, обикновено бързо го забравям  newsm78
Виж целия пост
# 16
Освен изброените:
"Приказки за страната Алабашия"
"Поредицата за Муминтрол"
"Двойната Лотхен"
"Малкият мъж" и "Малкият мъж и малката мис"
"Момо"

Прочетох по-нагоре "Дейвид Копърфийлд" и "Предречено от Пагане", за мен това са книги, категорично неподходящи за 8-9 годишно дете.
Виж целия пост
# 17
http://www.trud.cc/?cid=3&cat=465&lng=bg Всички по ред от тук. Няма да ги степенувам коя за каква възраст е.
Михаел Енде, Туве Янсон - всичко
Много обичат "Чичо Фьодор, кучето и котарака" на Успенски. Нея по традиция чета, когато някой от двамата е болен в леглото.

Иначе и "Робинзон Крузо", и "Дейвид Копърфийлд", и "Тримата мускетари" имат добре адаптирани за деца издания, но с оригиналния текст не са за тази възраст.
Виж целия пост
# 18
Да, ето тези:



Виж целия пост
# 19
Химикал, последните книжки, които си показала ги имах като дете.  Sunglasses
Сега обаче ги няма издадени...

Жалко, че няма нещо адаптирано по средата м/у тези книжки и оригиналния текст. 
Виж целия пост
# 20
Химикал, последните книжки, които си показала ги имах като дете.  Sunglasses
Сега обаче ги няма издадени...

Но пък ги има на Славейков  Wink Невероятно запазени екземпляри, на приемливи цени.
Оттам си подменям любими книжки, изгубени или увредени с времето... Харесва ми идеята синът ми да се докосне до естетиката, с която съм израсла.
И досега не съм виждала по-красиви илюстрации на Пинокио от тези:



 Heart Eyes
Виж целия пост
# 21
Химикал, последните книжки, които си показала ги имах като дете.  Sunglasses
Сега обаче ги няма издадени...

Жалко, че няма нещо адаптирано по средата м/у тези книжки и оригиналния текст. 

Да, от нашето детство са Grinning Аз си ги пазя, тези и много други, и моето дете ги чете точно тях (но "Тримата мускетари" дори в този вариант не беше одобрена  Sad ). Мисля, че ги има същите на пл. Славейков.

А какво ще кажете за приказките на Шехеразада? Мисля, че са точно за тази възраст. Както и тези, на Вилхелм Хауф, някои на Андерсен, на Хофман.

Сетих се и за "Чудното пътуване на Нилс Холгерсон".

Виж целия пост
# 22
Химикал, последните книжки, които си показала ги имах като дете.  Sunglasses
Сега обаче ги няма издадени...

Но пък ги има на Славейков  Wink Невероятно запазени екземпляри, на приемливи цени.
Оттам си подменям любими книжки, изгубени или увредени с времето... Харесва ми идеята синът ми да се докосне до естетиката, с която съм израсла.
И досега не съм виждала по-красиви илюстрации на Пинокио от тези:



 Heart Eyes

Да, да, определено  Grinning
Виж целия пост
# 23
Наистина старите книжки са много по-красиви. Радвам се, че вкъщи има доста запазени книги от моето детство. Не знам дали е от носталгия, но не ми харесват новите издания. Просто не ми допадат нито картинките, нито цялостното оформление. Когато вземам книги от библиотеката за да чета на децата, все търся старите издания с картинките, които аз помня  Blush

Защо не пробвате нещо от старите български книжки: 'Войната на таралежите", "Следите остават", "Звездните приключения на Нуми и Ники". Имаше една много интересна книга на Хаим Оливер - "Часът на невидимите". Група хлапета се опитваха да открият някакъв елексир за невидимост. Спомням си, че ми беше много интересна.
Виж целия пост
# 24
Трябва да видя и аз дали майка ми пази книжките, които показа Химикал, още си споням страхотните им илюстрации.
Купувала съм някои книги от антиквариатите (любимата ми изгубена "Книга за джунглата"), но дъщеря ми отказва да ги чете. Казва, че не й харесва как миришат.  Rolling Eyes С книгите от библиотеката няма този проблем.

Аз много обичах приказки, но дъщеря ми смята, че е голяма вече за тях. Наскоро й купих ново издание на приказките на В. Хауф, същата като моята от едно време, но не предизвика интерес.
Виж целия пост
# 25
Наскоро й купих ново издание на приказките на В. Хауф, същата като моята от едно време, но не предизвика интерес.

Както съм сигурна, че у много у децата, няма да предизвикат интерес и споменатите тук класики от нашето детство. И в това няма нищо лошо, нито е проблем. Предпочитам синът ми да изчете с удоволствие всичко на Рик Риърдън, пред това да се мъчи с "Тримата мускетари", например, пък било и адаптирана класика за неговата възраст.
За мен, една от най-големите родителски грешки, в периода на създаване на читател, е да модерираме, какво децата ни четат.
Виж целия пост
# 26
"Чудното пътуване на Нилс Холгерсон" също не бих сложила в ръцете 8 годишен. Селма Лагерльоф е тежка за четене и това не е чиста детска книга. В адаптираните издания най-ценното са картинките. Хубавата книга е хубава,  когато се чете с времето си и може да бъде оценена защо е хубава.
Виж целия пост
# 27
При нас в момента Хари Потър се радва на голям интерес. Иначе си спомням в трети клас как помолих баща ми да ми препоръча нещо за четене, той ме заведе пред библиотеката и каза "Ей тия два рафта" - Майн Рид, Карл Май, Джек Лондон и все от тоя сорт, изчетох ги подред  Simple Smile Но подозирам, че за днешните деца индианците не са това, което бяха за нас.
Виж целия пост
# 28
Бъркаш. Моето 10-годишното днес цял ден се промъква и тренира лазене на връхчетата на палците на ръцете и краката, с втъкнато паче перо в косата.
Индианците винаги си остават идеалния обект за влюбване на 10 годишни девойки.
Виж целия пост
# 29
"Чудното пътуване на Нилс Холгерсон" също не бих сложила в ръцете 8 годишен. Селма Лагерльоф е тежка за четене и това не е чиста детска книга. В адаптираните издания най-ценното са картинките. Хубавата книга е хубава,  когато се чете с времето си и може да бъде оценена защо е хубава.

На дъщеря ми й хареса. Тази книжка я имат дори по програма някъде в начален курс. Което всъщност не е критерий, тъй като по програма имат и "Малкия принц" и "Мечо пух", а те категорично не са за малки деца.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия