Въпрос за детските ясли и градини и самотните майки

  • 1 408
  • 15
Здравейте,
Скоро трябва да се върна на работа и мисля да запиша детенце на детска ясла. Та въпросът ми е ползваме ли предимство при приема? И още какви документи изискват за удостоверяване на това, че сме самотни родители или изобщо искат ли нещо такова? Моля Ви споделете личен опит. Става въпрос за гр.София.
Благодаря Ви
Виж целия пост
# 1
Здравей,
ако искаш 50 % намаление от таксата да ползваш- ще трябва да занесеш документ от общината , че не си съдила бащата за издръжка. Иначе ако в акта за раждане пише:баща неизвестен- не виждам какво по-голямо доказателство за това има!
Може би и в 2-та случая трябва да декларираш, че не си омъжена.
Аз поне ако е 40 лв яслата не мисля да си правя труда да обикалям по общините и смятам да заплащам цялата сума. Но въпреки това, когато ми приеха документите не ми искаха нищо друго освен акта за раждане и молба!
Виж целия пост
# 2
бележка от общината трябва независимо,че в акта за раждане не фигурира бащата-така ми обясниха в нашата ясла/ако искаш 50% намаление/.аз още се колебая,но директорката ме посъветва като имам това право да си го ползвам.обясни ми,че дори и детето да е припознато,ако нямат брак родителите също може да се ползва това право.
Виж целия пост
# 3
А какво ще правите когато дойде август и яслата излезне във ваканция. Аз имам над 100 дни отпуска и детето ми няма все още да е навършило 2 години, но в агенцията, в която работя политиката е такава, че не дават повече от 2 седмици отпуска! Имам ли някакво законно основание да искам целия август да ми дадат отпуска??
Виж целия пост
# 4
А какво ще правите когато дойде август и яслата излезне във ваканция. Аз имам над 100 дни отпуска и детето ми няма все още да е навършило 2 години, но в агенцията, в която работя политиката е такава, че не дават повече от 2 седмици отпуска! Имам ли някакво законно основание да искам целия август да ми дадат отпуска??
Със сигурност имаш право да искаш. Друг е въпроса как ще реагират всички, нали?
БЕ гадна работа ама...
Виж целия пост
# 5
В противоречие на написаното от geniba - синът ми е ходил в една ясла и две детски градини, никъде не са ми искали каквито и да било документи за семейно положение или от общината. Синът ми е признат от баща си, носи неговата фамилия, но не сме имали брак. И в трите заведения съм плащала половината такса. За някои и 20 лева са от голямо значение.
Виж целия пост
# 6
Може би си зависи от политиката на общината или от самата директорка на детското заведение.... Аз говорех за най-лошият вариант... виж, че и на други майки са им искали документи от общината... дано не ни разкарват много..., а за 20-те лева нищо не съм казвала.
Виж целия пост
# 7
Предполагам, че ще ти искат документ от общината за семейно положение - така се нарича и с него удостоверяваш, че семейството ти се състои от теб и детето. Досега никъде не са ми искали документ дали съм съдила бащата за издръжка. Но аз не съм имала сключен брак и се водя единствен родител, отглеждащ дете. Не знам ако си разведена какъв е реда - някоя от мамите, която знае да каже.Ползвала съм намаление за детската кухня, а наесен и за яслата.
Иначе работодателите нямат право да не те пускат в оптуск - майка с дете до 7 или 8 години беше има право на отпуска когато тя си поиска и мисля, че не могат и нямат право да откажат да си вземеш целият отпуск - ако искаш пиши или в темата "Въпроси към адвокати" или направо на Пела - тя ще ти отговори по-ясно от мен.
Виж целия пост
# 8
Относно въпросът за разведените - при подаване на документите съм прилагала и копие от бракоразводното дело. Винаги съм ползвала 50% отсъпка от основната такса.
Виж целия пост
# 9
ако нямаш брак с бащата може ли да ползваш полвин такса, но детето носи неговото име и е записан в акта за раждане.
Виж целия пост
# 10
Благодаря ви за отговорите- сигурна съм, че все някак ще се справим!
Относно отпуската мисля да се позова на следното:
(2) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Виж целия пост
# 11
tyty, нашият случай е точно такъв и винаги съм ползвала 50% намаление- две години в ясла и 4 в градината
Виж целия пост
# 12
Относно въпросът за разведените - при подаване на документите съм прилагала и копие от бракоразводното дело. Винаги съм ползвала 50% отсъпка от основната такса.
Моля ви някой друг да потвърди, ако и той /тя де/ е така.
Виж целия пост
# 13
в повечето детски градини за постъпване се подава готов  формуляр(молба)+копие от акта за раждане на детето ;детската градина ,в която аз работя ,предимство имат самотните родители, деца,чийто братчета или сестричета са в същото детско заведение и други;
това обаче не важи за всички детски заведения,а се приема в правилника за вътрешен ред(не съм убедена дори ,че има връзка с общината,но от там ще си вземете документ,ако ви поискат от детската градина)
документи за детска ясла се подават целогодишно и деца се приемат по същия начин ;за детска градина обаче не е така-има два приема на деца-юни и септемви(за деца 1во и 2ро полугодие) ;молби се подават до края на месец май.
 ако Ви интересува нещо по-конкретно-напишете ми на лична-ще Ви отговоря Simple Smile(ако не Ви е изтекло майчинството - до края на неговия срок Ви се полага 1/2 от него към заплатата без да се облага с данък;колкото до отпуската-дава се по преценка на работотаделя...)
50% отстъпка ползват-второ дете (когато по-голямото е ученик)
                                     -деца на самотни родители(но не и на разведени...)
Simple Smile
Виж целия пост
# 14
Това е от Кодекса на труда:

Чл. 174. (Доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работници или служители, ненавършили 18-годишна възраст, и майки с деца до 7-годишна възраст ползуват отпуската си през лятото, а по тяхно желание - и през друго време на годината, освен в случаите по ал. 4 на предходния член.
а предходния член е:
 (4) (Предишна ал. 2, ДВ, бр. 26 от 1992 г.; изм., бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия