Серклаж

  • 4 491
  • 10
Има ли някоя от вас, на която е правено такова нещо?
И повече ме интересува как се открива необходимостта от серклаж, защото доколкото разбрах признаци няма?
Прави ли се гинекологичен преглед през някоя седмица през бременността или се открива случайно?

Благодаря
Виж целия пост
# 1
Серклажът се прави през 16-18 г.с. при необходимост може и по-късно до към 21г.с. Поставя се най-често, когато има проблем с шийката на матката, тоест подпомага я (ако мога така образно да се изразя) да издържи до края. Прави се когато има разкритие (тоест ясни признаци), а то се установява с гинекологичен преглед.
Виж целия пост
# 2
здравей Simple Smile
някъде към 18 г.с. ми правиха преглед за състоянието на шийката на матката. тъй като предпочетох да избегна гинекологичния преглед изпих около половин литър вода час и половина преди прегледа и се разминах само с гледане на ехографа. когато си пила вода, пикочния мехур притиска достатъчно матката, така че шийката се вижда идеално /така ми обясни доктора/.
ако не се лъжа шийката на матката не трябва да се е скъсила под 3-3.5 см, в противен случай се налага серклаж. това е зашиване, ставало с упойка и не боли, но повече подробности не знам...
Виж целия пост
# 3
Ето една тема  Rolling Eyes :

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4136&highlight=%F1%E5%F0%EA%EB%E0%E6
Виж целия пост
# 4
Благодаря ви! Внесохте яснота по въпроса ми!
Виж целия пост
# 5
Здаравей sunny_zt, а бях пуснала тази тема за серклажа. На мен ми направиха  в 13 г.с. под пълна упойка и всичко продължи около 40 мин. после си бях у дома. Причината за това е че имах едно преждевременно раждане и скъсяване на шийката преди серклажа. Сега сам в 25 г.с. и всичко за сега върви нормално.
Виж целия пост
# 6
Копирам ви един текст от д-р Даскалов. Дълъг е, за което се извинявам, но някой може пък да има желание да го прочете.

ЦЕРВИКАЛНА ИНСУФИЦИЕНЦИЯ

Определение:
Цервикална инсуфициенция означава неспособност на маточната шийка (цервикс) да задържи плода до края на бременността. Понякога по време на бременността вагиналната част на матката – маточната шийка – се скъсява, изглажда и разширява, като този процес не е в резултат на маточни контракции, а проява на структурна слабост на шийката. Това състояние се нарича цервикална инсуфициенция (недостатъчност) и може да се дължи на ред причини, повечето свързани с травми или вродени дефекти на шийката.

Описание:
Когато маточната шийка е наранена, тя не може да задържи бременността. Шийката се разширява без маточни контракции и без болка, като понякога това разширение е пълно. В резултат на това плодният мехур излиза през отвора на маточната шийка и може да се спука, често преди бебето да е в състояние да оживее извън матката. Това предизвиква маточни контракции и води до преждевременно раждане или аборт. В много случаи диагнозата се поставя твърде късно, когато процесът е напреднал и не може да бъде овладян. Поради цервикална инсуфициенция около 15 – 20 % от всички бременности се губят във второто тримесечие на бременността.

Причини:
Рисковите фактори за цервикална недостатъчност  са: цервикална инсуфициенция при предишна бременност, травми, операции и анатомични дефекти на маточната шийка, употреба по време на бременност на забранения вече препарат диетилстилбестрол от майката на бременната жена. Предишни аборти или кюретажи с диагностична цел например могат да увредят шийката. Други причини за цервикална слабост включват цервикална каутеризация (обгаряне на шийката) и конизация (изрязване на част от шийката под формата на конус) с цел профилактика и лечение на рака на маточната шийка. Преди бременността и по време на първото тримесечие обикновено няма метод, чрез който да установим дали евентуално ще се развие цервикална недостатъчност.

Симптоми:
Жените с цервикална недостатъчност обикновено идват на преглед с минимални оплаквания (със слаби маточни контракции) между 16 и 28 гестационна седмица. Дори при значителна цервикална дилатация (разширение) – 2 см и повече - те имат малко оплаквания. Когато цервикалното разширение достигне 4 см и повече, могат да се появят активни маточни контракции или да се спука околоплодния мехур.

Диагноза:
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата (предишни проблеми) и чрез поредни гинекологични и ултразвукови прегледи. В моята практика в клиника Торакс – Пловдив съм се уверил, че серийните ултразвукови изследвания с вагинален трансдюсер са отличен метод за ранна диагноза на цервикалната инсуфициенция. Едновременно с това изключвам наличието на аномалии на плода.

Лечение:
След като се постави диагнозата цервикална инсуфициенция, се прилага оперативна процедура, наречена серклаж. Около маточната шийка се поставят един или няколко шева, които я задържат плътно затворена. Това се прави обикновено от 14 до 18 - 20 гестационна седмица, но не се прилага, ако има спукан околоплоден мехур или възпаление на околоплодните обвивки. Правят се микробиологични и серологични (кръвни) изследвания. След серклажа бременната се наблюдава внимателно за наличие на маточни контракции или инфекция. Първите часове след оперативната процедура бременната трябва да прекара на легло; 24 часа след това може да бъде на свободен режим. На 48 – я час може да бъде изписана и да води нормален живот. В следоперативния период се прилагат лекарства, отпускащи маточната мускулатура. Серклажът се маха две седмици преди термина.
Виж целия пост
# 7
Не се страхувайте от серклажа, ако се налага. При лежането в болница за задържане /седем месеца и половина/ се запознах с доста жени, които имаха предишни несполучливи бременности, поради този проблем -преждевременно раждане или аборт, но след серклаж износиха и родиха живи и здрави деца.
Виж целия пост
# 8
Браво на Meli!  202uu   202uu   202uu
Аз като минала по този път съм на мнение че всичко е описано много точно.
Виж целия пост
# 9
na men mi go praviha sredata na 4-tia mesec,ne boli,nishto ne se useshta pravi se s pulna upoika estestveno.na men mi go naznachiha ,zashtoto imah polovin sm.razkritie,koeto ne e osobeno normalno za 4 mesec,a prez purviter tri imah mnogo chesti kruvotechenia.koneca se maha niakade kum 37-38 sedmica.gadnoto e samo che sediah 10 dni v bolnicata.ne se pritesniavai!
Виж целия пост
# 10
ЗДРАВЕЙТЕ,АЗ ИМАМ БЛИЗНАЦИ НА 4 ГОД И ТРЯБВА ДА ВИ ПРИЗНАЯ ,ЧЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА СЕРКЛАЖА УСПЯХ ДА РОДЯ ДВЕ ЗДРАВИ МОМЧЕТА ПО 3,200 КГ.НАПРАВИХА МИ ГО В 4-ЯТ МЕСЕЦЫБЕШЕ С УПОЙКА  НАЙ-НЕПРИЯТНОТО БЕЩЕ,ЧЕ 24 ЧАСА НЕ ТРЯБВАШЕ ДА СТАВАМ ОТ ЛЕГЛОТО.БОЛКА НЯМА И НИШО НЕ СЕ УСЕЩАЫНО Е ЖЕЛАТЕЛНО ДА СПРЕТЕ ИЛИ НАМАЛИТЕ ПОЛОВИЯТ ЖИВОТ.ДРУГОТО,КОЕТО МИ ПОМОГНА БЯХА ТАБЛЕТКИТЕ С МАГНЕЗИЙ,КИСЕЛОТО МЛЯКО И МНОГОТО ПЛОДОВЕ С КОИТО СЕ ХРАНЕХ.ЕСТЕСТВЕНО РОДИХ СЪС СЕКЦИО,ЗАЩОТО БЕБЕТАТА БЯХА МНОГО НЕСТАНДАРТНО ЗАСТАНАЛИ.ЗАТОВА БЪДЕЩИ МАМИ НЕ СЕ ПЛАШЕТЕ,ОТ ТОВА НЕ СЕ УМИРА.МАХНАХА МИ КОНЦИТЕ ОТ СЕРКЛАЖА В  НАЧАЛОТО НА ДЕВИТИЯТ МЕСЕЦ,А АЗ РОДИХ ЧАК   СЛЕД ДВЕ СЕДМИЦИ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия