Въпрос за кърмене и анемия таласемия

  • 909
  • 10
Аз съм с анемия таласемия. Бебето ми е на почти 3 месеца. Храним се основно с кърма /от преди 1 месец давам и сокче/. Много се притеснявам данеби бебето да е наследило от мен анемията. Чудя се дали да не я захраня преди 6-я месец. Докторката ми много настоява вече да й давам пюрета и даже се наложи да я излъжа.
Искам да попитам има ли сред вас мами с подобен проблем? Кога вие захранихте вашите бебета и с какво? Какви бяха резултатите от хемоглобина на 6-я месец?
Благодаря на всички предварително.
Виж целия пост
# 1
Виж тези две анкети:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29436.0;all

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29445.0

За таласемията не мога много да коментирам, но доколкото имам представа, тя не е свързана с ниски стойности на хемоглобина, които биха се повлияли от храна?

Нормално запасите от желязо при бебетата намаляват около 6-8 месец, и затова практиката в България точно тогава да се изследва хемоглобина дава стряскащи резултати. В други държави правят такова изследване на 9-10 месеца.

Не винаги хемоглобинът се повлиява от храната.

Ето и таблица за средните му стойности при децата в различните възрастови групи: http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

Повечето майки от форума захранват след 5ти навършен месец, а соковете пък изобщо не влизат в менюто.
Виж целия пост
# 2
Сега почетох малко из нета - пише, че тестът за хемоглобин дава като резултат стойностите на хемоглобина, не на желязото. И че е нормално хора с този вид анемия да имат нисък хемоглобин.

Най-добре е да се направи изследване при детски хематолог за таласемия - в Института за Детска Педиатрия имало такъв център. За да не се притесняваш, добре е да проучиш кога да се направи съобразно възрастта на детето.
Виж целия пост
# 3
По време на моята бременост имаха съмнения за таласемия минор  . Изследвания се правят в ИСУЛ ( Embarassedдано така се пише ) и в раковата в дървеница . Взимаш си направление от педиатъра и отиваш , там най-добре ще ти консултират детето   . Аз ходих в раковата и останах доволна  Hug
Виж целия пост
# 4
Нашият татко е с таласемия. Когато беба беше на два месеца и взеха кръв и педиатърката каза, че детето е здраво. На 6м хемоглобинът беше 132.
Виж целия пост
# 5
При мен таласемията е потвърдена. Вчера попитах докторката на малката кога мога най-рано да й направя това изследване а тя ми отговори в 6 месец. Имам съмнения че тя се оптва да ме сплаши за да я захраня по-рано. Смятам да направя консултация с хематолога който следи моята анемия.
Зная че този вид анемия не се влияе особено от диетата /при мен поне е така/ и не вярвам късното захранване да окаже влияние но също така много се тревожа да не навредя по някакъв начин на детето си вървейки срещу съветите на докторите  Embarassed
Виж целия пост
# 6
Имам близка приятелка с потвърдена таласемия - и тя, и брат й; таткото - няма за щастие.
Има момченце, което захрани съвсем скоро - след шестия месец. Тя понякога пише тук, но може и да не види темата. Прякорът й е elimi.
Аз ще й се обадя, ако може да се включи  Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Не се притеснявай за късното захранване . В новия план на Министерството на здравеопазването  пише :

"Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им"

Ето тук е  и пълния текст http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220


Цитат
Имам съмнения че тя се оптва да ме сплаши за да я захраня по-рано. Смятам да направя консултация с хематолога който следи моята анемия.
Моя позната казва : Като ти трябват обувки обикаляш по магазините , а  иначе се доверяваш на първия лекар ?!
Не искам да те обидя , а само да те насърча да потърсиш и друго лекарско мнение .
Сподели после какво е станало .
Успех   bouquet
Виж целия пост
# 8
Имам близка приятелка с потвърдена таласемия - и тя, и брат й; таткото - няма за щастие.
Има момченце, което захрани съвсем скоро - след шестия месец. Тя понякога пише тук, но може и да не види темата. Прякорът й е elimi.
Аз ще й се обадя, ако може да се включи  Simple Smile
Demetra, ще съм ти много благодарна ако ме свържиш с твоята приятелка  Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Изследваха детето ми за таласемия, поради нисък хемоглобин.Доста изчетох по въпроса и с доста лекари говорих и искам да ти кажа, че захранването и диетата въобще нямат АБСОЛЮТНО нищо общо със заболяването.Таласемията се причинява от дефектен ген и детето ти или я носи, или не.Ако я носи - и пирони да му даваш да дъвче, няма да си вдигне хемогобина SadТова педиатърката ти не ти ли го обясни ShockedКак може да те манипулира така...
А сокът с каква цел?Богат на желязо може би? Twisted Evil
Виж целия пост
# 10
Аз съм приятелката на Деметра, та да си кажа право минорната таласемия си е козметично заболяване и не съм се тревожила никога за себе си. Детето ми прекара тежка жълтеница, което ме навежда на мисълта че също я е наследил. Това заболяване не се влияе от медикаменти и храни, смятам от личният си опит, а и ниският Hg никога не ми е пречил, както и на никой от семейството ми. По повод на захранването детето ми е изключително кърмено без сокчета и вода и каквото и да било до малко след 6  месец, а и сега не се разял кой знае колко Simple Smile изследванията му бяха перфектни, това разбира се не значи че няма таласемия. Рашила съм да го водя на изследвания след година това не е нещо което се лекува така че е все едно. Не се тревожи и не го мисли не се занимавай с лекари поне на този етап, колкото по късно захраниш толкова по добре според мен нямаш основания за тревоги  щом детето ти изглежда добре това е най-важно.
Дано съм те успокоила ако имаш въпроси пиши с радост ще ти отговоря
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия